Uživatelské menu

Statistiky

  • Příspěvků dnes2
  • Příspěvků včera3
  • Celkem příspěvků97687
  • Celkem témat1100
  • Celkem členů5517
  • Nový uživatelPruwan
  • Toplist
    Kdo je online

Předpověď počasí na prosinec 2016

Předpověď počasí v České republice na kratší i delší období, které sestavují samotní uživatelé - amatérští meteorologové.

Re: Předpověď počasí na prosinec 2016

Příspěvekod madosk » 29. 12. 2016 13:27

Krabe som rad ze ta to pobavilo, je len skoda ze moje prispevky co vraveli len pravdu boli vymazane a prispevky zošuverenca :jojo: boli ponehane bez zmeny...takze som stym ajtak nic nedokazal....ale nevadi aspon mu u mna ta prezyvka zostane...

Co sa tyka zaciatku mesiaca je hlavne pozitivne ze sa budu menit tlakove polia co moze zapricinit aj zlu ale aj dobru zimu. Minuli rok sme mohli o tomto len snivat. Teraz to poniektorym ajtak nestaci. Dôlezite je ze pride studeny vzduch a pridu zrazky a ci budu v nizinach snehove uz nieje tak dolezite, hlavne nech sa robia zasoby na horach aby nebolo sucho....

Inač krasne sviatky, PF 2017 a pocasie kazdemu ake by si prial :ahoj:
madosk
Nový člen

 
 
Příspěvky: 94
Registrace: 14. 11. 2010 22:53
Bydliště:
Typ meteostanice:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 0

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na prosinec 2016

Příspěvekod dididi » 29. 12. 2016 13:43

Tak poslední dva výstupy GFS i GEM samozřejmě luxusní alespon po stánce synoptiky a teplot. Se srážkama už je to horší. Výhled je to celkem daleký na druhou stranu už okolo 160 hod. je situace kdy by mohl studený vzduch natéci až sem.
Jinak je to přesně o tom co jsem rozváděl již včera. Tedy jak rzchle se TN propadne na jih. Když pominu první celkem méně výraznou s. frontu tak další TN je ještě nasměrována přes balt severně od nás zatímco další se již propadá přes z. Evropu a následně se již generují TN pod Alpami. Toto je proces pro vznik dlouhodobější zimní cirkulace spojený s blokací atlantiku na úrovni 50-té rovnoběžky.
Nicméně je třeba řícz že je to jeden z možných směrů vývoje a rozhodně bych to nepřecenoval. Také to ale může dopadnout dokonce ještě daleko lépe pokud jde o dráhu jednotlivých TN a s nima spojených srážek a ve výsledku možná menší mrazy ale více sněžení. Silné mrazy ovšem v těchto situacích obvykle nakonec stejně přijdou v oblastech po přechodu FS kdy se zpravidla pěkně projasnuje ve s. vzduchu. No a zajímavé na tom je i to že by se zase jednou trefila p.Honsová což se teda často nestává takže opatrnost je na místě.
dididi
Mírně pokročilý
 
Příspěvky: 2917
Registrace: 24. 12. 2013 11:08
Bydliště:
Typ meteostanice:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 41

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na prosinec 2016

Příspěvekod Davidek » 29. 12. 2016 13:53

včera média převzala jakýsi blábol komerčního meteopressu, a to, že přijde mráz ze Sibiře, ochladí se na -20°C a zavalí nás sníh...

věřím, že tady takovému protiřečení nikdo nevěřil, ale méně zdatní počasáři lži podlehnou.

my víme, že na teplotu -10°C a níže v našich končinách musí být naopak velmi suchý vzduch, ideálně SV-V spíše klidné proudění a hlavně noci zcela bez oblak, TV.

a tak buďto teploty zespoda nuly a nula a sníh, nebo významné mrazy. Obvyklý vývoj bývával - sněžení při SZ/S a posunem TV přechod ke stabilnímu SV a mráz. týden, dva.

