banner

Uživatelské menu

Doporučujeme


hračky

Statistiky

  • Příspěvků dnes41
  • Příspěvků včera21
  • Celkem příspěvků75338
  • Celkem témat798
  • Celkem členů2769
  • Nový uživatelMaritamycle
  • Toplist
    Kdo je online

Blíží se doba ledová

Globální oteplování je novodobý fenomén naší Země. Existuje vůbec?

Re: Blíží se doba ledová

Příspěvekod krab » 09. 04. 2016 11:16

Sice obecná informace, nepřinášející nový pohled či další data, nicméně pro mě celkem s podivem že takový článek otiskou mainstreamová media ( ovšem v Indii)

http://timesofindia.indiatimes.com/city ... 707398.cms

Ten vzorec slunečního cyklu 25 a 26 patrně bude již s velkou pravděpodobností jistý. Otázka zůstane jaký vliv nové vélké minimum sluneční activity bude mít na počasí v příštích letech. A kdy se vůbec cokoli začne projevovat.

Možná dokážeme nalézt nějaké indicia ze studování dat Maunderova minima (1645-1715) , ovšem těch dat je málo.
Nevíme nic o teplotách moří a o rozsahu zalednění v arktidě, antarktidě před a v období Maunderova Minima, respective nějaká data se ze zkoumání ledovců našla, ale zajímalo by mě co a zda by se dalo z těchto dat analyzovat a mělo by reálnou vypovídací hodnotu.

Druhá věc, je že vůbec nevíme zda zvýšená sopečná aktivita v tom inkriminovaném období způsobí, či nezpůsobí nějakou větší katastrofu, která bude mít na počasí dalších několika let po ní klíčový vliv.

Jestli něco objevím, hodím sem odkaz
krab
Nováček
 
Příspěvky: 309
Registrace: 13. 11. 2014 17:49
Bydliště: Rudná
Nadmořská výška: 360

Hodnocení: 24

Co je to hodnocení?

Re: Blíží se doba ledová

Příspěvekod kamil » 17. 04. 2016 09:33

Chtěl by jsem ještě tímto vrátit k článku,který proběhl na stránkách Meteoinfo.sk. pod názvem Díra v globálním oteplování.Nevím jak ho často nebo dlouho už sledujete,ale jedna věc je z toho článku jasná a sice ta,že autor popírá vlastně podstatu a smysl toho o čem ten článek je a vlastně důsledky,které sebou tento jev přinese.Už děti na základní škole se učí,že za to,že zde máme 4 roční období vděčíme taky a hlavně Golfskému proudu,ale třeba na Slovensku to možná mají jinak a mají toho tepla nashromážděného tolik,že jim na toto období třeba i několik 10 let vydrží,ale dost o tom pochybuji.Další faktor,který zde vůbec nezmínili a svoji roli taky jistě sehraje bude sluneční aktivita,která už zde byla taky několikrát zmíněna.Je toho zkrátka opravdu docela dost co mluví,že trend by měl být spíše opačný diskuse se může připustit snad pouze v tom jestli to bude změna pozvolnější a menší či rychlejší a výraznější.Další faktor je,že nevíme kde se probere,která sopka aby to ještě více pojistila a vidíte z událostí posledních dní,že se může probudit i na základě tektonické činnosti,které jsme byli svědky v Japonsku.Navíc to jejich odvolávání na pořád horké léto,když modely vidí léto dlouhodobě spíše průměr ke koni možná i slabý podprůměr a to se rozhodně s teorií dlouhodobých tropických vln během tohoto léta neslučuje.Navíc si myslím,že tomu ani situace nebude nahrávat a bude i vlhčeji což poslouží paradoxně k možnému dorovnání deficitu v právě tomto ročním období.Jinak faktem zůstává je,že od začátku února do poloviny března byl ústředním tématem rozpad polárního vortexu a s ním příchozí rekordní vlna mrazu a sněhu víme dnes už jak to dopadlo.Ted pro změnu od začátku dubna je hlavní tématem Medardova kapka a sice,že díky globálnímu oteplování se tato singularita posouvá více do jara kvůli tomu aby mohlo by potom v létě 3 měsíce v kuse nekonečné vedro.Je to narážka na uplynulý a možná předešlý rok,ale tvrzení docela nesmyslné a hodně odvážné.Jedna z mála věcí,která těmto stránkách slouží ke cti a dokáži téměř vždy čitatele naladit na příznivou notu je to,že v každém ročním období vyberou z modelů tu variantu,která je pro dané období uživatelsky nejpřijatelnější.Stručně řečeno v zimě mráz a sníh a v létě opět vedro a slunce bez ohledu na to,že tomu sami ani moc nevěří,že to tak dopadne.Nakonec sami to tak i nedávno napsali.
kamil
Nováček
 
