Uživatelské menu

Statistiky

  • Příspěvků dnes0
  • Příspěvků včera3
  • Celkem příspěvků97685
  • Celkem témat1100
  • Celkem členů5517
  • Nový uživatelPruwan
  • Toplist
    Kdo je online

Zima 2016/2017

Předpověď počasí v České republice na kratší i delší období, které sestavují samotní uživatelé - amatérští meteorologové.

Re: Zima 2016/2017

Příspěvekod Tomáš.Malek » 19. 10. 2016 20:06

Tak přesně zima před desíti lety 06/07 odstartovala období mimořádně teplých nezim, které trvají s malými přerušeními dodnes. Byla to nejteplejší zima s jakou jsme se až do té doby setkali za celou dobu co žijeme. Sníh se prakticky nevyskytl jinde než v horských polohách celkově trvala slabé tři týdny. Zato byla upršená.
To jsme ale nevěděli co bude. Od roku 2013 už máme pouze "zimy" typu právě 06/07, tedy žádné! Jedna horší jak druhá. Rok 13 až 14, 14 až 15 i 15 až 16 byly mimořádně slabé zimy s minimem sněhu. Důsledkem je například prakticky zánik menších potoků které už tečou jen v období velkých dešťů a přímo u nás v Polesí u Rynoltic jsou velké potíže s rybníkem který je napájen potokem který dlouhodobě neteče a tak rybníku hrozí zánik! Dále nastal enormní nárůst počtu klíšťat, vos, sršní a škůdců. Klíštat je díky mírným zimám tolik jako nikdy dříve. Totéž myší a hrabošů.
Jaká bude nedcházející zima je těžko možno odhadnout. Imbecilové z tn.cz straší opět staletou zimou a mrazy ale to je jen k smíchu! :mysl: To totiž dělají každým rokem a věří jim jenom pomatenec. tomu se lze jen smát.
Velmi silné zimě ostatně nic nenasvědčuje. Září bylo teplotně krajním extrémem, říjen je zatím kupodivu v normě. Takže uvidíme. předpovědět počasí několik měsíců dopředu se moc nedá. Dlouhodobě ale již po tři roky převládá trend mimořádně teplého a suchého počasí jaký vůbec nepatří do mírného ale do subtropického pásu. Jsou vyjímky ale těh není mnoho. Nelze proto čekat žádné velmi studené měsíce. Loňský prosinec byl opět zcela extrémě teplý a došlo k jedné mimořádné události. poprvé v celé historii neležel sníh ani jediný den ani v nejvyšších částech hor což je unikum které neznají ani naši pradědové. tam kde bývá metr či dva sněhu leželo loni nula centimetrů!! To je skandál! Takový prosinec ještě nebyl. Situaci zachraňoval leden který byl v normě ovšem jeho konec vybuchl opět do nenormálních teplot i přez +10°C což tedy rozhodn není zima. Letošní zima by byla pokud bude teplá již čtvrtá v řadě a to mi nechodte na oči kdo budou tvrdit zase že to je normální!
Tomáš.Malek
Nováček
 
Příspěvky: 631
Registrace: 12. 02. 2010 01:06
Bydliště:
Nadmořská výška:

Hodnocení: -7

Co je to hodnocení?

Re: Zima 2016/2017

Příspěvekod godlike » 19. 10. 2016 20:43

A co treba letosni vysoke hodnoty CO2 na severni polokouli? Do jake miry to ovlivnuje pocasi? Ta nase cast sveta, kde zijeme vypada dost desive.
Obrázek

PS: Poslednich 14 dnu jsem pozoroval u nas vosy, jak desne makali na tom, aby zazimovaly svy hnizdo. Skoro jakoby cekaly nastup tuhe zimy. Fakt ty signaly z prirody jsou rozporuplny.
https://www.wunderground.com/dashboard/pws/IZDIBY16
https://app.weathercloud.net/d2394664632#current
godlike
Nováček
 
Příspěvky: 1186
Registrace: 14. 12. 2015 10:07
Bydliště:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 18

Co je to hodnocení?

Re: Zima 2016/2017

Příspěvekod vocko.m. » 19. 10. 2016 21:37

godlike: U toho rozložení koncentrace CO2 asi taky záleží, na jako mapku se zrovna narazí :) %) Tohle je sice z roku 2008, ale podle mě je logičtější.
Obrázek
vocko.m.
Nováček

 
 
Příspěvky: 446
Registrace: 21. 11. 2008 17:00
Bydliště:
Typ meteostanice:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 31

Co je to hodnocení?

