Uživatelské menu

Statistiky

  • Příspěvků dnes2
  • Příspěvků včera4
  • Celkem příspěvků97827
  • Celkem témat1103
  • Celkem členů5517
  • Nový uživatelPruwan
  • Toplist
    Kdo je online

Dlouhotrvající sucho

Velký teplotní rozdíl, orkán, povodně, extrémní horko a suchu. To vše v extrémech v počasí.

Re: Dlouhotrvající sucho

Příspěvekod Karlos » 23. 06. 2008 12:06

Tak to máme letos pěkně podělané počasí. Takové extremní sucho už jsem dlouho nezažil, i když pár suchých období pamatuju. Zima stála za prd, nepršelo, nesněžilo. Další vývij počasí nepřinesl žádné zvlášť vydatné srážky a zásoba v půdě je opravdu mizerná. Já jsem z valašska od Vsetína z obce Zděchov. Nevím čím to je ale vzniká tu postupně nějaký srážkový stín nebo co. Dříve za časů, které pamatují ti starší rodinní příslušníci, to tady byl vlhký kraj plný hučících potoků, pramenišť, studánek, žídel. V máji opravdu pastýři neoschla hůl jak se říká. To co ale počasí předvádí teď je fakt žalostné.....v Praze prší víc jak u nás. V květnu prakticky ani nekáplo, jen koncem května přišly bouřky a to bouřka která trvala dohromady jen několik hodin....samozřejmě potoky se ani nehly, jen půda byla pokropená po povrchu....namlouval jsem si jak napršelo, ale pak jsem hrábl do záhonu a v něm sucho.......tragédie. Nyní je situace snad ještě horší než před tou bouřkou, deště se nám vyhýbají...půda je trvale rozpraskaná, bez zalévání by jsme mohli se zahrádkařením praštit. Vzduch suchý, pofukuje, slunce praží.
jasně, spousta lidí na světě bojuje se suchem, ale jsme snad mi nějaká poušť? Jako dítě pamatuji vlhká jara, a teplá léta se spoustou bouřek. Když nebyla ve studni voda, obvykle v srpnu, netrvalo toto období dlouho.....spusta malin, ostružin, a těch hub kolik rostlo.
Pak postupně jsem začal sledovat změny a čuchat, že se něco děje, kolem roku 2000, si pamatuji v Brně koncem ledna 15°C a td. Jistě extremy byly i dříve, ale tohle už je prostě děs....jestli bude v srpnu nadprůměr srážek, tak to se mnou tedy nehne, spíš mě to ještě víc naštve, protože pršet má v dubnu a květnu.....Zima na valašsku vždy byla opravdu zasněžená, kopce sněhu, vyšlapané chodníky...poslední dvě zimy byly opravdu ubohé, sněhu nebylo...samé bláto jehož původ si neumím vyjasnit, protože na nějaké vydatné deště si také nepamatuji....
Tak jsem si postěžoval.....hned se cítím lépe.
Karlos.
Karlos
 

Co je to hodnocení?

Re: Dlouhotrvající sucho

Příspěvekod Kelt » 23. 06. 2008 13:04

Tady na Vysočině je to letos s vláhou trochu lepší,jak poslední roky.Ale i tady máme deficit spodních vod.
Dneska nás ta fronta přejela,ani nevím jak.Na radaru to vypadalo slušně,ale spadlo 10 kapek.Jak předpovídají srážky na většině území,tak my to většinou nejsme,tak nevím,kde je ta většina :? .Doufám,že bude působit efekt prázdnin a naprší začátkem července. :dest:
Kelt
Nováček
 
Příspěvky: 322
Registrace: 23. 06. 2008 12:49
Bydliště:

Hodnocení: 8

Co je to hodnocení?

Re: Dlouhotrvající sucho

Příspěvekod hanz » 23. 06. 2008 13:31

Karlos
Ahoj já jsem taky z Valašska. Máš pravdu vždy tady byla zima min. těch 40cm sněhu tady u nás bylo ale teď je to pomrdané protože je teplo v zimě, na jaře v létě i na podzim.
hanz
Mírně pokročilý
 
Příspěvky: 1507
Registrace: 30. 04. 2008 14:32
Bydliště:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 6

Co je to hodnocení?

Re: Dlouhotrvající sucho

Příspěvekod kapr » 23. 06. 2008 13:57

nooo tak myslím, že sucho může klidně pokračovat další týden...aspon to tak vypadá :roll:
https://www.weatherlink.com/embeddablePage/show/57bd9b1fcb98436b81959e278be157c1/summary
kapr
Mírně pokročilý

 
 
Příspěvky: 6951
Registrace: 30. 04. 2008 16:04
Bydliště:
Typ meteostanice:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 41

Co je to hodnocení?

