Uživatelské menu

Statistiky

  • Příspěvků dnes1
  • Příspěvků včera10
  • Celkem příspěvků97790
  • Celkem témat1103
  • Celkem členů5517
  • Nový uživatelPruwan
  • Toplist
    Kdo je online

Sucho 2015

Velký teplotní rozdíl, orkán, povodně, extrémní horko a suchu. To vše v extrémech v počasí.

Re: Sucho 2015

Příspěvekod Ovar » 16. 08. 2015 21:31

Doplňuji info k suchu. Popravdě jsem to ani nečekal, ale dnes se srážky konečně stočily na JZ směr a přešly přes nás dnes 2 silné lijáky. Dohromady daly 41 mm srážek, což je více než slušné.

ALE, po deštích, jsme vykopávali díry v místních "bažinách" a hned u místního potoka, bylo po 5 cm, již naprosto vyprahlo. I přes takový příděl vody, se voda na některých místech nedostala hloubš :mysl: .

Nicméně vegetaci, aspoň zatím, tento příděl naprosto stačil. Kukuřice se i přes mojí nedůvěru vzchopila, dokonce tak dobře, že poškození listů, které jsem monitoroval, prakticky zmizelo =-O . Oschlé stromy opadaly ještě více, vichr a lijáky oschlé listí sejmulo.

Místní potoky ale stále nejsou funkční, rybník dotekl jen z části, přítok se neobnovil, aspoň ne na normální hranici.

Myslím, že aspoň co se týče naší oblasti, je sucho 2015 zažehnáno, i kdyby se vedra vrátila, vzhledem k roční době již nezpůsobí tak hrozné potíže, jako před měsícem. Co jen tak nezmizí, je dlouhodobý dopad sucha na ekosystémy. Hlavně zapláče hladina spodní vody, pokud nebudou častěji výrazné srážky, projeví se letošní sucho v hlubších vrstvách půdy až v dalších letech..
Ovar
Mírně pokročilý
 
Příspěvky: 1833
Registrace: 24. 12. 2012 14:28
Bydliště:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 48

Co je to hodnocení?

Re: Sucho 2015

Příspěvekod Ovar » 29. 08. 2015 00:12

Ještě doplním report, opět jsem projel značný kus republiky, a ty rozdíly jsou nyní jasnější. Překvapilo mě Brněnsko, centrum Brna má anglické trávníky, snad krom javorů všechny stromy v pořádku. Prakticky až po Kolín beze změny, zelená krajina, s naprostým minimem vizuálních škod na vegetaci. V okolí Kolína razantní změna, co mě šokovalo byl stav tamních borovicových lesů, i velmi staré borovice suché =-O , mladé stromy samozřejmě ve větším počtu. Místama byly lesy víc rezavé, než zelené.
Od Kolína až prakticky po nás je sucho stále patrné, plno stromů se z toho vylízalo, jako například již mnou zmiňovaná výsadba jeřábů u Plzeňského Baumaxu, nepřežily to pouze 2 stromy, zbytek se zazelenal.

Co mě ale dostalo, jsou lesy od Holýšova až k nám na Domažlicko. Myslel jsem, že duby jsou spolu s borovicí nejodolnější strom na sucho, což ale neplatí letošní léto. Celé plochy lesů naprosto suché jako v únoru po -20°C, těžko to říct v číslech, ale uschla poměrně značná část dubů a to i velkých a starých kusů. Především v lesích, nebo u polí. Duby ve městech jsou bez poškození (kořeny vrostlé pod betonové plochy asi vláhu mají, stejně jako duby vrostlé do skal) na poli si ale vodu těžko najde.. Ale co je zajímavé, borovici jsem tady na Plzeňsku neviděl suchou ani jednu. Stejně jako jsem neviděl ani jeden suchý dub na Kolínsku.
Ovar
Mírně pokročilý
 
Příspěvky: 1833
Registrace: 24. 12. 2012 14:28
Bydliště:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 48

Co je to hodnocení?

Re: Sucho 2015

Příspěvekod edwinak » 29. 08. 2015 18:32

Přesně jako u vás, je to u nás. Suché duby v remízkách, ale i staleté, javory též, borovice někde.
Břízy při okrajích lesů všechny. Dohadujeme se tady se sousedy, jestli ty suchý stromy příští rok obrazí, nebo jsou definitivně v háji.
edwinak
Nováček
 
Příspěvky: 677
Registrace: 22. 03. 2013 05:48
Bydliště:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 6

Co je to hodnocení?

