Uživatelské menu

Statistiky

  • Příspěvků dnes4
  • Příspěvků včera3
  • Celkem příspěvků97825
  • Celkem témat1103
  • Celkem členů5517
  • Nový uživatelPruwan
  • Toplist
    Kdo je online

Sucho 2015

Velký teplotní rozdíl, orkán, povodně, extrémní horko a suchu. To vše v extrémech v počasí.

Re: Sucho 2015

Příspěvekod Ovar » 10. 08. 2015 21:26

Koukám, že to na plno místech začíná vypadat podobně. Trávě stačí velmi málo aby seschla, hlavním podílem je sekačka, pokud se poseká před horkem, tak konečná, takže ve městech je to jak přes kopírák, texas %) .

Stromy jsou horší, dnes se situace opět dramaticky zhoršila, protože včera bylo max +35°C dnes dokonce +36,8°C. Už to přestaly dávat olše


Co mě překvapilo tak i trnky



Žloutnou už i největší držáci břízy hned za vsí


Vyschlo i několik potoků, tekoucí do i ze vsi. Díky tomu vadne vegetace podél vyschlých koryt potoků.





Javory se dlouho držely, ale taky to vzdaly :( .


No a klasika, trávník ve vsi, ale to je letos maličkost o proti těm stromům :mysl: .


A dnes ještě jedna zajímavost, i když v posledních několika týdnech už to není ani nic neobvyklého. Odpoledne v blízkém městě siréna, pak houkačky a za chvíli Mrchojedy zahalil dým, ve vesnici za kopcem opět hořelo %) .
Ovar
Mírně pokročilý
 
Příspěvky: 1833
Registrace: 24. 12. 2012 14:28
Bydliště:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 48

Co je to hodnocení?

Re: Sucho 2015

Příspěvekod Rade » 10. 08. 2015 23:13

Já jsem jel včera opět na Domažlicko a projížděl jsem vlakem ze Skalice nad Svitavou, tedy sever Blanenska. V tomto kraji je normální letní průběh počasí a sucho je takové téměř "jako každý rok". To stejné Svitavsko a Orlickoústecko, tam maximálně sem tam nažloutlá bříza. Na Pardubicku už to bylo horší, ve východní části Polabí, přes které jsem jel, to bylo nejhorší od Přelouče po Poříčany, celkem zvadlá kukuřice a žloutnoucí nebo usychající keře (zlatice, svídy) a žloutnoucí stromy (břízy, osiky, lípy) a vyhořelé příkopy u tratě. Až do Prahy bylo sucho poměrně výrazné. Co mě ale překvapilo, tak západní polovina Prahy a tento okres, tedy vč. Dobřichovic (den před tím tam bylo 40°C), byl úplně zelený, nevšiml jsem si ničeho, co by trpělo suchem nebo horkem. Situace se opět začala zhoršovat cestou na jihozápad. Berounsko ještě ušlo, východní Rokycansko také, ale od Rokycan do Plzně byla situace totožná s východním a středním Polabím a sucho nadále gradovalo směrem od Plzně do Domažlic. Sucho, jaké bylo v okolí Staňkova nebylo nikde. Začalo to v Holýšově a pokračovalo až do Domažlic. Úplně nejhorší byl úsek Staňkov - Blížejov. Zde kukuřice občas barvy slámy, občas byla suchá, ale ještě zelená, nicméně tam je po úrodě. Na horizontu bylo vidno asi 6 suchých, úplně hnědých dubů vedle sebe, a kromě opadávajících bříz, osik a lip se přidaly i olše, vrby a kupodivu i akáty, které jsou na horko a sucho stavěné.
No a jako perlička, aladin na včerejšek předpovídal předchozí den 28°C, výsledek byl rovných 35°C :D . Dnes bylo téměř 37°C. Letos už zde na Domažlicku bylo 28 tropických dní a z toho 10 nebo 11 dní supertropických (nad 35°C), což je na polohu ve 460 metrech neskutečné a ještě jich něco bude.
Proto se musím smát tomu, když někdo píše, že je na východě neustále tepleji. Není. Tedy, je to o lokálnosti. Ale kde na Moravě bylo v takové nadmořské výšce více tropických nebo supertropických dní dodnes?
Jde o to, že tento okres (přesněji jeho větší část, ještě s částí Klatovska), je dle mého nejteplejší v ČR, ovšem je to regulováno relativně vysokou nadmořskou výškou, takže tak. A to se nebavím o zimách, arktické dny tu neexistují, prakticky den, kdy je celý den mráz je tu vzácný a i v únoru 1929 to zde údajně nešlo pod -26°C a to měli -35°C i v Podunajské nížině. To jen tak offtopic pro zajímavost :) . Jo a ještě, od dob teplého počasí, tedy od konce června si nevybavuji jediný den, kdy by bylo v místě pozorování na Boskovicku (406 m) tepleji, než zde na Domažlicku (460 m)
Rade
Nováček

 
 
Příspěvky: 780
Registrace: 04. 02. 2012 21:17
Bydliště:
Typ meteostanice:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 30

Co je to hodnocení?

