banner

Uživatelské menu

Doporučujeme


hračky

Statistiky

  • Příspěvků dnes1
  • Příspěvků včera40
  • Celkem příspěvků72418
  • Celkem témat767
  • Celkem členů2529
  • Nový uživatelStevenrax
  • Toplist
    Kdo je online

Převažuje při změně klimatu (GO...?) člověk nebo příroda?

Globální oteplování je novodobý fenomén naší Země. Existuje vůbec?

Re: Převažuje při změně klimatu (GO...?) člověk nebo příroda

Příspěvekod sporadical » 05. 12. 2015 20:24

Jeden odkaz na slyšení v dolní komoře UK parlamentu na téma globální oteplování způsobené člověkem. Zdá se, že je možné, že slunce má svůj vliv na klimatické změny na Zemi. Video pro ty, kdo vládnou angličtinou.

https://www.youtube.com/watch?v=94BeCbh80EQ
sporadical
Nový člen
 
Příspěvky: 95
Registrace: 10. 11. 2015 18:01
Bydliště: Krkonose
Nadmořská výška: 865

Hodnocení: 2

Co je to hodnocení?

Re: Převažuje při změně klimatu (GO...?) člověk nebo příroda

Příspěvekod sporadical » 05. 12. 2015 20:31

hladina světových moří se zvyšuje posledních cca 20 000 let. průměrné zvýšení hladiny od roku 1990 do současnosti je cca 3 mm/rok.
Přílohy
sea level rise 1990-2015.jpg
sea level rise 24000BC-present.jpg
sporadical
Nový člen
 
Příspěvky: 95
Registrace: 10. 11. 2015 18:01
Bydliště: Krkonose
Nadmořská výška: 865

Hodnocení: 2

Co je to hodnocení?

Re: Převažuje při změně klimatu (GO...?) člověk nebo příroda

Příspěvekod krab » 06. 12. 2015 23:40

Pročetl jsem si znova poslední příspěvky v diskuzi a podíval i na odkazované zdroje plus pár jiných.
Legrace je, že i Aahaz v podstatě přiznává, že vliv změřeného CO2 které se nepochybně vlivem lidské činnosti zvýšilo za posledních několik desetiletí na globální oteplování není jasný.
Nepůjdu do polemiky jak přesná jsou data od NOAA, snad je opravdu nefalšují, spíš jak podotknul Viki hrubá data se dají různě zpracovávat a různě interpretovat.
I ty teploty. Ze stejného zdroje je daleko zajímavější filtrovat ne, teploty od roku 1880 , ale vyznačit daleko kratší časový úsek, který by měl odpovídat i stejné metodě měření a výsledek vypadá daleko jinak než obrázek co se běžně pošle do médií v souvislosti s tématem co tady řešíme. Navíc rok 2015 není ukončen a nevím jak data anomálie teplot spočítali, dejme tomu že odchylka do plusu bude tento rok výrazná. Ale v dlouhodobém hledisku to ještě ovšem nemusí znamenat vůbec nic.
http://www.ncdc.noaa.gov/cag/time-serie ... /1995-2015

Já zastávám osobně názor, že člověk může za vzrůst hodnot CO2 v atmosféře, data měření od roku 1960 toto dokazují.
Opět NOAA/NASA využívá jako startující bod, koncetraci (parts per million) z roku 1960 odkud čísla neustále stoupají a možná záměrně neuvádí data či odhady z období před tím. Například tady jsem našel další data : http://www.biomind.de/realCO2/
Na druhou stranu existují další data z průzkumných ledových vrtů na stanici Vostok , kde se průměr pohybuje kolem 270ppm, ale rekordní hodnota jsem si všiml byla naměřena na 414ppm, čili víc než dnes.

Na co to poukazuje:
1. Hodnoty CO2 se v atmosféře v průběhu času mění a to i v období kdy na zemi nevládne člověk žijící moderním způsobem života, létá letadly atd... To znamená, že planeta CO2 vypuštěné do ovzduší zpět absorbuje. Patrně asi nejvíc v podobě srážek. Dešťová voda má kyselé PH, protože obsahuje navázané CO2, reakcí vzníká H2CO3, kyselina uhlovodíková. (jednoduchá rovnice ze 7. třídy na základce z chemie)

2. Nevíme jistě, zda se v období zvýšené koncentrace CO2 úměrně zvýšila i teplota na Zemi, můžeme předpokládat souvislosti, ale ne míru závislosti, nebo neřku-li linearitu takového propojení.

