Uživatelské menu

Statistiky

  • Příspěvků dnes3
  • Příspěvků včera2
  • Celkem příspěvků97685
  • Celkem témat1100
  • Celkem členů5517
  • Nový uživatelPruwan
  • Toplist
    Kdo je online

Předpověď počasí na červen 2017

Předpověď počasí v České republice na kratší i delší období, které sestavují samotní uživatelé - amatérští meteorologové.

Předpověď počasí na červen 2017

Příspěvekod Adi » 01. 06. 2017 10:17

Červen je tu

A aspoň zde pro dnešek přinesl nádherné jasné, nebo skoro jasné počasí s průzračným vzduchem, nočními teplotami na minimech v okolí 10, aktuální teploty jsou někde na 19. Krása. Slunko hřeje, přitom vzduch není dusný a horký.
Mimochodem včera přes Ostravsko přešlo pár slušných přeháněk, v okolí Frýdku a Kopřivnice byly i bouřky. U mně to hodilo něco málo přes 3 mm celkem a maxima nepřekročila hranici 24 stupňů.

Výhledy. Fronta o víkendu se žel spozdí a tak i celou neděli východ republiky bude trápit dosné vedro v okolí tropických
30 stupňů. Ochlazení příjde až v noci a v pondělí. Chladnější mód by měl vydržet do středy, ve čtvrtek a v pátek se vrátí horko. Během pátku Čechy by již mohla ovlivňovat fronta, k nám dorazí nejspíše v sobotu, načež to padá na na pár dní chladnějšího počasí.

Osobně to vidím tak, že i poté se poměrně výrazné vlny tepla se budou střídat s oceánským prouděním. Otázka zní, zda se nakonec neusadí horké počasí, což reálně hrozí.

No uvidíme. Červen tak či tak bude teplotně nadprůměrný.

Přeji pěkný den
Přání bývá nebezpečně často otcem myšlenky
Adi
Mírně pokročilý
 
Příspěvky: 3459
Registrace: 16. 09. 2008 19:51
Bydliště:
Typ meteostanice:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 43

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na červen 2017

Příspěvekod Tomáš.Malek » 01. 06. 2017 11:23

Musím přidat takovou úvahu k zamyšlení. A to co se děje s podnebím.
Začíná červen. Červen a červenec nemám rád a hrozím se jich už dlouho předem! Proč? Odpovědí je šílené počasí roku 2015 a to je jediný mód počasí, který v posledních létech připadá v úvahu. Červen a červenec navrhuji přejmenovat na "poten" a "zpocenec". Každý rok je totiž vedro, ještě větší vedro až zcela nesnesitelné vedro! :-! Léto jsem míval docela rád ale nyní ho kvuli tomu nesnáším. Především při práci je to utrpení.

Vzpomínám na léta před 15 až 20 lety. Počasí se střídalo v týdeních nebo několikadenních cyklech a krom horkých dnů byly i studené pod 20°C s deštěm. někdy pršelo i 14 dnu v kuse. Jindy bylo v maximech 31 stupňů a za dva dny přišla bouřka s deštěm.
Nyní to je tak že vždy už v červnu uhodí vedra která pak trvají i celé týdny s minimálními přestávkami a v červenci každoročně na nejteplejších místech se teploty blíží ke 40°C! což je hodnota která v těchto zeměpisných oblastech nemá co dělat! Brno a jižní Morava zažívá třeba týdenní série tropických dní kdy teplota v maximu neklesne pod +35°C! %) Takovéto počasí je běžně v Indii a Arabských Emirátech! Klasickým případem je léto 15 které nemá vubec obdob. Celý červenec a většinu srpna až do prvního září byly v převážné většině tropické dny a to skoro bez srážek. Časem došlo k uschnutí travního porostu a vegetace, v srpnu už stromy z teplotního šoku schazovaly listy a zůstaly zcela holé! Na zahrádkách ležely mrtvé slepice v srpnu za týden zemřelo v jedné vesnici sedm lidí, mezi nimi kamarád ve věku 55 let. Většina na srdeční potíže. Léto 16 bylo lepší i když červenec byl taky poměrně horký pouze nepadaly absolutní extrémy. Srpen byl chladnější ale září šokovalo protože bylo nejteplejší v historii a průměrnou teplotou se vyrovnalo horkému červenci! Obecne vzato vedra začínají čím dál dříve a končí čím dál později. Mimo to jsou stále častější a silnější. S hrůzou očekávám co bude letos po tom jak se to už zase hned na konci května rozjelo extrémními hodnotami teplot které odpovídaly v maximech i v denním průměru tak psím dnům v červenci.
Rád si vyslechnu názory ostatních jen mi tu nepište že toto je normální, to mě vyvede z míry.
Tomáš.Malek
Nováček
 
