Uživatelské menu

Statistiky

  • Příspěvků dnes0
  • Příspěvků včera3
  • Celkem příspěvků97685
  • Celkem témat1100
  • Celkem členů5517
  • Nový uživatelPruwan
  • Toplist
    Kdo je online

Předpověď počasí na srpen

Předpověď počasí v České republice na kratší i delší období, které sestavují samotní uživatelé - amatérští meteorologové.

Předpověď počasí na srpen

Příspěvekod Troll » 29. 07. 2017 13:00

Tak myslím, že je nejvyššší čas založit vlákno pro srpen, stejně již všichni píšemo o horké vlně na jeho počátku. Po teplém červenci vše nasvědčuje tomu, že přinejmenší začátek nového měsíce bude horký přímo extrémně a ty dosavadní horké vlny z června a července byly jen slabým odvarem. Jsem zvědav, zda teploty zejména na J - JV nebudou přepisovat absolutní extrémy pro jednotlivé stanice. Podobné megatropy jsme si užili naposledy v srpnu 2015, nyní se zdá, že zejména na V ty tepoty budou podobné. Modely nám kreslí velmi teplý skoro celý první srpnový týden a upřímně, nemyslím si, že by se pak nějak výrazně a dlouhodobě ochladilo, spíše očekávám i nadále střídání průměrných teplot s vlnami horkého počasí (i když takové extrémy už snad pak nebudou) i nadále. Asi nepřekvapí, že měsíc jako celek očekávám teplotně nadnormální, otázkou zůstává jak moc. Jeho první dekádu pak možná čekám i jako jednu z nejteplejších v historii, zejména na V a J. Pokud se v průběhu měsíce výrazněji ochladí na dlouhodobě spíše normální - podnormální teploty, bude to nejdříve až v druhé pol. měsíce ale také může teplo, i když asi v méně extrémní podobě, pokračovat až do září, uvidíme. Jistá astropředpověď už několik měsíců slibuje srpen podobný roku 2015, a já jí dlouho považoval za nesmysl, ale nakonec možná bude úspěšněnjší než CHMI ještě před týdnem.
Troll
Mírně pokročilý
 
Příspěvky: 1543
Registrace: 10. 10. 2010 20:51
Bydliště:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 38

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na srpen

Příspěvekod Rosťa » 29. 07. 2017 13:41

Ahoj
Taky myslím,že si ty tropy vyžerem a srpen opět po 2 letech bude mordorem,ale snad se pletu.Jsem zvědav jestli budou čhmu vydávat měsíční výhled a ztrapňovat se dál,z chladnějšího a deštivého srpna rovnou po týdnu suchá výheň.
Rosťa
Nováček
 
Příspěvky: 904
Registrace: 27. 11. 2014 12:01
Bydliště:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 7

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na srpen

Příspěvekod zapadni cechy » 29. 07. 2017 15:21

Tak to, že bude srpen jako celkem teplý, už je v podstatě stoprocentně jisté a to ještě předtím, než začal. Odchylka prvního srpnového týdne bude tak 5 až 7 stupňů nad normálem a to se ještě myslím držím docela při zdi. Asi si dokážeme spočítat, jak by musel vypadat zbytek srpna, aby se odchylka aspoň vyrovnala...a takový vývoj nepovažuji za reálný. Na druhou stranu srpen podobný tomu před dvěma roky taky nečekám, myslím, že po příštím víkendu je nejpravděpodobnější takové střídavé počasí s kratšími teplými i chladnějšími obdobími.

Jinak když se podívám na dnešní teploty předpovídané čhmu, tak si osobně myslím, že jsou zbytečně konzervativní. Už na zítřek jsou podle mého názoru podhodnocené - myslím, že už zítra budou naměřeny teploty 34-35 stupňů a to nikoli ojediněle. A když se podívám na úterý, tak já bych celkem bez rozpaků dával tak rozmezí 34/38, kvalita vzduchové hmoty na to bude dostatečná a v mnohém i předčí to, co jsme tu měli na začátku července 2015 nebo v srpnu 2015. Oblačnosti ani větru taky myslím nebude moc. Co by možná mohlo hrát trošku proti, je ten vlhčí a chladnější týden, který včerejškem skončil. Zemský povrch je přece jen trochu zvlhčený a zchlazený, i když také asi ne všude.