Všechna data, články co jsem poslední dobou přečetl mě víc utvrzují v názoru, že za klima na Zemi zodpovídá nejvíce Slunce a to dvojím způsobem. Cykly intenzity solárního vyzařování, které jsou poměrně pravidelné a oběžnou drahou kolem Slunce.
Do hry dál vstupuje potom dalších spoustu faktorů, které můžou mít za následek fatální rychlé změny : výbuch supervulkánu, dopad meteoritu atd ... ty se ale nedají předpovídat, respective to neumíme...

Přirozeným způsobem je pravděpodobné, že naše planeta bude reagovat na období konce solárního cyklu 24 a můžeme předpokládat a vidět zda cyklus 25 opravdu bude natolik výrazně slabý, že od cca roku 2017-18 budeme v slábnoucím konci cyklu 24 vidět nějaké zajímavé změny.
Velmi zajímavé bude sledovat zda se něco mění či nemění v oceánském proudění, protože určitá změna by měla jednoznačně výrazný vliv na počasí v Evropě, která je díky příznivému atlantskému systému proudění výrazně teplejší než zbytek světa v podobné zeměpisné šířce. Tyto proudy ale jak psal Viki mají dlouhodobou setrvačnost, otázka je tedy zda je možnost prudké změny nebo naopak změna proudění celosvětových oceánech bude probíhat tiše po desetiletí a staletí než se postupně vlim změny projeví na počasí. To jsem se zatím nikde nedozvěděl..
krab
Nováček
 
Příspěvky: 309
Registrace: 13. 11. 2014 17:49
Bydliště: Rudná
Nadmořská výška: 360

Hodnocení: 24

Co je to hodnocení?

Re: Převažuje při změně klimatu (GO...?) člověk nebo příroda

Příspěvekod sporadical » 11. 12. 2015 21:33

Ahoj,

moc díky za reakci. jen krátce k tvým bodům, co píšeš v příspěvku:

ad1: Planeta CO2 zpět absorbuje a to tak, že se více zelená. CO2 je hlavní potravina všech rostlin a všeho "zeleného", neb je společně s chlorofylem a fotony hlavní potravou rostlin, které si z ní zjednodušeně řečeno vytváří cukr a "odpadním" produktem je kyslík. Míra "zezelenání" planety je zdokumentována radary. Tzn. stejně jako byl uhlík uložen tisíce a tisíce let pod zemí a následně uvolněn do ovzduší, tak stejně tak je zpět absorbován rostlinami a jejich zvýšeným růstem.

ad2: no, některé zdroje a výzkumy naznačují, že je to obráceně a sice že teprve poté, co se zvýšila teplota, tak došlo k navýšení CO2 v atmosféře /tzn. obrácená kauzalita/. těžko říct, každopádně právě analýzy vzorků ledovců na Antarktidě a v Grónsku toto /zdá se/ potvrzují.

Jinak souhlasím s tím, že Slunce zřejmě bude hrát v komplexním systému klima Země důležitou roli. Nicméně znovu opakuji, že si myslím, že celkový systém klima Země je tak komplexní a složitý, že nelze ani CO2, ani slunce ani žádný jiný ovlivňující faktor vytrhnout z kontextu celého systému a tvrdit, že je to právě tento faktor, který řídí klima. hodně zajímavé je pročíst se studiemi o oceánských proudech a o tom, co o nic bylo doposud vypozorováno.

Jinak ohledně mořských proudů, transportu tepla, sluneční aktivitě věřím tomu, že případné dopady změn v nastavení těchto prvků se projeví až se zpožděním...

Každopádně zajímavé téma a znovu vřele doporučuji literaturu, kterou zde poskytl vocko.m
sporadical
Nový člen
 
Příspěvky: 95
Registrace: 10. 11. 2015 18:01
Bydliště: Krkonose
Nadmořská výška: 865

Hodnocení: 2

Co je to hodnocení?