Re: Zima 2016/2017

Příspěvekod Rumburak » 19. 10. 2016 21:43

Zdravíčko!Zima roku 2016/2017 bude velmi teplá až no nechci říct horká ale extrém to snese,holt bude velmi teplá,to je více než jasné,zbytek vysvětlím dále.Co se dá dále rozebrati,nu jen to že dále svými výdobytky oteplujeme svou matičku zemi a chováme se jako megabarbaři(doufám že už nám někdo dá brutální tipec za to co tu děláme za sračky).Všechno svádíme jen na Slunce a jeho skvrny které tu vždy byly,jsou a budou a nikdy nebudou mít vliv na klima na zemi.Další zima je víc než jasná ,bude jedna z nejteplejších v historii bytí a nebytí na této zemi a to bude jen začátek toho co člověk zavedl na této zemi,vše zničil a podrobil svému podmíněnému způsobu života.Čeká nás tvrdé vystřizlivění které ukončí až bohužel zničení všeho živého,nebude vody ani života jako takového bohužel!CO2 a člověk je toho jasným důkazem že se blížíme ke konci. :'( Tohle je Vám málo??http://nsidc.org/arcticseaicenews/charctic-interactive-sea-ice-graphLed už taky dlouho na této planetě nebude,to je více než jasné!!/Už tu dlouho nebudem v takovým rozpoložení,to si pište!Nebo co!Měli byste si každej koupit bazén,auto a pořádnej kus pole aby jste tu hrůzu dokonaly!!! :-@
Rumburak
Nový člen
 
Příspěvky: 96
Registrace: 04. 12. 2014 21:32
Bydliště:

Hodnocení: 3

Co je to hodnocení?

Re: Zima 2016/2017

Příspěvekod Hanss » 19. 10. 2016 22:56

Také zdravím,
dovolte, abych i já přispěl svou troškou do konverzace. Na toto forum jsem narazil čistě náhodou přibližně před rokem. Od té doby se snažím číst příspěvky alespoň obden a stále mě to baví! ;) Za tuto časovou periodu jsem se z "hltouna" paní Honsové a podobných stal řekněme "mírně pokročilým amatérem", co se počasí týče :) Člověk se tu dozví, co je "Ecák", GFS, naučí se je trošku číst a rázem je schopen si předpověď sestavit celkem sám, což je super. Obzvláště příspěvky od Trolla, Adiho, Aahaze, Tomfíka, Dididiho atd jsou pro mě přínosné. Rádi se tu označujete za "Teplofily, nebo Zimofily, já se necítím být ani jedním. Pro mě je fajn v létě teplo ( o dovolené opalovačka s drinkem u bazénu) a v zimě zima ( u krbu sledujíc padající sníh pod světly večerních lamp). Jaro a podzim jsou pro mě celkem nezajímavé epizody, kdy se zvědavostí vyhlížím tu následující :jojo: Tak tedy, abych se také dostal k nějaké predikci.. Fakt nesouhlasím s diskutujícími ohledně názoru, že letošní zima bude opět nadprůměrně teplá! A to především díky těmto faktorům: 1, Tlakové uspořádání je naprosto jiné a mnohem zajímavější, než před minulou zimou. 2, Odcházející éra "chlapečka". 3, Teplo v NA a za 4, ***** neříkejte mi, že po třech zimách/ nezimách přijde čtvrtá! :D Každopádně, pokud by se k tomu chýlilo, zřejmě to poznáme tak, že nejaktivnější přispívající bude "Dawe" s poznámkou: "Já to říkal!" :D


//varel: hezký příspěvek až na to slovo na K...
Hanss
Nový člen
 
Příspěvky: 6
Registrace: 07. 01. 2016 18:36
Bydliště:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 0

Co je to hodnocení?

Re: Zima 2016/2017

Příspěvekod Rumburak » 19. 10. 2016 23:06

Rumburak
Nový člen
 
Příspěvky: 96
Registrace: 04. 12. 2014 21:32
Bydliště:

Hodnocení: 3

Co je to hodnocení?

Re: Zima 2016/2017

Příspěvekod Hanss » 19. 10. 2016 23:24

A "Rumburak" je můj druhý velký favorit grr! :-@
Hanss
Nový člen
 
Příspěvky: 6
Registrace: 07. 01. 2016 18:36
Bydliště:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 0

Co je to hodnocení?

