Uživatelské menu

Statistiky

  • Příspěvků dnes3
  • Příspěvků včera2
  • Celkem příspěvků97685
  • Celkem témat1100
  • Celkem členů5517
  • Nový uživatelPruwan
  • Toplist
    Kdo je online

Předpověď počasí na prosinec 2015

Předpověď počasí v České republice na kratší i delší období, které sestavují samotní uživatelé - amatérští meteorologové.

Předpověď počasí na prosinec 2015

Příspěvekod Munky » 26. 11. 2015 14:06

Už je isté, že sa nám s príchodom posledného mesiaca v roku opäť výraznejšie oteplí. Minimálne na horách tomu tak bude, nížiny budú závisieť od toho, či a v akej miere sa vytvorí inverzia. Zrážok bude minimum. Určitú šancu na zmenu vidím tak najskôr okolo Mikuláša. Uvidíme, kam sa vyberie tlaková výš putujúca z oceánu smerom do vnútrozemia Európy v druhej polovici budúceho týždňa a ako to celé zamieša kartami. Mesiac ako celok vidím teplotne nadpriemerný a zrážkovo podpriemerný (ako inak :)). Tento pre zimu nepriaznivý vývoj však môže za istých okolností viesť k väčšej pravdepodobnosti, že sa to zlomí v druhej polovici mesiaca a možno práve pred Vianocami. No to už je skôr veštenie a prianie ako prognóza. :)

Píšte vaše predpovede. :ahoj:
Munky
Nováček

 
 
Příspěvky: 265
Registrace: 30. 04. 2008 18:29
Bydliště:
Typ meteostanice:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 1

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na prosinec 2015

Příspěvekod Ovar » 26. 11. 2015 18:29

Já mám naopak pocit, že si nečtu reakce na nadcházející zimu ale na ty 2 minulé. To je furt samá hláška "lámání chleba".. nebo "zásadní změna situace" a nebo ještě lepší "chystá se razantní změna". A už to jede, nejdříve v říjnu padají silná slova o druhé půlce listopadu "která je rozhodující". Když se zjistí že není, tak je to začátek prosince. A když ani ten není, tak je to rozhodně Mikuláš, to je už pomalu tradice. "Změna v cirkulaci přijde s Mikulášem".

Co tam máme dál, Vánoční tradiční obleva s novoročním ochlazením :D .

Skepse? Nebo realita? Posuďte sami ;) .
Ovar
Mírně pokročilý
 
Příspěvky: 1832
Registrace: 24. 12. 2012 14:28
Bydliště:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 48

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na prosinec 2015

Příspěvekod Mrakomor » 26. 11. 2015 20:56

Podobná situace, kdy se rozvalila TV přes celou Evropu a měnila jen symbolicky svůj střed zleva doprava, kdy se prakticky v počasí nezměnilo vůbec nic, byl rok 2007. Ono kolem 11.12.2007 vznikla TV se středem až 1050 hPa až do Silvestra jsme se nikam nehli. Inverze, zataženo, konstantní teploty v "širokém intervalu" -4°C až -2°C ve dne v noci a sucho. Až na Silvestra 2007 zasněžilo. To, co GFS kreslí po Mikuláši, mi příjde velmi podobné a kdyby k tomu došlo, málokomu radost přinese. A to nechci, aby to vyznělo, že hážu flintu do žita, jen srovnávám podobnou situaci, kterou jsme tu před pár lety měli.
Mrakomor
Nováček
 
Příspěvky: 350
Registrace: 12. 12. 2012 15:32
Bydliště:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 6

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na prosinec 2015

Příspěvekod krab » 26. 11. 2015 23:28

No, je to docela legrace. Schválně jsem přečetl pár komentů ze stejnýho období z loňska a je fakt že se v lecčems tu dost podobáme :) Čekáme na zimu, hledáme zaručeně důležité mezníky a tak to bylo loni vlastně celou zimu a na mnoha místech hlavně v Čechách opravdu nepřišlo vlastně vůbec nic....

