Uživatelské menu

Doporučujeme


hračky

Statistiky

  • Příspěvků dnes26
  • Příspěvků včera23
  • Celkem příspěvků78586
  • Celkem témat831
  • Celkem členů3502
  • Nový uživatelwallacexz4
  • Toplist
    Kdo je online

Převažuje při změně klimatu (GO...?) člověk nebo příroda?

Globální oteplování je novodobý fenomén naší Země. Existuje vůbec?

Re: Převažuje při změně klimatu (GO...?) člověk nebo příroda

Příspěvekod JohnBattler » 22. 07. 2019 21:39

Přednášku jsem shlédnul a je to dost zajímavé. Všechno to do sebe zapadá. Ve zkratce pro ty co neumí anglicky nebo nechtějí sledovat:

Když je severní Atlantik chladnější má méně energie, v létě nad Evropou vzniká blokující pole vysokého tlaku, oslabuje se západní přenos, navíc z chladnějšího moře se odpařuje mnohem méně vody, tak je výsledkem extrémně teplé a suché léto v Evropě jako jsme zažili v roce 2018. Navíc to má celé sebeposilující efekt, že čím je kontinent sušší tím méně se vypařuje vody a jak je známo, tak při vypařování vody se vzduch ochlazuje. Takže se to celé ještě podporuje.

Je to jedno z možných vysvětlení toho co se v posledních letech děje. Západní přenos je zkrátka v troskách a bez něj jsme zde pěkně v p**eli. Má někdo bližší data o tom zda je severní Atlantik v posledních letech opravdu chladnější a případně o kolik a případně z jakého důvodu? Zda je to spíše oslabováním Golfského proudu či táním ledovců v Grónsku?

A řekl bych, že je toto nejspíš ve špatném vlákně, spíše bych to viděl na vlákno "Jaké změny můžeme čekat".
JohnBattler
Nováček
 
Příspěvky: 395
Registrace: 24. 01. 2018 16:51
Bydliště: Říčany, Praha
Nadmořská výška: 400, 230

Hodnocení: 6

Co je to hodnocení?

Re: Převažuje při změně klimatu (GO...?) člověk nebo příroda

Příspěvekod salmo1 » 22. 07. 2019 22:31

Předem se omlouvám jsem už starší ročník a Aj neovládám ani dobře, za mého mládí jsem se učil pouze D a Ru.Mohl by někdo prosím kvantifikovat množtví roztálého ledu resp.odhad sladké vody( km³) v sev. Atlantiku z výše uvedené přednášky.Je to pochopitelně alfa a omega vlivu na počasí nejenom v Evropě, ale i v Mexickém zálivu včetně pobřeží USA.
Poslední údaj co znám je 70 mil. km³sladké vody což je"jak to jen napsat bez emocí"naprostá katastrofa pro Evropu.
"Skvrnu"sladké vody je možno v sev.Atlantiku sledovat už dobře 8-10 let a tato přednáška je první ucelený obraz děje.
Mimochodem dnešní modely předpovědi počasí se teprve musí vyrovnat se změnou a strukturou Z proudění a musí dojít ke korekcím výpočtu srážek atp.
salmo1
Nový člen
 
Příspěvky: 49
Registrace: 01. 06. 2011 21:38
Bydliště: Železný Brod
Typ meteostanice: TFA
Nadmořská výška: 300 mnm.

Hodnocení: 0

Co je to hodnocení?

Re: Převažuje při změně klimatu (GO...?) člověk nebo příroda

Příspěvekod salmo1 » 22. 07. 2019 22:46

Jinak Atlantik má energie hodně, ale při postupu hurikánů na sever respektive TN nad GB tyto níže velice rychle slábnou a pochopitelně i jednotlivé fronty nedávají toli srážek jako v minulosti.Pokud vezmeme, že fronta přinese 50% srážek a zbytek je z výparu vody který se ovšem snižuje, pak musíme zákonitě mít sucho jaké mámé, ale které múže následně ještě i gradovat.
salmo1
Nový člen
 
Příspěvky: 49
Registrace: 01. 06. 2011 21:38
Bydliště: Železný Brod
Typ meteostanice: TFA
Nadmořská výška: 300 mnm.

