Uživatelské menu

Statistiky

  • Příspěvků dnes3
  • Příspěvků včera2
  • Celkem příspěvků97685
  • Celkem témat1100
  • Celkem členů5517
  • Nový uživatelPruwan
  • Toplist
    Kdo je online

Převažuje při změně klimatu (GO...?) člověk nebo příroda?

Globální oteplování je novodobý fenomén naší Země. Existuje vůbec?

Re: Převažuje při změně klimatu (GO...?) člověk nebo příroda

Příspěvekod krab » 12. 12. 2015 20:08

Sporadical : díky za reakci, názorově jsme dost ve shodě, je to možná i velice dobrý postřeh - to že se vystavujeme vysokému riziku mylné konstrukce pokud si vybereme jen jeden faktor ovlivňující klima.
Co píše Wenzel je taky logické a tak nějak se k tomu taky přikláním.

Můžu se zeptat na jaké publice k tématu tu byl ten odkaz? Rád si přečtu !

Jinak k slunečním cyklům a vlivu na pozemské klima toho je dost. Třeba namátkou tento článek (už starší) : http://www.intellicast.com/Community/Content.aspx?a=130

A dá se toho najít poměrně hodně. Zajímavá je i poslední teorie a studie od prof. Valentiny Zharkové , google po zadání jména najde informace....
krab
Nováček
 
Příspěvky: 309
Registrace: 13. 11. 2014 17:49
Bydliště:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 24

Co je to hodnocení?

Re: Převažuje při změně klimatu (GO...?) člověk nebo příroda

Příspěvekod sporadical » 12. 12. 2015 22:31

Klimatická konference v Paříži.... čistit vzduch ano, čistit přírodu ano, ale poměr cena/výsledek u snižování emisí CO2 je brutální. Je to tak zatraceně, zatraceně drahé a přinese to tolik málo účinku..... Přesně jak to tu někdo napsal: jak chtějí předpovědět, kolik bude teplota za 50-100 let, když se bude zvyšovat /snižovat emise CO2 do ovzduší/, když neumí předpovědět počasí na 5 dní dopředu. Údajné zvyšení globální teploty o 3 a více stupňů za století je založeno na jednom klimatickém modelu, který stejně jako gfs/ecmwf je počítačovým modelem se stejnou pravděpodobností chyby. Tak se podívejte, co hází GFS každých šest hodin..... A na základě toho se dělají rozhodnutí za stovky bilionů dolarů.

Jinak ta knížka se jmenuje: Velká kniha o klimatu zemí koruny české a v jednom ze svých příspěvků /tuším že v sekci jaká bude zima 2015/2016/ dával odkaz na její stažení vocko.m. Mrkni na jeho příspěvky a někde to tam najdeš /cca měsíc dozadu/. Kdyby ne, někde Ti to nasdílím.

Jinak tu Rusku a její teorii znám, jde o jakési proti sobě působící magnetické vlny uvnitř a na povrchu slunce a podle této teorie dojde k jejich vyrušení a následně významnému snížení sluneční aktivity. Tak uvidíme... Ale ani ta budoucnost už není to, co bývala....
sporadical
Nový člen
 
Příspěvky: 95
Registrace: 10. 11. 2015 18:01
Bydliště:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 2

Co je to hodnocení?

Re: Převažuje při změně klimatu (GO...?) člověk nebo příroda

Příspěvekod varel » 12. 12. 2015 22:47

https://www.wunderground.com/dashboard/pws/IBESTE10
varel
Mírně pokročilý

 
 
Příspěvky: 2351
Registrace: 23. 11. 2008 17:28
Bydliště:
Typ meteostanice:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 30

Co je to hodnocení?

Re: Převažuje při změně klimatu (GO...?) člověk nebo příroda

Příspěvekod krab » 12. 12. 2015 23:04

Jasně, velkou knihu o klimatu zemí koruny české jsem si přes ten odkaz už před časem stáhnul, věděl jsem o ní, ale před tím nečet. Teď už jí mám prakticky přečtenou.