Re: Zima 2016/2017

Příspěvekod vocko.m. » 20. 10. 2016 10:19

Rumburak: Ještě rychle, než tě sežehne hořící atmosféra, doporučuji nastudovat následující stránku: . Jsem pak na rozpacích, čeho se mám v tvém příspěvku děsit více!
vocko.m.
Nováček

 
 
Příspěvky: 446
Registrace: 21. 11. 2008 17:00
Bydliště:
Typ meteostanice:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 31

Co je to hodnocení?

Re: Zima 2016/2017

Příspěvekod godlike » 20. 10. 2016 12:20

Kdybych byl stvoritel a cetl toto forum, kde lide casto o zime mluvi, ze bude tepla, natruc bych udelal hodne mrazivou s velkym mnozstvim snehu. Byl bych nevyzpytatelny, jako pocasi. :zima: :cool:
https://www.wunderground.com/dashboard/pws/IZDIBY16
https://app.weathercloud.net/d2394664632#current
godlike
Nováček
 
Příspěvky: 1186
Registrace: 14. 12. 2015 10:07
Bydliště:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 18

Co je to hodnocení?

Re: Zima 2016/2017

Příspěvekod varel » 20. 10. 2016 14:32

https://www.wunderground.com/dashboard/pws/IBESTE10
varel
Mírně pokročilý

 
 
Příspěvky: 2351
Registrace: 23. 11. 2008 17:28
Bydliště:
Typ meteostanice:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 30

Co je to hodnocení?

Re: Zima 2016/2017

Příspěvekod zimník » 20. 10. 2016 16:03

zdravím všechny nadšence zimy. Tak můj odhad je, že bude podobná zima těm třem předchozím. Všechny indície tomu zatím jasně nasvědčují. Stačilo by k vydařené zimě jediná věc. Nechat přírodu přírodou a ne do ní uměle zasahovat.
zimník
Nový člen
 
Příspěvky: 119
Registrace: 03. 12. 2015 17:46
Bydliště:

Hodnocení: -25

Co je to hodnocení?

Re: Zima 2016/2017

Příspěvekod dididi » 20. 10. 2016 16:35

Tak se nám zde za posledních několik dní vyrojilo několik příspěvků ze kterých mám pocit že zima nebude stát za nic nejen letos ale už nikdy. Už jen chybí aby nám zase někdo vysvětlil že se s tím nedá nic dělat protože počasí je přece řízeno a příroda s tím již nemá nic společného a je na to krátká.
Zkusím se na to podívat co možná nejstručněji ale v širších souvislostech.
Argument z CO2 je tedy velmi slabý přestože o tom že se jedná o skleníkový plyn nelze zpochybmit. Jiná věc je kolik je ho schopen vygenerovat člověk a kolik samotná příroda. Pak je tu na víc otázka co třeba takový metan a zejména vodní pára což jsou též skleníkové plyny a jejich zastoupení v atmosféře je celkem jasné bez jakéhokoli vlivu člověka.
Článek o tom že za posledních cca 30 let je 76,5% zim teplotně nadprůměrných je statistika. Znamená to tedy že jestliže jsme měli poslední tři zimy teplé je taktéž statisticky na řadě zima normální nebo studená a teplá je vlastně nepravděpodobná. Je to jen hra s čísly.
Synoptika prakticky od počátku října nabrala zajímavý směr. Nyní zdá se dojde na přelomu října a listopadu k nějaké změně která může ledacos napovědět ale ani to nám odpověd na to co nás čeká v lednu nedá.
Nedá se nevidět že posledních cca 25 let zcela jasně dominují nadprůměrné teploty a to celoročně. Tento trend může ale nemusí ještě nějakou dobu pokračovat ale rozhodně bude dříve či později ukončen a teorii globálního oteplování nejsem zastáncem.
Pamatuji si jak mi můj táta který mě k pozorování počasí skoro před 50-ti lety přivedl vyprávěl jak jednou v zimě přišlo po třech týdnech mrazů kdy bylo pod -20 oteplení kdy během dvou dnů vystoupila teplota v únoru na +19 a výlohy obchodů byli omrzlé z venku.
Dnes už by toto bylo možné leda v nějaké zapadlé vesničce.
Tak prudké oteplení za svého pozorování nepamatuji dokonce ani tak vysokou teplotu v únoru jsem ještě nenaměřil. Který rok to bylo si již nepamatuji. Co si ale pamatuji je půl metru sněhu celou zimu v Kralupech a rekordní mráz -27.
Uvádím to proto že tátův rekrd z minimální teplotou i s maximální výškou sněhové pokrývky jsem ve svých záznamech překonal zatímco jeho +19 v únoru ještě ne.
Již loni většina z nás očekávala že je na čase nějaká vydařenější zima a nestalo se. Letos je ta šance zase větší. Minimálně tedy statisticky. Možná z příštích 10-ti let bude polovina studených a třeba jen dvě teplé kdo ví. Nepovažuji to za nemožné prostě se to jen otočí. Až bude v lednu foukat týden severák a i přesto budou teploty jen někde okolo bodu mrazu pak teprve změním názor a řeknu že s počasím není něco v pořádku.
Vše co se událo dosud beru jen jako normální výkyv počasí nomentálně tedy na teplotní křivce směrem nahoru.
dididi
Mírně pokročilý
 
Příspěvky: 2917
Registrace: 24. 12. 2013 11:08
Bydliště:
Typ meteostanice:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 41

Co je to hodnocení?

