Uživatelské menu

Statistiky

  • Příspěvků dnes3
  • Příspěvků včera2
  • Celkem příspěvků97685
  • Celkem témat1100
  • Celkem členů5517
  • Nový uživatelPruwan
  • Toplist
    Kdo je online

Předpověď počasí na Únor 2016

Předpověď počasí v České republice na kratší i delší období, které sestavují samotní uživatelé - amatérští meteorologové.

Re: Předpověď počasí na Únor 2016

Příspěvekod Adi » 23. 02. 2016 16:17

Ahojky,

Ještě ve 4 ráno teplota byla na 10,8, v 7 již jen na 5,6, v devět na 4,8, v termínu během dne již na 1,1 a srážkách smíšených. Mrholí od 9 ranní, pak to plynule přešlo do deště a od jedné hodiny odpoledne do deště se sněhem a o půl třetí se jednalo o čisté sněžení, které se hodinu nato začalo chytat. Takže nyní zatím nesouvislý poprašek, avšak sněží docela slušně při půl stupni nad nulou. Pokud bude sněžit s podobnou intenzitou - na 10 cm se do rána dostaneme. Zatím napadlo necelých 5 mm srážek.

Výhledy slibují v podstatě totéž, co bylo na modelech vidět již v předchozích dnech, tedy počasí teplotně normální, slabě nadnormální, s tím, že v neděli a pondělí nás docela ohřeje níže. Pak to padá na opětovné ochlazení, opět na hodnoty blízké normálovým, zkraje měsíce budou pod ním. Teploty ve výšce spadnou pod -10, takže i přes den horko těžko vylezou nad nulu. Závěr prvního březnového týdne asi přinese oteplení, nicméně tato predikce je velmi předčasná.
Jinými slovy čeká nás pravé předjarní počasí, jaké bývá v naších krajích zvykem. ... a náznakem tzv. březnové zimy, přičemž srážkově bychom měli být stále nad průměrem, což je jen dobře ...

Přeji pěkný zbytek dne
Přání bývá nebezpečně často otcem myšlenky
Adi
Mírně pokročilý
 
Příspěvky: 3459
Registrace: 16. 09. 2008 19:51
Bydliště:
Typ meteostanice:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 43

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na Únor 2016

Příspěvekod Tomfik » 23. 02. 2016 17:34

Naposledy upravil Tomfik dne 23. 02. 2016 18:02, celkově upraveno 1
Nejnižší teplota 7.1.2017 - -27,1C
Nejvyšší teplota 20.8.2012 - 34,7C
Tomfik
Mírně pokročilý
 
Příspěvky: 3241
Registrace: 06. 11. 2008 09:43
Bydliště:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 35

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na Únor 2016

Příspěvekod Pevca » 23. 02. 2016 17:38

U nás bohužel v únoru ještě únorové počasí nebylo, a spíše je tu celý měsíc počasí odpovídající druhé polovině března... Tak doufám, že počasí v březnu nebude odpovídat první polovině února, ale tak aspoň bychom se třeba konečně letos dočkali nějaké zimy a sněhové pokrývky, co by vydržela déle jak 3 dny a měla více jak 5 cm :D
Pevca
Nováček
 
Příspěvky: 500
Registrace: 21. 12. 2011 08:01
Bydliště:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 3

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na Únor 2016

Příspěvekod zapadni cechy » 23. 02. 2016 20:42

Zase jednou něco pro němčiny znalé...myslím, že docela zajímavý příspěvek do diskuze o tom, kam se bude počasí letos ubírat :)
http://www.wetter.com/news/Wetterlagen- ... b4570.html
http://www.meteofrlazne.websnadno.cz/ - amatérská meteorologická stanice Františkovy Lázně
zapadni cechy
Nováček
 
Příspěvky: 761
Registrace: 28. 12. 2011 14:50
Bydliště:
Typ meteostanice:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 16