To je fakt asi literatura, kterou alespoň v nějaký summarizaci měli předčítat jako úvodník na Klimatické konferenci v Paříži....
A dohodnout se na tom, že stojí za to investovat do snahy zabránit působení jakýchkoli nevratných změn v přírodě vlivem naší činnosti a současně asi řešit energetickou dlouhodobou udržitelnost.
Přesně jak píšeš, snaha o snižování CO2 v atmosféře je jako přesípat písek lopatami na Sahaře z jednoho místa na druhé, prostě totální boj s větrnými mlýny...

Je zcela jasné, že recept na vysvětlení všech klimatických změn které jsme jako lidstvo zaznamenali nemáme. Dokonce bych řekl že jsme zatím stale ve fázi sbírání informací a ne nacházení příčin.

Prof. Zharkova pracuje s teorií jak píšeš ohledně magnetických vln a v podstatě se snaží nacházet příčinu výskytu (v historii zaznamenaných) poměrně pravidelných slabých slunečních cyklů. ( minima označovaná jako : Maunder, Dalton, atd..)
Obávám se, že z toho co jsem našel na netu je interpretace poslední hypotézy trochu zkreslená a zjednodušená a vede některé "jedince" k tomu že hlásají příchod nové "male doby ledové" v rámci předpokládaného velmi slabého slunečního cyklu 25. A opírají se o onu teorii navzájem vyrušených magnetických vln.
Současně s ním se předpokládá zvýšená sopečná aktivita vlivem zvýšené prostupnosti kosmického záření na Zemi. Což je opět další asi separátní téma.

Z toho co si člověk běžně může přečíst vyplývají tyto základní oblasti vlivu na klima :

Kosmické jevy ve sluneční soustavě :
1) Sluneční aktivita a vyzařování (TSI , počet slunečních skrvn atd..)
2) Oběžná dráha kolem slunce ( Milankovičovy cykly)
3) Oběžná dráha Měsíce + další související vlivy
4) nedivil bych se kdyby mohly mít vliv I komety a velké planetky (asteroidy) které se vyskytují v blízkosti oběžné dráhy Země kolem Slunce

Jevy na zeměkouli :
1) Oceánský tepelný výměník, čili soustava oceánských proudů
2) Stav zalednění kolem pólů
3) Různá znečištění ovzduší způsobená člověkem
4) Různé zásahy do přírody způsobené člověkem ( např. vypalování pralesů a řízené vodohospodářství , stavby velkých nádrží, přehrad , extrémní vytížení půdy intenzivním plošným zemědělstvím atd...
5) CO2 a jeho vliv působení jako "skleníkový plyn"
6) Aktuální sopečná aktivita v oceánech a na pevninách

+ určitě mnoho dalšího.

Co uznávám že je patrně největším aktuálním problémem bude holy fakt že nevíme :
Který z těch pozemských vlivů je příčina a co je důsledek.
krab
Nováček
 
Příspěvky: 309
Registrace: 13. 11. 2014 17:49
Bydliště:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 24

Co je to hodnocení?

Re: Převažuje při změně klimatu (GO...?) člověk nebo příroda

Příspěvekod dididi » 12. 12. 2015 23:05

sporadical: naprostý souhlas. Teorie GO na kterém nepanuje shoda,zněna z globálního oteplování na globální změny které se ovšem děli a dějí neustále. Evidentní profit určitých skupin z šíření této teorie a ignorování některých faktů které jdou proti teorii GO a v neposlední řadě také zkreslování dat měření. Je zcela zřejmé že takovouto investici by nikdo rozumný za své peníze nedělal protož míra rizika by byla v tomto případě obrovská. Takže se spíše ,,jen" jedná o přelévání peněz a to se musí nějak vysvětlit.
Je to až k smíchu když lidstvo pokud si chce udržet dosavadní životní standard má k řešení mnohem více důležitějších a jednoznačně prokázaných problémů. Zdroje nejsou nekonečné a odhady jejich vyčerpání poměrně velmi krátké. Až tyto zdroje skončí skončí i problém-neproblém s CO2. Jak už bylo popsáno dříve lidstvo vždy ohrožovala období studená a bude tomu tak i v budoucnu.
dididi
Mírně pokročilý
 
Příspěvky: 2917
Registrace: 24. 12. 2013 11:08
Bydliště:
Typ meteostanice:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 41

Co je to hodnocení?