Příspěvky: 472
Registrace: 07. 02. 2014 07:41
Bydliště: Salisov,okres Jeseník,Olomoucký kraj
Typ meteostanice: žádný
Nadmořská výška: 414 m.n.m.

Hodnocení: 0

Co je to hodnocení?

Re: Blíží se doba ledová

Příspěvekod sporadical » 19. 04. 2016 12:20

zdravím všechny,

přikládám aktualizovanou předpověď pravděpodobnosti výskytu jevu La Nina. Zdá se, že vše nasvědčuje k minimálně stejně extrémní teplotní anomálii, nyní směrem k záporu. Na rozdíl od main-stream strašení o horkém a suchém létě bych se spíše přiklonil k teplotně průměrnému/mírně podprůměrnému průběhu léta a konce roku. /což zatím podporují i poslední výstupy CFS v2.0 modelu/ http://www.cpc.ncep.noaa.gov/products/CFSv2/htmls/euT2me3Mon.html

zde ještě přikládám odkaz na článek: http://notrickszone.com/2016/04/17/powerfully-cold-la-nina-coming-at-us-like-an-express-train-could-set-a-new-record/#sthash.otlE4ZEp.Fgg71D3w.dpbs

článek velice zajímavě shrnuje současnou situaci a podporuje variantu, že přicházející fáze La Nina může hravě překonat co do záporné odchylky historicky nejchladnější La Nina ze sedmdesátých let 20.století. Dále si klade otázku, co takto silná La Nina zapříčiní při souběhu končícího slunečního cyklu 24 a očekávaného extrémně slabého cyklu 25. Já osobně jsem optimista a myslím si, že nejen já, ale i mnozí další budou s láskou vzpomínat na horká a suchá léta a mírné zimy.

Za zhruba 14 dní vyjde aktualizace měření teploty vzduchu od Dr. Spencera a tak uvidíme, zda a jak se nastupující La Nina odrazí v teplotě vzduchu měřené radary.
Přílohy
LaNina fcst_20_4_2016.jpg
sporadical
Nový člen
 
Příspěvky: 95
Registrace: 10. 11. 2015 18:01
Bydliště: Krkonose
Nadmořská výška: 865

Hodnocení: 2

Co je to hodnocení?

Re: Blíží se doba ledová

Příspěvekod sporadical » 19. 04. 2016 12:36

ještě jeden úsměvný název článku....
http://nsidc.org/arcticseaicenews/ .....že by se v Arktidě začal hromadit led a tak raději vypnuli senzory měření?.... asi ne a sensor je opravdu rozbitý, ale v souvislosti se změnou způsobu výpočtu zalednění Arktidy ze strany dánského meteorologického institutu to tak může na někoho působit...
sporadical
Nový člen
 
Příspěvky: 95
Registrace: 10. 11. 2015 18:01
Bydliště: Krkonose
Nadmořská výška: 865

Hodnocení: 2

Co je to hodnocení?

Re: Blíží se doba ledová

Příspěvekod vocko.m. » 19. 04. 2016 14:06

sporadical: Objevila se chyba v měření, kdy satelit začal zaznamenávat smyšlené zaledněné plochy, viz. nárůst v grafu.
Obrázek
vocko.m.
Nováček

 
 
Příspěvky: 359
Registrace: 21. 11. 2008 17:00
Bydliště: Plzeň - Lochotín
Typ meteostanice: FIEDLER M4016
Nadmořská výška: 366 m n.m.

Hodnocení: 26

Co je to hodnocení?