Re: Dlouhotrvající sucho

Příspěvekod Karlos » 23. 06. 2008 14:31

No sice v televizi občas člověk vidí mráčky v předpovědi, ale co to je? To není nic, jen místní srážky , někde to hukne a jinde měsíc ani kapka.... Já se ptám, kde je pořádněj nymbostratus ze kterého valí několik dní v kuse? u baráku máme v zemi tzv. trvalé praskliny v půdě...nezmizely ani přes zimu, koukal jsem na ně a zdá se že jen tak nezmizí....Luční byliny se mi letos zdály jakési menší, takové přízemní, ale trávu to moc nepoznamená....za barákem máme studňi a z té jsme vodu vytahali už někdy začátkem května.,....a další se nedoplní...
To by byla asi sranda, kdyby další měsic nezapršelo:-) a nebo: ať jsou rovnou povodně aspoň bude program v televizi....(to jsem ale mizera)
Karlos.
Karlos
 

Co je to hodnocení?

Re: Dlouhotrvající sucho

Příspěvekod rockyn » 23. 06. 2008 15:57

karlos
To je pravda taky mě není moc po chuti to co příroda předvádí poslední dva roky.
Ale tady u nás aspoň letos na jaře něco napršelo i když to moc nepomohlo s tím deficitem ale výrazně pomohlo v růstu všeho na poli. Tak letos to u nás co se týče sráže na jaře bylo výrazně lepší než loni. Ale vím že tam na valašsku i přes to jaro moc srážek nebylo.
No nic asi vám to tam spadne někdy jindy určitě v období kdy už to´tolik nebude potřeba.
Ale co naděláme
nic
rockyn
Nový člen
 
Příspěvky: 36
Registrace: 06. 05. 2008 19:51

Hodnocení: 0

Co je to hodnocení?

Re: Dlouhotrvající sucho

Příspěvekod storm_ice » 23. 06. 2008 17:28

ani u nás žádná sláva, ale tu jsme zvyklí .. loni po dubnové katastrofě přišel bouřlivý květen a celkově léto bylo srážkově slušné. Letos zatím nic moc, obzvlášť když je nadprůměrně teplo a je potřeba více vody :roll:
storm_ice
Mírně pokročilý

 
 
Příspěvky: 4169
Registrace: 13. 06. 2008 12:30
Bydliště:
Typ meteostanice:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 3

Co je to hodnocení?

Re: Dlouhotrvající sucho

Příspěvekod kapr » 24. 06. 2008 06:19

noo takže, ještě před víkendem jsem si říkal a věřil, že z té včerejší fronty by něco mohlo byt, ale že pořád doufám sám se divím:)))...už mě to nebaví pořád sledovat, kdy to přijde a pak opět nic,,,možná za týden v pondělí je tam zase něco, ale to už bude červenec :)
https://www.weatherlink.com/embeddablePage/show/57bd9b1fcb98436b81959e278be157c1/summary
kapr
Mírně pokročilý

 
 
Příspěvky: 6951
Registrace: 30. 04. 2008 16:04
Bydliště:
Typ meteostanice:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 41

Co je to hodnocení?

Re: Dlouhotrvající sucho

Příspěvekod Návštěvník » 24. 06. 2008 07:30

Rockyn: Jo tak tak, naprší v době žní, v době slunce, prázdnin a koupališť. Z dětství se mi vybavují samá lepší léta, počasi se pokazilo až koncem srpna, jinak koupáky, maliny, ostružiny a spousta hub. Na houby chodil můj otec prakticky v průběhu prázdnin, ty houby fakt rostly dlouhodobě, průběžně a hodně. Vzpomínám na jalovcové stráně se spoustou bedel a obřích žampionů(po předchozím pohnojení krávami), na obrovské maliny a kvanta litrů za pár hodin, na potůčky za barákem kde jsme jako děcka stavěli malé přehrady z jílu, na opravdu mokré jarní louky, a potoky zůžené jen v srpnu. Teď to je ale s houbama dost špatný, jen lokálně, a to pár týdnů když náhodou naprší. U nás většinou houbaři spoléhají na září a říjen.
Zmrzlí aby přišli v Půlce května? Ne, oni včil příjdou první a druhý týden v červnu. Letos to bylo dobrý, tak bych měl pomlčet, ale minulý a předminulý rok nám opravdu mrzlo první i druhý týden v červnu a zlikvidovalo to úrodu třešní, jablek i hrušek. Nebyl to jen slabý mrazíček, ale 5°C pod nulou. Já si jen kladu otázku: Je toto opravdu dílo člověka, nebo je to jakýsi přirozený proces změn klimatu na zemi? Já tedy jsem zastáncem názoru, že je to vliv lidstva....to se prostě muselo projevit, a myslim si že se ještě máme na co těšit.
Ještě bych se vrátil k těm bouřkám....poslední dobu mi připadá že k nám dorazí samá suchá bouřka, spousta mraků, bububu, sem tam blesk, člověk je natěšený a pak, najednou vysvitne slunce....to je konec představení, týden zas neprší..a mě to fakt nebaví.

