Uživatelské menu

Statistiky

  • Příspěvků dnes3
  • Příspěvků včera2
  • Celkem příspěvků97685
  • Celkem témat1100
  • Celkem členů5517
  • Nový uživatelPruwan
  • Toplist
    Kdo je online

Předpověď počasí na září 2017

Předpověď počasí v České republice na kratší i delší období, které sestavují samotní uživatelé - amatérští meteorologové.

Re: Předpověď počasí na září 2017

Příspěvekod Jarda Max » 13. 09. 2017 15:01

Od prvního školního dne máme poměrně chladno, akorát teď sobota tochu vybočila… Z horka rovnou do podzimu. Není to nic mimořádného, ale už jsem musel lehce zatopit, 19st. doma nic moc. Nejdéle vydrželo teplo na V. Loni jsme řádili v bazénu ještě 15. září. Letos už máme jedno dítě nemocné a v tramvaji ráno školáci pěkně chrchlaj. Příští týden taky podzimní počasí. Díky chladnějšímu průběhu a srážkám je už sucho menší. A ještě zaprší. Dnes podzimní klasika, ráno 9 a max15, větrno… V říjnu určitě bude slunečno a teplo, hlavně v první polovině.
Jarda Max
Nováček
 
Příspěvky: 677
Registrace: 07. 11. 2015 09:57
Bydliště:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 14

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na září 2017

Příspěvekod Troll » 13. 09. 2017 16:59

Tak zde už chybí slunce skoro měsíc. Srpen zde byl sice teplotně slabě nadnormální, ale slunce, zejména v 2. pol. měsíce, už zde moc nebylo a za září zatím snad 2 slunečné dny, jinak převážně oblačno - zataženo a těch zatažených dnů je poměrně dost, ačkoli srážek zas až tak mnoho nespadlo (v září). Částečně i díky tomu ani ty teploty nejsou nijak výrazně podprůměrné i přes častou chladnější advekci. Noci typicky 13/9 st. dny 17/21 st., jen výjimečně tepleji či chladněji. Jedná se tedy o teploty pro první pol. září víceméně normální, jen ty první 3 - 4 dny byly relativně chladné (v porovnání s dlouhodobým průměrem pro tyto dny). Září se zde nakonec zřejmě obejde i bez letního dne, což není úplně běžné, ale očekávám, že teplotně bude v normálu, neboť to nevypadá, že by teploty měly mít nějak výrazně klesající trend, spíše budou kopírovat ty normály (ty stávající teploty by sice byly poč. měsíce podprůměrné ale na jeho konci už nadnormální). Každopádně zatím to vypadá na jedno z nejméně slunečných září co pamatuji, a z toho osobně radost nemám, je pořád šero což je po létě docela šok, moc deště nepadá a tak mi skoro připadá, že už je snad listopad.
Troll
Mírně pokročilý
 
Příspěvky: 1543
Registrace: 10. 10. 2010 20:51
Bydliště:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 38

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na září 2017

Příspěvekod kapr » 13. 09. 2017 18:08

no srážky není odkud brát... dneska 0,2 mm. Ale my se na těch 30 vyšplháme.. naštěstí už není voda tolik potřeba.. na víkend jak jinak modely zase ubírají, nebudu se divit, když to bude do 5 mm... :)
https://www.weatherlink.com/embeddablePage/show/57bd9b1fcb98436b81959e278be157c1/summary
kapr
Mírně pokročilý

 
 
Příspěvky: 6951
Registrace: 30. 04. 2008 16:04
Bydliště:
Typ meteostanice:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 41

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na září 2017

Příspěvekod Vasek4 » 13. 09. 2017 18:27

Tak podzim nastoupil s plnou parádou, poněkud předčasně. Babí léto v září už moc nečekám. Léto u nás bylo teplotně a srážkově víceméně normální, ale toto je dost velký sešup. Rajčata, která jsem ještě před týdnem nestíhal sklízet, dostala plíseň a je s nimi konec. Počasí u nás už odpovídá spíše začátku října. V říjnu očekávám pokus o opožděné babí léto, ovšem díky vlhkosti a ranním nízkým teplotám bude tady u nás spíše inverze s mlhami a nízkou oblačností. Takže babí léto bude spíše na jihu, jihovýchodě a na horách.
Opět, v této sezoně již poněkolikáté, zesiluje teplotní kontrast mezi chladným severozápadem a teplým jihovýchodem.
Vasek4
Nový člen
 
Příspěvky: 161
Registrace: 30. 01. 2017 21:32
Bydliště:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 3