Re: Sucho 2015

Příspěvekod Rade » 10. 08. 2015 23:38

A cestou jsem trochu fotil, tak také přispěji do mlýna :) . Ještě dodám, že na místě pozorování na Domažlicku mě čekal šok v podobě usychajících dalších druhů dřevin (kromě výše zmíněných) a to totálně suché javory, mladší jasany a suché bezy, třešně, šeříky ale především zvadlé a usychající slivoně trnky. Trnka je jedna z nejodolnějších dřevin vůči suchu, co u nás běžně roste a vyskytuje se v průměrně mnohem sušších oblastech a tuším, že roste spolu se šípkami i v celém Maďarsku. Nikdy by mě nenapadlo, že ji uvidím zvadlou, usychající a už vůbec ne, že v Čechách a ještě skoro v 500 metrech :D =-O .
Bez zálivky schnou v zemi i fíkovníky, granátovníky, palmy a všechny rostliny, co si lze představit ve středomoří. Ovšem to se ještě nedá srovnávat, neboť je to jen několikaletá výsadba... Ale jinak se jim tu daří neskutečně :D .
Nějaké ty fotky z vlaku (všechny z Domažlicka)
Holýšov:


Staňkov:




Kukuřice mezi Staňkovem a Blížejovem


Suchý mokřad u Milavčí
Rade
Nováček

 
 
Příspěvky: 780
Registrace: 04. 02. 2012 21:17
Bydliště:
Typ meteostanice:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 30

Co je to hodnocení?

Re: Sucho 2015

Příspěvekod edwinak » 11. 08. 2015 05:55

Je to zmar, člověku to až bolí, když se na to kouká.
Též přispěju fotkami z naší zahrady - a dám dvě pro srovnání.
Přílohy
dnes.JPG
a dnes ráno
P1010129.JPG
zahrada květen 2015
edwinak
Nováček
 
Příspěvky: 677
Registrace: 22. 03. 2013 05:48
Bydliště:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 6

Co je to hodnocení?

Re: Sucho 2015

Příspěvekod Doizer » 11. 08. 2015 10:06

Rade
Řeknu vám kde je na východě cc ve stejné nadmořské výšce aspoň stejně teplo jako na Domažlicku. Třeba přesně v mojí lokalitě. Vedu si vlastní záznamník teplot srážek a bouřek. U nás bylo už 25 tropických dní z toho ve 3 dnech chybělo vždy pár desetin stupňe ke 30. A z toho 10 dní supertropických. A to nás narozdíl od Čech čeká ještě pár dní s tropama. Ale noci, to zas tady míváme chladnější, kvůli udolí.
Takže asi tak. :)
Jinak sucho v mojí lokalitě taky až bude trochu čas zdokumentuji. Ale například stromy na jižních stranách kopců začínají být odepsané. O trávnících se myslím ani mema cenu bavit.
Doizer
Nováček
 
Příspěvky: 315
Registrace: 08. 12. 2014 18:26
Bydliště:
Typ meteostanice:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 15

Co je to hodnocení?

Re: Sucho 2015

Příspěvekod Ovar » 11. 08. 2015 22:53

Situaci stále monitorujeme, je každým dnem více zoufalá. Krom dubů, naprosto všechny stromy schnou, nebo jsou již suché. Dokonce i pohled do krajiny má již dramatičtější ráz, v listnatých lesích (máme výhled na park v Horšovském Týně) převažuje dokonce hnědá barva, to není ani podzimní pohled, ten je mnohem barevnější :mysl: .

Poměrně rychle se bohužel zhoršuje i stav podzemních vod, na které jsem si vůbec nechtěl stěžovat, ale poslední dny je to více než patrné. Studna přestala dotýkat a hospodařit se 30 cm vody na rozlehlé zahradě je více než problém. Naštěstí máme hluboký vrt, ale ten také přestal před 2 dny produkovat množství vody jako dříve a stále se to snižuje. Výhledy stále šílené, každý den nad 35°C, o víkendu možná srážky.