Příspěvky: 631
Registrace: 12. 02. 2010 01:06
Bydliště:
Nadmořská výška:

Hodnocení: -7

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na červen 2017

Příspěvekod pepa » 01. 06. 2017 11:39

Adi : podle mě je trochu odvážné tvrdit 1.6., že červen bude teplotně nadprůměrný ( i když já si to myslím také )
Tomáš Málek : je otázka, co brát jako normální - období 2000 - 2016, nebo 60-80 léta, nebo 19 století, nebo 16 století.. ? Z historie jsou známé výkyvy, a to někdy i podstatně brutálnější než poslední roky ( i když v tom může hrát roli i subjektivní pocit kronikáře ).
pepa
Nováček
 
Příspěvky: 841
Registrace: 22. 06. 2014 13:46
Bydliště:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 8

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na červen 2017

Příspěvekod Gregory » 01. 06. 2017 13:01

Gregory
Nový člen

 
 
Příspěvky: 171
Registrace: 03. 01. 2009 09:36
Bydliště:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 4

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na červen 2017

Příspěvekod edwinak » 01. 06. 2017 13:25

No nevím......
Zažila jsem obojí - 60-80 léta a dále do dneška. Střídají se období teplejší s obdobími chladnějšími, to je fakt.
Nikdy jsem ale nezažila tu hrůzu, která se konala v létě 2015. Kdy -jak píše Tomáš -odcházely stromy v srpnu, u nás dokonce 80ti leté duby. Skutečně od té doby též pozoruji to, co Tomáš - ty dlouhotrvající série horkých dní, nikoli tří-čtyřdenní intervaly střídajících se slunečných dnů s deštivými. je to tak Zřejmě nás nyní bude čekat období takovéto a budeme se jen modlit za déšť.
Toho je méně a méně.
edwinak
Nováček
 
Příspěvky: 677
Registrace: 22. 03. 2013 05:48
Bydliště:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 6

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na červen 2017

Příspěvekod Jaja » 01. 06. 2017 13:28

Jaja
Nový člen
 
Příspěvky: 183
Registrace: 26. 08. 2015 11:31
Bydliště:
Nadmořská výška:

Hodnocení: -4

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na červen 2017

Příspěvekod varel » 01. 06. 2017 14:46

Jaja: když už jsi ten Tomášův příspěvek celý ocitoval, tak jsem myslel že sis ho i celý přečetl, on nepíše o počasí posledních dnů...
https://www.wunderground.com/dashboard/pws/IBESTE10
varel
Mírně pokročilý

 
 
Příspěvky: 2351
Registrace: 23. 11. 2008 17:28
Bydliště:
Typ meteostanice:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 30

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na červen 2017

Příspěvekod godlike » 01. 06. 2017 15:42

Naposledy upravil godlike dne 01. 06. 2017 16:01, celkově upraveno 1
https://www.wunderground.com/dashboard/pws/IZDIBY16
https://app.weathercloud.net/d2394664632#current
godlike
Nováček
 
Příspěvky: 1186
Registrace: 14. 12. 2015 10:07
Bydliště:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 18

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na červen 2017

Příspěvekod aviv » 01. 06. 2017 16:00

@Tomas.Malek: také nemusím vedra, jedině snad u vody, ale nesouhlasím s tím, že začínají čím dál tím dříve: např. letos tomu tak nebylo a zatím počasí není nic výjimečného. Dnes krásný den, kdo nemusí slunce, tak ve stínu příjemně.
Rok 2015 byl extrém, ale já pamatuju velmi horké léto tuším že 2004 - pamatuju si to, protože kamarádka měla měsíc brigádu ve Žlutých lázních, ve stánku měla snad 50 st., takže dostala hned druhý den úpal. Teplo bylo toho roku už v květnu, to jsem zrovna maturovala a nebyla žádná výhra učit se v tom horku na maturitu a na zkoušky.
Nyní to vypadá na úplně klasický průběh června bez větších výkyvů. Srážky by měly přijít v neděli, pondělí, doufejme k tomu dojde.
aviv
Nováček
 