Hodnocení: 0

Co je to hodnocení?

Re: Převažuje při změně klimatu (GO...?) člověk nebo příroda

Příspěvekod godlike » 26. 07. 2019 09:52

https://zpravy.aktualne.cz/zahranici/gl ... v~diskuse/

Je tam i odkaz na puvodni text z Nature.
godlike
Nováček
 
Příspěvky: 536
Registrace: 14. 12. 2015 10:07
Bydliště: Zdiby

Hodnocení: 11

Co je to hodnocení?

Re: Převažuje při změně klimatu (GO...?) člověk nebo příroda

Příspěvekod Adi » 26. 07. 2019 22:13

Ten článek je jedna zhovadilost, pardon,

Už titulek mně zvedl ze židle - popírači.... Tu mně přišel jako velmi dobrý příměr s Galileem. On byl vlastně taky "popírač" vůči 97 procentnímu konsensu, že země je placatá.

Navíc se nemusíme bavit o 2000 rocích - a co jen pár tisíců roků před tím - ony obrovské skoky na začátku nového interglaciálu, ostatně o nich je taky řeč v zde diskutované přednášce stran Global Warming hole.

Přeji pěkný večer
Přání bývá nebezpečně často otcem myšlenky
Adi
Mírně pokročilý
 
Příspěvky: 2070
Registrace: 16. 09. 2008 19:51
Bydliště: Horní Suchá, Karvinsko
Nadmořská výška: 279

Hodnocení: 37

Co je to hodnocení?

Re: Převažuje při změně klimatu (GO...?) člověk nebo příroda

Příspěvekod Mike » 27. 07. 2019 10:15

Adi píše:Ahoj,

ono to bude trochu složitější a vše jsou spíš jen teorie. Teplu, které se tu desítky let akumulovalo v oceánech bude zrovna tak dlouho trvalo, než se vyzáří, a to ochlazení sluncem o max 0.3st nespasí. Spíš mě zajímá vztah sluneční a sopečné aktivity. Možná kolísavé změny tlaku slunečního větru na atmosféru Země při vzestupu sluneční aktivity mají vliv i na zemský plášť. Kdo ví...


Netvrdím, že s okamžitým poklesem sluneční aktivity se začne ochlazovat :) Ta kausalita tam sice je, ale jak říkáš - je to složitější a s tím lze jenom souhlasit. Koneckonců to by se už muselo ochlazovat minimálně dva roky :)
Sporný vidím fakt dominantního antropogenního vlivu. Nepopírám vliv člověka, ten z mého pohledu není dominantní.
Jinak sluneční minimum není jen rozdíl cca 1 watt mezi max/min, jsou tam dalekosáhlé změny nejen ve slunečním větru, složení částic a jeho síle, jsou změny v celkovém "složení" slunečního záření. Třeba index SFI umí kolísat o desítky procent. K tomu se přidává ona sopečná aktivita. Ta se slabým slunkem bude sílit. Nesmím opomenout větší množství tvrdého kosmického záření, díky slabému slunku, což má vliv na tvorbu oblaků.
Výše uvedené faktory mohou snížit teplotu o více, než zde zmíňovaných 0,3 stupně.
Mimochodem je zajímavá interakce atmosféry a slunečních bouří. Několik dní po silnějších erupcích je zjištěn vyšší počet bouřek, pokud se rovnou nebavíme o možností blackoutu a poškození družic. Takže když jeden silnější pšouk slunce může udělat takovou paseku, nemám důvod si nemyslet, že není dominantním hybatelem našeho klimatu :)

Osobně vidím tři hlavní důvody proč je tak teplo:
- před 15 roky bylo slunko nejzářivější za 8000 roků, tedy akumulovanému teplu bude trvat delší čas, než půjde pryč
- Zde zmíněna neaktivita sopek. Průzračnosti atmosféry údajně napomohlo i odprášení provozů - myslím nad Evropou, začátkem let devadesátých.
- nakonec onen antropogenní vliv - on zde skloňovaný sodovkový plyn.

Přeji pěkný večer


Vliv slunce je s porovnáním GO ZPŮSOBENÉ ČLOVĚKEM naprosto minimální. Viz letošní červen, který byl globálně nejteplejší v historii měření. Bez většího vlivu El nina.

