Uživatelské menu

Statistiky

  • Příspěvků dnes3
  • Příspěvků včera2
  • Celkem příspěvků97685
  • Celkem témat1100
  • Celkem členů5517
  • Nový uživatelPruwan
  • Toplist
    Kdo je online

Předpověď počasí na květen 2017

Předpověď počasí v České republice na kratší i delší období, které sestavují samotní uživatelé - amatérští meteorologové.

Předpověď počasí na květen 2017

Příspěvekod Vratislav » 29. 04. 2017 07:55

Z předpovědí už delší dobru vyplývá, že květen navážene na druhou polovinu dubna a současný typ cirkulace bude s drobými modifikacemi i nadále pokračovat. Anticyklona (a to poměrně mohutná) nad S až SZ Evropou a brázda až cyklona nad Střední Evropou. Tedy stále chaldnější počasí a další dávky vody. Jednotlivé perturbace opět lezou postupně dolů, většina je v podprůměru. Navíc se už nějakou dobu rýsuje možnost většího ochlazení koncem první dekády s teplotami možná opět kolem -5°C ve výšce nebo i pod, tentokrát asi už praví "ledoví muži". Ačkoliv je to daleko, vyvíjí se to zatím tímto směrem. Tak uvidíme. Typ proudění na celou první dekádu je dost pravděpodobně daný, teď je jenom otázka, jak moc chladný vzduch se k nám kdy dostane. :zima:
Vratislav
Nováček

 
 
Příspěvky: 555
Registrace: 14. 03. 2013 19:45
Bydliště:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 13

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na květen 2017

Příspěvekod dididi » 29. 04. 2017 10:33

Tak pravda na nějaké překotné oteplení nad hranici +20 to zatím nevypadá. Na druhou stranu teploty posledních dnů to již taky nebudou a nejčastěji se to bude motat okolo +15 a minima snad nadnulová. Dnes to dalo +0,4 a při zemi -2.
Dostáváme se do doby už poměrně pokročilého jara kdy nejchladnější se stává SZ prodění s nočním poklesem teplot ve výběžcích TV. To co má GFS je S-SV který v tuto dobu již není tak studený. Ostatní modely jsou maličko teplejší a navíc se mi zdá že studený vzduch bude svou cestu k jihu většinou končit někde nad Baltem pod vlivem VT a proudění převážně dost slabé což dává předpoklad alespon k částečnému prohřátí s. vzduchu.
Takže spíše chladnější charakter počasí ale jen s menší odchylkou od normálu.
Pokud jde o srážky tam je to dost nejasné. Oblačnosti celkem dost nějaká řada slunečných dnů se asi čekat nedat ale jestli to dá i výraznější srážky je otázka . Jsem zvědav na to co spadne ve středu gfs je celkem štědrý momentálně přes 20mm pro Prahu ale jeho odhady létají od 5 do 40mm.
dididi
Mírně pokročilý
 
Příspěvky: 2917
Registrace: 24. 12. 2013 11:08
Bydliště:
Typ meteostanice:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 41

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na květen 2017

Příspěvekod aviv » 29. 04. 2017 14:05

Pořád to ale bude jasný podprůměr teplota s nadprůměrem srážek, čekám kdy se to konečně zlomí - je to smůla, že toto vyšlo zrovna na jaro :( Já jsem toto už skoro před 14 dny předpokládala, že tento chladný trend potrvá minimálně měsíc a ono to vychází. V létě už je mi to jedno: horko tady nemusím, bazén nemáme, ohřejeme se 14 dní u moře a na nějaký ten výlet tady se vždycky dá jet. Ale jarního počasí je škoda. Bude mi chybět možnost posedět si hezky na sluníčku aniž bych se u toho pekla a musela skákat do vody. Pokud přijde nějaká ta TV v červnu už bude na slunci horko. Alespoň, že ty teploty alespoň překročí už 10st., proti minulému týdnu každopádně krok vpřed. Ochladilo se také konečně ve většině Evropy a tak nemůžeme říkat, že u nás je nejhůř, jak tomu měsíc skoro bylo... ale jinak hnus, toto jaro víckrát ne.
aviv
Nováček
 
Příspěvky: 577
Registrace: 01. 03. 2010 16:03
Bydliště:

Hodnocení: 2

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na květen 2017

Příspěvekod Nameless42 » 29. 04. 2017 17:59

Njn....To jsme to zase vyhrály. A samozřejmě se v tom zase "zasekneme" na několik týdnů. Zajímavé jak ta (ne)stabilita funguje skoro u jakékoliv povětrnostní situace (TV i TN). Ani bych se nedivil kdyby měl květen a červen 2017 podobný průběh jako v roce 2013. To taky bylo deštivo a chladno a pak najednou do toho vlna veder na přelomu 02. a 03. dekády června.