Příspěvky: 577
Registrace: 01. 03. 2010 16:03
Bydliště:

Hodnocení: 2

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na červen 2017

Příspěvekod edwinak » 01. 06. 2017 16:16

Průměrná teplota povrchu Země byla v roce 2016 nejvyšší od roku 1880, od kterého vědci tento parametr nepřetržitě sledují. Zprávu vydal v lednu 2017 Goddardův institut vesmírných studií NASA (GISS) a jeho údaje ve své vlastní analýze potvrdil Národní úřad pro oceán a atmosféru (NOAA).
Země se nejvíc oteplila v posledních 35 letech, přičemž 16 ze 17 rekordních let najdeme v období od roku 2001.


Toto je , bohužel, neoddiskutovatelné....
edwinak
Nováček
 
Příspěvky: 677
Registrace: 22. 03. 2013 05:48
Bydliště:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 6

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na červen 2017

Příspěvekod pepa » 01. 06. 2017 17:08

To že je celosvětově, ale i u nás, celkově stále tepleji, je jasné. Ale v minulosti zde podobně více či méně teplá období už byla, takže je to asi o tom střídání teplejších a chladnějších období. Mám doma Letopisy, které zpracoval Palacký - týká se to let 1378 - 1526, a podle toho co je tam uvedeno bylo počasí v podstatě stejné jako v našich časech, včetně klasických extrémů - povodně, vyschlé řeky, hromady sněhu, kvetoucí stromy na Petříně v únoru, mráz i v červnu apod. Zajímavé je, že popis klimatu u nás tak moc neodpovídá tzv. Malé době ledové, jejíž 1. fáze měla probíhat ve 13-15 století. Je dost možné, že tehdy došlo k velkému ochlazení v západní Evropě, ale u nás již tolik ne. U nás se to více, a hlavně dlouhodobě projevilo až v 17-18. století
pepa
Nováček
 
Příspěvky: 841
Registrace: 22. 06. 2014 13:46
Bydliště:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 8

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na červen 2017

Příspěvekod edwinak » 01. 06. 2017 17:34

Tak nám Gfs ubral víc jak polovinu srážek, který sliboval v minulým běhu. Achjo.
edwinak
Nováček
 
Příspěvky: 677
Registrace: 22. 03. 2013 05:48
Bydliště:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 6

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na červen 2017

Příspěvekod francek » 01. 06. 2017 18:29

Ale tak to se dalo čekat, každopádně nás v pondělí čeká teplotní propad pod dvacet a pak teploty zvolna porostou, na letní hodnoty se na východě možná dostanou až další víkend, no a prvního tvrdit, že bude červen nadprůměrný, no janevim, abychom se ještě nedivili... :ahoj:
francek
Nováček
 
Příspěvky: 603
Registrace: 26. 07. 2016 06:32
Bydliště:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 1

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na červen 2017

Příspěvekod Troll » 01. 06. 2017 19:00

No pravda je ta, že období, kdy se vyskytují horké dny či vlny se prodlužuje. Letos se sice po prvních letních dnech na poč. dubna teploty cca na měsíc vrátily do normálu a s vysokými teplotami se pak opět přihlásila až 2. pol. května, ale obecně se nepochybně trvale otepluje, otázkou je jaký na tom má podíl člověk a na kolik je to důsledkem přirozených cyklů. Uplynulé horké dny na poč. týdne sice na mnohých dlouho měřících stanicích rekordy nepřekonaly, ale i tak byly jedny z nejvyšších, jaké kdy byly za posledních mnoho desítek let v květnu změřeny, teplejší byl snad jen rok 2005.