Momentálně jsme v nejhlubším slunečním minimu. Až nastane maximum což se bude dít v následujících letech, planeta se díky tomu oteplí o cca 0.1 C. Nikoliv ochladí

To ,,ochlazení,, však na grafu nejde ani vidět. Proč? Protože GO způsobené CO2 v atmosféře je zkrátka mnohem účinnější a teplota dál roste nehledě na sluneční aktivitu.

Fakta a data. Nikoliv domněnky!


Zdroj - nasa
Obrázek

A ještě přiložím jeden graf. Množství CO2 v atmosféře. Vidíme prudký nárust od roku 1950. Na grafu výše je prudký nárust teploty od kdy? 1950.
Obrázek

Nakonec hádanka pro popírače vlivu člověka na klima. Proč je tepleji na Venuši než na Merkuru i když je 2x dál od slunce? :D
Mike
Nový člen
 
Příspěvky: 30
Registrace: 27. 07. 2019 10:08
Bydliště: Olomouc

Hodnocení: 3

Co je to hodnocení?

Re: Převažuje při změně klimatu (GO...?) člověk nebo příroda

Příspěvekod Adi » 27. 07. 2019 18:59

Ahoj,

Ano, Galileo byl taky "popírač" vůči obecnému "konsensu". Majku, vím, jak je to s Venuší a taky vím, jaký je tam tlak, což vedle sodovkového plynu není zcela nezanedbatelný faktor. Nemluvím taky o tom, že Venuše je o jednu třetinu blíže slunce, mimo obyvytelnou zónu :) - to nemá určitě žádný vliv, že ano ...Ten argument s Venuši, je tedy poněkud vedle, pardon. Navíc jedna zajímavost. Jisté oteplení bylo zaznamenáno i na Marsu, který má delší řadu kontuinuálních měření, včetně družic zkoumajících jeho povrch. To oteplení tam určitě způsobila marsovská vozítka, že ano :)
Já nepopírám, že člověk tomu tak nějak pomáhá, ale není dominantním faktorem. Spíše celá věc se urychlila kvůli současnému a začínajícímu hlubokému minimu. Kdy není ventilace, tak je zřejmé, že pevnina se prohřeje.
V určitém období středověku byly vyschlé řeky, pěstovaly se zde melouny, byly obrovské výkyvy v počasí. Za to mohl taky člověk?
Navíc jsme teprve na začátku dlouhého období, podle solárních fyziků bude trvat minimálně 30-40 let, někteří, počítají s málo aktivním sluncem i okolo roku 2100, takže nevím, odkud bereš tu jistotu, že za vše může zlovolný CO2 a samozřejmě člověk a že slunko neřeklo poslední slovo? Jsme přece a teprve na začátku douhého, slabého slunce, nemluvě o tom, že na celkovém TSI se toto zatím moc neprojevilo.

Nicméně všechny recepty, které prý mají pomoci klimatu jsou naprosto vedle.
Oze? extenzivní, nestabilní a drahé. Mimochodem Německo vyrobilo o 2 procenta co2 více, v roce 2018, oproti předchozímu roku :) Nechceš vědět, jaká je ekologie při výrobě v Číně, nemlově o ekologickém transportu sem :)
Biopaliva? Zničená pole i příroda.
Elektroauta? Drahé, přes všechny dotace. Nechtěné dítě automobilek. Skládáme se bohatším lidem na ně všichni :) Baterky jsou králostvím ekologie :)

Zamítají se jaderky, prý výsadba stromů je nedostatečná, včetně dalších rozumných opatření v zemědělstvi a správě lesů jako takových.´To prý neřeší problém.

Task mám dotaz - co problém řeši. A jaký je recept. Existuje? Děkuji moc.
Přání bývá nebezpečně často otcem myšlenky
Adi
Mírně pokročilý
 
Příspěvky: 2070
Registrace: 16. 09. 2008 19:51
Bydliště: Horní Suchá, Karvinsko
Nadmořská výška: 279

Hodnocení: 37

Co je to hodnocení?