Re: Převažuje při změně klimatu (GO...?) člověk nebo příroda

Příspěvekod Ovar » 11. 12. 2015 22:43

O tom CO2 je to přesně tak. Z různých pokusů bylo zjištěno, například vědci uzavřeli doslova kus lesa pod kopuli a pouštěli rostlinám stejné klima jako bylo venku ale s mnohem vyšším obsahem CO2. Simuloval se tak vzrůst CO2 v ovzduší, bohužel nevím už přesně o kolik, ale pamatuji si, že to bylo o dost.
Výsledek byl, že les pod kopulí rostl téměř 2x rychleji, než okolní stromy. Experiment byl poměrně rychle ukončen, protože ty výsledky byly poměrně rychlé a značné.

Na youtube je úžasné video, o produkci CO2 během roku, jistě jste ho mnozí viděli. Jde tam krásně vidět, že jednak oceány neprodukují tolik CO2 jak tady někteří píšou, jsou to hodnoty naprosto minimální. Nejvíce ho produkují velké aglomerace a to v takovém množství, že během pár týdnů, zamoří komplet celou planetu ohromným množstvím. Co jsem si všiml, tak největší producenti jsou USA, Čína a Evropa to dokončí, hodnoty jsou tak enormní, že přes spektrum barev není vidět pevnina (animačně). Prakticky všechno, vydýchají během letních měsíců rostliny na severní polokouli. Tropy v tom případě nedostávají takové dávky CO2, protože proudění nepustí plyn do jižních šířek planety a na jižní polokouli není tak hustá síť aglomerace, aby si zamořila "tu svojí" půlku zeměkoule.

Co z toho plyne, já asi nedokážu přesně říct, jsem jen pozorovatel, nicméně ten nárůst CO2 je rok od roku vyšší a jsem zatím překvapen, že takové množství, jsou rostliny schopné absorbovat a zbavit nás toho hnusu, co jim tam pouštíme. To, že jsou schopny takové absorpce může mít právě ten dopad na klima, jako vedlejší efekt a spouštěč nějakého mechanismu. Je to jen má domněnka a rozhodně tak netoleruji názory, že člověk není hlavním producentem CO2.

Nicméně, diskuze se mlátí z rohu do rohu, GO má mnohem více pachatelů, naše produkce plynů tomu ale rozhodně napomáhá.

Mimochodem jsou dohledatelná zajímavá videa o tom, že třeba staří eskymáci pozorují, že slunce již nezapadá tam kde dřív zapadalo, jakoby se planeta hnula..
Je to zajímavé, jelikož svým způsobem by to sedělo, aspoň v dnešní době, na některé anomálie, třeba oteplování v okrajových částech planety. Například na Aljašce, byly letos v létě zaznamenané teplotní rekordy, které pokořily ten minulý o více než DESET stupňů.
(Zimy) -Tmin, Snow max
(17/18) -16,4°C 11 cm, (16/17) -17,7°C 19 cm, (15/16) -16,2°C 11 cm , (14/15) -13,9°C 9 cm, (13/14) -7,7°C 9 cm, (12/13) -11,6°C 24 cm, (11/12) -20,3°C 13cm, (10/11) -16,3°C 30 cm, (09/10) -16°C 25 cm
Ovar
Nováček

 
 
Příspěvky: 903
Registrace: 24. 12. 2012 14:28
Bydliště: Okres Domažlice, Mrchojedy
Nadmořská výška: 460 m.n.m

Hodnocení: 26

Co je to hodnocení?