Letos je to zajímavější, pestřejší. Posledním komentem jsem nechtěl vybudit skepsi, ale spíš zdůraznit, že letos opravdu rok dopadne srážkově na mnoha místech rekordně nízko. Já jsem si říkal, že ještě listopad, prosinec to začnou dohánět.
Ale tím co se nám nabízí na 14 dní dopředu to už prostě nedoženeme.

Jak psal Vočko M. není aktuální stav žádná tragedie, Říjen nebyl teplejší než průměr, Listopad je svým koncem podprůměrný. Na horách zatím napadlo málo sněhu a v nížinách nic, ale to je na konci listopadu docela normální situace.
Začátek prosince začne teplý, ale ne až zas tolik, denní teploty se přes 10°C sotva dostanou. A Pak to půjde dolů...
Zajímavé co píše Mrakomor s tou rozsáhlou TV nad střední evropou. S takovým tlakem co GFS maluje to fakt vypadá na stabilní situaci.
Koukal jsem na sever Ameriky a Východ Asie a situace v USA se pořád nese stejný vzor, východ USA poměrně výrazně teplý a středozápad misty až extra studený. A východní Asie mi přijde velmi chladná, ale nemám srovnání s jinými roky ale východní Sibiř bude mít rozhodně teploty v tom nejchladnějším sektoru pod -30°C v hodně rozsáhlé oblasti.
Evropské Rusko asi taky od toho 4.12. cca má šanci na velmi silné mrazy, kromě oblasti Petrohradu na SZ a samozřejmě černomoří a jihu.

Nic jednoznačnýho z toho nekouká. Pokud teda nevyjde ta rozsáhlá TV, ta by to počasí stabilizovala do nějaké déletrvající inverze, což znamená sice teploty v průměru I pod ním, ale žádné srážky a nic zajímavého k pozorování. A hlavně žádný sníh na hory..
krab
Nováček
 
Příspěvky: 309
Registrace: 13. 11. 2014 17:49
Bydliště:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 24

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na prosinec 2015

Příspěvekod zapadni cechy » 27. 11. 2015 00:00

Tak noční GFS to docela rozsekl, studený severák už příští víkend. Tak uvidíme, co z toho zítra zbude...

Ještě bych k tomu napsal, že si moc nemyslím, že nám v současné situaci nějak moc pomůže nějaká "zkušenost". Když si porovnám třeba dva po sobě jdoucí výstupy jednoho modelu, vidím, že v určitém momentu způsobí relativní maličkost, detail to, že se povětrnostní situace pak ubírá úplně jiným směrem. V minulosti najdeme spoustu podobných situací, které se následně vyvinuly x různými způsoby.
http://www.meteofrlazne.websnadno.cz/ - amatérská meteorologická stanice Františkovy Lázně
zapadni cechy
Nováček
 
Příspěvky: 761
Registrace: 28. 12. 2011 14:50
Bydliště:
Typ meteostanice:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 16

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na prosinec 2015

Příspěvekod dawe » 27. 11. 2015 07:03

dawe
Nováček
 
Příspěvky: 1376
Registrace: 09. 07. 2008 11:29
Bydliště:

Hodnocení: -10

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na prosinec 2015

Příspěvekod Adi » 27. 11. 2015 07:24

Ahojky,

Ano, je to opravdu zajímavé, neboť změna 5.12 byla jen letmo naznačena, pak opět vymazána a tak není se čemu divit, že skepse převládá. Ke skeptikum letos patřím i já. Ono je jen slabý podnormál stran teplot a zde ani vločka, přitom jsme bývali nejsněhovější nížinou v rámci ČR.
Oteplení bude výrazné. Od úterý denní interval 8-12, leckde až 14 nad nulou. Proudění bude silné a hlavně teplé.
Mikolášské ochlazení nabízí teploty slabě nadnormální, až následně by teploty měly směřovat více dolů. Ovšem berme tuto situaci, jen jako jednu z variant. Z ní by theoreticky mohlo nasněžit konečně i u nás, na SV. Není ovšem vyloučena varianta suchá, podobná včera zmíňovanému inverznímu módu. Je fajn, že významný nadnormál se smrskne do 3-4 dnů, přičemž v pondělí i úterý by mohlo významněji zapršet. Na horách sníh většinou zmizí. Teploty ve výšce budou neúprosně vysoké při oblačnosti.