Re: Převažuje při změně klimatu (GO...?) člověk nebo příroda

Příspěvekod Mike » 27. 07. 2019 20:01

Já neposkytuji řešení na globální oteplování. Pouze jsem předložil důkazy, proč má člověk na GO zásadní vliv a řešení vidím zkrátka v omezení produkce CO2 u velkých firem. Mezi které počítám Agrofert, jejich pole s řepkou nahradit lesy. To je ale na jiné téma.

Zatím jste svoje tvrzení nijak nepodložil.

Galileo byl taky "popírač" vůči obecnému "konsensu"

V té době jsme jistě létali do vesmíru a věda byla natolik vyvinutá, aby se to dalo srovnávat s dnešní vědou, která je podložená mnoha modely a výpočty.


Ohledně oteplení na Marsu
https://www.scienceworld.cz/neziva-prir ... eme=mobile
https://kosmos-slunecni-soustava.webnod ... -na-marsu/
Mars má jinou dráhu jak země. Ano, vědci skutečně ví, jakou oběžnou dráhu má Země a jakou Mars a z toho logicky můžou vyvodit, že žádné změny nejsou natolik výrazné, aby to způsobilo oteplování Země.

Já nepopírám, že člověk tomu tak nějak pomáhá, ale není dominantním faktorem. Spíše celá věc se urychlila kvůli současnému a začínajícímu hlubokému minimu

Znova opakuji. Při minimu se globální teplota Země snižuje. Jistě dokážete tedy objasnit, proč tedy roste strmě nahoru a podložit to jasnými důkazy.

V určitém období středověku byly vyschlé řeky, pěstovaly se zde melouny, byly obrovské výkyvy v počasí. Za to mohl taky člověk?

To je další blábol. Ano v určitém období ve středověku bylo v Evropě tepleji. Ovšem nejednalo se o globální teplotu, byla pouze na určitém území. Ovšem tento argument je už dávno vyvrácen například poslední studií, bylo by dobré si ji přečíst.

Navíc jsme teprve na začátku dlouhého období, podle solárních fyziků bude trvat minimálně 30-40 let, někteří, počítají s málo aktivním sluncem i okolo roku 2100

https://cs.wikipedia.org/wiki/Slune%C4%8Dn%C3%AD_cyklus
https://www.spaceweatherlive.com/en/sol ... olar-cycle
https://www.nasa.gov/feature/ames/solar ... xploration

Periody se mění zhruba každých 11 let a momentálně jsme na konci minima. Ovšem teplota se stejně mění jen o 0.1C, což je dost zanedbatelný vliv. Opět - máme to podložené reálnými daty.

https://magazin.gnosis.cz/nastava-slune ... predchozi/ - z článku cituji: kdyby dokonce nastalo velké sluneční minimum srovnatelné s Maunderovým minimem v 17. a 18. století, celkový ochlazující účinek na podnebí by asi nebyl příliš významný, podle propočtů klimatologů jen kolem jedné desetiny stupně Celsia

https://www.spaceweatherlive.com/en/sol ... lar-cycles - zde sluneční cykly za posledních 300 let. Podle toho by se dalo vyvodit, že bychom vlastně měli být v malé době ledové. Jenže rok 2019 je teplejší než 2018, blíží se druhému nejteplejšímu roku v historii měření.Tolik k tomu,jak snížit emise je jiné téma, které nechám na experty přes obnovitelné zdroje. Nebo se na to pojďme vykašlat, nebudeme věřit vědcům a začněme produkovat CO2 ještě více, abychom za pár desítek let vyhynuly. Super řešení!
Mike
Nový člen
 
Příspěvky: 30
Registrace: 27. 07. 2019 10:08
Bydliště: Olomouc

Hodnocení: 3

Co je to hodnocení?