Re: Blíží se doba ledová

Příspěvekod sporadical » 19. 04. 2016 16:38

vocko.m: dík za info.
sporadical
Nový člen
 
Příspěvky: 95
Registrace: 10. 11. 2015 18:01
Bydliště: Krkonose
Nadmořská výška: 865

Hodnocení: 2

Co je to hodnocení?

Re: Blíží se doba ledová

Příspěvekod krab » 22. 04. 2016 11:22

Abych navázal na diskuzi. Vidím opravdu velmi jasně danný trend směřující k La Niňa situaci.
Pokud budeme důvěřovat datům z NOAA, což věřím že můžeme :) tak například včerejší měření rovníkové části pacifiku již zápornou odchylku zaznamenávají : http://www.ospo.noaa.gov/Products/ocean ... index.html

Podlě mě, je to velmi rychlá , prudká změna z El Niňo ( +3°C!) a bude mít důsledky na počasí v příštích měsících a v roce 2017. V zásadě je velké riziko, že už nyní výkyvy tepla a chladu zužovaný SV USA a Kanady bude v následující zimě zužovaný vpády arktidy ještě vice. Myslím že článek o vlivu La Niňa na počasí je teď na accuweather.com.

Co se týká Evropy, vliv La Niňa na počasí není (alespoň pro mne) jednoznačný. Ale vyskytuje se tu kombinace faktorů. Jeden je pacifická tvořící se La Niňa a druhý je neobvykle chladný Východní Atlantik , u Evropy primo zejména širší oblast Biskajského zálivu. A vůbec se zdá, respective jsem četl články o možném slábnutí přenosu atlantických proudů , které v součinosti jak známo přinášení teplo daleko na sever okolo Skandinávského poloostrova.

CFSv2 beru z rezervou, nyní ukazuje ale spíš chladnější vývoj pro Evropu v následujících měsících.
Je Pravda, že konkrétně střední Evropa měla Leden - Březen všechny tyto měsíce teplé o ca 1 °C než je průměr 1960-1990 a duben na tom bude i přes očekávaný studený vpád velmi podobně.

CFS vidí Květen podobně, lehký nadprůměr, ale pak nám nabízí léto pro většiny Evropy a především pro jižní / jihovýchodní část chladnější o 1-3°C A podzim v zásadě taky tak...

Nerad bych strašil, ale scénář postupu k velkému solárnímu minimu a příchodu nové "Malé doby ledové" se lehce přibližuje reálné možnosti naplnění. Můžeme si všímat výrazně zvýšené seismické a sopečné activity ( Popocatepetl, zemětřesení v Japonsku, Ekvádoru nyní atd....)
Prudký sestup teplot rovníkového pacifiku pod normal ( La Niňa) v kombinaci s klesající sluneční aktivitou v cyklu 24 je další kombinace která může zapříčinit nemalé globální problemy.

Ve skutečnosti si totiž žádnou "malou dobu ledovou" nepřeji. Velká část světové zemědělské produkce je situovaná příliš na severu , kdy případný výpadek části zemědělské produkce (hlavně obilovin) spustí řetězec ekonomické a sociální katastrofy.

...mimochodem budu zvědav jestli v neděli ráno nebo v pondělí ráno fakt uvidíme nějaký sníh :) Aladin si myslí že asi jo...
krab
Nováček
 
Příspěvky: 309
Registrace: 13. 11. 2014 17:49
Bydliště: Rudná
Nadmořská výška: 360

Hodnocení: 24

Co je to hodnocení?

