banner

Uživatelské menu

Doporučujeme


hračky

Statistiky

  • Příspěvků dnes3
  • Příspěvků včera21
  • Celkem příspěvků74748
  • Celkem témat792
  • Celkem členů2742
  • Nový uživatelDipgozHof
  • Toplist
    Kdo je online

Slábne Golfský proud?

Globální oteplování je novodobý fenomén naší Země. Existuje vůbec?

Slábne Golfský proud?

Příspěvekod Palzetes » 29. 10. 2010 18:09

Ledovce sice tajou, ale tím ochlazují Golfský proud. Teploty v Evropě by mohli klesnou o 2 stup. C
Spekulace jsou na místě.
Palzetes
Nový člen
 
Příspěvky: 14
Registrace: 04. 06. 2008 13:04
Bydliště: Těšínsko
Nadmořská výška: 370 m.n.m.

Hodnocení: 0

Co je to hodnocení?

Re: Slábne Golfský proud?

Příspěvekod Tomáš Prouza » 29. 10. 2010 19:09

http://www.osdpd.noaa.gov/data/sst/anomaly/2010/anomnight.10.28.2010.gif - nějak tam nevidím, že by byl Atlantik chladnější než normálně, spíš naopak - místa odkud by měla natékat ta studená voda jsou právě ty vůči průměru nejteplejší.
Velké Svatoňovice, okr. Trutnov, 370 m n.m., meteostanice Davis Vantage Pro 2
Online data: http://meteosvatonovice.unas.cz/meteo/
IRC: http://webchat.quakenet.org/?channels=AmaterMeteoCZ
Tomáš Prouza
Nový člen

 
 
Příspěvky: 41
Registrace: 10. 06. 2008 18:06
Bydliště: Velké Svatoňovice (okr. Trutnov)
Typ meteostanice: Davis Vantage Pro 2
Nadmořská výška: 370 m n.m.

Hodnocení: 3

Co je to hodnocení?

Re: Slábne Golfský proud?

Příspěvekod para » 29. 10. 2010 20:46

Palzetes píše:....Teploty v Evropě by mohli klesnou o 2 stup. C...Spekulace jsou na místě.

Zatím je NAO normální (http://www.cpc.noaa.gov/products/precip ... index.html) AO vcelku také (http://www.cpc.noaa.gov/products/precip ... index.html) tak o ochlazení Evropy lze skutečně jen spekulovat avšak až do vzdálenějšího budoucna.
Tuto zimu osobně nečekám chladnější jak tu minulou.

Pokud by se ale ještě zrychlilo odtávání ledovců např v Gronsku a celé Labradorské oblasti - pak by to opravdu mohlo přibrzdit Severoatlantský termohaliní výměník s důsledky pro změnu Golfského proudu.... Taková situace už jednou nastala v Driasu (pikantně s prohozeným popisem obrázků o tom bylo na Oslu: http://www.osel.cz/index.php?clanek=5025) a trvalo tisíciletí než se znovu nastolila původní situace. Tehdá byl ale příliv sladké vody s protržených jezer dnešní Kanady do severního Atlantiku velmi razantní.

Tomáš Prouza píše:....nějak tam nevidím, že by byl Atlantik chladnější než normálně, spíš naopak - místa odkud by měla natékat ta studená voda jsou právě ty vůči průměru nejteplejší.
.
Žel s uvedeného obrázku teplot není jasná salinita a ta je právě rozhodující. Pokud je navíc v té oblasti teplejší voda ovlivnuje to kladně rychlost tání - hlavně však příbřežních ledovců.

Rozhodující masy ledu však vesměs leží podstatně výše a k tání by tam byl nutný výraznější podnět. Nárůst rychlosti GW se očekává zhruba za desetiletí v závislosti na oceánských oscilacích (např. PDO http://jisao.washington.edu/pdo/). Pak tání v oblasti Labradoru asi ještě zrychlí.
Středoevropany by to asi tolik neovlivnilo ale západní přímořská část je daleko citlivější právě na vliv Atlantiku a tak se určitým obavám s vývoje a dopadech vzláště v těchto oblastech tolik nedivím.

Také si myslím, že k diskusi tato situace je a navíc prostě proto, že je to otázka zajímavá.
Neboj se neznalostí - obávej se spíše falešného poznání - to bývá vlastní příčinou zla.
para
Nováček

 
 
Příspěvky: 574
Registrace: 11. 11. 2008 14:33

Hodnocení: 0

Co je to hodnocení?

Re: Slábne Golfský proud?

Příspěvekod Palzetes » 02. 11. 2010 18:55

Hmm bylo by špatné, kdyby se ochladilo... :zima: Ale celkově se to evropské (i světové) počasí změnilo.
Palzetes
Nový člen
 
Příspěvky: 14
Registrace: 04. 06. 2008 13:04
Bydliště: Těšínsko
Nadmořská výška: 370 m.n.m.