Re: Převažuje při změně klimatu (GO...?) člověk nebo příroda

Příspěvekod Adi » 28. 07. 2019 07:07

Ahoj,

Mars má jinou dráhu, je přece dál od sluníčka :) a přesto se otepluje. Milalankovičovy cykly nevysvětlují tak vysoký vzestup teplot v tak krátké době.
Kód: Vybrat vše
Naše planeta je vůči vlivům, Milankovičových cyklů téměř imunní.
Není imunní. Milankovičovy cykly se stály jedním z hybných monentů k spuštění dob ledových na Zemi. Mimochodem jsme na konci interglaciálu, kde podobné střídání teplot je v podtstatě "normální".
Za druhé - Vzhledem k tomu, že zde panovalo 90 let grand maximum sluneční aktivity, které skončilo teprve nedávno - na konci cyklu 23, je zde určitá setrvačnost. Je bláhové se domnívat, že po tak dlouhé době Země zareaguje defacto okamžitě. V neposlední řadě 11 let je průměrná délka cyklu, to jen na okraj, v době minima může přesáhnout i let 13, během maxim jsou kratší i 9. Osobně to vidím tak, že pokles teplot se dostaví.
za třetí, - nerozporuji vliv člověka, ovšem nepovažuje jej za dominantní. Jsem na Ostravsku, tedy vidím a někdy i především cítím, takže bezbarvý, zdraví neškodný v oněch běžných koncentracích CO2 mně nechává naprosto klidmým, když i dnes cítím krásně vyživná BaP.
za čtvrté - všechna řešení předkládaná coby recept na ozdravění přírody a snížení zlovolného plynu :) - jej naopak zvýšují takže jsem v pokušení si myslet, že ekologisté jedou podle hesla čím hůře, tím lépe.
za páté - kdyby skutečně šlo o snížení emisí, zelenou by dostalo jádro, včetně opatření, které mají zadržet vodu, které pomohou ozdravit lesy i půdu. Neděje se z toho vůbec nic a na Ostravsku celkové emisé binců opět rostou, slibný pokles se zastavil. Niikdo z mých oponentů nedokáže pochopit jednoduchou věc, že snížení emisí skutečných polutantů pomůže i snížení produkce sodovkového plynu. Prostě modernizace. Jedou pořád svoji mantru o tom, že je CO2 prioritní a basta, jiná cesta je zkrátka špatně.
za šesté - věda i dnes je pod politickým tlakem. Ostatně jinak bych si neuměl představit, proč Al Gore dostal nobelovku za své bláboly, které byly v rozporu s poznáním vědy. Je to podobné i s svatou Grétou, kde se rovněž objevily nápady na její nominaci :)


Přeji krásné ráno.
Přání bývá nebezpečně často otcem myšlenky
Adi
Mírně pokročilý
 
Příspěvky: 2070
Registrace: 16. 09. 2008 19:51
Bydliště: Horní Suchá, Karvinsko
Nadmořská výška: 279

Hodnocení: 37

Co je to hodnocení?

Re: Převažuje při změně klimatu (GO...?) člověk nebo příroda

Příspěvekod JohnBattler » 28. 07. 2019 11:46

Ač se řadím mezi zastánce názoru, že hlavním činitelem GO je rozhodně člověk, tak částečně zde souhlasím i s Adim.

Z CO2 se udělal takový strašák a hlavně v Evropě si naši představitelé myslí, že když přestaneme vypouštět CO2, tak zachráníme planetu. Já si nemyslím, že nás zachrání to, že budeme mít auta na baterky, budeme každé 3 roky zavádět nové EURO normy na auta či další spotřebiče a podobné hovadiny. Prostě myslet si, že bude pokračovat tenhle konzumní život, kde na prvním místě je jen a pouze ekonomický růst a vyřeší to za nás nějaké zázračné technologie - je naivita.

Jediné možné řešení záchrany planety, je postupná redukce počtu obyvatel (např. celoplanetární politika dvou dětí) a výrazná změna životního stylu (udržitelnost, trvanlivost a lokálnost všeho co vyrobíme na prvním místě). Také by se měla změnit péče o krajinu a to drasticky, ale ve světě kdy je důležitější postavit halu, abychom měli "pracovní místa" a ničí se tím kvalitní půda je prostě vidět, že naše priority jsou jinde.

Tento příspěvěk nesouvisí s počasím za což se omlouvám.
JohnBattler
Nováček
 
Příspěvky: 395
Registrace: 24. 01. 2018 16:51
Bydliště: Říčany, Praha
Nadmořská výška: 400, 230

Hodnocení: 6

Co je to hodnocení?