Re: Sucho 2015

Příspěvekod Adi » 29. 08. 2015 19:02

Ahojky,

Se suchem jsme na tom podobně, ba dokonce dle map ČHMÚ dokonce hůře.
Nicméně je zde jeden rozdíl. Vy tam máte spíše lehké, písčité půdy, zatímco zde jsou těžké, slínovité. Od toho se odvíjí i půdní bilance.
Zdejší půda déle drží vodu. Navíc, na rozdíl od vás, měli jsme docela bohatý na srážky únor, v podstatě celé jaro pak bylo poměrně vlhké. Květen byl nadnormální s 90 mm srážek.
Ovšem za celé léto, zde napršelo 65 mm deště, přičemž za srpen pouhých 12. Z výše uvedeného vyplývá, že sucho se zde projevilo později a plíživěji.
Nyní ona retenční schopnost půdy je v hájí. Nemá už co zadržovat, beton a prach. Odcházejí především smrky a to kvůli kůrovcům, kterým se v teplém a suchém módu nebývale daří a taky suchu, mají ploché kořeny.
Osýchají zde zmíňované břízy a houfně odcházejí lísky a keře černého bezu.
Větší škody na ostatním porostu jsem nezaznamenal, ovšem ty se mohou projevit později.
Předpovědi srážek jsou mizerné a půdní zásoby vody jsou již v háji.
Místní potok je na suchu od začátku července.
Nu což, aspoň se ochladí a výpar bude menší.

zatím
Přání bývá nebezpečně často otcem myšlenky
Adi
Mírně pokročilý
 
Příspěvky: 3473
Registrace: 16. 09. 2008 19:51
Bydliště:
Typ meteostanice:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 43

Co je to hodnocení?

Re: Sucho 2015

Příspěvekod mates.lukas94 » 29. 08. 2015 20:11

tady ani 110 mm za léto, normál je pro nedalekou Ostravu 250 mm a co se týče půdního sucha ve vrstvě 0 až 20 cm, je na tom Opavsko ke 23.8. nejhůře, viz web ČHMÚ
mates.lukas94
Nováček
 
Příspěvky: 556
Registrace: 07. 11. 2014 19:49
Bydliště:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 2

Co je to hodnocení?

Re: Sucho 2015

Příspěvekod zapadni cechy » 03. 09. 2015 19:52

http://www.meteofrlazne.websnadno.cz/ - amatérská meteorologická stanice Františkovy Lázně
zapadni cechy
Nováček
 
Příspěvky: 761
Registrace: 28. 12. 2011 14:50
Bydliště:
Typ meteostanice:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 16

Co je to hodnocení?

Re: Sucho 2015

Příspěvekod Adi » 30. 09. 2015 09:49

Ahojky

http://www.ceskatelevize.cz/ct24/region ... ym-minimem

I v mé studni vody ubývá a to nečerpám denně, jako oprostřed léta. Nyní naplním zhruba jeden sud a ... končím. (120 litrů)
V létě to dalo bez problémů 250 litrů při denním odběru.
Přání bývá nebezpečně často otcem myšlenky
Adi
Mírně pokročilý
 
Příspěvky: 3473
Registrace: 16. 09. 2008 19:51
Bydliště:
Typ meteostanice:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 43

Co je to hodnocení?

Re: Sucho 2015

Příspěvekod aviv » 30. 09. 2015 11:25

Už jsem psala do říjnové předpovědi - vodárny ze mě budou mít radost, nechci vidět letošní účet za vodu, zaléváme v kuse od června, to jak v Praze tak na chalupě ve vých. Čechách, kde prší snad ještě méně než u nás. Zrovna rododendrony i hortenzie pijí jak o život, co keř to 10l.konev ...
aviv
Nováček
 
Příspěvky: 577
Registrace: 01. 03. 2010 16:03
Bydliště:

Hodnocení: 2

Co je to hodnocení?

Re: Sucho 2015

Příspěvekod aviv » 30. 09. 2015 13:36

to aahaz: Hádej, kde máme chalupu - v Lomnici nad Popelkou. Ze zoufalství sleduju radar, když něco jde, Lomnici a okolí se to vyhne ... Přitom tam nikdy se suchem problém nebyl, nevím, jestli to je zdejší červenou hlínou, ale vlhkost tam byla, letos nic... Už jsem jak na trní abych o víkendu opět zalévala. V Praze sice něco spadlo, bohužel zmiňované rododendrony jsem zasadila pod stromy, takže k nim se nedostane ani kapka.
aviv
Nováček
 
Příspěvky: 577
Registrace: 01. 03. 2010 16:03
Bydliště:

Hodnocení: 2

Co je to hodnocení?

Re: Sucho 2015

Příspěvekod nostom » 30. 09. 2015 14:27

Paka je od nás kousek a musím potvrdit, že i zde na Hořicku je sucho možná ještě větší než při těch vedrech. Potoky co protejkají naší vesnicej to vzdaly už dávno. Poslední zaznamenané srážky mám 10. září, kdy to dalo 2mm a celkový zářijový úhrn je 12mm. Srpen 50mm (z toho 48mm během jednoho dne) a červenec zhruba 20mm. Myslím že kolem Paky to bude dost podobný a celkově oblast SV Čech, stačí se podívat a hodnoty průtoků, samý hnědý puntík. http://www.pla.cz/portal/sap/PC/?oid=1
nostom
Nový člen
 
Příspěvky: 26
Registrace: 13. 10. 2010 20:12
Bydliště:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 1

Co je to hodnocení?