Re: Převažuje při změně klimatu (GO...?) člověk nebo příroda

Příspěvekod Ovar » 13. 12. 2015 00:44

Tady je to video o eskymácích a změny osy Země https://www.youtube.com/watch?v=9rT7msKJdYg .


Sakryš a nedávno tu dával někdo zajímavý odkaz, kde byly vidět anomálie počasí v letošním roce, chtěl jsem s ním demonstrovat, že kladné anomálie byly (ne jen letos), hlavně na severní polokouli. Na té jižní bylo v minulém roce naopak několik anomálií chladných. Například letošní březen v Jižní Americe byl jeden z nejchladnějších a nejdeštivějších, pak také se zastavil úbytek ledu v Antarktidě, dokonce je zde i mírný přírůstek.
Na severní polokouli byla letos přehřátá Evropa, pak třeba značná část Sibiře vykazuje výraznější odchylku a třeba severní Kanada se letos pořádně přehřála. Do mínusu, z těch větších oblastí, nešla ani jedna pevninská část, ale pouze oceánská a to, jak je již známo, část Atlantiku východně od USA.
Ovar
Mírně pokročilý
 
Příspěvky: 1832
Registrace: 24. 12. 2012 14:28
Bydliště:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 48

Co je to hodnocení?

Re: Převažuje při změně klimatu (GO...?) člověk nebo příroda

Příspěvekod salmo1 » 13. 12. 2015 01:47

Vyšší obsah Co2 přispívá k většímu růstu vegetace.Vegetace je přirozeným akumulátorem tepla na zemi, proto je velký rozdíl v teplotách(den,noc) v mírném pásu a třeba Saharou.
Konečně se začalo i trochu uznávat TSI, ještě před deseti lety se to nedalo říci ani nahlas.V záření slunce může být klidně i další složka, kterou dnes nedokážeme dost dobře ani posoudit jaký má vliv na naše podnebí.
salmo1
Nový člen
 
Příspěvky: 63
Registrace: 01. 06. 2011 21:38
Bydliště:
Typ meteostanice:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 0

Co je to hodnocení?

Re: Převažuje při změně klimatu (GO...?) člověk nebo příroda

Příspěvekod krab » 20. 12. 2015 16:13

Co se týká rozdílů teplot ( noc / den) jsem se vždycky domníval je rozhodující je vlhkost vzduchu a oblačnost.
Proto právě v pouštních a vysokohorských suchých oblastech je rozdíl teplot obrovský.

zajímavý zdroj a web pro toto téma : https://nextgrandminimum.wordpress.com/

Klimatické změny jsou rozhodně způsobovány mnoha různými vlivy , (je tam I moc zajímavá tabulka v tom předposledním článku). Do určité miry koreluje teplota vzduchu s obsahem CO2 v atmosféře ( z výsledků měření obsahu ledových jader na stanici Vostok , Antarctida) , ale po rozboru detailnějších kratších období je jasné, že přímá úměra tam není. Spíš bychom mohli říct, že CO2 v atmosféře vždy patrně hrála významnou roli při oteplování planety a umožňila v rámci dob ledových teplejšímu podnebí. Vlastně životodárná substance v atmosféře a vodě..., jedna z mnoha...

Jenže to se to nesmí vytrhnout z kontextu a interpretovat jako narůstá CO2 nahoru = koncentrace zvýšil člověk= automaticky se zvedne teplota na zeměkouli = svedeme na to všechny přírodní katastrofy co v budoucnu zaznamenáme. Zvládání následků přírodních katastrof stojí civilizaci spousty peněz, co uděláme? Utratíme ještě víc za pokus snížit koncentrace CO2 v ovzduší , tím si do budoucna zajistíme vyvážené a bezproblémové počasí na Zemi. :)

Obdobný nesmysl při vytržení věcí z kontextu by bylo tvrzení, že další solární cykly počínaje 25tkou budou slabé a na základě toho očekávejme "copy paste" počasí jako v "male době ledové" (1619-1897) jak je popsána ve velké knize o klimatu zemí koruny české. Označuje se tak proto, protože pro toto období připadají dvě výrazná solární minima , Maunderovo a Daltonovo. Ovšem když se udělá bližší zooming, tak zjistíme že i např. ve velmi studených epizodách toho období ( např: 1655-1665) máme střídání krutých a památných zim , studených vlhkých lét s pozoruhodně teplými a deštivými zimami atd...
Co mi z toho vyplývá : že i pokud připustíme, že jsme na prahu dalšího výrazného solárního minima, nemůžeme předpokládát že napři. Zima 2016/2017 bude výrazně chladnější než letošní, můžeme se jenom domnívat, že patrně přijdou opět kruté zimy a chladná léta a možná celkově výkyvy v počasí následujích let budou větší.

