Uživatelské menu

Statistiky

  • Příspěvků dnes3
  • Příspěvků včera2
  • Celkem příspěvků97685
  • Celkem témat1100
  • Celkem členů5517
  • Nový uživatelPruwan
  • Toplist
    Kdo je online

Předpověď počasí na červenec 2017

Předpověď počasí v České republice na kratší i delší období, které sestavují samotní uživatelé - amatérští meteorologové.

Re: Předpověď počasí na červenec 2017

Příspěvekod dididi » 17. 07. 2017 21:29

Mam dotaz jaký je rozdíl mezi modely a synoptikou? Pokud sem někdo v podstatě ocituje a přepíše vývoj dle modelů žádný přínos to samozřejmě není na druhou stranu z výhledů modelů čerpáme všichni ve svých úvahách.
Modely samozřejmě dělají chyby a ty se snažím hledat někdy s menším jindy s menším úspěchem. Ale spíše se sanžím poukazovat na jiné možnosti vývoje. Ostatně ani ty modely nejsou jednotné a někdy se radikálně mění z každým výstupem.
Pokud jde o hodnocení sucha tak se stačí podívat na stránky ČHMÚ a hned vidím že sucho přetrvává na cca 70% území v povrchových vrstvách a hlouběji je to ještě horší.
Pokud jde o teploty červen druhý nejteplejší od r. 1961. Víc nemám co dodat jak k suchu tak teplotám.
Osobně si nijak nestěžuji vlhko tady momentálně je i když jen v hloubce cca 30-40 cm a teplo mi nevadí spíše naopak. A jsme zde na tom určitě lépe než je republikový průměr,nicméně stačí 4 horké dny a bude po pohodě.
Ale souhlasím že na většině území se současný stav nedá s r. 2015 srovnávat.
dididi
Mírně pokročilý
 
Příspěvky: 2917
Registrace: 24. 12. 2013 11:08
Bydliště:
Typ meteostanice:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 41

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na červenec 2017

Příspěvekod wenzel » 17. 07. 2017 23:16

Ano výhledy jsou stále nejisté, protože nevíme, jak se přesně zachová zvlněná st. fronta, která nás bude ovlivňovat od čtvrtka. Záleží jak moc postoupí na východ. Můj tip je, že se až nad Moravu nedostane, ale třeba se mýlím. Znamenalo by to pro Moravu horko od středy do po - út. V Čechách minimálně bouřky, možná i nějaký trvalejší deštík. Ale moudřejší budeme až den dva předem. Fronta se pak nad námi rozpadne a oteplí se i na západě, jak moc bude záležet na tom, jak se prohloubí TN nad Británií a zda sestoupí jižněji nad Biskajský záliv, pak by bylo opravdu hodně horko. Od po - út asi ochlazení, ale je to velmi daleko.
Zajímavé jsou předpovědi CAPE již na tuto středu pro jihozápadní polovinu Čech, hodnota kolem 2000 kJ je opravdu slušná, ale samozřejmě CAPE neznamená pro vznik bouřek vše.
Dididi: Já v lese ještě nebyl, ale slyšel jsem, že zatím začaly růst jen kováři v bučinách. Očekávané tropy růst hub přibrzdí, ale pokud vydrží vlhko, tedy zaprší, začnou asi masivně růst po dalším ochlazení příští víkend, dám vědět.
wenzel
Nováček
 
Příspěvky: 677
Registrace: 12. 10. 2008 09:17
Bydliště:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 12

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na červenec 2017

Příspěvekod Tomfik » 18. 07. 2017 07:50

To se tu zase sneslo zla. Nemyslel jsem, že není sucho, ale že předpovídat sucho se od jisté doby tady nosí, protože to je prostě tady zoufalostí odsouhlaseno.
Já neříkám, že budou srážkové hody, ale oblast střední evropy začátkem příštího týdne ovládnou plytké TN, a jak je to se srážkámi v takových oblastech je hodně hodně daleko, ale spíše jsou než, že nejsou.
Další věc jsou lokální bouřky a ještě zajímavější je sobota, kdy se může ta fronta vlnit nad moravou nebo čechy, nyní to vypadá spíše na rozhraní čech a moravy. Ale to jsou jen posunky, ta páteční noční vlna může přerůst v pěkný srážkový úhrny. Z těch supertropů toho moc nezbyde, jediný opravdu horký a supertropický den je čtvrtek, s tím, že ve středu padne trop také. Ale je skoro vrchol léta, žádný neobvyklý jev.