přeji pěkný den

Ps. Pode ansámblů GFS je ve výrazném ochlazení prakticky osamělý, takže skepse je opravdu na místě. Jedno je jisté, že velmi teplé počasí by nemělo trvat déle, než uvedené 3-4 dny, ovšem i tak rekordy mohou být v ohrožení
Přání bývá nebezpečně často otcem myšlenky
Adi
Mírně pokročilý
 
Příspěvky: 3459
Registrace: 16. 09. 2008 19:51
Bydliště:
Typ meteostanice:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 43

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na prosinec 2015

Příspěvekod dawe » 27. 11. 2015 08:16

To co tam nyní GFS ukazuje za situaci která má podle něho nastat od příštího víkendu je jen jeho úlet,šance že to vyjde je menší jak 1% :jojo:
dawe
Nováček
 
Příspěvky: 1376
Registrace: 09. 07. 2008 11:29
Bydliště:

Hodnocení: -10

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na prosinec 2015

Příspěvekod krab » 27. 11. 2015 08:18

Já jsem taky trochu skeptik ale jak jsem psal včera : žádná tragedie nebo respektive objektivní důvod proč si myslet že letošní zima bude nějaké "zimní" fiasko. Spíš to sucho, to objektivně trvá.

No od včerejška jsem navíc hodně zvědavej kam se synoptická situace vyvine po 4.12.

GFS I ecák se celkem shodují na průběhu počasí do příštího pátku. V tom bych záhady nehledal. Teď v sobotu nám možná malinko zasněží, ve vyšších polohách určitě, aby to ovšem rychle roztálo. Ve čtvrtek bude vrcholit příliv teplého JZ , jak jsem popisoval už v komentářích před tím ( ještě v listopadovém vlákně) a množí jinni.

Teď se schválně podívejte na 00Z výstup GFS. Původní výši nad Biskajským zálivem propojil s rodící se výší nad Severním mořem a posouvá jí nad skandinávii. Poté jí posouvá ovšem západní , SZ drahou , až se ustálí vlastně někde nad Islandem. Dál výstup končí , to jsme na 384hodinách. A nabízí mohutnou TN která si vytvoří střed někde nad Laponskem....
Teploty v 850hpa v Británii I pod -10°C ! Severní proudění do většiny Evropy.

Podívejte se na to, je to zajímavý pohled, odpoledne to už určitě asi jinak, jak by řekl Dawe, změní se to na teplou variantu a srážky postupně zmizí ;) .... a už to napsal než jsem dopsal tenhle odstavec :) ....
krab
Nováček
 
Příspěvky: 309
Registrace: 13. 11. 2014 17:49
Bydliště:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 24

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na prosinec 2015

Příspěvekod Davidek » 27. 11. 2015 09:02

a kdo viděl dnešní výstup GFS musí nabýt dojmu, že namísto teplé první poloviny prosince přijde prosinec, při němž umrzneme....

takže ten rozptyl modelů už na Mikuláše, který tu je za týden, je prostě 180°.
Davidek
Nováček
 
Příspěvky: 729
Registrace: 03. 05. 2008 14:39
Bydliště:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 7

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na prosinec 2015

Příspěvekod Pawell » 27. 11. 2015 09:06

K té situaci co tam nyní maluje GFS.Změna je patrná už na 180 hod.takže se mi nechce věřit,že by se takhle sekl v relativně krátkém výhledu,navíc to nakreslil i v předcházejícím modelu.Jestli se vyplní to,že by měla být TV nad Islandem,tak to bych čuměl taky,protože tato varianta tady nebyla hodně let dozadu,aspoň co si vzpomínám.Ale proč ne ,počasí může vždy překvapit.
Pro Dawe:Prosím tě nemohl by sis zase jako loni dát pauzu,byl tu takový klid.Přijď zase 1.dubna napiš ,že budou na těšínsku tropy.Počasí na této planetě neřídí ecák ani GFS ale příroda,modely kreslí jen to co mu člověk vloží za data a informace.Když už to komentuješ,tak třeba napiš proč ta situace nenastane nebo nastane jako to dělá např. didid,Adi,Kapr,aahaz a další.
Zdar.
Pawell
Nový člen
 