Hodnocení: 0

Co je to hodnocení?

Re: Slábne Golfský proud?

Příspěvekod Milan Lapin » 03. 11. 2010 08:03

Para, pri zmenách polohy Golfského prúdu by sme mali brať do úvahy aj ďalšie faktory.
1) Je isté, že so zvyšovaním teploty atmosféry v Arktíde (viac ako globálne) sa tam budú zväčšovať aj úhrny zrážok (asi o 10% na každý jeden °C oteplenia), pričom výpar nebude rásť až o takú hodnotu. To spôsobí popri zvýšení teploty aj zníženie salinity morskej vody.
2) Hustota vody Golfského prúdu sa príliš nezmení, pretože popri slabom náraste jeho teploty sa trochu zvýši aj jeho salinita.
3) Tiež všetko nasvedčuje tomu, že sa nezmení podstatne množstvo vody pritekajúce riekami do Severného ľadového oceánu. Zvýšia sa síce úhrny zrážok, no zvýši sa aj výpar na kontinentoch. Skôr sa ale dá predpokladať slabé zvýšenie prietoku riek.
4) Určite sa zvýši množstvo sladkej vody z roztápajúcich sa ľadovcov.
5) To všetko spôsobí zvýšenie množstva vody v Labradorskom morskom prúde, ktorý bude mať ale nižšiu salinitu a vyššiu teplotu ako doteraz.
6) Už v súčasnosti má Labradorský prúd len o málo vyššiu hustotu ako Golfský prúd. Po splnení predchádzajúcich podmienok by sa mohlo stať, že sa hustota vody v Labradorskom prúde vyrovná hustote vody v Golfskom prúde(prípadne bude aj nižšia). To bude mať určite za následok zoslabenie Golfského prúdu a jeho posun na južnejšiu dráhu. Labradorský prúd odtlačí Golfský prúd, prípadne bude prúdiť nad Golfským prúdom, aj keď bude o 10-15 °C chladnejší.
7) Situáciu môže skomplikovať úplné roztopenie letného plávajúceho morského ľadu v Arktíde, čo by malo za následok zaplavenie Severného ľadového oceánu slanšou morskou vodou Golfského prúdu a tak aj zvýšenie salinity Labradorského a Beringovho morského prúdu. To by malo prechodne opačný účinok - zosilnenie Golfského prúdu a prenos väčšieho množstva tepla do Arktídy.
Milan Lapin
Nováček
 
Příspěvky: 446
Registrace: 01. 05. 2008 12:10

Hodnocení: 13

Co je to hodnocení?

Re: Slábne Golfský proud?

Příspěvekod ZIMNÝsen » 10. 12. 2010 16:14

Každé ročné obdobie má svoje čaro.
ZIMNÝsen
Nováček

 
 
Příspěvky: 433
Registrace: 23. 12. 2008 14:12
Bydliště: Bratislava
Nadmořská výška: 131

Hodnocení: 7

Co je to hodnocení?

Re: Slábne Golfský proud?

Příspěvekod Bourlivak » 03. 05. 2016 21:08

Tohle by byl problém pro Rusko, zamrzl by jim Murmansk.
Golfský proud se dělí v severním Atlantiku do několika větví.
Bourlivak
Nový člen
 
Příspěvky: 1
Registrace: 03. 05. 2016 21:03
Bydliště: Plzeň

Hodnocení: 0

Co je to hodnocení?

Re: Slábne Golfský proud?

Příspěvekod Rumburak » 04. 05. 2016 21:53

Copak jenom Murmansk ale i Putin by umrznul :D .Golfský proud nezkolabuje za našeho života a plus 200 let stoprocentně ne to určitě ne :jojo:. Golfský proud je jen velmi přeceňovaný faktor,který má vliv jen v zimním období a v létě témeř nula nula nic,takže kdyby ochabnul jelo by se dál ůplně v pohodě a možná by si toho ani nikdo ani nevšimnul.Golfský proud je jen drobný ukazatel v klimatu a to především v Evropě,který může být lehce nahrazen jiným a podstatně vzácnějším ukazatelem!!.Golfský proud je stejná bublina jako finanční krize ve světě,buď něco je a nebo není,Do 20 let se klima oteplí ještě o dalších 3 až 4°c a postupně i více a více a nakonec tento proud již dále nebude zapotřebí pro současnou civilizaci!!!A důsledek nechám místním odborníkům na všecko(slunce,cykly,ledovce,a jiné krávoviny)Jen my lidé kasírujeme a likvidujeme klima světa,už aby nás fakt něco zkrotilo!!A to jsem milionář který vše jakoby zná!! :) :jojo: Už jen čekám na to až Bůh zasáhne!a to natvrdo a vážně!!!!Vážně.
Max.teplota 17.7.2007 +36,3°C
Min.teplota 4.1.2002 a 27.1.2010 -23,8°C
Max.úhrn srážek za 24 hod. 24.6.2013 63,3mm
Max.výška sněh. pokr. 3.1.2002 45cm
Rumburak
Nový člen
 
Příspěvky: 87
Registrace: 04. 12. 2014 21:32
Bydliště: Velké Meziříčí
Nadmořská výška: 456

Hodnocení: 3

Co je to hodnocení?