Re: Převažuje při změně klimatu (GO...?) člověk nebo příroda

Příspěvekod wenzel » 12. 12. 2015 08:00

Chci napsat jen pát slov k současné klimatické konferenci v Paříži. Jejím asi největším posláním je snížit obsah CO2 v ovzduší a tím snížit teplotu na planetě, nebo ji alespoň udržet na současných, či jen o málo vyšších hodnotách.
Osobně se vzpomínám na počátek 90. let, kdy jsme se smáli sovětským vědcům, kteří chtěli poručit větru, dešti. Tenkrát všichni tvrdili, že je to nesmysl, že něco takového člověk v globálu nedokáže. Stále s tímto názorem souhlasím. Ovšem přední politici současného světa si myslí, že dokáží manipulovat s teplotou na planetě. Připomíná mi to boj s větrnými mlýny. Bude to stát mnoho ( pokud se na tom dohodnou a budou vše domluvené dodržovat ), přitom výsledek je krajně nejasný. Osobně nevěřím, že lidstvo něco takového dokáže. S tím souvisí i to, že se nedomnívám, že lidstvo je hlavní příčinou vzestupu teplot na planetě. Protože pokud 12.12. nedokážeme určit jak bude na Vánoce, jak chceme předpovídat, o kolik stupňů se planeta ochladí či oteplí za 50 či 100 let?
wenzel
Nováček
 
Příspěvky: 360
Registrace: 12. 10. 2008 09:17
Bydliště: Rakovník
Nadmořská výška: 350

Hodnocení: 9

Co je to hodnocení?

Re: Převažuje při změně klimatu (GO...?) člověk nebo příroda

Příspěvekod pircuk » 12. 12. 2015 09:22

Ovar,to video o tych eskimakoch som niekde videl aj ja. Ale nebude to niecim inym ako tym pohybom zeme? ak mas moznost,dohladaj to video,rad si ho pozriem.
Inak tiez si myslim,ze zvalovat vsetko oteplenie na CO2 je prilis jednoduche. Bude to suhra viacerych okolnosti. Uvidime,co nam prinesie buducnost
pircuk
Nováček
 
Příspěvky: 1223
Registrace: 24. 07. 2008 19:42
Bydliště: Humenne
Nadmořská výška: 157

Hodnocení: 11

Co je to hodnocení?

Re: Převažuje při změně klimatu (GO...?) člověk nebo příroda

Příspěvekod krab » 12. 12. 2015 20:08

Sporadical : díky za reakci, názorově jsme dost ve shodě, je to možná i velice dobrý postřeh - to že se vystavujeme vysokému riziku mylné konstrukce pokud si vybereme jen jeden faktor ovlivňující klima.
Co píše Wenzel je taky logické a tak nějak se k tomu taky přikláním.

Můžu se zeptat na jaké publice k tématu tu byl ten odkaz? Rád si přečtu !

Jinak k slunečním cyklům a vlivu na pozemské klima toho je dost. Třeba namátkou tento článek (už starší) : http://www.intellicast.com/Community/Content.aspx?a=130

A dá se toho najít poměrně hodně. Zajímavá je i poslední teorie a studie od prof. Valentiny Zharkové , google po zadání jména najde informace....
krab
Nováček
 
Příspěvky: 309
Registrace: 13. 11. 2014 17:49
Bydliště: Rudná
Nadmořská výška: 360

Hodnocení: 24

Co je to hodnocení?

Re: Převažuje při změně klimatu (GO...?) člověk nebo příroda

Příspěvekod sporadical » 12. 12. 2015 22:31

Klimatická konference v Paříži.... čistit vzduch ano, čistit přírodu ano, ale poměr cena/výsledek u snižování emisí CO2 je brutální. Je to tak zatraceně, zatraceně drahé a přinese to tolik málo účinku..... Přesně jak to tu někdo napsal: jak chtějí předpovědět, kolik bude teplota za 50-100 let, když se bude zvyšovat /snižovat emise CO2 do ovzduší/, když neumí předpovědět počasí na 5 dní dopředu. Údajné zvyšení globální teploty o 3 a více stupňů za století je založeno na jednom klimatickém modelu, který stejně jako gfs/ecmwf je počítačovým modelem se stejnou pravděpodobností chyby. Tak se podívejte, co hází GFS každých šest hodin..... A na základě toho se dělají rozhodnutí za stovky bilionů dolarů.

Jinak ta knížka se jmenuje: Velká kniha o klimatu zemí koruny české a v jednom ze svých příspěvků /tuším že v sekci jaká bude zima 2015/2016/ dával odkaz na její stažení vocko.m. Mrkni na jeho příspěvky a někde to tam najdeš /cca měsíc dozadu/. Kdyby ne, někde Ti to nasdílím.