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na Únor 2016

Příspěvekod blizzard86 » 23. 02. 2016 21:00

2011: Min: -13,6°C; Max: +37,4°C
2012: Min: -18,8°C; Max:+37,3°C
2013: Min: -13,0°C; Max: +39,7°C
2014: Min: -12,7°C; Max:+37,0°C
blizzard86
Nováček

 
 
Příspěvky: 556
Registrace: 15. 08. 2008 13:52
Bydliště:
Typ meteostanice:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 20

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na Únor 2016

Příspěvekod crocodil » 24. 02. 2016 11:44

Na TN, plánované na pondělí až úterý, mě překvapuje, že s ní modely (hlavně GFS) celkem konzistentně počítají už s cca 10denním předstihem. A to rozhraní s chumelenicí taky ve výpočtech stále drží plus minus někde nad ČR - ale kde přesně, na tom se zatím neshodnou, škoda jen, že ho stěhují spíš na západ.

Je naděje, že GFS nakonec trefí i tu následnou TN (čtvrtek až pátek), propadající se ze Skandinávie - aby si hory ještě jednu pořádnější zimní epizodu užily.

Naopak hrubá synoptika pro začátek března nic jednoznačného neukazuje - vortex v polorozpadu, AO do mínusu, ale pak zase zpět k nule... Každopádně to už je téma na jiné vlákno. :-)
crocodil
Nový člen
 
Příspěvky: 23
Registrace: 05. 02. 2016 10:56
Bydliště:

Hodnocení: 1

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na Únor 2016

Příspěvekod Tomfik » 24. 02. 2016 11:57

Tak v té níži GFS celkem solidně lítá, protože zase dává ten přechod takový podivný. UKMO naopak začíná posouvat tu hranu východně.
Co se mi, ale na GFS libí a překvapuje je, že neustále drží celkem trvalou až týdení blokaci a doslova úžasně usazenou TV nad Islandem. Což jsem strašně dlouho neviděl.
Nejnižší teplota 7.1.2017 - -27,1C
Nejvyšší teplota 20.8.2012 - 34,7C
Tomfik
Mírně pokročilý
 
Příspěvky: 3241
Registrace: 06. 11. 2008 09:43
Bydliště:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 35

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na Únor 2016

Příspěvekod dididi » 24. 02. 2016 14:19

Tak on ten přechod TN přes Alpy dávají prakticky všechny modely takže asi k tomu mají dobrý důvod. Prakticky to znamená že srážky sněhové budou v Německu a maximálně na krajním západě ČR. Pak něco v týlu TN ale to už bude jen minimum.
Pokud jde o vývoj v první dekádě března tam tedy GFS točí TN od SZ prakticky přes SE s tím že se tvoří další TN jižně od nás pak postupují k SV a pak se stáčí zpět k SZ. To je důsledek oblasti VT nad V Evropou. To by přineslo chladné počasí prakticky skoro do celé Evropy a některá období ve SE by určitě byla vyloženě studená.
Háček je ale v tom že např. Ecák to vidí úplně jinak a TN posílá severní drahou a tedy počasí uplně jiné víceméně docela teplé. Ta situace je poměrně nepřehledná a dost dynamická takže si budeme muset počkat kdo to trefí lépe.
dididi
Mírně pokročilý
 
Příspěvky: 2917
Registrace: 24. 12. 2013 11:08
Bydliště:
Typ meteostanice:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 41

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na Únor 2016

Příspěvekod berg » 24. 02. 2016 16:07

Já se bohužel přikláním k velmi studené verzi minimálně první půlky března. Prostě hnus, chci jaro. :mysl:
berg
Nový člen
 
Příspěvky: 87
Registrace: 13. 10. 2015 11:31
Bydliště:

Hodnocení: 3

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na Únor 2016

Příspěvekod aviv » 24. 02. 2016 16:44

Taky se obávám - ikdyž -18 5.3. mně už přijde trochu přitažené za vlasy. Ale že bude chladnější než prosinec i únor se jeví možné. Aby nebyl studenější a sněhovější než leden :snehulak: Únor ještě nabídne pondělní dešťové srážky - pak přijde zima a snad i sníh. Když už tak už .
aviv
Nováček
 