Stran modelů, je to o tom, že většina tohoto fóra se lépe orientuje v GFS, ano je přehlednější, detailnější a srážkově je výborný na pár dní dopředu a přesně se dá odhadnout postup těch srážek.

naopak ECMWF je co se týče synoptiky přesnější a výhledy má blíže pravdě. Pokud k tomu přihlédnete, dá se to velmi přesně odhadnout, pokud je rozdíl mezi nimi a rozdíl způsobují časté niance GFS, které se opakují, dá se velmi dobře odhadnout.

Jsou zde jistě kvalifikovanější uživatelé, neumím odhadnout fén na JZ čech, neumím znát detaily některých oblastí, ale u sebe to už povětšinou trefím.

Tudíž můj odhad, čtvrtek jv až 35C, pátek již chladněji a sobota vlnění studené fronty na západní části moravy s tím, že modely se upřesní.
Na začátku dalšího týdne proniknou TN nad SE a začne více a více :dest:
Nejnižší teplota 7.1.2017 - -27,1C
Nejvyšší teplota 20.8.2012 - 34,7C
Tomfik
Mírně pokročilý
 
Příspěvky: 3241
Registrace: 06. 11. 2008 09:43
Bydliště:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 35

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na červenec 2017

Příspěvekod Adamemcz » 18. 07. 2017 08:00

zde mám model teplot pro zítřek
Přílohy
17071918_1500.gif
Adamemcz
Nový člen
 
Příspěvky: 4
Registrace: 17. 07. 2017 20:06
Bydliště:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 0

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na červenec 2017

Příspěvekod Jaja » 18. 07. 2017 09:34

Jaja
Nový člen
 
Příspěvky: 183
Registrace: 26. 08. 2015 11:31
Bydliště:
Nadmořská výška:

Hodnocení: -4

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na červenec 2017

Příspěvekod kapr » 18. 07. 2017 11:22

Jihovýchod není jižní Morava a jižní Morava není jihovýchod.. Proto jsem napsal že 35 na jv nebude, možná Strážnice bude blízko.. Uvidíme, ale zatím žádná velka horka nebyla, vždy jen jednodenní záležitost.. Ani tropická noc se zatím nevyskytla..noci jsou stále poměrně chladné na léto a poslední roky. U nás.
https://www.weatherlink.com/embeddablePage/show/57bd9b1fcb98436b81959e278be157c1/summary
kapr
Mírně pokročilý

 
 
Příspěvky: 6951
Registrace: 30. 04. 2008 16:04
Bydliště:
Typ meteostanice:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 41

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na červenec 2017

Příspěvekod pepa » 18. 07. 2017 15:42

Tak jsou tu opět rozdíly teplot mezi jihem a severem, jako už několikrát, asi to tak bude i v následujících dnech. Tak nějak podobně bych si tipl i srážky od čtvrtka - kde byla slušná zálivka, tak bude i více bouřek, jižní Morava, jih Vysočiny a jihozápad Čech podle mě nedostane nic moc. Tropická vlna bude poměrně krátká a ani ne moc výrazná, i když - vzhledem k tomu, že jih Moravy měl už včera 29°C a dnes přes 31°C, tak bych si kolem 35°C ve Strážnici, popř. Brodě nad Dyjí nebo Dyjákovicích ve čtvrtek tipl. No, a tak jako letos obvykle - horká vlna nebude tak horká jak vypadala, tak asi ani ochlazení nebude žádné drámo, podle modelů tak od úterý do čtvrtka příští týden, a pak oteplování. Ale je to daleko, kdoví jak se to vyvine.
pepa
Nováček
 
Příspěvky: 841
Registrace: 22. 06. 2014 13:46
Bydliště:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 8

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na červenec 2017

Příspěvekod mates.lukas94 » 18. 07. 2017 20:30

Aladin vypadal slibně v tom výstupu, který je aktualizován kolem poledne. :thx: Ukazoval na zítřek a čtvrtek 29°C, nicméně realita bude jiná a tak si zítra a pozítří dáme tropické dny, tedy minimálně dva, můj tip pro moji oblast je 32°C na zítřek a 33°C ve čtvrtek. Dále do pondělka asi kolem 30°C, popř. o nějaký ten stupeň méně.
mates.lukas94
Nováček
 
Příspěvky: 556
Registrace: 07. 11. 2014 19:49
Bydliště:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 2