Jinak tu Rusku a její teorii znám, jde o jakési proti sobě působící magnetické vlny uvnitř a na povrchu slunce a podle této teorie dojde k jejich vyrušení a následně významnému snížení sluneční aktivity. Tak uvidíme... Ale ani ta budoucnost už není to, co bývala....
sporadical
Nový člen
 
Příspěvky: 95
Registrace: 10. 11. 2015 18:01
Bydliště: Krkonose
Nadmořská výška: 865

Hodnocení: 2

Co je to hodnocení?

Re: Převažuje při změně klimatu (GO...?) člověk nebo příroda

Příspěvekod varel » 12. 12. 2015 22:47

sporadical píše:(...)
Jinak ta knížka se jmenuje: Velká kniha o klimatu zemí koruny české a v jednom ze svých příspěvků /tuším že v sekci jaká bude zima 2015/2016/ dával odkaz na její stažení vocko.m. (...)Zde je ten odkaz:

Kód: Vybrat vše
http://ulozto.cz/xSta28Nx/meteorologie-pdf
Obrázek
"Jsem zapřísáhlý atheista, až se bojím, že mě Pán Bůh potrestá."
Obrázek http://tinyurl.com/cl838bb
varel
Mírně pokročilý

 
 
Příspěvky: 2057
Registrace: 23. 11. 2008 17:28
Bydliště: Břestek, ZL
Typ meteostanice: WS 1600
Nadmořská výška: 250m.n.m.

Hodnocení: 28

Co je to hodnocení?

Re: Převažuje při změně klimatu (GO...?) člověk nebo příroda

Příspěvekod krab » 12. 12. 2015 23:04

Jasně, velkou knihu o klimatu zemí koruny české jsem si přes ten odkaz už před časem stáhnul, věděl jsem o ní, ale před tím nečet. Teď už jí mám prakticky přečtenou.

To je fakt asi literatura, kterou alespoň v nějaký summarizaci měli předčítat jako úvodník na Klimatické konferenci v Paříži....
A dohodnout se na tom, že stojí za to investovat do snahy zabránit působení jakýchkoli nevratných změn v přírodě vlivem naší činnosti a současně asi řešit energetickou dlouhodobou udržitelnost.
Přesně jak píšeš, snaha o snižování CO2 v atmosféře je jako přesípat písek lopatami na Sahaře z jednoho místa na druhé, prostě totální boj s větrnými mlýny...

Je zcela jasné, že recept na vysvětlení všech klimatických změn které jsme jako lidstvo zaznamenali nemáme. Dokonce bych řekl že jsme zatím stale ve fázi sbírání informací a ne nacházení příčin.

Prof. Zharkova pracuje s teorií jak píšeš ohledně magnetických vln a v podstatě se snaží nacházet příčinu výskytu (v historii zaznamenaných) poměrně pravidelných slabých slunečních cyklů. ( minima označovaná jako : Maunder, Dalton, atd..)
Obávám se, že z toho co jsem našel na netu je interpretace poslední hypotézy trochu zkreslená a zjednodušená a vede některé "jedince" k tomu že hlásají příchod nové "male doby ledové" v rámci předpokládaného velmi slabého slunečního cyklu 25. A opírají se o onu teorii navzájem vyrušených magnetických vln.
Současně s ním se předpokládá zvýšená sopečná aktivita vlivem zvýšené prostupnosti kosmického záření na Zemi. Což je opět další asi separátní téma.

Z toho co si člověk běžně může přečíst vyplývají tyto základní oblasti vlivu na klima :

Kosmické jevy ve sluneční soustavě :
1) Sluneční aktivita a vyzařování (TSI , počet slunečních skrvn atd..)
2) Oběžná dráha kolem slunce ( Milankovičovy cykly)
3) Oběžná dráha Měsíce + další související vlivy
4) nedivil bych se kdyby mohly mít vliv I komety a velké planetky (asteroidy) které se vyskytují v blízkosti oběžné dráhy Země kolem Slunce

Jevy na zeměkouli :
1) Oceánský tepelný výměník, čili soustava oceánských proudů
2) Stav zalednění kolem pólů
3) Různá znečištění ovzduší způsobená člověkem
4) Různé zásahy do přírody způsobené člověkem ( např. vypalování pralesů a řízené vodohospodářství , stavby velkých nádrží, přehrad , extrémní vytížení půdy intenzivním plošným zemědělstvím atd...
5) CO2 a jeho vliv působení jako "skleníkový plyn"
6) Aktuální sopečná aktivita v oceánech a na pevninách

+ určitě mnoho dalšího.