Musím ale podotknout, že pokud zaprší, bude to fajn, ale situaci to nezlepší. Vyschlé stromy mají pro letošek vystaráno a vzhledem ke krátícímu se dnu, znovu neobrostou. Déšť tak pomůže maximálně spodní vodě a mohla by vystřelit tráva, která celé léto "stála".
Ovar
Mírně pokročilý
 
Příspěvky: 1833
Registrace: 24. 12. 2012 14:28
Bydliště:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 48

Co je to hodnocení?

Re: Sucho 2015

Příspěvekod edwinak » 12. 08. 2015 09:44

No ano, stromy jsou prostě pro letošek v háji, to je jasný. Jsem zvědavá, jestli jabloně udrží zbytek jablek, který jsou ještě na stromě. Listy mají ale zkroucený.
edwinak
Nováček
 
Příspěvky: 677
Registrace: 22. 03. 2013 05:48
Bydliště:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 6

Co je to hodnocení?

Re: Sucho 2015

Příspěvekod palinator » 12. 08. 2015 09:49

U nás na kopci 7,5 m hluboká studna vyschla už na začátku července. Odběr od sousedů, kteří ji mají níže, ji prostě doslova vysušil. V rybníce je voda na méně než polovině, přítoky schované v lese nemají sílu dostat se přes přelivy. Takže mám zákaz vozit vodu z rybníka a tahat ji 100 m převýšením z Labe načerno, s tim že vezu kubík za osobákem, nebudu. Ještě bych ten svůj traktor uhřál. :D Trávník je u nás KO, stromy vadnou, zalejvaj se jen okurky, mrkev a dýně z toho, co zbylo z dob, kdy jsem ještě vodu "krad". :)
palinator
Nový člen
 
Příspěvky: 181
Registrace: 01. 12. 2014 16:36
Bydliště:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 8

Co je to hodnocení?

Re: Sucho 2015

Příspěvekod Rade » 12. 08. 2015 09:55

Doizer
Díky za info :). Tak to je podobné. Zde bylo také 3 nebo 4 dny těsně, pár desetin pod 30 :). Jak to ještě bude s dalšími dny bych byl opatrný, modely právě strašně často neskutečně přehání rozdíl mezi Z a V a pak skutek utek. Vím, že je zapotřebí na východě několik stupňů odečíst (kolikrát letos modely hlásily 39-40°C např. pro Brno, ale i pro Boskovice) a zde v DO několik stupňů přičíst (Více než 35-36°C zde snad nikdy modely nehlásí). To už jsem zažil mnohokrát a dokonce jsem i mnohokrát zažil, když bylo teplotní rozhraní a mezi východem a západem, byl průměrně teplotní rozdíl 5-10°C ve prospěch (tepla) východu, tak zde na Domažlicku a na Boskovicku byla teplota prakticky vyrovnaná :D .
I dříve, když jsem ještě bydlel u Brna (Ochoz), tak jsem pozoroval situace stejné, leč v Ochozi bylo přes den o chlup tepleji, jak na Boskovicku, ale nikoli tepleji, jak zde na Domažlicku =-O . A to v létě zdaleka není ten rozdíl takový, jako v zimě. To se teprve začíná projevovat skutečný rozdíl :jojo:. Například v roce 2010 v jsem měl v Ochozi u Brna za celou zimu minimum -24°C, zde na Domažlicku -16°C. Jen v únoru 2012 byla teplota stejná, na -20°C, což je na zdejší podmínky opravdu extrém a paradoxně i v letošní zimě si byla minima na obou místech pozorování podobná. Jinak ale rozdíly bývají propastné :) .
Rade
Nováček

 
 
Příspěvky: 780
Registrace: 04. 02. 2012 21:17
Bydliště:
Typ meteostanice:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 30

Co je to hodnocení?

Re: Sucho 2015

Příspěvekod honza552 » 13. 08. 2015 10:21





přehrada šance která zásobuje ostravsko a frýdecko-místecko
Citace hrázného"Je to taková rarita, která je způsobena tím, že jsme byli nuceni kvůli stavebním pracím snížit hladinu o 10 metrů. Každopádně je to zatím největší pokles, který byl za historii přehrady zaznamenán,“ uvádí hrázný.
Kvůli přetrvávajícímu suchu teď z přehrady odpouštějí asi čtyřikrát více vody, než se do ní vlévá"

Jen dodám že hladina klesla už o 14metrů a je na 40-ti procentech zásobního prostoru
honza552
Nový člen
 
Příspěvky: 155
Registrace: 02. 08. 2015 08:25
Bydliště:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 1

Co je to hodnocení?

Re: Sucho 2015

Příspěvekod Ovar » 13. 08. 2015 12:36

Zajímavé :cool: .