Možná, uplynulých 20 let bylo z hlediska počasí relativně stabilní období, ačkoliv s mnoha povodněmi které v tom období třeba 20 let předtím vůbec nebylo obvyklé. Byl trend oteplování , kdy posledních 10 let osciluje mezi chladnějšími roky a výrazně teplými, které panují od 2013. Od té doby se počasí ve střední evropě dost stabilizovalo do podoby "horké a suché" s malými krátkodobými výkyvy směrem k chladnějším a vhčím epizodám.
Co to znamení pro další období ? Hmmm, to bych taky rád věděl :) .... takže asi tak ...
krab
Nováček
 
Příspěvky: 309
Registrace: 13. 11. 2014 17:49
Bydliště:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 24

Co je to hodnocení?

Re: Převažuje při změně klimatu (GO...?) člověk nebo příroda

Příspěvekod vocko.m. » 20. 12. 2015 16:59

největší oříšek GO je podle mě sehnat relevantní data, která nejsou vybírána či upravována účelně

Obrázek

Obrázek
vocko.m.
Nováček

 
 
Příspěvky: 446
Registrace: 21. 11. 2008 17:00
Bydliště:
Typ meteostanice:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 31

Co je to hodnocení?

Re: Převažuje při změně klimatu (GO...?) člověk nebo příroda

Příspěvekod krab » 20. 12. 2015 18:14

Vocko.m : to máš naprostou pravdu. Najít veřejně dostupné zdroje s konzistentími daty to je fakt problém !
krab
Nováček
 
Příspěvky: 309
Registrace: 13. 11. 2014 17:49
Bydliště:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 24

Co je to hodnocení?

Re: Převažuje při změně klimatu (GO...?) člověk nebo příroda

Příspěvekod sporadical » 20. 12. 2015 21:05

ano, souhlas. zcela na vnějších vlivech nezávislý zdroj dat by byl super. ale každý měří a interpretuje data tak, aby podpořila jeho pravdu. druhá věc je stabilizace podmínek tak, aby byla měření opakovatelná, resp. aby probíhala za neměnných vnějších /ovlivňujících/ faktorů. Další věc při hodnocení GO je časový. V rámci desetiletého nebo stoletého časového úseku se možná otepluje, ale pokud půjdu o řád výše a podívám se na celé milénium, tak stoletý cyklus může být jen např. korekce v dlouhodobějším ochlazování, pokud půjdu o řád výše, tak jedno milénium může být korekce desetitisíciletého cyklu oteplování atd. /to vše samozřejmě za předpokladu, že budu mít tak dlouhou řadu měřených dat/ Asi tím chci jen napsat, že je fascinující počasí sledovat, měřit, hodnotit, modelovat, ALE zavádějící činit z historických dat a současného sledování závěry do budoucna. Panika kolem C02 a nehorázný příběh o jeho kauzalitě na oteplování tak brutálně komplexního systému jako je klima je uměle vyvolaná. Znovu tvrdím, že vždy bylo /a současnost není výjimkou/ potřeba vytvořit strach nad masami jako nástroje jeho ovládání a upevnění moci. Ať už to byla církev a strach z božího trestu, fašistické a totalitní režimy s vnitřním nepřítelem atd. Nově je to bílá církev a farma lobby a nejnovější náboženství je zelená energie a globální oteplování. Čas ukáže, jak se klima vyvine.
sporadical
Nový člen
 
Příspěvky: 95
Registrace: 10. 11. 2015 18:01
Bydliště:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 2

Co je to hodnocení?

