Uživatelské menu

Statistiky

  • Příspěvků dnes6
  • Příspěvků včera5
  • Celkem příspěvků97817
  • Celkem témat1103
  • Celkem členů5517
  • Nový uživatelPruwan
  • Toplist
    Kdo je online

Předpověď počasí na listopad

Předpověď počasí v České republice na kratší i delší období, které sestavují samotní uživatelé - amatérští meteorologové.

Re: Předpověď počasí na listopad

Příspěvekod berg » 23. 11. 2016 17:15

Jak já tyhle pozdně listopadové inverze nenávidím! Tma celý den a komplexně hnusno. Předpověď dál je pro mě nejasná, ochlazení bude asi na pár dní, potom těžko říct.
berg
Nový člen
 
Příspěvky: 87
Registrace: 13. 10. 2015 11:31
Bydliště:

Hodnocení: 3

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na listopad

Příspěvekod Tomáš.Malek » 23. 11. 2016 17:23

Máme druhou polovinu listopadu která je teplejší než první, jakoby se blížilo spíš jaro než zima. Hodnoty teplot jsou od asi 3. října stále podobné s občasnými výchylkami nahoru či dolů jenže tehdy šlo o podprůměr, kdežto teď o nadprůměr vzhledem k roční době.
Oteplení po půli listopadu bylo razantní. z podprůměrů jsme se dostali vysoko nad průměr o víkendu opět padaly úplné teplotní extrémy! %) +15°C a víc v poslední dekádě listopadu je nenormální. Můžeme se bavit o tom co to má předznamenávat. Zda přechodný úlet a nebo náznak opět velmi slabé zimy. Zatím to snad vypadá na to první. Každopádně at bude cokoli tak mizerná nezima jaky tři předchozí snad již né! Je třeba aby byla sněhová pokrývka nebot její absence v minulých zimách nastartovala kritické sucho v následujících letních měsícíc.

Já osobně považuju období po 20.11 už za zimní nebot běžně sněží i v nížinách. Pro srovnání tuším v roce 2008 byla 18 listopadu na liberecku slušná kalamita a spadlo 30 cm sněhu za noc. To se letos nezopakovalo. kéž by zima dorazila alespoň v prosinci. Hlavně kéž není loňský blátivý mokrý a temný mordor.
Tomáš.Malek
Nováček
 
Příspěvky: 631
Registrace: 12. 02. 2010 01:06
Bydliště:
Nadmořská výška:

Hodnocení: -7

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na listopad

Příspěvekod mates.lukas94 » 23. 11. 2016 18:15

jsem zvědavý na ansámbly, protože v hlavním běhu GFS dává od cca 4.12. proudění od jihu a ve vzdálenějším výhledu více než 0°C v 850 hPa nad většinou Evropy
mates.lukas94
Nováček
 
Příspěvky: 556
Registrace: 07. 11. 2014 19:49
Bydliště:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 2

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na listopad

Příspěvekod James » 23. 11. 2016 18:26

Já se opravdu divím všem, kteří se vzrušují a rozčilují nad každým výstupem modelu GFS, který se za den změní tolikrát, kolikrát je aktualizovaný ... a už vůbec řešit situaci nad 240 hodin. Ráno to byla skoro pohádka, teď zase proudění z jihu ... o půlnoci to bude co? Situace je po 4. prosinci otevřená a když se podíváte na AO předpověď, tam je rozptyl od -6 do skoro +6 a to vše od začátku prosince, takže opravdu těžko něco hádat, určovat ... uvidíme co večer ECMWF.
James
Nový člen
 
Příspěvky: 116
Registrace: 12. 11. 2008 20:07

Hodnocení: 4

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na listopad

Příspěvekod kapr » 23. 11. 2016 18:27

na jedné nejmenované tv stanici z toho očekávaného ochlazení dělají zase drama.. ansámbly,respektive jejích průmět se bude určitě zase držet při zemi.. ale to oteplení ve výšce hlavně zase může přijít klidně i když je to daleko. Ten nástin už je asi zřejmý, že se budou střídat vpády studeného vzduchu a přílivy teplejšího..
https://www.weatherlink.com/embeddablePage/show/57bd9b1fcb98436b81959e278be157c1/summary
kapr
Mírně pokročilý

 
 
Příspěvky: 6951
Registrace: 30. 04. 2008 16:04
Bydliště:
Typ meteostanice:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 41

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na listopad

Příspěvekod mates.lukas94 » 23. 11. 2016 18:36

AO pod nulou, pak něco nahoru, něco dolů; NAO spíše pod nulou...tipuju, že ty ansámbly asi neulétnou, uvidíme za chvíli

je zajímavé, že zrovna já, který moc na ty moc dlouhodobé výhledy nedám, to teď komentuju :D pravda, je to ještě daleko :) jinak na Aladina a předpověď rychlosti větru je teď lepší pohled než před pár dny
mates.lukas94
Nováček
 