Nějaký nápady co by se zatraceně muselo stát aby se do toho vrátila větší svižnost :D ? Týden nad průměry, další týden pod + srážky.
Nameless42
Nový člen
 
Příspěvky: 44
Registrace: 23. 05. 2016 18:16
Bydliště:

Hodnocení: 3

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na květen 2017

Příspěvekod kapr » 29. 04. 2017 20:33

tak slunce už má sílu, dneska jsme se o tom přesvědčili, bylo polojasno a slunce pralo co to dalo..ráno sice ještě 0, ale postupně se teplota šplhala až ke 14 °C. Zítra a hlavně pozítří bude ještě teplej. Možná se dočkáme i 18 °C. Možná určitě. Přeháňky se nám dnes vyhýbaly. Uvidíme, co přinese ten příští týden, je tam dost nejasností...
https://www.weatherlink.com/embeddablePage/show/57bd9b1fcb98436b81959e278be157c1/summary
kapr
Mírně pokročilý

 
 
Příspěvky: 6951
Registrace: 30. 04. 2008 16:04
Bydliště:
Typ meteostanice:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 41

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na květen 2017

Příspěvekod francek » 30. 04. 2017 07:26

Víme akorát to, že zítra u nás bude možná 15st., dál je to nejisté a připomíná houpačku a konec příštího týdne opět víc chladnější počasí, ten studený mód se nás tak jen nepustí... Kéž bych se spletl
Srážky si myslím se pro nás budou ubírat a nebudou nijak význámné

A dnes ráno bylo nakonec 6 stupňů, to jsem čekal daleko míň, snad už ty mrazíky dají pokoj :ahoj:
francek
Nováček
 
Příspěvky: 603
Registrace: 26. 07. 2016 06:32
Bydliště:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 1

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na květen 2017

Příspěvekod dididi » 30. 04. 2017 10:08

No jak již bylo popsáno míra nejistoty docela značná a může se to převalit na všechny strany. Modely se rozschází a jednou má studený vývoj gfs nyní zase spíše ecák. Ale příští týden to teplotně nebude opravdu žádná trága. Pro mou lokalitu je škoda že nám ve výhledech výrazně mizí srážky ale tak nějak se to dalo čekat.
Dle gfs to zatím vypadá že studený vzduch se bude opravdu udržovat spíše severně od nás někde nad Baltem zatímco Balkán se bude rozpalovat postupně do tropů. Jen pro zajímavost pak výhled na polovinu května kde teplota zde je až +37 a tropické noci v Madarsku zatímco sever VB +4. Pochopitelně asi to bude poněkud jinak ale obecně to rozložení teplot by skutečně mělo odpovídat realitě možná ale v mírnějším kontrastu.
Pokud jde o studený vpád dle ecáku zdá se mi poněkud nepravděpodobné že to zrovna takhle bude. Oblast VT a její poměrně výrazný hřeben si myslím tu níži odkloní více východně a s. vzduch půjde oklikou od SV čímž ztratí hodně na síle. Nebezpečí by pak bylo spíše v nočních teplotách pokud by se jednalo o suché a bezoblačné počasí se slabým větrem kdy by denní amplitudy mohly dostat teplotu v noci docela nízko možná až pod bod mrazu a to zejména v těch náchylných lokalitách.
Nicméně vzhledem k situacím které máme za sebou jsem docela spokojen i když to zde byla velká klika díky větru a zejména oblačnosti a většina ovoce snad kromě meruněk to přežila. Jen těch srážek jsem čekal poněkud více není to zde žádná sláva. Riziko samozřejmě ještě existuje ale z 90% si myslím že je vyhráno. Dnes se snad dají zase do práce i včelky.
dididi
Mírně pokročilý
 
Příspěvky: 2917
Registrace: 24. 12. 2013 11:08
Bydliště:
Typ meteostanice:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 41

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na květen 2017

Příspěvekod aviv » 30. 04. 2017 17:32

Modely zaplaťpánbu po delší době ukazují " normální " počasí. Zkorigovaly se trochu srážky a přidaly lehce teploty, jen tak dál. Dnešek se také vydařil, dalo se být po celý den venku, jen to chtělo občas teplejší mikinu, ale na výlet bylo krásně :)
aviv
Nováček
 