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na červenec 2017

Příspěvekod Troll » 18. 07. 2017 20:51

Tak zde na SZ se horká vlna smrskne do jednoho, max. 2 tropických dnů, zítra bude trop téměř určitě, ale čtvrtek je už nejistý, možná zde teploty přes 30 st. už vystoupit nestačí. Již na zítřejší večer nám některé modely slibují první srážky - přeháňky a bouřky před frontou, ve čtvrtek pak již od rána přibývání frontální oblačnosti s následnou možností srážek. Jak vydatné zde nakonec budou, zatím netroufám moc odhadovat, ale spíše to vypadá, že SZ mnoho srážek nedostane. Pátek a víkend pak vypadá na tlakové bahno v souvislosti s rozpadající se frontou nad stř. Evropou s místními, někde snad i vydatnými, přeháňkami a bouřkami a teplotami zde do 30 st. v maximech, tj. docela typické vrcholně letní parno. I přes to, že nás třeba žádná velká bouřka netrefí, přesto pár mm skoro každý den vidím jako celkem pravděpodobné a před nejhorším suchem by nás to mohlo díky srážkám z konce června a minulého týdne prozatím ochránit a dokonce by někde mohly konečně začít růst i houby. Další ochlazení od Z - SZ zřejmě přijde v první pol. příštího týdne, ale v podstatě jen na normální červencové hodnoty a max. mezi 20/24 st. Následně se zdá, že po sv. Anně nastane další oteplení.

Na čtvrteční max. na JV jsem zvědavý, ale podle mě to nad 36 st. asi nevystoupí.

Kapr: a co je tedy podle tebe jihovýchod? Podle mě v užším pojetí zhruba Jihomoravský (snad s výjimkou jeho nejsevernější části) a Zlínský kraj, v širším pojetí pak oblast skoro celé Moravy. Za SZ pak beru naopak Ústecký a Karlovarský kraj, v širším pojetí pak celou SZ polovinu Čech, tj pás cca od Českého Lesa přes Prahu až někam po Liberecko či Krkonoše.
Troll
Mírně pokročilý
 
Příspěvky: 1543
Registrace: 10. 10. 2010 20:51
Bydliště:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 38

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na červenec 2017

Příspěvekod Jarda Max » 18. 07. 2017 21:58

Jsem rád, že to horko nebude trvat dlouho, snad to zůstane nadále na střídačku, jako dosud. Dnes jsem našel v našem pražském lesíku houby (tentokrák opravdu) - babky, hnědáky. Ten sobotní liják bodnul. Taky hodně pomohl nedávný extrémní déšť (80-100mm), sice povrch rychle oschnul, ale vegetace je pořád svěží. Takovou vydatnou vlnu bych přál J a JV.

Po víkendu se bude TN pokoušet prokousat na východ, ale asi se zase stáhne zpět, a tak by se to mohlo opakovat. Tepleji bude častěji na jihu Moravy. Vyhraje trvalejší vedro a sucho nebo chladněji? Po loňském horkém konci srpna a září moc netoužím, to by bylo po houbách… Zbytečný model CFSv2 drží na léto průměr a s podzimem začíná topit, jako vždy…
Jarda Max
Nováček
 
Příspěvky: 677
Registrace: 07. 11. 2015 09:57
Bydliště:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 14

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na červenec 2017

Příspěvekod Tomfik » 19. 07. 2017 06:42

Nejnižší teplota 7.1.2017 - -27,1C
Nejvyšší teplota 20.8.2012 - 34,7C
Tomfik
Mírně pokročilý
 
Příspěvky: 3241
Registrace: 06. 11. 2008 09:43
Bydliště:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 35

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na červenec 2017

Příspěvekod pepa » 19. 07. 2017 14:19

Celorepublikový průměr je v červenci cca 18°C, takže cca 12 min. a 24 max. V nížinách je to o 1-2 °C více, kolem 600 m cca o 2°C méně. Ale asi 2 nebo 3 dny budou opravdu celý jeden obrovský stupeň pod průměrem, což bude pro média klimatická katastrofa. Z dnešního pohledu skončí červenec asi 1,5 °C nad průměrem, ve srovnání s novým průměrem 1981-2010 asi o 0,8°C. Ale provozovatelé koupališť budou brečet. Včera u nás bylo sice 27°C, ale odpoledne se na hodinu zatáhlo, takže koupaliště prázdné. No a dnes máme trop, ale teď jde okolo bouřka a po práci lidé na koupaliště už nepůjdou. Takže výsledek pro naši mediální žumpu, a bohužel přibližně 50% lidí - pro mě totálních blbečků s mozečky IQ tykve - extrémně studené a deštivé léto.......
pepa
Nováček
 