Příspěvky: 556
Registrace: 07. 11. 2014 19:49
Bydliště:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 2

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na listopad

Příspěvekod kapr » 23. 11. 2016 19:15

něco takového zatím rozhodně nehrozí.. ale hezky se na to stále dívá..
Přílohy
2.2..gif
Naposledy upravil kapr dne 23. 11. 2016 19:32, celkově upraveno 2
https://www.weatherlink.com/embeddablePage/show/57bd9b1fcb98436b81959e278be157c1/summary
kapr
Mírně pokročilý

 
 
Příspěvky: 6951
Registrace: 30. 04. 2008 16:04
Bydliště:
Typ meteostanice:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 41

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na listopad

Příspěvekod milos » 23. 11. 2016 19:23

Takže, zase se tápe. Vpády studeného vzduchu? Záleží, kdo si pod tím ten studenej luft představuje. Někomu stačí, kolem nuly, ale když kaltna, tak zima se vším všudy. A to v modelech není. Nějaký čajíček na 3 dny je o ničem. A pak měsíc atlantiku nebo smradlavé inverze. :polojasno: :zatazeno: :temp:
milos
Nováček
 
Příspěvky: 470
Registrace: 15. 11. 2014 18:39
Bydliště:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 0

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na listopad

Příspěvekod aviv » 23. 11. 2016 19:37

Kéž by zima vyšla, toto, co máme v Čechách je hnus: ani zima ani teplo, šeď a inverze. Smog zatím u nás na dvojce, ale trojka všude kolem.
3.12. má narozeniny náš syn, bude mu 6 - a já se každoročně neubráním vzpomínce na zimu tenkrát: už od listopadu plno sněhu, že jsem těsně před porodem vyhrabávala místo pro auto na zaparkování, syna jsem z porodnice odnášela v autosedačce za - 10 zabaleného až po uši a po kolena jsem zapadala do sněhu, dcera mezitím v areálu vinohradské nemocnice sáňkovala, na Berounce praskaly ledy a zatopily nám chatu a já na první očkování a kontroly s dvouletou dcerou ( která mi ve sněhu odmítala chodit ) a miminem jezdila tak, že jsem táhla dceru na saních a doufala, že jí syn zabalený do kožešinového fusaku, který pamatoval ještě zimy let sedmdesátých, nezapadne do závěje .)) Bylo to úžasné a já jen litovala, že nemůžeme být na horách a- a každý rok čekám marně repete .)
Tak doufám, že letos, alespoň na chvíli si užijeme i v Praze a že zima bude dlouhá alespoň pro hory, jelikož jarní prázdniny máme letos až jako úplně poslední ..
aviv
Nováček
 
Příspěvky: 577
Registrace: 01. 03. 2010 16:03
Bydliště:

Hodnocení: 2

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na listopad

Příspěvekod Tomfik » 23. 11. 2016 19:43

Roptyl modelů je velmi vysoký, vlastně kontrolní kopíruje hlavní ať už do tepla nebo do zimy u GFS. ECMWF se aktualizuje právě nyní a už teď je odlišný. Víceméně situace, kterou modely halvně GFS držel co nejdéle, to je co nejdelší působení a odsun TV na JV bere za své a naopak se vkrádá možnost SZ a Z proudění, to co tam je dále jsou extrémníé záležitosti, dění nad oceánem je úplně unreal TN od 955hpa, vytvořená bez studeného vzduchu. No prostě blbost.

ECMWF 192h Obrázek
Nejnižší teplota 7.1.2017 - -27,1C
Nejvyšší teplota 20.8.2012 - 34,7C
Tomfik
Mírně pokročilý
 
Příspěvky: 3241
Registrace: 06. 11. 2008 09:43
Bydliště:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 35

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na listopad

Příspěvekod krab » 23. 11. 2016 19:53

Ensembly jsou jako na houpačce. Už nad 150h vice méně nevíme jak bude.

Za povšimnutí stojí stále intenzivní prochlazování východní sibiře. Vím, rekordní teploty ve Verchojanské oblasti dosahují I pod -60°C , nicméně na začátek prosince předovídaných -50°C , možná I méně je docela dost.
V předpovědi GFS má take vpadnout velmi chlaný vzduch do celé široké oblasti středozápadu USA až Mexiku. ( zase předpověď GFS a realita se může rychle začít pěkně lišit)

A jako kontrast stále kladná teplotní anomálie severního pólu a především Beringova úžina, Beringovo moře.