Re: Převažuje při změně klimatu (GO...?) člověk nebo příroda

Příspěvekod Mike » 28. 07. 2019 13:12

Adi - 90 let tu panoval a panuje člověk. Znova odkazuji na Nasa: https://climate.nasa.gov/faq/14/is-the- ... l-warming/

Ano, sluneční aktivita ovlivňovala dříve globální teplotu, ta situace se však změnila s velkým množstvím CO2 v atmosféře a ačkoliv by s mělo globálně ochlazovat - neděje se tak. Podle toho grafu by měla být nejvyšší globální teplota někdy v roce 1950 - a skutečně byla vyšší, ale současné globální teplotě se ani nepřibližuje. Poté - a už je to 70 let, mělo být chladněji dle tvé teorie. Teplota však strmě nahoru začala růst bez ohledu na sluneční aktivitu.

Rok 2016 byl teplejší díky El ninu. V roce 2018 byla fáze la nina a rok umístil na 4. místo. Letošní má velmi slabé el nino a je na druhém místě. Tzn. pokud by letos bylo silné el nino jako v 2016, pak bychom měli letos pravděpodobně nejteplejší rok - ve slunečním minimu.
Naposledy upravil Mike dne 28. 07. 2019 13:19, celkově upraveno 1
Mike
Nový člen
 
Příspěvky: 30
Registrace: 27. 07. 2019 10:08
Bydliště: Olomouc

Hodnocení: 3

Co je to hodnocení?

Re: Převažuje při změně klimatu (GO...?) člověk nebo příroda

Příspěvekod Adi » 28. 07. 2019 13:18

Ahoj

je postupná redukce počtu obyvatel (např. celoplanetární politika dvou dětí)


To je přece děsivá, totalitní dystopie, mokrý, konspirační sen . Celoplanetární totalita. Systém kreditů, jako v totalitní Číně? .. Nepomohly by spíše racionání kroky, jako ozelenění, modernizace, podpora jádra, v suchých oblastech přeměna mořské vody na pitnou, v tom mimochodem vynikají Izraelci, jejihž porodnost by mohla být pro nás příkladem. ;) - naše země v podstatě vymírá a porodnost 1,3 až 1-5 nás opravdu nevytrhne :) Ono když vymře/oslabne nativní obyvatelstvo, tak bude vyměněno.... :( A můžeme se domnívat jak. Oni Izraelci by pro nás mohli být příkladem ve své národní hrdosti, sázce na hi-tech řešení, investice do výzkumu a moderního zemědělství. Dokázali přeměnit poušť na kvetoucí zahradu. Zatímco tady, při pomoci dotací se z kvetoucí zahrady vytváří poušť ... :mysl:
Zkrátka řešit problémy v klidu, racionálně s ohledem na přírodu i náklady. Ony nesmírně nákladné dotační programy, jsou zkrátka špatně. Malá řešení, šitá na míru atd... Vždyť naše republika je stále v mnohých ohledech na špici, co se týče informačních technologií, schopnosti improvizace atd ....
Jinými slovy řešit své problémy lokálně a vykašlat se na zachranu planety. Malé, lokální kroky, udělají nakonec řeku, která pohne i mořem :) Ovšem řešit CO2, když tady máme zásadní eko problémy stran znečištění ovzduší a narůstaícího nedostatku vody, včetně zaostávající infrastruktury je ... na Darwinovu cenu.

Jinak (skoro) souhlasím.

Přeji pěkný den
Přání bývá nebezpečně často otcem myšlenky
Adi
Mírně pokročilý
 
Příspěvky: 2070
Registrace: 16. 09. 2008 19:51
Bydliště: Horní Suchá, Karvinsko
Nadmořská výška: 279

Hodnocení: 37

Co je to hodnocení?

Re: Převažuje při změně klimatu (GO...?) člověk nebo příroda

Příspěvekod Adi » 28. 07. 2019 19:49

Ahoj,

Majku, jde o to, že před 100 roky začalo grand maximum solární aktivity. První peak začal ihned na konci první světové války

Obrázek

Ještě tohle je zajímavé:
https://principia-scientific.org/norwegian-scientist-global-cooling-beginning-due-low-solar-activity/

Obrázek

Přeji pěkný večer
Přání bývá nebezpečně často otcem myšlenky
Adi
Mírně pokročilý
 
Příspěvky: 2070
Registrace: 16. 09. 2008 19:51
Bydliště: Horní Suchá, Karvinsko
Nadmořská výška: 279

Hodnocení: 37

Co je to hodnocení?