Re: Převažuje při změně klimatu (GO...?) člověk nebo příroda

Příspěvekod Viki » 20. 12. 2015 21:49

Ano taky s váma souhlasim,máme příliš krátke řady a málo oběktivních dat,abychom tohle jednoznačně rozsoudily.
Ještě se vrátím k tomu prvnímu grafu od "vočka.m".Je tam nádherně vidět ,jak teplota v oblasti Arktidy ( modrá čára ) daleko více reaguje ,nahoru i dolu.Na sebemenší změny oproti "globalu".Stav teplot a rozsah zalednění ,jsou následkem dlouhodobých oceanských oscilaci.Půjdemeli od rovníku směrem k pólům bude se rozkmit teplot zvětšovat a naopak.A bude to zcela NORMÁLNÍ.
Viki
Nový člen

 
 
Příspěvky: 72
Registrace: 03. 11. 2014 20:27
Bydliště:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 13

Co je to hodnocení?

Re: Převažuje při změně klimatu (GO...?) člověk nebo příroda

Příspěvekod sporadical » 21. 12. 2015 20:43

Ještě k tomu CO2 a oteplování - asi všem známá fakta, ale přeci pár čísel:
- obsah CO2 v atmosféře je 0,038% /r.2014/ a zvýšil se od roku 1950 o 0,008%
- největší skleníkový plyn v atmosféře je vodní pára /97% vliv na skleníkový efekt/, na CO2 zbývají 3%
- obsah vodní páry v atmosféře se nezvyšuje
- člověkem uvolňovaný C02 započal někdy kolem průmyslové revoluce, tzn. cca někdy ke konci 19.století. Období, kdy byl opravdu masově uvolňován do přírody se počítá konec 40.let, po II. světové válce.
- období 1920-1940 je považováno za období oteplování, 1940/45 - 1980 se ale ochlazovalo. Nemělo se ale oteplovat, pokud chceme zvažovat korelaci vyšší CO2 v atmosféře vyšší teplota vzduchu?
Pokud dále zvážím, že CO2 je poměrně rovnoměrně se rozpouštějící plyn v atmosféře a výpar se nezvyšuje, tzn. další skleníkový plyn je v rovnici víceméně konstantní, nemělo by se oteplovat /pokud připustíme, že se globálně otepluje/ rovnoměrně po celé Zemi? Např. v Antarktidě se neotepluje, ale naopak ochlazuje. Díky extrémně nízkým teplotám nad tímto kontinentem tam je i nejnižší /mizivý/ výpar, tzn. právě zde by vliv CO2 na oteplování měl být nejmarkantnější.
Proč byla vloni v USA nejchladnější zima za posledních 132 let a druhá nejchladnější od dob stacionárních měření?
Možná se po cca 20-ti leté pauze v oteplování opět začne oteplovat, ale já věřím tomu, že CO2 na to nemá a nebude mít vliv.
sporadical
Nový člen
 
Příspěvky: 95
Registrace: 10. 11. 2015 18:01
Bydliště:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 2

Co je to hodnocení?

Re: Převažuje při změně klimatu (GO...?) člověk nebo příroda

Příspěvekod sporadical » 21. 12. 2015 21:20

přikládám teplotní měření UAH v6.0 /NASA satelity, na kterých se měří teplota troposféry/ vydané 17.12.2015. Trend stabilního vývoje teploty se prodlužuje na cca 17 let /globál/, Antarktida se ochlazuje o cca 0,11C za posledních 37 let. No, na to, že právě polární oblasti měly být globálním oteplováním nejvíce zasaženy nic moc do krámu globálním alarmistům.
Přílohy
North Polar temperature record.jpg
Naposledy upravil sporadical dne 22. 12. 2015 00:03, celkově upraveno 1
sporadical
Nový člen
 
Příspěvky: 95
Registrace: 10. 11. 2015 18:01
Bydliště:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 2

Co je to hodnocení?

Re: Převažuje při změně klimatu (GO...?) člověk nebo příroda

Příspěvekod sporadical » 21. 12. 2015 21:23

Antarktida
Přílohy
South pole temperature record.jpg
sporadical
Nový člen
 
Příspěvky: 95
Registrace: 10. 11. 2015 18:01
Bydliště:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 2

Co je to hodnocení?

Zpět na Globální oteplování

  • Kdo je online

Registrovaní uživatelé: Žádní registrovaní uživatelé