Paradoxně výjimku jsme zažili před Vánoci, kdy u nás sněžilo při teplotách -5, ale i níže. není obvyklé, pokud nemluvíme o horách, kde může docházet k vertikálnímu snížení teploty i při přechodu fronty.
Davidek
Nováček
 
Příspěvky: 729
Registrace: 03. 05. 2008 14:39
Bydliště:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 7

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na prosinec 2016

Příspěvekod Jarda Max » 29. 12. 2016 13:58

GFS hodně odvážný. Arktická zima v celé Evropě i Anglii, mrazy ve Španělsku. Bude to ale chtít velkou sílu to teplo tady i nad mořem přetlačit. Uvidíme, co z toho bude na počátku roku. Jet stream je příznvější k polovině ledna. Něco to snad hodí. Studenýho vzduchu bude teď nad Arktidou hodně, blíží se vrchol zimy. U nás si zatím dává načas. Třebas to té alternativní bulvární meteoinstituci, co působí jako vykradač hrobů, jednou vyjde...
Jarda Max
Nováček
 
Příspěvky: 677
Registrace: 07. 11. 2015 09:57
Bydliště:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 14

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na prosinec 2016

Příspěvekod wenzel » 29. 12. 2016 14:09

Souhlasím s tím, co píše Dididi. Jen doplním ještě pár svých postřehů. Tak jak to bývá poslední roky obvyklé, zakonzervovaná synoptická situace se delší dobu stále ve velmi podobné formě obnovuje. Již řadu týdnů máme stále se obnovující TV nad Střední Evropou. Zdá se, že tato situace pomalu končí a bude vystřídána novým typem synoptiky. Drtivá většina modelů očekává posun oblasti TV dále na západ nad Atlantik a otevření SZ proudění s přechodem jednotlivých TN do naší oblasti. Zda se dostanou až do centrálního Středomoří je zatím otázkou, jasněji zatím vypadá, že budou následovat jedna po druhé. Na jejich přední straně k nám za špatné konstelace může přechodně proniknout teplejší vzduch pro oblasti do 600 m, naopak na jejich zadní straně dost studený vzduch. Množství srážek je takto dopředu jen těžko odhadnutelné, ale na horách lze čekat značné množství sněhu v kombinaci se silných větrem, v nižších polohách střídání deště a sněhu. Ovšem při lepší konstelaci, se k nám ten teplejší vzduch dostat nemusí, nebo jen na krátko. To je asi tak rozdíl mezi současnými výstupy ECMWF ( teplejší ) a GFS ( chladnější ). Tato klasická SZ situace je tedy zejména pro hory požehnáním, v polohách níže často rozhoduje každých 100 m nadmořské výšky. Mnoho z vás tu ještě nedávno brečelo, že SZ v zimním období zcela vymizel, nyní ho máte, nebrečte. Pro mne je spíše otázkou, zda SZ proudění je novým trendem, nebo jen přechodnou situací před nějakou novou trvalou synoptikou. Pokud je jen přechodovým stavem, zdá se v tuto chvíli pravděpodobnější, že po něm bude následovat chladnější než teplejší varianta synoptiky.
CHMU předpovídá stále stejně, drží se ECMWF ( nedivím se, je poslední dobou úspěšnější ). Ve svých výhledech se zpravidla drží opatrně při zemi, aby následně předpověď upřesňoval podle nových výstupů. Proto bych kvůli jeho dnešní předpovědi nezoufal, pokud ECMWF v 00 UTC přidá na chladu, bude zítřejší výhled ECMWF chladnější. Pravdu mají Němci, je to nejisté, pro ně ještě víc než pro nás.
wenzel
Nováček
 
Příspěvky: 677
Registrace: 12. 10. 2008 09:17
Bydliště:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 12

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na prosinec 2016

Příspěvekod James » 29. 12. 2016 14:58

Zdravím pánové, mam tady na Vás jeden technicky dotaz, na 3-4.1.2017 to vypada na srážky pro Alpy, ale napr. ECMWF/yr.no uvádí mnohonásobné více srážek uz delsi dobu, gfs se drží při zemi i v ensemblech, jak to vidíte Vy?

Děkuji moc za odpověď :-)
James
Nový člen
 
Příspěvky: 116
Registrace: 12. 11. 2008 20:07

Hodnocení: 4

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na prosinec 2016

Příspěvekod ladys » 29. 12. 2016 15:25

U nás včera přesně dle předpovědi, maxi zálivka ukončená sněžením.
Bylo nad nulou tak to tálo a napadl asi 1cm sněhu.
Do rána to všechno zmrzlo a nastala inverze.

GFS to pěkně rozjíždí, tak snad se trochu trefí.
Jednou zima musí přijít..
ladys
Nováček
 
Příspěvky: 267
Registrace: 15. 01. 2016 19:46
Bydliště:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 1

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na prosinec 2016

Příspěvekod krab » 29. 12. 2016 15:48

Frithah : vtípek bezva, pobavil! Dál už ale sorry, reagovat na to další nebudu.