Pacifik stále vykazuje tendenci k slabší La Niňa situaci.

Co se z toho upeče pro nás fakt netuším. Zatím to ale nevypadá na něco jako stabilní zimní počasí se sněhovou pokrývkou alespoň od středních poloh. Prosinec si myslím, ale přinese zajímavé pozorovatelné úkazy pro nás co máme rádi počasí a meteorologii.
336_6_nh.gif
krab
Nováček
 
Příspěvky: 309
Registrace: 13. 11. 2014 17:49
Bydliště:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 24

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na listopad

Příspěvekod varel » 23. 11. 2016 20:13

Přílohy
IMG_7056.jpg
1.12.2010, cca 4 hodiny od začátku sněžení...
https://www.wunderground.com/dashboard/pws/IBESTE10
varel
Mírně pokročilý

 
 
Příspěvky: 2353
Registrace: 23. 11. 2008 17:28
Bydliště:
Typ meteostanice:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 30

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na listopad

Příspěvekod James » 23. 11. 2016 20:19

Nový výstup ECMWF potvrzuje ochlazení až do konce svého výpočtu. Poukazuje na to kromě SHMU i meteorologická služba v Itálii :-)

Jinak v oblasti západně od Milána očekávají do konce tydne místy až 600 mm srážek!! Itálie si letos užije s počasím své ...
James
Nový člen
 
Příspěvky: 116
Registrace: 12. 11. 2008 20:07

Hodnocení: 4

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na listopad

Příspěvekod Troll » 23. 11. 2016 20:52

Troll
Mírně pokročilý
 
Příspěvky: 1547
Registrace: 10. 10. 2010 20:51
Bydliště:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 38

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na listopad

Příspěvekod Doizer » 23. 11. 2016 21:35

Moc pěkné příspěvky hoši... pěkně se to čte...
No ale k věci... Modely jsou v delším výhledu velmi rozházené ale tak to není nic nového... Já bych se bral v tuto chvíli ale spíš na stranu Ecáku... poslední dobou je to onen model kterému to vychází a dává první náznaky změny jako první přičemž GFS je většinou docela mimo a posléze se jenom veze a pomalu přiklání k Ecáku.
Nejbližší výhled je asi jasný tak zkusím zhodnotit předpověď modelů na 192h a pro zajímavost i dále.
Takže ECMWF kterému věřím v tuto chvíli asi nejvíc.
shod. 1.gif
ECMWF

Tento model ve svém výhledu vysouvá stále své výběžky TV před VB které krátkodobě zmohutní na samostatné TV a posílá je obloukem na J až JV kde se posléze rozpadají tím se stále jakš takž udržujeme na přední straně TV. A díky blokaci Atlantiku nemají TN co jdou od Z žádnou jinou možnost než se stočit na S až SZ udělat si oblouček na hranici severního polárního kruhu a posléze zase jít na J až JV při čemž strhnou sebou i nějakou tu část studeného luftu k nám.
Tento model je zatím pro zimu v Evropě nejpříznivější.
Dále GFS:
shod.2 Gfs.png
GFS

No ze záčátku docela podobný ecáku jen ty TÚ má v trošku horší pozici pro zimu. TV odsouvá více na JV bez rozpadu...Takže by jsme se mohli na chvíli ocitnout i na její zadní straně. Posléze se taky snaží nasunout další TV před VB ale tam v jí v tom brání už nově vzniklá TN která se tam nezastavitelně sune. A tak by stržený vzduch ještě předchozí TN SV od nás už nebyl tak chladný... Ke konci se utlačovaná TV úplně rozpadá a je nahrazovaná rozsáhlou oblastí VT V od nás jak to bylo minulé roky a TN postupující od západu už by se zase jen zastavovali nad VB a stáčeli k S až SZ a měli by jsme tu rázem svižné JZ proudění... ale tahle varianta mě příjde nejméně pravděpodobná... a je To taky už v delším časovém období.
Kontrolní GEFS:
shod.3 GEFs.png
GEFS

Vesměs stejný scénář jako u hlavního běhu GFS akorát ke konci se liší tím že nasouvá výběžek TV od Grónska a postupně tam naznačuje blokaci Atlantiku a vytvořením několika TN nad Středomořím s postupem na SV nikterak však z nějakou studenou epizodou... Tuto variantu také zatím neberu nějak vážně.
Naposledy upravil Doizer dne 23. 11. 2016 22:04, celkově upraveno 1
Doizer
Nováček
 
Příspěvky: 315
Registrace: 08. 12. 2014 18:26
Bydliště:
Typ meteostanice:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 15

Co je to hodnocení?

Zpět na Předpověď počasí

  • Kdo je online

Registrovaní uživatelé: Troll