Re: Sucho 2015

Příspěvekod edwinak » 30. 09. 2015 17:17

U nás -jhz čechy je stejné sucho, jak dlouho ještě bude trvat tenhle suchej mód? Na GFS je proklatě vymydlená celá stř. Evropa, srážky totálně v nedohlednu, bojím se, aby nezamrzlo na takhle vysušenou zem, to by byla katastrofa.
edwinak
Nováček
 
Příspěvky: 677
Registrace: 22. 03. 2013 05:48
Bydliště:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 6

Co je to hodnocení?

Re: Sucho 2015

Příspěvekod salmo1 » 30. 09. 2015 20:36

Tak v letošním roce vláhový deficit graduje, ale jinak více či méně trvá už nějaké 3-4 roky.Atlantik stagnuje, fronty jdou polorozpadlé a konkrétně u nás na S je přechod front v jiných časech než tomu bylo dříve.Dříve byl přechod front monstrozní tzn.okolo 16hod.předfrontální bouřka a slejvák a ve 20-21,00 fronta v plné palbě(hulava,blesky,slejvák)
V posledních letech to chodí, resp. nechodí následovně předfronta okolo půlnoce srážky nula a dvakrát foukne, fronta 03.00 dvakrát foukne a cca. 17 kapek deště.
Bohužel se obávám, že bude ještě podstatně hůř a termín odhaduji na měsíce možná i několik let.
salmo1
Nový člen
 
Příspěvky: 63
Registrace: 01. 06. 2011 21:38
Bydliště:
Typ meteostanice:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 0

Co je to hodnocení?

Re: Sucho 2015

Příspěvekod Ovar » 02. 10. 2015 13:21

Další cesta vlakem na příč republikou a aktuálně největší vizuální sucho panuje v JZ okraji Prahy, nestačil jsem se divit, protože centrum Prahy je krásně zelené a najedou přechod na texaský trávníky a zvadlé stromy, jedná se o menší oblast, blíže k Berounu je situace zase o něco lepší.
První výrazně suší oblast je Svitavsko, včetně Svitav, půda na prach, stromy ovadlé. Další oblast kde to vizuálně přitvrzuje je Kolínsko, nicméně i přes zelenou trávu jde vidět, že Kolínsko (za Kolínem směr Praha) až po okraj Prahy je stále všechno takové polozvadlé, stromy načaté z léta již výrazně opadávají nebo i opadaly. Další oblast s výrazně postiženou krajinou suchem je oblast u Hořovic, zdejší lesy jsou výrazně podzimně barevné než jinde po trase a pro zajímavost v této oblasti opadala suchem většina líp. A nakonec Holýšovsko, oblast města a směrem na Plzeň je situace také dost zajímavá, plno stromů vypadá jako po +38°C v tom srpnu, tedy opět vadnou velké stromy, s tím že pouze u toho Holýšova je patrné, že naprostá většina dubů je bez listí.

Je zajímavé jak reagují na sucho některé druhy stromů pouze v té určité oblasti. Například na Kolínsku značně proschlé borovice, Hořovice je bez líp a Holýšov bez dubů. Jedná se o plošné souše, jinak v krajině sem tam uschlé stromy jsou naprosto po celé trase Skalice nad Svitavou - Domažlice.

Mapa od CHMU pro ohrožením suchem v hlubších vrstvách půdy, docela sedí na nynější situaci.
Ovar
Mírně pokročilý
 
Příspěvky: 1833
Registrace: 24. 12. 2012 14:28
Bydliště:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 48

Co je to hodnocení?

Re: Sucho 2015

Příspěvekod Blateňák » 05. 10. 2015 20:31

V lese kousek od nás jsou proschlé stromy, hlavně duby, ale i nějaká bříza. Když se kopne do země, tak to trvá dlouho, než se narazí na aspoň trochu mokrou zem. Teď úhrny srážek:červen 36,7 mm, červenec 36 mm, srpen 21,1 mm (při těch vydatnějších deštích v půlce měsíce 15 mm-zde téměř nepršelo), září 38,8 mm. Teď si zbývá jen přát deštivý podzim a zimu bohatou na sníh, jinak by to pro přírodu mohlo mít katastrofální následky.
Blateňák
Nový člen
 
Příspěvky: 25
Registrace: 05. 10. 2015 20:03
Bydliště:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 0

Co je to hodnocení?

Re: Sucho 2015

Příspěvekod Jihozápad Čech » 06. 10. 2015 14:02

Jihozápad Čech
Nový člen
 
Příspěvky: 1
Registrace: 06. 10. 2015 13:38
Bydliště:

Hodnocení: 0

Co je to hodnocení?

Zpět na Extrémní počasí

  • Kdo je online

Registrovaní uživatelé: daz_4