Karlos.(tak jsem si zase postěžoval a zas je mi lépe)
Návštěvník
 

Co je to hodnocení?

Re: Dlouhotrvající sucho

Příspěvekod rockyn » 24. 06. 2008 07:31

V noci bylo v dálce slyšet hřmění a litali blesky ale to bylo tak vše. Takže ani kapka a nyní nás jedno výrazné srážkové pásmo těsně minulo severní drahou. U nás jen nakrátko výrzně zesíllil vítr ale to hlavní tmavo jide severně možna teď za chvilku spadne pár kapek , ale i nadále nebudou žádné srážky. Tak třeba přelom června a července.
rockyn
Nový člen
 
Příspěvky: 36
Registrace: 06. 05. 2008 19:51

Hodnocení: 0

Co je to hodnocení?

Re: Dlouhotrvající sucho

Příspěvekod Kelt » 24. 06. 2008 11:07

K nám na Vysočinu se pozdě odpoledne blížila z Jižních Čech dost silná bouřka,ale podle radaru se to stočilo k jihu a rozpadlo(muselo to bejt za humnama).To je tady tradiční,bydlím v údolí mezi kopci,nad hlavou mi hřmí a já zalejvám.
Potom večer se blejskalo od jihu,ale ani nebyl slyšet hrom.Ráno tady na Jihlavsku tradičních 10 kapek,na Žďársku to bylo trochu lepší.Ani předpověď nevypadá moc optimisticky.
Kelt
Nováček
 
Příspěvky: 322
Registrace: 23. 06. 2008 12:49
Bydliště:

Hodnocení: 8

Co je to hodnocení?

Re: Dlouhotrvající sucho

Příspěvekod Karlos » 24. 06. 2008 11:49

Mno a někde zas padá tohle: http://img397.imageshack.us/img397/3664/kroupy6xj.jpg
:-)(nalezeno na citrusářském foru.)
Karlos
Karlos
 

Co je to hodnocení?

Re: Dlouhotrvající sucho

Příspěvekod Kelt » 25. 06. 2008 09:14

Tak včera mě to hodně zklamalo,radar vypadal nejvíc nadějně za poslední dobu,ale kolem Vysočiny to udělalo úhlednej oblouk,takže ani kapka.
Snad se dočkáme! :dest:
Kelt
Nováček
 
Příspěvky: 322
Registrace: 23. 06. 2008 12:49
Bydliště:

Hodnocení: 8

Co je to hodnocení?

Re: Dlouhotrvající sucho

Příspěvekod kapr » 25. 06. 2008 13:35

no u nás včera teda 2mm, moc to sice nepomohlo, ale byla to docela atrakce jak každý zíral, že prší...jak když v egyptě napadně sníh :lol: ..fakt by to chtělo aspon 2 denní deštivé počasí..
https://www.weatherlink.com/embeddablePage/show/57bd9b1fcb98436b81959e278be157c1/summary
kapr
Mírně pokročilý

 
 
Příspěvky: 6951
Registrace: 30. 04. 2008 16:04
Bydliště:
Typ meteostanice:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 41

Co je to hodnocení?

Re: Dlouhotrvající sucho

Příspěvekod dubnany 189 » 25. 06. 2008 14:21

Tady spadlo za 2 bouřky 11mm,které tu byly v uplynulých dvou dnech ale díky horku které je zas dnes už to není pořádně poznat že pršelo.Sucho jako takové je pořád,i když trochu menší než před těmi bouřkami. :lol: :ahoj:
Z Mešovic zdraví všechny Jirka.
Teplotní rekordy u nás: nejnižší teplota -25°C 24.1.1987 Nejvyšší teplota +40,2°C 20.7.2007 Nejvyšší denní srážky 79mm.
dubnany 189
Nováček
 
Příspěvky: 1414
Registrace: 04. 05. 2008 20:36
Bydliště:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 19

Co je to hodnocení?

Zpět na Extrémní počasí

  • Kdo je online

Registrovaní uživatelé: Žádní registrovaní uživatelé