Překvapivě, I 06Z GFS zůstal velmi chladný.
V listopadu a prosinci si už různé části sev. polokoule užily pěknou zimu, tak třeba konečně došla řada na střední evropu. Namátkou uvedu : Lake effect sněžení na SV USA, hromady sněhu Turecko, Sníh na Sahaře, Japonsko pod sněhem, listopadová kalamita ve Stockholmu atd...

Osobně jsem spíš skeptický s touto zimou pro střední evropu. Ale, těžko říct. Co bude za dál než 4 dni je stejně loterie.
Ale indikace jsou velice slušné, že nějakou zimu prostě v první lednové dekádě plošně na území uvidíme.
krab
Nováček
 
Příspěvky: 309
Registrace: 13. 11. 2014 17:49
Bydliště:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 24

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na prosinec 2016

Příspěvekod hawrann » 29. 12. 2016 15:54

Zdravím,
Je založeno téma na leden, tak prosím přispívejte už tam. Prosinec už tu stejně nikdo neřeší.
Díky :)
*"Narazit na hlupáka je katastrofa nejen pro zúčastněné,ale i pro okolí vůbec."
*"Hlupáci byli a budou,je jen na nás rozumných,jak se jim vyhneme!"
hawrann
Nováček

 
 
Příspěvky: 373
Registrace: 08. 12. 2008 00:35
Bydliště:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 9

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na prosinec 2016

Příspěvekod kapr » 29. 12. 2016 16:40

ten vysoký tlak aktuálně co psal i Vratislav je hodně zajímavý, co jsem se díval do záznamů, tak do roku 2006 jsem nezaznamenal vyšší, před tím jsem tlak ještě neměřil.... to jen tak pro zajímavost, že se dějou i jiné věci, než honění zimy v modelech..
Naposledy upravil kapr dne 29. 12. 2016 17:21, celkově upraveno 1
https://www.weatherlink.com/embeddablePage/show/57bd9b1fcb98436b81959e278be157c1/summary
kapr
Mírně pokročilý

 
 
Příspěvky: 6951
Registrace: 30. 04. 2008 16:04
Bydliště:
Typ meteostanice:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 41

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na prosinec 2016

Příspěvekod Frithrah » 29. 12. 2016 17:11

což o to zajímavý to je ale právě kvůli tomu vysokýmu tlaku tu není zima proto bych si tuto zajímavost odpustil a radši bych naměřil nějaký rekordně nízký tlak což je v této době tak trochu normálnější. Vysoký tlak bych nechal na únor kdy by k nám mohla zasahovat nějaká sibiřská TV s prouděním od východu :jojo:
Jina mě ten hon na zimu už taky přestává bavit když víme že stejně žádná jen tak nepřijde a je to jen hon za přízraky
Frithrah
Nový člen

 
 
Příspěvky: 106
Registrace: 22. 11. 2016 10:37
Bydliště:
Typ meteostanice:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 1

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na prosinec 2016

Příspěvekod Ovar » 29. 12. 2016 20:12

Ovar
Mírně pokročilý
 
Příspěvky: 1832
Registrace: 24. 12. 2012 14:28
Bydliště:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 48

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na prosinec 2016

Příspěvekod Frithrah » 30. 12. 2016 11:00

Ovare no co k tomu dodat chceš mě předělat ale to se nedá já už takovej sem a to co píšeš možná pomohlo Kamilovi ale mě to nepomůže lidi nezměníš jak píšu a co píšu prostě píšu protože to sem já a ty píšeš jak píšeš protože seš Ovar no a taky to nemusím spoustě lidí vyhovovat jak sem si taky všimnul nebo tě nemusí pochopit ale já tě mám rád jak píšeš je to fakt prča i tohle je nakonec moc pěknej příspěvek s takovou řekl bych lehkostí píšeš a ty příměry u tebe fakt miluju. :jojo: chlámu se často hodně dlouho :ahoj: Ovare mám tě rád. :-*
Frithrah
Nový člen

 
 
Příspěvky: 106
Registrace: 22. 11. 2016 10:37
Bydliště:
Typ meteostanice:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 1

Co je to hodnocení?

Zpět na Předpověď počasí

  • Kdo je online

Registrovaní uživatelé: Žádní registrovaní uživatelé