Re: Slábne Golfský proud?

Příspěvekod Adi » 05. 05. 2016 20:47

Ahoj,

Rumburak. Lidé ovlivňují klima, ale zde jejich schopnost naprosto přeceňuješ. Jak můžeš vědět, že do 20 let se oteplí o 4 stupně? (Ani nejkatastrofičtější vize pana Gorea toto nevidí. A ten toho nakecal :) )
I klimaalarmisté připouštějí, že se slabými slunečními cykly může dojít k mírnému ochlazení, nebo aspoň stagnaci teplot.
Stran Golfského proudu toliko: Možná je přeceňován, možná ne. Nicméně nad chladným mořem je jíný mechanismus vzniku tlakových útvarů, než nad oceánem dejme tomu o pět stupňů teplejším. Ten vliv tady rozhodně je. Výsledné proudění musí být rozhodně jiné. Pokud dostanou "šanci" jiné, vzácnější meteorologické situace, kvůli studenému moři, tak je zřejmé, že za to primárně může ... absence teplé vody, tedy Golfáče. (jsou přirozeně i jiné vlivy ... Teplota subsaharské Afriky atd ...)
Novější studie hovoří, že k přepnutí proudění může stačit desítky roků, viděl jsem i kratší interval. Za bernou minci beru tedy pár desítek let. Osobně bych toto nepodceňoval, ať už za to může člověk či nikoli.

Neber Boží jméno nadarmo. Někdy je něco, jako Boží soud avšak člověk se především trestá sám. A nemusí k tomu měnit klima.

přeji pěkný večer
Přání bývá nebezpečně často otcem myšlenky
Adi
Mírně pokročilý
 
Příspěvky: 1837
Registrace: 16. 09. 2008 19:51
Bydliště: Horní Suchá, Karvinsko
Nadmořská výška: 279

Hodnocení: 32

Co je to hodnocení?

Re: Slábne Golfský proud?

Příspěvekod mikino123x » 05. 05. 2016 22:55

Ono, morske prudy, pokial by aj priamo neovplyvnovali klimu, co vsak robia, su priam nevyhnutne z inych hladisk, na ktore sa az tak neprihliada. Raz som videl jeden dokument, ktory sa tykal priamo morskych prudov, a rozoberal scenare, pokial by sa morske prudy nielen oslabili, ale sa uplne zastavili. Treba si hlavne uvedomit, ze morske prudy su vlastne giganticke pumpy, ktore premiestnuju masy vody na obrovske vzdialenosti. Su pohanane jednoduchym fyzikalnym principom, studenou a teplou vodou. Studena voda, ktora je v polarnych oblastiach, klesa na dno, kedze je tazsia, a prudi k tropickym oblastiam, kde sa otepluje a vracia sa naspat, a tak stale dokola. Aj ked, vplyv na ne ma napr. rozdielna salinita vody atd. Cize, ako som uviedol na zaciatku uviedol, pokial by aj morske prudy nemali nijak vyznamny klimaticky ucinok, tvrdit, ze by sme isli v pohode aj bez nich, je velmi mylna predstava, pretoze su zivotne dolezite z hladiska zivota v samotnom mori. Sluzia nielen tym, ze roznasaju plankton, ktorym sa zivia dalsie zivocichy, ale v prom rade su nieco ako prirodzene okyslicovadla, kedze zaistuju nepretrzitu cirkulaciu vody. Pokial sa vsak tato cirkulacia zastavy, bude to mat na zivot v mory katastroficky ucinok. A ked bude more mrtve, tak s nim zomrieme aj my., . Su dokazy, ze pred stovkami milionov rokov sa to uz stalo, ked sa uplne roztopili polarne ciapky na oboch stranach Zeme, cim bol naruseny kolobeh studenej a teplej vody...
mikino123x
Nový člen
 
Příspěvky: 40
Registrace: 21. 12. 2011 11:44
Bydliště: Klokocov, SZ Slovensko
Typ meteostanice: TE 831X
Nadmořská výška: 550

Hodnocení: 1

Co je to hodnocení?

Zpět na Globální oteplování

  • Kdo je online

Registrovaní uživatelé: Žádní registrovaní uživatelé