Příspěvky: 97
Registrace: 05. 03. 2013 16:04
Bydliště:
Typ meteostanice:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 1

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na prosinec 2015

Příspěvekod dididi » 27. 11. 2015 09:09

Jsem opravdu překvapen tím co gfs stále dává už několik výstupů za sebou. Čekal jsem že od toho ustoupí. Podobný vývoj má gem ecák si jede úplně něco jiného v podstatě furt to samí maximálně tam hodí nějaký hrb jako výběžek azorské výše ktery je jednodení nevýrazný.
Od samého začátku co gfs začal se vznikem TV a studeným sv. prouděním se mi to nezdálo a nezdá se mi to pořád. Myslim že to dopadne tak nějak něco mezi ecákem a gemem tedy hřeben tv. který se bude posouvat k východu a studený vzduch pronikne východně od nás a za určitých okolností až nad balkán. Mi se postupně dostaneme na jižní nebo zadní stranu TV naštěstí by to nemuselo trvat příliš dlouho. Pak se zdá že by nad atlantikem mohl vzniknout poněkud chaos díky poměrně nevýrazným tlakovým poměrům. To samozřejmě další odhad vývoje ještě více komplikuje
dididi
Mírně pokročilý
 
Příspěvky: 2917
Registrace: 24. 12. 2013 11:08
Bydliště:
Typ meteostanice:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 41

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na prosinec 2015

Příspěvekod Doizer » 27. 11. 2015 09:21

Na to nejde říct nic jiného než WAUUUU =-O
Přílohy
Rtavn3722 (2).gif
Doizer
Nováček
 
Příspěvky: 313
Registrace: 08. 12. 2014 18:26
Bydliště:
Typ meteostanice:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 15

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na prosinec 2015

Příspěvekod kapr » 27. 11. 2015 09:25

Zdravím po pauze, Ideál by bylo to probrat osobně.. výstřelky Haupt gfs jsou známé, stejně jako ostatních ansámblů, které vidíme jen jako čáry .. listopad je teplejší.. absolutně mi to nevadí, naopak mi až takové teplo nepřijde, skrze rána. Taky se mně jeví, že zatím je potřeba čekat. Zatím jsem nezaznamenal nějaké předpovědi o stoleté zimě a podobně, ale co se týká zimního počasí, sem optimista. Bohužel jsem taky podlehl a modely opět začal sledovat :) když mě víc baví pozorovat reálně co se děje. Můj tip je, že zima dorazí už v prosinci, i když to tak zatím nevypadá.. viz poslední hlavní běhy ecmwf...tak či tak si dnes kupuju zimní boty, skrze gfs :))
Naposledy upravil kapr dne 27. 11. 2015 10:12, celkově upraveno 1
https://www.weatherlink.com/embeddablePage/show/57bd9b1fcb98436b81959e278be157c1/summary
kapr
Mírně pokročilý

 
 
Příspěvky: 6951
Registrace: 30. 04. 2008 16:04
Bydliště:
Typ meteostanice:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 41

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na prosinec 2015

Příspěvekod Pevca » 27. 11. 2015 09:34

Stala jsem se tichým pozorovatelem, protože v letošním roce nás počasí hodněkrát překvapilo, hlavně teď na konci roku když to vypadalo, že bude deštivo, bylo sucho, když že bude teplo, tak zima a obráceně... Momentálně nevěřím ničemi, asi jen svému zraku a teploměru na dvoře :D. Co maluje GFS je velmi zajímavé, ale ještě se může stát cokoliv... jediné, čím jsem si jista je, že přijde výrazné oteplení - minimálně pro nás protože tu posledních pár dní máme teplotu kolem 0-2 stupňe, ale jak to bude dále?... No nechme se překvapit, ale určitě nikdo nedělejte žádné závěry, protože co si vzpomínám, tak tu někteří prorokovali, že do konce listopadu nezaprší a jak to nakonec dopadlo, že? :D
Pevca
Nováček
 
Příspěvky: 500
Registrace: 21. 12. 2011 08:01
Bydliště:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 3

Co je to hodnocení?

Zpět na Předpověď počasí

  • Kdo je online

Registrovaní uživatelé: Žádní registrovaní uživatelé