Příspěvky: 577
Registrace: 01. 03. 2010 16:03
Bydliště:

Hodnocení: 2

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na květen 2017

Příspěvekod zapadni cechy » 01. 05. 2017 12:46

Což pak o to, počasí bude v příštím týdnu normální (ve smyslu, že mírné odchylky od normálu oběma směru jsou opravdu naprosto normální). Normální je i to ochlazení, které se asi chystá pro příští týden, nicméně v tuto dobu už opravdu nevítané. Ještě tak v pátek, v sobotu jsem si také myslel, že je to spíš méně pravděpodobné, teď ale moje obavy vzrůstají. Nejspíš už by to bylo za plného květu jabloní, které zdá se přežily ty dubnové mrazy, takže by to byla velká škoda, kdyby se zničily teď. Můj tip na to jak dopadne květen je, že bude srážkově průměrný, teplotně lehce nadprůměrný. Očekávám někdy kolem poloviny měsíce nebo po polovině měsíce rychlý přechod k letnímu charakteru cirkulace s teplotami i nad 25 stupňů, možná i prvními tropickými dny.
http://www.meteofrlazne.websnadno.cz/ - amatérská meteorologická stanice Františkovy Lázně
zapadni cechy
Nováček
 
Příspěvky: 761
Registrace: 28. 12. 2011 14:50
Bydliště:
Typ meteostanice:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 16

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na květen 2017

Příspěvekod dididi » 01. 05. 2017 13:20

Tak to co nyní dává ecák na 9-10.5. není vůbec pěkné a s tím co dává gfs na 11-12.5. s tím at jde rovnou do **** .U amíků jsou takovéto nápady docela běžné u ecáku mě to znepokojuje trochu víc. Ale tak je to celkem daleký výhled bohužel modely něco podobného dávají už delší dobu.
Kdyby byl leden tak se ten studený vzduch určitě vyleje východněji někde přes Ukrajinu nad Balkán a já věřím že i nyní to proběhne v nějaké mírnější formě protože -4 co dává gfs pro západní polovinu Čech a -2 až -3 plošně by byla fakt v tuto dobu velká nepříjemnost a všechno by pomrzlo.
A týden na to léto jak vyšitý. Počasí si s náma pohrává ale i situace kterou máme za sebou byla na většině území lepší než to vypadalo. Snad to dopadne i tentokrát dobře já tomu věřím.


//varel: ehm, poněkud nepřiměřená reakce na situaci, která možná ani nenastane...
dididi
Mírně pokročilý
 
Příspěvky: 2917
Registrace: 24. 12. 2013 11:08
Bydliště:
Typ meteostanice:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 41

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na květen 2017

Příspěvekod aviv » 01. 05. 2017 15:05

Tak daleký výhled se ještě xkrát změní - nemá cenu se zatím znepokojovat, nicméně je jasné, že ledoví muži mají letos nakročeno pravou nohou. Pokud budou podmínky může ten mráz jeden dva dny být, ale nemyslím, že plošně. GFS také dává pro Prahu -5, což si myslím je nesmysl. Ikdyž toto jaro mě už nic nepřekvapí.
aviv
Nováček
 
Příspěvky: 577
Registrace: 01. 03. 2010 16:03
Bydliště:

Hodnocení: 2

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na květen 2017

Příspěvekod Troll » 01. 05. 2017 17:46

No, tak já když se podívám na následujících cca 7 dní, tak se mi výhled počasí líbí. Teploty normální, dostatek srážek, občas i slunce, mrazy ani letní dny nehrozí, prostě tak, jak to má v ideálním případě na poč. května, uprostřed jara, vypadat. I když duben zde byl relativně vlhký, zejména v 1. a 2. dekádě, v posledních 10 dnech bylo srážek málo. V minulém týdnu sice převládalo hodně oblačnosti, ale srážek bylo ve skutečnosti max. v jednotkách mm. Poslední dva slunečnější, teplejší a větrné dny tak snadno způsobily, že je rázem docela sucho, jarní houby, které se nedávno objevily, začaly velmi rychle zasychat, a i potoky mají poloviční průtok než před týdnem či dvěma.