Re: Blíží se doba ledová

Příspěvekod Rumburak » 25. 04. 2016 23:05

Je velmi zajímavé sledovat stránky s teplotou moří a oceánů,jen nevím od jakého období berou odchylky.Jev El-Nino už je pryč, nyní zdá se že příjde La-Nina.Tyto jevy ale z největší pravděpodobností mají vliv na starý evropský kontinent nulový,stejně tak jako sluneční aktivita či neaktivita,která je v důsledku prakticky stejná co je člověk člověkem,tam bych broučka nehledal když tam není :jojo: .Spíš bych se díval na to,jak se soustavně vysiluje Arktida a s ním spojené studené výlevy.(mrazíky,sněhánky-kdysi v dubnu zcela normální,v roce 1977 i v červnu u nás -2°C a zmrzla i rajčata),dnes je to bráno jako obří fenomén),čili jaro je trochu chladnější jak jsme si v posledních pár letech zvykli.V okamžiku,kdy se ale otočí proudění tak to půjde z nuly na +35°C a to možná dost dobře už na konci května,mrkněte jak je rozpálená Afrika-v 850hPa je až +35°C,to až foukne k nám do Evropy,tak se toho,nezbavíme do září ,to mi věřte.A není na to potřebný ani slavný,přespříliš přeceňovaný Golfský proud(nyní studený Atlantik),který na Evropu má vliv spíš jen v zimním období,v létě témeř žádný :jojo: Na loňský rok jsem ze srandy předpovídal pro naší polohu 30tropických dnů.Realita byla 34 dní.Letos s vážnou tváří tvrdím že jich bude dobrých padesát dní a to jen v mé nadmořské výšce,co teprve v Praze či na jižní Moravě,to bude teprve ranec,bože můj :temp: .Malou výhodu mám jen v tom že poslední týden v červenci a první v srpnu odlétáme s kolegy z práce na ryby,na dovolenou do Norska.Peklo letos střední Evropu nemine,už jsem na to připravil i mé starší rodiče :'( .
A jak jsem již dříve uváděl rok 2015 byl jen a pouze začátkem,bohužel :temp: :jasno:
A poslední výstup GFS(18UTC) je tím jasným důkazem ,co nás čeká tento rok! :jojo:
Max.teplota 17.7.2007 +36,3°C
Min.teplota 4.1.2002 a 27.1.2010 -23,8°C
Max.úhrn srážek za 24 hod. 24.6.2013 63,3mm
Max.výška sněh. pokr. 3.1.2002 45cm
Rumburak
Nový člen
 
Příspěvky: 88
Registrace: 04. 12. 2014 21:32
Bydliště: Velké Meziříčí
Nadmořská výška: 456

Hodnocení: 3

Co je to hodnocení?

Re: Blíží se doba ledová

Příspěvekod kamil » 26. 04. 2016 19:31

Nevím,ale z tvého příspěvku Rumburaku mám dojem,že jde spíše o zbožné přání než o vidění reálných věcí.Navíc jsi tady popřel vše co se popřít dalo i nedalo i to co se v minulosti stalo a nestalo takže souhlasit se s tímto příspěvkem nedá ani náhodou.Ani jsi nepředložil žádné fakta nebo argumenty,které by stáli za to bylo to jen prázdné plácnutí nic jiného.To,že je Sahara rozpálená není nic divného a bude i v dalších letech,ale na naše počasí to téměř žádný vliv mít nebude při v uvozovkách nevhodně rozložených útvarech.Doufám,že ta nevhodnost vydrží,protože jenom blázen by si opravdu mohl přát to co zde píšeš.Navíc,když se podívám na pravidelně se aktualizující stránky modelu GFS a jejich výhledy tak opravdu by jsem se ničeho podobného nebál a léto viděl jako teplotně spíše průměrné možná i postupně lehce podprůměrné.Takže kdo to nechce vidět tak to pochopitelně nevidí.Navíc nevím kdo z vás sledoval tuším,že minulý týden v pátek na Čt24 v Událostech komentářích rozhovor s klimatologem Cílkem kde to bylo hezky rozebráno a to,že bude jih ještě sušší a teplejší než dosud je očekávaný jev a sever postupně o něco chladnější předpokládaný jev o kterém se,ale nemluví aspon zatím ;) :jojo: :ahoj:
kamil
Nováček
 
Příspěvky: 472
Registrace: 07. 02. 2014 07:41
Bydliště: Salisov,okres Jeseník,Olomoucký kraj
Typ meteostanice: žádný
Nadmořská výška: 414 m.n.m.

Hodnocení: 0

Co je to hodnocení?