A propo chladnější týden...musím říct, že mě ty letošní rozdíly docela překvapují, když tady třeba píšete z některých míst, která jsou v podobných nadmořských výškách jako my tady, že jste měli třeba jeden den těsně pod dvacet. Tak jen pro představu maxima postupně za pondělí až pátek tady u nás ve Františkových Lázních: 20,1 - 15,3 - 15,7 - 18,0 - 20,9. Se srážkami nebudu provokovat, ale červenec už má splněno...

A jen tak zkusmo si tipnu nejteplejší místa v úterý 1. srpna - celorepublikově třeba Dyjákovice 39,1. Pro Čechy třeba Plzeň Bolevec 37,2. U sebe počítám tak se 34 stupni.

A upřímně řečeno - ani si moc nepřeju, aby nás zasahovaly nějaké bouřky. Např. to, co bude postupovat přes Německo do Čech v úterý večer a v noci, budou asi pořádná monstra, která dokážou udělat víc škody než užitku.
http://www.meteofrlazne.websnadno.cz/ - amatérská meteorologická stanice Františkovy Lázně
zapadni cechy
Nováček
 
Příspěvky: 761
Registrace: 28. 12. 2011 14:50
Bydliště:
Typ meteostanice:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 16

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na srpen

Příspěvekod Adi » 29. 07. 2017 15:48

Ahoj,

Takže zkouknul jsem nejnovější ansámbly a NAO. Podle toho by tropy zde mohly strašit až do 9.8, s krátkou přestávkou pátého, požná ještě šestého srpna. Takže defacto celá první dekáda s teplotami leckde až 10 stupňů nad průměrem. Zprůměrováno, dá to oněch zmíňovaných 5-7 stupňů za dekádu.
Teploty skutečně budou stoupat na docela extrémních 34-38. Jestli to někde vyleze ke 40, je otázkou. Pravda je, že vzduch, který sem proudí, je poměrně suchý, takže potenciál k prohřívání tam skutečně bude :(
Nao index má stoupat ke konci dekády, zároveň v podstatě všechny ansámbly se shodují na ochlazení. Dneska.
Z výše uvedeného lze odhadnout, že druhá dekáda by mohla být teplotně snesitelnější s tím, že návrat extra horkého počasí na konci srpna není vůbec vyloučen.
Takže srpen bude jednoznačně nadporůměrný, jde jen o to, zda extrémně, nebo "pouze" v rámci relativně běžných nadnormálů.
Opačně to platí o srážkách - očekávám srpen suchý, možná druhá dekáda něco nadělí, popřípadě fronta pátého. Jenže ta bude především v bouřkovém podání, takže někde spadne měsiční úhrn a spláchne to půdu a jinde nespadne ani kapka. Takže tu nelze považovat za relevantní zdroj vláhy.

Tož tak :( Netěší mně to a docela mně překvapují hlášky typu "konečně" léto. To jakože během dvou nadprůměrně teplých měsícú léto nebylo, červen přitom patřil mezi jeden z nejteplejších měsíců vůbec. To musí být 35 až 40 aby bylo jakože léto WTF? ....
Sorry za off topic, to mně dožralo :)

Červenec, přestože na mnoha místech slušně pršelo (Díky Bohu za to) bude mít dobré dva stupně kladnou odchylku od normálu .... Aspoň to tak vidím zde, ve Slezsku ... Jinde, kde nepršelo tolik kladná odchylka teplot bude nejspíše i větší ...

zatím
Přání bývá nebezpečně často otcem myšlenky
Adi
Mírně pokročilý
 
Příspěvky: 3459
Registrace: 16. 09. 2008 19:51
Bydliště:
Typ meteostanice:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 43

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na srpen

Příspěvekod schneefall » 29. 07. 2017 18:11

Zapadnicechy
to jsi tam měl ty maxima opravdu nízká. Na chatě u Rumburka mám maxima PO - PÁ ve výšce 492 m následující:
21,6 - 19,9 - 17,5 - 18,2 - 20,9. Letos tam nebyl ještě zaznamenán tropický den (premiéra pravděpodobně v úterý). Srážky za červenec zatím 140,4 mm, červen 105,6 mm takže z této oblasti spokojenost.
Počasí v Košťanech u Teplic
Počasí v Krásné Lípě u Rumburku
schneefall
Nový člen
 
Příspěvky: 116
Registrace: 31. 12. 2009 01:22
Bydliště:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 0

