Zobrazit diskusi v plném vzhledu
Meteorologický slovník by Vám měl přinést lepší rozhled v meteorologii.
Odeslat odpověď

Co ovlivňuje počasí u nás

02. 03. 2010 13:54

Chtěl bych se zeptat jaké proudy ovlivňují naše počasí v ČR, kdy proudí a proč?

Re: Co ovlivňuje počasí u nás

04. 03. 2010 20:31

Palzetes píše:Chtěl bych se zeptat jaké proudy ovlivňují naše počasí v ČR, kdy proudí a proč?

Proudí pořád, jen se to může lišit intenzitou a směrem. Směr a rychlost proudění závisí na rozložení tlakových útvarů nad Evropou. Tlakové níže postupující v našich zeměpisných šířkách od západu přinášejí většinou čerstvé oceánské proudění se srážkami a mnohdy i silným větrem....je to dáno hustotou izobar....dobře viditelné to je na vývoji synoptické situaci. Naopak když jsme pod vlivem tlakové výše, tak proudění je slabé a mnohdy se vlivem toho vytváří nízká oblačnost....hlavně v zimních měsících. Silné proudění může také vzniknout, když se nacházíme mezi výší a níží, tam je to dáno velkým tlakovým rozdílem.
Tohle je takový základ, který o tom vím já....možná by se nějakému odborníkovi z mého výkladu postavily vlasy na hlavě, ale lépe to asi vysvětlit neumím. :lol:

Re: Co ovlivňuje počasí u nás

05. 03. 2010 22:35

pepca,
Vysvětlil jsi to poměrně dobře,já bych to také tak popsal.
Jinak ještě můžu dodat že se tu střídá kontinentální klima s klimatem oceánským.Více převládá klima oceánské zejména v létě kdy je dost srážek a bouřek.V zimě je více klima kontinentální tj proudění z východního směru a srážek je o něco méně. Za rok přejde přes ČR průměrně 65 tlakových níží a 55 tlakových výší.Většinou jsme však v okrajovém proudění těchto útvarů,takže u nás není nouze o silný vítr,hlavně ve vyšších polohách,ale i nížiny umí vítr čas od času pořádně profůknůt. :zatazeno: :jojo:

Re: Co ovlivňuje počasí u nás

07. 03. 2010 13:09

Díky za odpověď, já se o meteorologii hodně zajímám a potřeboval bych vědět, odkud a proč k nám proudí teplé a studené proudy a tím způsobují fronty, horka, extrémní bouře, sucha apod. l ;) Moc díky za odpověď. :)

Re: Co ovlivňuje počasí u nás

08. 03. 2010 19:28

Palzetes píše:Díky za odpověď, já se o meteorologii hodně zajímám a potřeboval bych vědět, odkud a proč k nám proudí teplé a studené proudy a tím způsobují fronty, horka, extrémní bouře, sucha apod. l ;) Moc díky za odpověď. :)

Není zač, když budeš něco potřebovat, tak sem napiš. Určitě ti někdo rád odpoví, když bude vědět. :)
Odeslat odpověď