Zobrazit diskusi v plném vzhledu
Meteorologický slovník by Vám měl přinést lepší rozhled v meteorologii.
Odeslat odpověď

Tornáda

13. 11. 2010 21:34

Někdy se mohou objevit tzv. supercelární bouře se kterými bývá spojen i výskyt tornáda. Tornádo je silně se rotující se vír, který se spouští ze spodní základny konvektivních bouře.

Jaký rozdíl je mezi tornádem a trombou ?
Tornádo se musí během své existence dotknout alespoň jednou zemského povrchu. Jestliže se tak nestane, tak je to tromba. Tedy vzdušný vír, který je nebezpečný hlavně pro sportovní letce.

Kde se vyskytují tornáda ?
Nejvyšší výskyt tornád je v U.S.A kde je jich ročně až 1400. V Česku jich není tolik a ani nepáchají takové ničivé účinky, čas od času se může objevit i silnější tornádo.

Jaké byli nejsilnější tornáda v česku ?
Když je podíváme na tornáda 21. století, tak jedno z nejsilnějších tornád se vyskytlo v Litovli. Odborníci odhadli toto tornádo na F3.

Co je to Fujitova stupnice ?
Fujitova stupnice slouží k měření síly tornáda. Dělí tornáda do šesti stupňů - F0 až F5. Nejsilnější šestý stupeň F5.

Proč jsou některá tornáda hnědá nebo šedá ?
Barva tornáda závisí na místě kde se tornádo vyskytne.

Jak vznikne tornádo ?
Tornáda vzniknou, jakmile se studený a prudký výškový vítr překříží s teplým přízemním větrem. Jejich střetnutí vyvolá horizontální rotaci vzduchu.

Je možné předpovědět tornádo ?
Ne. Maximálně můžeme předpokládat :)

Jakým směrem se tornádo otáčí ?
Na severní polokouli se otáčí proti směru hodinových ručiček. Naopak na jižní polokouli se otáčí ve směru hodinových ručiček.

Mají tzv. pršící ryby/ něco společného s tornády ?
Ano, zdali se tornádo vyskytne nad vodní hladinou nasaje vodu a ryby. Ty se pak mohou vypršet někde nad městem.

Na světě je jen málo lidí, kteří by ve svém životě chtěli vidět tornádo nebo trombu. V Americe a Česku existují organizované skupiny, které vyjíždí přímo za bouřkami. Pokud se i Vy potkáte s tornádem, je mojí povinností Vás upozornit, že se s krásného zážitku může lehce stát neštěstí. Tornádo může změnit směr svého /putování/ anebo na vás mohou spadnout trosky.

Re: Tornáda

13. 11. 2010 21:43

Velmi zajímavé a velmi zajímavá jsou i tornáda. Obávám se, že i u nás jich bude v budoucnu přibývat, ale myslím, že zatím s mnohem menší intenzitou než v tornádových oblastech. A musím říci, že tromby i tornáda je určitě pěkné zpozorovat, vyfotit-ale z bezpečného místa, což by se při blížícím se tornádu hledalo těžko. :D Jinak bych se asi s tornádem setkat nechtěl, zlaté bouřky a tromby. :D :bourka:

Re: Tornáda

13. 11. 2010 21:46

Pozorovat trombu s kopce je krásná věc. Osobně si myslí, že tornáda u nás nepřebývají, ale lidé si jich dnes více všímají.

Re: Tornáda

26. 06. 2011 10:56

Ničivé tornádo na stupni F1 A F2 na Pardubicku 21.06.2011: http://www.tornada.cz/clanky/tornada-v-cesku/pardubice-tornado-21.6.2011/ . Zajímavost byly bouřky na teplé frontě. :bourka: :jojo:

Re: Tornáda

25. 06. 2012 12:07

Mám námitku k tomu rozdílu TROMBA-TORNÁDO.
Podle atlasu p. Dvořáka je to TUBA, co se nedotýká zemského povrchu a cituji: "Tuba=jde o oblačný soup nálevkového tvaru, vycházející ze základny oblaku..Pokud dosáhne až k zemi, nazývá se TROMBA, která se vysktuje při tornádu." (P.Dvořák, Atlas oblaků, 2007, str.10)

Rozdíl mezi trombou a tornádem jsem našla lépe popsán zde: http://portal.chmi.cz/files/portal/docs ... /tor2.html , přímo na stránkách CHMÚ

Hezký den, plný bouřek ;-) :bourka:
Odeslat odpověď