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na srpen

Příspěvekod Kelt » 29. 07. 2017 18:55

Ahoj.
Souhlasím s Adim, léto pro mě opravdu nejsou teploty nad 35. To, co nás čeká, nemá s normálním létem ve střední Evropě nic společnýho. Nebo už to neplatí? Pokud jde o srážky, přivítal bych další, ale samozřejmě nejvíc všem vysušenejm.
Zatím to vypadá, že srpen bude neskutešně suchej.
Kéž je aspoň podzim dostatečně deštivej. Mám rád přísloví:Září jezdí na strakatý kobyle.
Suchu zmar, dešti zdar! :ahoj:
:bourka: :dest: :dest:
Kelt
Nováček
 
Příspěvky: 322
Registrace: 23. 06. 2008 12:49
Bydliště:

Hodnocení: 8

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na srpen

Příspěvekod mates.lukas94 » 29. 07. 2017 20:00

Takhle - někteří na FB při vlně ve Španělsku s 45°C to chtěli tady u nás...

Série mnoha tropických dní začne zítřkem, čekal jsem tak 30°C, ale už zítra 31-32°C, stejně tak v pondělí. V úterý to bude mnohem víc, Aladin dává až 37°C pro Bohumín, zřejmě tedy padnou kromě supertropických dnů i tropické noci podle Aladina. Dále ve čtvrtek a v sobotu to hlavní horko. Hlavní i kontrolní běh GFS dávají ještě oteplení na konci dekády, průměr ansámblů je od 6. - 7.8. v průměru. Jsem opravdu zvědav na maximum nadcházející tropické vlny a to i na Slovensku, čtyřicítka není vyloučena. A to to na začátku vypadalo na dvoudenní nebo třídenní vlnu u nás, nakonec to vypadá na 8 TD v řadě.
mates.lukas94
Nováček
 
Příspěvky: 556
Registrace: 07. 11. 2014 19:49
Bydliště:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 2

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na srpen

Příspěvekod Lamacan » 29. 07. 2017 20:56

Ahojte,
tiež si nemyslím, že toto počasie je pre nás to pravé orechové. Dnes naštastie iba 28, ale v najbližších dňoch nám dáva GFS až 39 a to vo štvrtok a v sobotu. Uvidíme, možno dáme aj rekord (doteraz 39,2 z 8.8.2013). Avšak na akutálny stav zrážok v západnej časti Bratislavy to bude pre prírodu znásobenie utrpenia (od začiatku roka máme slabo nad 170 mm - deficit okolo 160 mm). Z opačného hľadiska je však suchý vzduch v teplách oveľa príjemnejší, takže aspoň malé pozitívum. Už si ozaj nepamätám, kedy naposledy sme tu mali cez leto stabilnú tlakovú níž a aspoň 5 dní ľahkého dažďa s malými prestávkami. Bohužiaľ od decembra 2016 sme neustále v zrážkovom deficite (kumulatívne do dnešného dňa -200 mm) a jediné zrážky sú modelmi predikované až nad 300 h, čo vieme ako opäť dopadne...
Lamacan
Nový člen
 
Příspěvky: 12
Registrace: 29. 07. 2017 20:40
Bydliště:
Typ meteostanice:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 0

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na srpen

Příspěvekod godlike » 29. 07. 2017 23:15

Stredomori je teda prohrate az beda. :-! Mame se nac tesit.
Obrázek

Dnes byl pro me jeste prijemny letni den, s teplotou atakujici 28st, pri dopoledne oblacne pozdeji polojasne obloze a mirnem vetru. Prekvapuje me, jak se na noc uz moc neochlazuje, po netropickem dni zatim teplota neklesla pod 20st a to je mirne po pulnoci. %)
https://www.wunderground.com/dashboard/pws/IZDIBY16
https://app.weathercloud.net/d2394664632#current
godlike
Nováček
 
Příspěvky: 1186
Registrace: 14. 12. 2015 10:07
Bydliště:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 18

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na srpen

Příspěvekod Troll » 30. 07. 2017 11:42

Tak na Ja V to stále více vypadá na supertropy skoro celý příští týden. Zatím ještě stále věřím tomu, že modely, zejména GFS teplotu v 850 hPa nadhodnocuje, zejména na druhou pol. příštího týdne, protože jinak by pro V část ČR šlo asi o nejvýraznější hot wave v historii měření, horší než kolem 10.8. 2015 nebo na přelomu července a srpna 1994. Pak bych předpověd teploty pro příští týden pro V a JV nebyla max. až 34 st. ale spíše tak 35 - 39 st.
Troll
Mírně pokročilý
 
Příspěvky: 1543
Registrace: 10. 10. 2010 20:51
Bydliště:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 38