Sucho sílí, včera Tmax +37,9°C (2. nejvyšší teplota letos, ale i v historii u nás). Vypadá to tedy ještě na 2 dny naprosto šílenýho sucha s tím, že možná nejtepleji bude teprve zítra %) . Z rostlin se to už vytříbilo, co mohlo již dávno uschlo a největší držáci furt drží. Zelené zůstávají, celkem levou zadní duby, většina jehličnanů a pak vysoké stromy kolem rybníka, jinak to šlo všechno do háje.

Pohled na krajinu mi připomíná "50 odstínů hnědi".

Přidávám ještě nějaké aktuální mapy situace. Myslím, že takový index požárů se jen tak nevidí, na zítřek:


A toto je suma srážek, dle německého zdroje za červenec. Dá se tak snadno vyčíst, kde je sucho nejkritičtější, nicméně úplně spoléhat na tuto sumu srážek se nedá, lokálně jsou srážkové deficity již z minulých měsíců, záleží i na typu půdy a konkrétním místě a jeho mikroklimatu.
Ovar
Mírně pokročilý
 
Příspěvky: 1833
Registrace: 24. 12. 2012 14:28
Bydliště:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 48

Co je to hodnocení?

Re: Sucho 2015

Příspěvekod HeyYou » 13. 08. 2015 13:48

celkom dobrym ukazovatelom sucha v casti strednej europy je aj prietok dunaja, ktory poukazuje hlavne na sucho v severnej casti alp. v bratislave je momentalne prietok dunaja okolo 1200 m3/s, co je na tuto rocnu dobu mimoriadne nizka hodnota, ktora sa vyskytuje skor v zimnom obdobi pocas tuhych mrazov. (typicky priemerny prietok byva v lete okolo 2500 m3/s)
HeyYou
Nováček
 
Příspěvky: 239
Registrace: 15. 10. 2013 08:11
Bydliště:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 1

Co je to hodnocení?

Re: Sucho 2015

Příspěvekod varel » 13. 08. 2015 15:09

https://www.wunderground.com/dashboard/pws/IBESTE10
varel
Mírně pokročilý

 
 
Příspěvky: 2353
Registrace: 23. 11. 2008 17:28
Bydliště:
Typ meteostanice:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 30

Co je to hodnocení?

Re: Sucho 2015

Příspěvekod Ovar » 14. 08. 2015 21:33

Tak završuji (doufám) letošní období sucha. Aktuálně se na nás řítí zvlněná studená fronta z Německa, sice dle odrazů máme na sebou již půl hodiny žluté odrazy a vono ani kapka, ale snad do rána zaprší.
Pár fotek ze dneška, menší procházka po okolí, máme za sebou naprosto neuvěřitelný týden kdy denní teplota nešla pod +35°C, bez jediné kapky. Asi největším "tahákem" na fotkách je trávník, ten totiž z Mrchojed vymizel %) . No a o stromech jsem už psal, co schlo tak to je již holé, ostatní stromy dá se říct celkem drží, jen sem tam nějaká sušina.









Myslím si, že letošní otavy jsou na pováženou, většina luk se stále nezazelenala, vypadá jako právě posečená, už je to měsíc co se sekala =-O .








Ovar
Mírně pokročilý
 
Příspěvky: 1833
Registrace: 24. 12. 2012 14:28
Bydliště:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 48

Co je to hodnocení?

Re: Sucho 2015

Příspěvekod HeyYou » 16. 08. 2015 10:47

podla fotiek od ovara a rade-ho konstatujem, ze u nas to az taka bieda nie je (nebola).
pridavam odkaz na fotky z karloveskeho ramena dunaja v bratislave: http://lingtren.rajce.idnes.cz/karloves ... gust_2015#
dunaj mal dnes rano prietok len 1100 kubikov za sekundu, pri beznom prietoku (ten je v tomto obdobi roka viac nez dvojnasobny) nie je mozne z danych miest fotit bez vhodneho plavidla :)
pocas poslednej velkej povodne v juni 2013 bol prietok takmer 11 tisic kubikov za sekundu a na miestach, kde som teraz fotil bola hladina vyssie cca az o 7 metrov. napriek nizkemu prietoku je v hlavnom koryte vody vcelku dost a plavba po rieke zjavne pokracuje bez vacsich obmedzeni.
HeyYou
Nováček
 
Příspěvky: 239
Registrace: 15. 10. 2013 08:11
Bydliště:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 1

Co je to hodnocení?

Zpět na Extrémní počasí

  • Kdo je online

Registrovaní uživatelé: Žádní registrovaní uživatelé