Ještě před cca 20 lety bych si jen stěží dokázal představit 36 st. v prvním červnovém týdnu, tehdy mě vyvedl z omylu rok 1998, pak jsem si říkal, že 40,2 st. jen tak nepadne, a ejhle v roce 2012, při takové krátké, nenápadné vlně horkého počasí dokonce až v druhé pol. srpna to bylo překonáno. Ještě před 5 lety bych rozhodně supertrop v září také neočekával a ono před 2 lety bylo 1.9. i přes 37 st. a tropická noc, s hodnotami dosahující až k extrémům července či srpna. Nakonec i první pol. září loňského roku nám ukázala jak vypadá vydařený vrchol léta, takže je pravda že letní dny se mohou vyskytovat v období cca 8 měsíců, tropy v období cca 6 měsíců a supertropy od konce května do první zářijové dekády-minimálně. A co je třeba arktický den, to už naopak v nížině skoro ani nevím, naposledy byl podle mě v mé oblasti alespoň ve středních polohách snad v prosinci 2010. Na druhou stranu červen ještě není ani v extrémních letech až tak horkým měsícem, extrémní července a srpny bývají o 2 i více stupňů teplejší, spíše jde v červnu o subjektivní dojem, protože třeba v srpnu jsme již na vedra obvykle do jisté míry přivyklí.

Jestli bude letošní červen opět jeden z těch horkých nebo spíše průměrných, zůstává zatím otázkou, i když pravděpodobnost teplotně nadnormálního měsíce je podle mě vysoká. A bude to již asi platit i o první dekádě, které bude teplotně hruba odpovídat červenci. Klasickou medardovskou situaci zatím ale v modelech narozdíl od některých přispěvovatelů nevidím a ni ty srážky v příštím týdnu zde podle mě nebudou žádné terno, což je zvláště nepříjemné po relativně suchém a teplém květnu, kdy od 15. 5. nespadlo téměř nic.
Troll
Mírně pokročilý
 
Příspěvky: 1543
Registrace: 10. 10. 2010 20:51
Bydliště:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 38

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na červen 2017

Příspěvekod dididi » 01. 06. 2017 22:49

A je to tady zase. Otázka zda se planeta opravdu otepluje jak slyšíme ze všech stran a jestli je to normální a pokud to tak je může za to člověk?
Ale odpověd nikdo nezná odpověd dá až čas protože jediný nezpochybnitelný fakt je že planeta země se v minulosti oteplovala i ochlazovala bez vlivu lidí a to z různých příčin.
Řekl bych že vliv člověka v porovnání s možnostmi které má příroda ale i vesmír je v podstatě nicotný a že za bojem proti oteplování jsou v drtivé většině případů docela jiné důvody.
Ale třeba se pletu. Každopádně jsem přesvědčen že pravdu se nikdo z nás nedozví na to žijeme příliš krátce.
Co se dozvíme brzy je ve výhledu 14 dní. Momentálně se mi zdá že GFS je úplně mimo. Z raních 70-90 mm pro Čechy šel v poledne na 40mm nyní někde nemá ani 10mm-myšleno v týdením úhrnu. Nyní nás čekají dva velmi teplé dny Moravu asi i neděle. Pak mírné ochlazení ale od poloviny příštího týdne zase výrazné oteplování na příští víkend až k tropickým hodnotám. GFS to pak vygraduje na delší dobu možná až nad +30 a také další modely počítají z prouděním z jižních směru po zadní straně TV později ještě teplejší luft na přední straně brázdy NT.
Že by ta stacionární TN nad VB či Biskajem o které jsem psal ráno? To by nebylo nic pěkného,jen několika denní šnůra horkých a suchých dní. Výhled je to ještě docela daleký a modely dost tápou ale jak tu někdo psal když modely tápou je z toho nakonec teplo. Asi fakt jo. No od 7 do 29 června mam dovolenou a bude zde v Česku takže teplejší počasí bych bral. Voda v bazénu má 2 dny po napuštění již +23 slunce v tuto dobu má ohromnou sílu a rychle to prohřívá. Dělá to +2 stupně během dne ale v noci to o stupen zase vychladne vzhledem k naší lokalitě v údolí a ještě u lesa jsou tu noci docela chladný.
dididi
Mírně pokročilý
 
Příspěvky: 2917
Registrace: 24. 12. 2013 11:08
Bydliště:
Typ meteostanice:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 41

Co je to hodnocení?

Zpět na Předpověď počasí

  • Kdo je online

Registrovaní uživatelé: Žádní registrovaní uživatelé