Re: Blíží se doba ledová

Příspěvekod dididi » 26. 04. 2016 21:33

Pokud se budeme držet vědecky a historicky ověřených faktů tak doba ledová se zcela určitě blíží.Pouze nevíme jak dlouho bude trvat než přijde.
Tak zvaná malá doba ledová neboli ochlazení díky slabému slunečnímu cyklu je myslím také dostatečně ověřený fakt a zde je již situace zajímavější protože pokud jde o tento jev tak stojíme na jeho samém prahu.
Vliv La-Nina pro Evropu nedokážu posoudit a pokud jde o Golfský proud tak to je myslím učivo na prvním stupni základky a domnívám se že toto nebylo nikdy nikým vyvraceno.
Jestli je pravda že Golfský proud slábne a toto bude pokračovat nepochybně to bude dříve či později mít pro Evropu neblahé následky.
Jinak jsem v klidu pokud jde o prognozy delší naž 14-dní které se vždy objeví při jakékoli anomálii v počasí. Nejenom že nevíme nikdo jaké bude léto ale nevíme ani jaké počasí bude cca 10.5. Budou ranní mrazíky nebo +30?
dididi
Nováček
 
Příspěvky: 1404
Registrace: 24. 12. 2013 11:08
Bydliště: kralupy nad vltavou
Typ meteostanice: klimatologická
Nadmořská výška: 220

Hodnocení: 32

Co je to hodnocení?

Re: Blíží se doba ledová

Příspěvekod Viki » 26. 04. 2016 23:32

Tak pokud jde o vliv Jižní Pacifické oscilace na klima Evropy.
Četl jsem na toto tema,mnoho článků a diskuzních příspěvků.Tak nějak mi utkvěl jeden zajímavý názor.
Klima našeho kontinentu,to jsou za stolem,čtyři hráči pokeru.První hráč,často donedávna nejvyšší karty Atlantik. Druhý hráč,momentálně nejslabší karty Arktida - skrz Grónskou TV. Třetí hráč o kterém se donedávna myslelo,že je druhý nejsilnější Sibiřská TV. Poslední kdo byl pořád podceňovanej,ale přitom převzal vládu - Saharská oblast TV.
Co se týká Atlantiku,tak všichni víme jak je důležitá NAO.Bez blokace Atlantiku,k žádné zimě v zimních měsících dojít nemůže.Kladná fáze NAO rovná se Atlantický expres.Záporná NAO,přináší teprve možnost,pro hráče č 2 a č 3,aby se taky vubec,zapojili do hry.
Teď tedy k té spojitosti SPO a NAO.Jeli index výrazně kladný více jak +1,5 hovoříme o fázi El Niňo.NAO bude taky kladné.Budeli - 1,5 La Ňiňa bude NAO kupodivu taky kladné.Pouze při SOI méně než 1 a více než -1 nejlépe rovno = 0 .Tedy při přechodu z kladných do záporných hodnot,právě přez nulu,a co nejpomalejší ten přechod,aby ta neutrální fáze co nejdéle vydržela.Pak má šanci jít konečně NAO do mínusu.
Jenomže je tam další háček a to,obrovská vzdálenost mezi jižním Pacifikem a severním Atlantikem.Ta podle statistik dělá přibližně 4 měsíce zpoždění.
Pokud tedy vyjde SOI na konci léta,v Srpnu kolem 0 má šanci zažít střední Evropa v zimě zimu.
Právě zvýšený radiační příkon silných slunečních cyklu vede k rychlejšímu střídání EL Ňiňo/LA Ňiňa a zkrácení doby přechodu přes 0 a tedy menší šance pro NAO jít do záporu.
Co se týká letního období,tam statistika hovoři LA Ňiňa pro Evropu chladnější léto.Pořád se,ale nesmí zapomenout na to zpoždění a že je to jen jeden z názorů.
Viki
Nový člen

 
 
Příspěvky: 72
Registrace: 03. 11. 2014 20:27
Bydliště: Praha-Komořany
Nadmořská výška: 203

Hodnocení: 13

Co je to hodnocení?