Příspěvky: 577
Registrace: 01. 03. 2010 16:03
Bydliště:

Hodnocení: 2

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na Únor 2016

Příspěvekod berg » 24. 02. 2016 17:15

Přesně tak, když už tak už. Ale ne kolem nuly, hnusně tmavu, slabé, po ránu namrzající vlhko. Ona si to příroda stejně udělá jak bude chtít bez ohledu na naše přání. :)
berg
Nový člen
 
Příspěvky: 87
Registrace: 13. 10. 2015 11:31
Bydliště:

Hodnocení: 3

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na Únor 2016

Příspěvekod Troll » 24. 02. 2016 18:38

No zima i v nížinách s ledovými dny na poč. března by byla sice hezká, ale já bych byl velmi spokojen, pokud by konečně napadlo dostatek sněhu ve vyšších polohách a chvíli to tam vydrželo, což zatím stále není nereálné. Modely to rozhraní mezi deštěm a sněžením, tj. zhruba nulovou izotermu v 850 hPa, sice kreslí cca o 100-200 km západněji, než bych potřeboval a opakovaně se na tom shodují, jenže 5 dní předem to ještě nic neznamená. Osobně bych to viděl tak, že sice začneme 29. 2. deštěm i na horách, ale postupně to bude přecházet ve sněžení prakticky ve všech polohách s tím, že hory by mohly dostat větší část ve sněhu a následně další příděl i při krátce trvajícím SZ - S proudění.
Situace dále je ještě více zamotaná, ve hře je jak vyloženě zimní synoptika s možností ledových dnů i sněhové nadílky včetně nížin, druhou možnou variantou je Z - SZ proudění s vydatnými sněhovými srážkami na horách a v posledních výstupech se čím dál více objevuje i varianta, že ta brázda bude mít střed spíše nad Z Evropou a my budeme v takovém nevýrazném tlakovém poli s teplotami zhruba odpovídajícími roční době, nebo o něco vyššími. Nicméně je dobře, že v nejbližších cca 10 dnech nás s velkou pravděpodobností čeká jak dost srážek, tak teploty, které zbytečně nebudou podporovat další předčasný rozvoj vegetace.

Jinak to, že bude březen studenější než prosinec, je celkem pravděpodobné, to by si mohl dovolit být i o 1-2 st. teplejší než normál (alespoň zde na SZ). Pokud nebude mít kladnou teplotní odchylku, bude zřejmě studenější i než únor, a pokud by se zadařilo aby byl více než 2 st. pod normálem, stal by se nejstudenějším měsícem zimního období let 2015/2016. Tedy zdaleka by nemusel ani dosahovat parametrů března 2013 nebo 1987. Taková varianta by mě ani tak nepřekvapila. Koneckonců i poslední výstupy sezonních předpovědních modelů se k teplotně normálnímu/podnormálnímu březnu začínají pomaloučku přiklánět, tak uvidíme.
Troll
Mírně pokročilý
 
Příspěvky: 1543
Registrace: 10. 10. 2010 20:51
Bydliště:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 38

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na Únor 2016

Příspěvekod dididi » 24. 02. 2016 19:23

Tak opravdu nelze s jistotou říct jaká ta dráha TN bude GFS to řeší zdá se mi strašně kostrbatě podobně tak i GEM. Naproti tomu UKMO mi přijde z tou drahou tak nějak logické řešení.
Jinak mě docela pobavil GFS z výhledem nad 300hod. Oproti předchozím výstupům úplně překopal TÚ a kde měl TV tam má nyní TN a naopak. Je otázka zda se vytvoří tak mohutná TV nad Skandinávií jak nyní maluje a zda se vydá cestou k JV. Řekl bych že k tomu moc nejsou předpoklady a že je to spíš takové kopírování toho co jsme zde měli několikrát za zimu. Pokud jde o dráhu TN kterou má několik dní někde u JZ okraje Evropy a pak ji posílá najednou k severu přes VB tak to mi teda přijde jako totální nesmysl. Ono to vlastně ani nemá moc smysl komentovat protože jsem si jistý že tento výtvor už GFS ani jednou nezopakuje. I když musím přiznat že by se mi to docela líbilo.
dididi
Mírně pokročilý
 
Příspěvky: 2917
Registrace: 24. 12. 2013 11:08
Bydliště:
Typ meteostanice:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 41

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na Únor 2016

Příspěvekod krab » 24. 02. 2016 20:33

Docela ve výhledu GFS souhlasím co píše Dididi. Myslím že poslední 12Z model nebude zdaleka ta nejpravděpodobnější podoba pro první březnovou dekádu.