Výhled na období kolem 10. 5. skutečně straší vpádem studeného vzduchu, nyní spíše od S- SV. Pokud by se naplnily ty nejčernější scénáře, leckde by to znamenalo mrazy mezi 0/-3 st., ve vyšších polohách i -5 st. a sněhové srážky i mimo hory. Nicméně jisté to zatím není, přesto ty poslední, radikální výstupy Ecáku mě také poněkud zneklidňují. Kolem 20. 4. mi ta chladna přišla normální a běžná, ale v polovině května už je na to třeba koukat jinak, zejména pokud by tento vpád s teplotami v 850 hPa výrazně pod -5 st. teploty měl srazit na podobné hodnoty jako před 10 dny. Jinak i přes takovou skutečnost je samozřejmě možné, že 2. pol. měsíce se může nést v letním duchu a jako celek měsíc skončit teplý, uvidíme. Já osobně si ale na letní počasí klidně rád počkám třeba do června, teploty v max. kolem 20 st. by mi i koncem měsíce bohatě stačily.
Troll
Mírně pokročilý
 
Příspěvky: 1543
Registrace: 10. 10. 2010 20:51
Bydliště:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 38

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na květen 2017

Příspěvekod pepa » 02. 05. 2017 04:47

Ledovým mužům se asi nevyhneme, jde jen o to, jak dlouho to bude trvat a jaká bude síla studeného vpádu. Aktuální modely jsou zase o něco lepší než včera, ale to se bude ještě několikrát měnit. Je možné, že první část vpádu bude začátkem týdne a další pak cca čtvrtek a pátek. Je také vidět, že zatímco jinde už se i sever dost prohřívá, Skandinávie stále je a má být studená, bohužel - letos v pokročilejší fázi jara se to pumpuje k nám. Byl by to výsměch - po těch dvou týdnech nervů, kdy to dopadlo nakonec o něco lépe, aby vše dorazila třeba jen 1 noc příští týden, - a pak by nastal už spíše letní ráz počasí. Bohužel se to nedá vyloučit. No - a jak se zde už psalo, tento týden vypadá příznivě, průměrně či jen lehce podprůměrně, bylo by to hezké, nebýt toho rýsujícího se ochlazení.
pepa
Nováček
 
Příspěvky: 841
Registrace: 22. 06. 2014 13:46
Bydliště:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 8

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na květen 2017

Příspěvekod Ovar » 02. 05. 2017 10:42

Rád bych vyzdvihl, jak skvěle předpovídá mrazy GFS (aspoň myslím, že myforecast přebírá od něj), na výhledu 14 dní totiž tam již ty mrazy na příští týden měl úplně od začátku. Bylo to v době, kdy ještě tady řádily mrazíky a on už tam měl ve výhledu další mrazy. V tu dobu jsem si říkal, že je pěkně šáhlej a ejhle, on to pak už jen každý den potvrzoval a dneska už první náznaky další vlny mrazů naznačují i jiné modely.
Ono je totiž úplně skvělé, pěstovat v ČR ovoce :srdce: . My jsme meruňku, broskev, kiwi, fíky a pár dalších ubránili před -5,3°C za pomocí elektrickýho vytápění, obětovali tomu několik dní prací, padlo na to 300 m bublinkové fólie, a to zřejmě jen proto, aby to pak zmrzlo už v plodech v půlce května :srdce: :mysl: .

Je to k popukání, že plno rostlin dokáže v zimě přežít i -30°C ale v květnu je oddělá jedna noc s -1°C.

Mimochodem včerejší minimum 0,3°C, to se od Aladinových 5°C trochu vzdalovalo. Stejně tak srážky ze včerejška na dnešek, podle Aladina měla slabá vlna srážek přeházet přes JZ okraj kolem 5 ráno. Realita byla taková, že v 11 večer začalo cedit a lilo až do těch 5. Za noc tedy máme necelých 15 mm. Za mě tedy velké překvapení, půda je pořád hladová, nevytvořily se ani louže.
Ovar
Mírně pokročilý
 
Příspěvky: 1832
Registrace: 24. 12. 2012 14:28
Bydliště:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 48

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na květen 2017

Příspěvekod Viten » 02. 05. 2017 12:26

Aladin dneska o 8 stupňů mimo, k čemu takový model je když neumí přepovědět počasí ani na den dopředu ?
Viten
Nový člen
 
Příspěvky: 31
Registrace: 17. 12. 2012 18:13
Bydliště:
Nadmořská výška:

Hodnocení: -1

Co je to hodnocení?

Zpět na Předpověď počasí

  • Kdo je online

Registrovaní uživatelé: Žádní registrovaní uživatelé