Co uznávám že je patrně největším aktuálním problémem bude holy fakt že nevíme :
Který z těch pozemských vlivů je příčina a co je důsledek.
krab
Nováček
 
Příspěvky: 309
Registrace: 13. 11. 2014 17:49
Bydliště: Rudná
Nadmořská výška: 360

Hodnocení: 24

Co je to hodnocení?

Re: Převažuje při změně klimatu (GO...?) člověk nebo příroda

Příspěvekod dididi » 12. 12. 2015 23:05

sporadical: naprostý souhlas. Teorie GO na kterém nepanuje shoda,zněna z globálního oteplování na globální změny které se ovšem děli a dějí neustále. Evidentní profit určitých skupin z šíření této teorie a ignorování některých faktů které jdou proti teorii GO a v neposlední řadě také zkreslování dat měření. Je zcela zřejmé že takovouto investici by nikdo rozumný za své peníze nedělal protož míra rizika by byla v tomto případě obrovská. Takže se spíše ,,jen" jedná o přelévání peněz a to se musí nějak vysvětlit.
Je to až k smíchu když lidstvo pokud si chce udržet dosavadní životní standard má k řešení mnohem více důležitějších a jednoznačně prokázaných problémů. Zdroje nejsou nekonečné a odhady jejich vyčerpání poměrně velmi krátké. Až tyto zdroje skončí skončí i problém-neproblém s CO2. Jak už bylo popsáno dříve lidstvo vždy ohrožovala období studená a bude tomu tak i v budoucnu.
dididi
Nováček
 
Příspěvky: 1272
Registrace: 24. 12. 2013 11:08
Bydliště: kralupy nad vltavou
Typ meteostanice: klimatologická
Nadmořská výška: 220

Hodnocení: 28

Co je to hodnocení?

Re: Převažuje při změně klimatu (GO...?) člověk nebo příroda

Příspěvekod Ovar » 13. 12. 2015 00:44

Tady je to video o eskymácích a změny osy Země https://www.youtube.com/watch?v=9rT7msKJdYg .


Sakryš a nedávno tu dával někdo zajímavý odkaz, kde byly vidět anomálie počasí v letošním roce, chtěl jsem s ním demonstrovat, že kladné anomálie byly (ne jen letos), hlavně na severní polokouli. Na té jižní bylo v minulém roce naopak několik anomálií chladných. Například letošní březen v Jižní Americe byl jeden z nejchladnějších a nejdeštivějších, pak také se zastavil úbytek ledu v Antarktidě, dokonce je zde i mírný přírůstek.
Na severní polokouli byla letos přehřátá Evropa, pak třeba značná část Sibiře vykazuje výraznější odchylku a třeba severní Kanada se letos pořádně přehřála. Do mínusu, z těch větších oblastí, nešla ani jedna pevninská část, ale pouze oceánská a to, jak je již známo, část Atlantiku východně od USA.
(Zimy) -Tmin, Snow max
(17/18) -16,4°C 11 cm, (16/17) -17,7°C 19 cm, (15/16) -16,2°C 11 cm , (14/15) -13,9°C 9 cm, (13/14) -7,7°C 9 cm, (12/13) -11,6°C 24 cm, (11/12) -20,3°C 13cm, (10/11) -16,3°C 30 cm, (09/10) -16°C 25 cm
Ovar
Nováček

 
 
Příspěvky: 903
Registrace: 24. 12. 2012 14:28
Bydliště: Okres Domažlice, Mrchojedy
Nadmořská výška: 460 m.n.m

Hodnocení: 26

Co je to hodnocení?