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na srpen

Příspěvekod paja » 30. 07. 2017 11:56

Tak Norové v posledním výstupu pro mé okolí dávají max 33 a to ve středu. Pak by se teploty měly postupně snižovat. Tento průběh by mi bohatě stačil. Na neděli dokonce i srážky. Uvidíme jaká bude skutečnost. Řeka je na hranici sucha a pokud by přišly opravdu na delší dobu teploty 35 a víc, tak by tam bylo velké kulové.
Počínaje dneškem všechny okna zavřené, a větrat se bude max mezi 5 a 6 ráno. Snad ta výheň nebude trvat dlouho.
paja
Nováček
 
Příspěvky: 400
Registrace: 01. 01. 2017 12:59
Bydliště:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 2

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na srpen

Příspěvekod Meteo Weather » 30. 07. 2017 12:05

Ani mi jako nejde o to, aby byly takto vysoké teploty v kuse cca 10 dní i když mi to vůbec nevadí jako většině zde .. Ale jde mi hlavně o to, aby už aspoň tak týden bylo v kuse stále slunečné počasí bez deště, takto si představuji konečně pořádné léto a je mi jedno jestli bude 37°C nebo 27°C, obojí je pro mě ideální letní teploty na koupání a různé venkovní aktivity .. Červen i Červenec byl sice nadprůměrně teplý, ale i přesto jsme tu měli pouze 3 tropické dny za dva měsíce a ještě k tomu se většinou odpoledne přihnala bouřka nebo se zatáhlo a nebylo to prostě to pravé počasí na koupání ... A nehledě o tom, že tu ještě ani jeden týden stálého slunečného a tropického počasí nebylo. Takže teď je konečně na čase, aby se to napravilo, navíc nám tu minulý týden každý den lilo, takže o sucho u nás strach nemám. Navíc aladin nám už i pro dnešek na noc kreslí solidní úhrny z bouřek a to ani nemluvím o tom jaký lijavec přijde z úterý na středu, takže ani o vláhu nepřijdeme a navíc už teď v lesích rostou praváci, babky, podoubáci ... atd :)

A to ještě až zas teďka zaprší tak to poleze jak po černobylu :D Zkrátka ideální letní počasí, co víc si přát.. :ahoj:
Blog o pozorování počasí na Hořicku:
http://extremy-fotografie.blog.cz/
Web o pozorování bouřek na Hořicku
http://stormchasing.websnadno.cz/
Meteo Weather
Nováček

 
 
Příspěvky: 854
Registrace: 12. 09. 2009 09:37
Bydliště:
Typ meteostanice:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 15

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na srpen

Příspěvekod mates.lukas94 » 30. 07. 2017 12:39

Za týden dává pro nás GFS až 25-26 ve výšce, úterý proti tomu bude slabý odvar, to vypadá opravdu na něco víc, než v roce 1994. Předtím ale dnešek a zítřek lehce nad 30 nebo kolem 30. Zatím to vypadá do konce příštího týdne, popřípadě s přestávkou do 8.-9.8. Předloni bylo maximum 40, tak jsem zvědavý na tuto vlnu. :temp:
mates.lukas94
Nováček
 
Příspěvky: 556
Registrace: 07. 11. 2014 19:49
Bydliště:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 2

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na srpen

Příspěvekod kapr » 30. 07. 2017 15:51

no u nás byly nejvyšší teploty od doby, co měřím v srpnu 2013.. tehdy tu bylo až 36,1 °C, v roce 2015 v maximu o 1 °C méně.. takže v roce 2013 to byla sice o něco kratší, ale o to výraznější horká vlna.. je trošku škoda, že se tu nezminuje, asi proto, že zasáhla hlavně východ, sobota je zatím daleko, ale gfs přiostřuje..
https://www.weatherlink.com/embeddablePage/show/57bd9b1fcb98436b81959e278be157c1/summary
kapr
Mírně pokročilý

 
 
Příspěvky: 6951
Registrace: 30. 04. 2008 16:04
Bydliště:
Typ meteostanice:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 41

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na srpen

Příspěvekod mates.lukas94 » 30. 07. 2017 16:45

Tak Aladin už dává na úterý 40 pro některá místa v Čechách :temp:
mates.lukas94
Nováček
 
Příspěvky: 556
Registrace: 07. 11. 2014 19:49
Bydliště:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 2

Co je to hodnocení?

Zpět na Předpověď počasí

  • Kdo je online

Registrovaní uživatelé: Žádní registrovaní uživatelé