Příspěvky: 841
Registrace: 22. 06. 2014 13:46
Bydliště:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 8

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na červenec 2017

Příspěvekod Troll » 19. 07. 2017 16:37

Přesně tak, těch skoro 20 st. platí pro centrum Prahy, možná pro jih Moravy. V mé lokalitě je to něco kolem 18,5 - 19 st. a ve středních polohách spíše 16-17 st. Průměrná max. v červenci jsou v nížinách Čech právě zhruba kolem 24 st., ojediněle možná více, ale ve středních polohách to klidně může být někde i jen těch 20 - 21 st. Jinak interval 20/24 st. znamená zhruba to, že v polohách do 600 m. n. m. budou max. nejčastěji v tomto rozmezí, s tím že není vyloučeno aby to ojediněle bylo i o 1 či 2 st. více nebo méně. Jinak v této chvíli asi není podstatné ani možné předpovědět, jestli ochlazení bude na hodnoty 1 st. nad či 1 st. pod normál, nicméně bylo to myšleno tak, že na nějaký vícedenní několikastupňový podnormál to zatím nevypadá.
Troll
Mírně pokročilý
 
Příspěvky: 1543
Registrace: 10. 10. 2010 20:51
Bydliště:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 38

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na červenec 2017

Příspěvekod wenzel » 19. 07. 2017 17:31

Zítřejší srážky budou určitě výraznější než čeká například Aladin, viz jeho předpověď srážek dnes z 12 UTC na dnešní odpoledne. Pro Vysočinu nedával žádné srážky, přitom někde spadlo i přes 20 mm. I zítra budou úhrny mnohem vyšší než čeká, ale nebudou to patrně plošné srážky, budou velké rozdíly mezi i málo vzdálenými místy. Zda při přechodu této fronty nebo té pondělní něco plošnějšího přijde, není vůbec jasné, bohužel.
wenzel
Nováček
 
Příspěvky: 677
Registrace: 12. 10. 2008 09:17
Bydliště:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 12

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na červenec 2017

Příspěvekod dididi » 19. 07. 2017 20:12

Tak já přidám svá čísla pokud jde o průměrné teploty. Používám průměry za období 1982-2011 a to z toho důvodu že v r. 1981 jsem až do podzimu vykonával základní vojenskou dvouletou službu. Všechna data za toto období jsem sám pravidelně měřil i když je pravda že profesionální teploměry jsem začal používat až později kdy se má stanice změnila ze srážkoměrné na klimatologickou.
Za výše uvedené období je průměrná červnová teplota +17,2 červencová +19,1 a srpnová +18,5.
Má oblast patří k nejteplejším v rámci ČR i když se najdou místa kde je ještě o trochu tepleji. Nakonec Řež je vzdušnou čarou cca jen 10km ale kvalitu měření teplot na této stanici jsem zde již komentoval.
Nyní k výhledům. GFS plánované ochlazení docela brutálně osekal a podle posledního výstupu se již nedá uvažovat zda některý den klesne maximum pod 20 nýbrž zda vůbec klesne pod hodnotu letního dne. Osobně se myslím že zítra půjde ale s teplotama zase níž nicméně žádné výrazné ochlazení z toho nekouká a to ani nemluvím o jeho délce která zdá se bude pouhou epizodou.
Co je horší to jsou velmi nepříznivé výhledy srážek ale i zde snad dojde k nějaké korekci směrem nahoru. Ovšem návrat k vysokým úhrnům které měl pře pár dny to taky nebude.
Očekávám po zbytek července mírně nadprůměrné teploty a to hlavně z důvodu poměrně velké oblačnosti zejména v denních hodinách a tedy menšího slunečního svitu. Jinak by bylo ještě tepleji.
Jsem zvědav na začátek srpna z ohledem na to že jsem ve výhledu léta odhadoval jako nejteplejší období týden od 3 do 10 srpna a shodou okolností s tím nyní GFS počítá. Samozřejmě zítra tam může dát +15 jen jsem si tak na to při pohledu na tu synoptiku vzpomněl.
dididi
Mírně pokročilý
 
Příspěvky: 2917
Registrace: 24. 12. 2013 11:08
Bydliště:
Typ meteostanice:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 41

Co je to hodnocení?

Zpět na Předpověď počasí

  • Kdo je online

Registrovaní uživatelé: Žádní registrovaní uživatelé