To ale předbíhám. Zbytek poslední únorové dekády je opravdu krásně Aprílový. Dneska jsem pozoroval krásnou sněhovou přeháňku, do které svítilo slunce.
Posledních pár dní nám stačilo dosáhnout na únorový srážkový průměr a celkově už za 2016 nejsme ve středních čechách v deficitu. Což, ale neznamená že spodní vody atd.. jsou už OK, to určitě ještě ne. A zásoby sněhu nejsou...

Situace okolo víkendu je zajímavá, synoptika jakoby kopírovala minulý týden a zanese opět TN hluboko do JZ středomoří. Vlastně podprůměrné , studené počasí po zbytek února uvidí především ve Španělsku, Portugalsku, Alžírsku a Maroku. Opět. A to na mnoha místech kolem pohoří Atlas napadlo docela dost sněhu na té předchozí TN.

Zrovna se mi zdá, že průměrně teplé nebo i chladnější počasí na roční dobu očekává sever Británie a Skandinávie.
Jinde ovšem spíš lehce tepleji.

Celá první březnová dekáda se ještě upřesní, ale myslím že bude pro Německo a západ republiky spíš chladnější a se srážkami a i se sněžením které uvidíme, čím víc na východ tím tepleji.
JV Evropa bude celkově hodně v teplém sektoru.

Druhá březnová dekáda (a to hooodně předbíhám) si myslím že naopak ukase v pár dnech nějakou silně jarní, skoro až letní ochutnávku. Je to můj tip. A současně proto si myslím že celkově březen nebude vyloženě chladný měsíc.
Srážkově, se to ale snad začíná lepšít. Synoptika se celkově mění.

AO : zajímavé, po nějakých oscilacích kolem -1 by mohla ke konci 1. březnové dekády klesnout hodně hluboko. NAO: bude oscilovat kolem +1 ( to je jeden z důvodů, proč nečekám vyloženě studený březen)

Ukrajina, Rusko : nikde žádná TV , žádný náznak možnosti vpádu velmi studeného vzduchu. Není tam. Bude jedině nad Skandinávií a ten nám dodá ochlazení jen na krátkou přechodnou dobu.

Pořád jsem ale velice zvědavý jak do karet s počasím začne míchat situace rychle ustupující kladné odchylky pacifiku EL NIŇO , ty teploty rapidně klesají, a nízké , ca 2°C pod normálem teploty v celém Atlantiku mezi 40°SŠ a polárním kruhem.
krab
Nováček
 
Příspěvky: 309
Registrace: 13. 11. 2014 17:49
Bydliště:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 24

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na Únor 2016

Příspěvekod sergej » 24. 02. 2016 20:40

Ahoj,

k té nedělní TN, jeden kostrbatý přechod jsme tady již jednou zažili, takže já osobně už nevylučuji žádnou variantu, tak či tak je to ještě dost daleko, možná bude úplně jasno až v neděli. Dnešní sněhové přeháňky(a místy dost vydatné) byly typicky březnové a někde z nich napadlo docela dost, v tomto se někteří místní Nostradamové sekli :)
Další výhledy budí úsměv, počasí si dělá co chce.
http://www.dailymotion.com/video/xbkmaj
sergej
Nováček

 
 
Příspěvky: 289
Registrace: 29. 05. 2008 18:36
Bydliště:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 2

Co je to hodnocení?

Zpět na Předpověď počasí

  • Kdo je online

Registrovaní uživatelé: Žádní registrovaní uživatelé