Re: Převažuje při změně klimatu (GO...?) člověk nebo příroda

Příspěvekod Mike » 28. 07. 2019 22:32

Já myslím, že to uzavřu tímto grafem.

Obrázek

Ještě doplním graf sluneční aktivity.

Obrázek

Před Wolfovým minimem bylo dlouhé období vysoké sluneční aktivity. Globální teplota byla však mnohem nižší než dnes.
Mike
Nový člen
 
Příspěvky: 30
Registrace: 27. 07. 2019 10:08
Bydliště: Olomouc

Hodnocení: 3

Co je to hodnocení?

Re: Převažuje při změně klimatu (GO...?) člověk nebo příroda

Příspěvekod Adi » 29. 07. 2019 07:28

Ahoj,

Ne tak docela.

Obrázek

Zde je jasně vidět, že po celou dobu středověku byla sluneční aktivita nižší, až s moderní dobou stoupla. Více to vynikne ve srovnání s kosmickou radiací - na konci grafu už měřená "tvrdá" data, předtím rekonstrukce.

Zde si dovolím upozornit ještě na jeden velmi zajímavý článek stran sucha a jeho historie výskytu u nás:

https://pocasimeteoaktuality.wordpress.com/2018/08/27/nejvetsi-sucha-v-cr-a-jejich-priciny/

Jak vidno, horko a sucho se opakovalo s větší či menší intenzitou (totéž naopak platí i o povodních). Ze záznamů lze dovodit, že některé periody byly ještě horší, než ta současná, moderní. Taže současné sucho a horko neospravedlňuje současnou klimatickou hysterii.

Tím vším nechci říkat tot, že bychom se měli vykašlat na přírodu (ono to tady bylo tak nějak vždycky, tak co), ale řešit to, co je skutečně podstatné, tedy:

Malý koloběh vody v přírodě, který je narušen díky intenzivnímu zemědělství a záborům půdy pod výstavbu doslova a písmene nesmyslů, kde lví podíl škod mají na svědomí opatření kolem CO2, tedy biopaliva - řepka a štěpka, popřípadě kukuřice pro bioplynky. Remízky, menší pole, biotopy > to už zde bylo.
Dále třeštění okolo CO2 je velmi nákladné - třeba emisní povolenky. Co tak se vykašlat na emisní povolenky a tlačit podniky ke snížení polutantů daňovými pobídkami atd, abychom měli skutečně čistý vzduch, nikoliv vyplaceny odpustky, které skončí Bůhvikde??
Totéž zde platí o OZE, která nás stojí a stát bude miliardy a ... stále dýcháme xindl, protože se neřeší podstata problému a tím je znečištěný vzduch. CO2 není znečitění vzduchu, přičemž ten kvůli tomu stoupá.
Berme si příklad z Izraelců a řešme podstatu, kde jsou skutečné, nikoliv zástupné problémy.

Vykašleme se na klimatické inženýrství, neboť toto problémy zvětšuje a násobí, aniž by byl vidět pozitivní efek
t

Přeji pěkný den.

A.

Ps nakonec si dovolím malou citaci - jeden anonymní uživatel kdesi napsal:
našel se viník. Člověk. Jak jednoduché, a zároveň složitější. Hlavně jsou dokonalá vstupní data. A pak vznikne guláš, kde smícháme hrušky s jablkama. A máme studii. Ve jménu této studie popřeme všechna data, která budou ukazovat na změny přirozeného původu mimo člověka. A pak se bude člověk muset podřídit klimatologickemu náboženství.
Přání bývá nebezpečně často otcem myšlenky
Adi
Mírně pokročilý
 
Příspěvky: 2070
Registrace: 16. 09. 2008 19:51
Bydliště: Horní Suchá, Karvinsko
Nadmořská výška: 279

Hodnocení: 37

Co je to hodnocení?

Zpět na Globální oteplování

  • Kdo je online

Registrovaní uživatelé: varel