Re: Zima 2016/2017

Příspěvekod LOI » 20. 10. 2016 17:21

Plně se ztožňuji s článkem od Dididiho. S dovědkem, že určitá pokora vůči přírodě určitě není na škodu až do té doby, kdy budeme moci vliv člověka na oteplování úplně vyvrátit. Dnes nejde jednoznačně prokázat ani jedno ani druhé.
Dost se tady naříká na to jak člověk plundruje přírodu a jak je to čím dál tím horší. Ikdyž to není optimální, tak si myslím, že pokud budu brát naší zemi tak za posledních 30 let došlo k obrovskému zlepšení životního prostředí kolem nás. Dětství jsem prožil v Děčíně a pamatuji naprosto páchnoucí otrávené Labe, Do soutězek nad Hřenskem přitékala pěnící se hnědá Kamenice a hlavně lesy kolem Českosaského švýcarska byly úplně vypálené od ústecké chemičky. Doporučuji si tam udělat výlet dnes. Je toho hodně co napravovat, ale myslím si že to nejde k horšímu, ale jak říkám kdyby nebyla pokora a nefungovala by dobře zpětná vazba na průmysl, byly bychom už dávno v ryti.
Zkrátka já taky věřím ve statistiku a ikdyž se teď nacházíme v teplejším cyklu, tak určitě chladnější zimy příjdou a jak píše Dididi za 10 let to může být vše naopak.
Jinak paní Dagmar Honsová predikuje teplou zimu s tím, že by dle CFS měla být odchylka od průměrných teplot až do konce ledna +1°C, tudíž nemáme sníh v nižších polohách moc očekávat.
No já bych tu odchylku +1°C bral všema deseti. Znamenalo by to, že prosinec bude kolem 0°C a leden bude mít průměrnou teplotu kolem -1°C, což oproti loňsku není zase tak špatné.
Hodně se tady zase probírá říjen, že je takovej, nebo makovej. Neznám za poslední roky řijnovější říjen, než je ten letošní. I to pomalé, ale o to krásnější zbarvování listí je perfektní.
Pro dnes vše. :jojo:
LOI
Nováček
 
Příspěvky: 203
Registrace: 04. 01. 2011 12:37
Bydliště:
Typ meteostanice:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 8

Co je to hodnocení?

Re: Zima 2016/2017

Příspěvekod JABO » 20. 10. 2016 17:38

Dididi - mluvíš mi z duše...Nejsem také zastáncem GO, protože je to v 1.řadě neskutečný byznys. Spoléhám na to, že příroda včas zasáhne svými záchrannými mechanismy...
Statisticky je opravdu naděje, že by nadcházející zima mohla být snad v mezích normálu, ale to se uvidí s dalším vývojem. Přidávám odkaz z infometu o dráze TN nad Německema její predikci trajektorie (to je právě ono-ta "neposlušnost počasí"co nás na tom baví.... =http://infomet.cz/index.php?id=read&idd=1476875373
Naposledy upravil JABO dne 21. 10. 2016 06:00, celkově upraveno 2
JABO
Nováček
 
Příspěvky: 1326
Registrace: 25. 11. 2014 17:39
Bydliště:
Typ meteostanice:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 15

Co je to hodnocení?

Re: Zima 2016/2017

Příspěvekod vocko.m. » 20. 10. 2016 23:08

LOI: Když tu byla zmíněna dlouhodobá předpověď CFS, zrovna dneska se model trochu odvázal na prosinec a na vánoční svátky předpovídá pro ČR teploty -20°C :D no jen tak pro zajímavost.... :D
Obrázek
vocko.m.
Nováček

 
 
Příspěvky: 446
Registrace: 21. 11. 2008 17:00
Bydliště:
Typ meteostanice:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 31

Co je to hodnocení?

Zpět na Předpověď počasí

  • Kdo je online

Registrovaní uživatelé: Žádní registrovaní uživatelé