Uživatelské menu

Statistiky

  • Příspěvků dnes5
  • Příspěvků včera5
  • Celkem příspěvků97816
  • Celkem témat1103
  • Celkem členů5517
  • Nový uživatelPruwan
  • Toplist
    Kdo je online

Předpověď počasí na květen 2013

Předpověď počasí v České republice na kratší i delší období, které sestavují samotní uživatelé - amatérští meteorologové.

Re: Předpověď počasí na květen 2013

Příspěvekod Troll » 29. 05. 2013 22:05

Očekávané srážkové úhrny v následujících několika dnech by opravdu mohly způsobit za určitých okolností i povodně většího rozsahu. Minimálně zde na S a SZ spadlo za poslední cca 3 týdny většinou mezi 100-200 mm srážek (myšleno i v nižších polohách), jen za neděli a pondělí to pak bylo 30-50 mm a několik mm i za včerejšek a dnešek. Výpar je díky nízkým teplotám a minimu slunečního svitu malý, takže mnohá povodí jsou již plně nasycená a všude stojí voda. Další srážky tak již půjdou podle mého názoru z drtivé většiny pouze do odtoku. Zítřejších očekávaných cca 20-50 mm ještě žádné vetší problémy asi nepřinese, většinou max.jen první, 2. stupně povodňové aktivity budou zřejmě jen lokální záležitostí. Otázkou je víkend. Některé výstupy modelů skutečně někde na území ČR nebo v jejím okolí očekávají v prvních 2 červnových dnech extrémní srážkové úhrny plošně i přes 100 mm, lokálně (zejména na horách) by to ale mohlo být i podstatně více. V tom nejextrémnějším případě (pravděpodobnost momentálně tak do 30%) by se někde v ČR situace opravdu mohla zvrtnout v povodně obdobné těm, jaké byly třeba v srpnu 2010 na Liberecku, opakování roku 2002 ale podle mě zatím nehrozí.
Pokud bych si měl tipnout, kde je pravděpodobnost rozvodnění toků v Čechách nejvyšší, myslím si, že to nebude ani tak Vltava nebo Labe, jako spíš řeky na Z Čech (např. Berounka a její přítoky nebo toky v povodí Ohře), problémy by rovněž mohly nastat i v tradičních lokalitách na severu, jako je Liberecko, popř. i Děčínsko a Šluknovský výběžek.

Situace se ještě bude v dalších dnech upřesňovat, a třeba z toho nakonec nic významného ani nebude.
Troll
Mírně pokročilý
 
Příspěvky: 1547
Registrace: 10. 10. 2010 20:51
Bydliště:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 38

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na květen 2013

Příspěvekod počasí10 » 29. 05. 2013 22:27

takže z toho asni nic nebude-viz.můj předchozí příspěvek
jsem bouřkomil - a jakmile jde něco k nám na SV a JÁ O TOM VÍM, vždy se to rozpadne
ZKLAMÁNÍ
p.s. netoužím po extrémních srážkách ani extrémních bouřkách
toužím vidět či slyšet v období do konce května bouřek trochu víc, než je na ostravsku zvykem---letos to bylo jen TŘIKRÁT :-((((
počasí10
Nový člen
 
Příspěvky: 186
Registrace: 05. 06. 2010 11:35

Hodnocení: -1

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na květen 2013

Příspěvekod lordtomas » 29. 05. 2013 22:32

Ano, hrozba povodní v Čechách tu je, zejména v prvních červnových dnech. Ale je třeba zachovat chladnou hlavu a nepropadat panice. Podle mě budou srážkové úhrny cca o 50% slabší, než nyní předpovídají modely. Ovšem může tomu být i přesně naopak, při těchto situacích bývají možnosti modelů krajně omezené. Proto bych předpovědi stran srážek na více než +12 hodin dopředu bral s velkou rezervou...
lordtomas
Nováček

 
 
Příspěvky: 221
Registrace: 18. 12. 2008 14:35
Bydliště:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 8

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na květen 2013

Příspěvekod Tomáš.Malek » 29. 05. 2013 23:19

Tak musím upřesnit že Liberecko rozhodně není "tradiční oblast vzniku povodní" ale právě naopak. Za téměř třicet let mého života tam povodně nebyly s čistou vyjímkou roku 2010. je to horská či podhorská velmi zalesněná oblast prameniště vodních toků. Žádné větší řeky zde nejsou. Jen nisa asi 10 metrů široká řeka a Polučnice která zde je spíš pouhým větším potokem.
Co bylo v roce 2010 jsem ještě nikdy neviděl. Lesní Potůček teoucí do Polesí který má šířku asi 50 cm a hloubku 30 a stačí sotva k omytí nohou se náhle zestonásobil na řeku šířky 4 až 5 metu a hloubky bezmála metr! Panenský Potok tekoucí z Jítravy se proměnil v dravou řvoucí řeku širokou dvacet metrů a hlubokou možná ke dvoum metrům. Rybník na návsi přetekl! Toto jsem tam nikdy dřív neviděl a skutečně je to podivné protože tyto potoky v těchto místech mají jen nějaké 1 až 2 km od pramene! takže to byla voda z lokálního spadu z lesů a strání.
Tomáš.Malek
Nováček
 
Příspěvky: 631
Registrace: 12. 02. 2010 01:06
Bydliště:
Nadmořská výška:

Hodnocení: -7

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na květen 2013

Příspěvekod počasí10 » 31. 05. 2013 08:50

já jenom pokyvuji hlavou nad tímto počasím
chladno, deštivo----KDE JSOU SAKRA NĚJAKÉ BOUŘKY
Letos je to u nás v Ostravě s bouřkama hodně špatné...
Podíval jsem se na model wetter3.de - a až do 6.6 -kam sahá výhled - tak na mapce v oblasti ostravska -žádnou bouřku neuvádějí
aby to nebylo jako vloni -kdy zde byla NEJVĚTŠÍ A NEJSILNĚJŠÍ BOUŘKA ZA CELÉ OBDOBÍ až v říjnu - 6.10.2012
počasí10
Nový člen
 
Příspěvky: 186
Registrace: 05. 06. 2010 11:35

Hodnocení: -1

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na květen 2013

Příspěvekod ostravak » 31. 05. 2013 11:25

Proč si stěžuješ ? Když letos na jaře byly bouřky, buď rád, že u nás je tepleji než na západě. No mění se počasí a počkej si do 11.6. pak budou bouřky a konečně teplo. Už musí přijít teplo, jinak nic neuroste.
ostravak
Nový člen
 
Příspěvky: 123
Registrace: 19. 06. 2009 09:34
Bydliště:
Typ meteostanice:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 0

Co je to hodnocení?

Zpět na Předpověď počasí

  • Kdo je online

Registrovaní uživatelé: Žádní registrovaní uživatelé