Re: Převažuje při změně klimatu (GO...?) člověk nebo příroda

Příspěvekod salmo1 » 13. 12. 2015 01:47

Vyšší obsah Co2 přispívá k většímu růstu vegetace.Vegetace je přirozeným akumulátorem tepla na zemi, proto je velký rozdíl v teplotách(den,noc) v mírném pásu a třeba Saharou.
Konečně se začalo i trochu uznávat TSI, ještě před deseti lety se to nedalo říci ani nahlas.V záření slunce může být klidně i další složka, kterou dnes nedokážeme dost dobře ani posoudit jaký má vliv na naše podnebí.
salmo1
Nový člen
 
Příspěvky: 37
Registrace: 01. 06. 2011 21:38
Bydliště: Železný Brod

Hodnocení: 0

Co je to hodnocení?

Re: Převažuje při změně klimatu (GO...?) člověk nebo příroda

Příspěvekod krab » 20. 12. 2015 16:13

Co se týká rozdílů teplot ( noc / den) jsem se vždycky domníval je rozhodující je vlhkost vzduchu a oblačnost.
Proto právě v pouštních a vysokohorských suchých oblastech je rozdíl teplot obrovský.

zajímavý zdroj a web pro toto téma : https://nextgrandminimum.wordpress.com/

Klimatické změny jsou rozhodně způsobovány mnoha různými vlivy , (je tam I moc zajímavá tabulka v tom předposledním článku). Do určité miry koreluje teplota vzduchu s obsahem CO2 v atmosféře ( z výsledků měření obsahu ledových jader na stanici Vostok , Antarctida) , ale po rozboru detailnějších kratších období je jasné, že přímá úměra tam není. Spíš bychom mohli říct, že CO2 v atmosféře vždy patrně hrála významnou roli při oteplování planety a umožňila v rámci dob ledových teplejšímu podnebí. Vlastně životodárná substance v atmosféře a vodě..., jedna z mnoha...

Jenže to se to nesmí vytrhnout z kontextu a interpretovat jako narůstá CO2 nahoru = koncentrace zvýšil člověk= automaticky se zvedne teplota na zeměkouli = svedeme na to všechny přírodní katastrofy co v budoucnu zaznamenáme. Zvládání následků přírodních katastrof stojí civilizaci spousty peněz, co uděláme? Utratíme ještě víc za pokus snížit koncentrace CO2 v ovzduší , tím si do budoucna zajistíme vyvážené a bezproblémové počasí na Zemi. :)

Obdobný nesmysl při vytržení věcí z kontextu by bylo tvrzení, že další solární cykly počínaje 25tkou budou slabé a na základě toho očekávejme "copy paste" počasí jako v "male době ledové" (1619-1897) jak je popsána ve velké knize o klimatu zemí koruny české. Označuje se tak proto, protože pro toto období připadají dvě výrazná solární minima , Maunderovo a Daltonovo. Ovšem když se udělá bližší zooming, tak zjistíme že i např. ve velmi studených epizodách toho období ( např: 1655-1665) máme střídání krutých a památných zim , studených vlhkých lét s pozoruhodně teplými a deštivými zimami atd...
Co mi z toho vyplývá : že i pokud připustíme, že jsme na prahu dalšího výrazného solárního minima, nemůžeme předpokládát že napři. Zima 2016/2017 bude výrazně chladnější než letošní, můžeme se jenom domnívat, že patrně přijdou opět kruté zimy a chladná léta a možná celkově výkyvy v počasí následujích let budou větší.

Možná, uplynulých 20 let bylo z hlediska počasí relativně stabilní období, ačkoliv s mnoha povodněmi které v tom období třeba 20 let předtím vůbec nebylo obvyklé. Byl trend oteplování , kdy posledních 10 let osciluje mezi chladnějšími roky a výrazně teplými, které panují od 2013. Od té doby se počasí ve střední evropě dost stabilizovalo do podoby "horké a suché" s malými krátkodobými výkyvy směrem k chladnějším a vhčím epizodám.
Co to znamení pro další období ? Hmmm, to bych taky rád věděl :) .... takže asi tak ...
krab
Nováček
 
Příspěvky: 309
Registrace: 13. 11. 2014 17:49
Bydliště: Rudná
Nadmořská výška: 360

Hodnocení: 24

Co je to hodnocení?

Zpět na Globální oteplování

  • Kdo je online

Registrovaní uživatelé: Žádní registrovaní uživatelé