Re: Blíží se doba ledová

Příspěvekod sporadical » 28. 04. 2016 20:35

aktuální vývoj sluneční aktivity a graf odchylek počtu slunečních skvrn jednotlivých slunečních cyklů.
http://notrickszone.com/2016/04/25/current-solar-cycle-continues-to-be-the-weakest-in-almost-200-years-planet-at-the-mercy-of-the-sun/#sthash.pgwyy9Cw.eg8dpHBK.dpbs
vždycky si u podobných grafů říkám, jak pravdivé a spolehlivé je porovnávat data měření před dvěma sty lety a nyní, respektive jak kvalitní mohou být data z konce 18. století /a to nejen u stanovování sluneční aktivity/. Nicméně pokud se na ta data spolehnu, pak se opravdu zdá, že pokles sl. aktivity je podobný tomu, který předcházel malé době ledové. Jinak dnes, 28.4.2016 v 20:15 v Liberci /nadm. výška 435 m.n.m./ velice silná sněhová přeháňka s bouřkou, chvíli bílá tma, venku zcela bílo, nyní začíná namrzat :-) - to jen tak pro odlehčení.
sporadical
Nový člen
 
Příspěvky: 95
Registrace: 10. 11. 2015 18:01
Bydliště: Krkonose
Nadmořská výška: 865

Hodnocení: 2

Co je to hodnocení?

Re: Blíží se doba ledová

Příspěvekod Adi » 02. 05. 2016 20:18

Ahoj,

Zajímavá aplikace:

Může se hodit. (Totéž, co windyty,akorát širší level :) )

http://earth.nullschool.net/#current/oc ... ,36.76,497

Dá se tam nastavit i vzduch, vítr, tlak i teplotu, atd ... moc pěkné
Přání bývá nebezpečně často otcem myšlenky
Adi
Mírně pokročilý
 
Příspěvky: 1862
Registrace: 16. 09. 2008 19:51
Bydliště: Horní Suchá, Karvinsko
Nadmořská výška: 279

Hodnocení: 32

Co je to hodnocení?

Re: Blíží se doba ledová

Příspěvekod sporadical » 06. 05. 2016 22:13

všem krásný jarní večer,

posílám odkaz na článek týkající se vývoje teploty Atlantiku.
http://www.vencoreweather.com/blog/2016/4/28/215-pm-atlantic-ocean-showing-signs-of-a-significant-long-term-shift-in-temperatures-from-warm-to-cold
a zde odkaz na článek a krátké video o tom samém...
https://www.youtube.com/watch?v=AmJteIP93iI

dnes byl nádherný jarní den v Krkonoších, poslední záchvěv zimy z konce dubna nadobro pryč a každým krokem pryští ze země síla jara....

zdravím všechny
sporadical
Nový člen
 
Příspěvky: 95
Registrace: 10. 11. 2015 18:01
Bydliště: Krkonose
Nadmořská výška: 865

Hodnocení: 2

Co je to hodnocení?

Re: Blíží se doba ledová

Příspěvekod krab » 08. 05. 2016 09:56

Díky za odkazy, velice zajímavé. Nějaké komentáře ohledně dlouhodobé záporné teplotní anomálie v Atlantiku jsem hledal a moc jsem toho právě nenašel.

Celkově čekám určitou změnu v nastavení aktuálního typu počasí v průběhu tohoto roku, v návaznosti na slábnoucí elektromagnetickou aktivitu slunce a změnách v teplotách oceánů.

Vídíme každým výstupem NOAA ( SST anomaly chart) že rovníková část pacifiku již začíná v několika "ENSO" měřených oblastech vykazovat zápornou odchylku a patrně se to dál bude rozšířovat.

To znamená, že někdy v létě budeme patrně ve fázi slabého - ENSO (La Niňa) a patrně současně chladnější atlantik bude pokračovat dál tak jak bylo v článku popsané.

Na druhou stranu máme teplejší vody na východě středomoří a téměř rekordně teplý Indický oceán.

Uvidíme co z toho vyleze a jaké počasí v dalších měsících a letech budeme v naší male republice pozorovat :)
krab
Nováček
 
Příspěvky: 309
Registrace: 13. 11. 2014 17:49
Bydliště: Rudná
Nadmořská výška: 360

Hodnocení: 24

Co je to hodnocení?

Zpět na Globální oteplování

  • Kdo je online

Registrovaní uživatelé: Žádní registrovaní uživatelé