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na září 2017

Příspěvekod dididi » 13. 09. 2017 19:17

Nelze jinak než souhlasit. Nějaké oteplení jistě přijde a trochu se ještě ohřejem ale léto prostě skončilo předčasně. Návrat z Řecka tak byl docela nepříjemný. Předloni po návratu z Ischie bylo jen okolo +7 ale bylo to o měsíc později takže nyní jsem věřil že budou ještě teploty ke hranici letních hodnot.
Když porovnám poslední 3 letní období tak je zajímavé že pokud jde o počet letních dnů nejsou skoro žádné rozdíly. Rok 2015 letních dnů 60, 2016 64 a letos zatím 62. U tropických dní je to ale jinak v r. 2015 29 loni 15 a letos 14. Tyhle čísla budou ovšem v rámci ČR velmi rozdílná díky mnohem chladnějšímu severu oproti jihu a jihovýchodu. Super trop letos ani loni žádný v r. 2015 jich zde bylo 8. Průměrná teplota červen-srpen v r. 2015 19,8 v loni 18,3 letos 19,1.
Pokud jde o srážky v r. 2015 155mm v loni 169 mm a letos 225 mm za období červen až srpen což zde představuje 108% normálu z období 1982-2011.
Nečekal jsem ani ve snu že po návratu z ostrova Thassos si budu 11. září topit večer v krbu. Je to prostě návrat do středoevropské reality.
Letošní léto bylo poměrně značně ovlivněno cyklonální aktivitou a nedošlo prakticky vůbec na dlouhodobější počasí pod vlivem nějaké mohutné TV nad kontinentem at už nad střední či východní Evropou která by zajistila stálejší teplé proudění.
Uvidíme jaký vliv to bude mít na podzimní a zimní období ale vzhledem k vysokým teplotám které panovaly jižně od 50-té rovnoběžky nejspíš žádný.
dididi
Mírně pokročilý
 
Příspěvky: 2917
Registrace: 24. 12. 2013 11:08
Bydliště:
Typ meteostanice:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 41

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na září 2017

Příspěvekod Rosťa » 13. 09. 2017 20:12

Ahoj
Skvělé články.Trochu to shrnu,jaro supr,vlhké a teplotně průměrné,léto už sušší,hlavně srpen výrazně v podnormálu,podzim začal opět skvěle ale jen pro lokality vyhovujíci západní proudění,je mi líto JV Moravy a krajního východu,tam i mohutná zvlněná TN z Jadranu nepřinesla téměř žádne srážky,což se nestávalo.Zitra si užijem podle předpovědi skoro vychřici,nasledováno ochlazením a teploty na SV jen stěží kolem 15 st.Jinak srážky na víkend opět vymazány,pokud to dá místně 5,až 10 mm bude hej.
Rosťa
Nováček
 
Příspěvky: 904
Registrace: 27. 11. 2014 12:01
Bydliště:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 7

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na září 2017

Příspěvekod pepa » 14. 09. 2017 04:41

Dnes to bude asi zajímavé. Již teď ráno je na jihu a východě velmi teplo, rozdíly budou dále narůstat a přechod fronty v jv. polovině území může být zajímavý - silný vítr, možnost bouřek. Ještě k létu - skončilo poměrně brzy a ráz na ráz, ale nesouhlasím s některými názory, že bylo tak nějak normální. Bylo 3-4 nejteplejší od roku 1961 ( spolu s rokem 1994 ) a byť byly velké rozdíly mezi sz. a jv., tak stačí mrknout na infomet - i kraje na západě a severu Čech měly dost velkou kladnou odchylku ( údaje za srpen ještě nejsou aktualizovány ). Takže dle mě - léto bylo na severu a západě Čech teplé, na ostatním území extrémně teplé. A ani září zatím není ve větším podprůměru - i když zase jsou zde ty rozdíly. Západ má podle mě zatím 1-2°C podprůměr, východ cca průměr. Zatím to vypadá na teplotně slabě podprůměrné září, ale stačí 3 velmi teplé dny na konci měsíce, a může to být průměr.
pepa
Nováček
 
Příspěvky: 841
Registrace: 22. 06. 2014 13:46
Bydliště:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 8

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na září 2017

Příspěvekod Tomfik » 14. 09. 2017 06:43

Nejnižší teplota 7.1.2017 - -27,1C
Nejvyšší teplota 20.8.2012 - 34,7C
Tomfik
Mírně pokročilý
 
Příspěvky: 3241
Registrace: 06. 11. 2008 09:43
Bydliště:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 35

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na září 2017

Příspěvekod jirikadlec2 » 14. 09. 2017 09:07

Od června až do začátku září nebylo výjimkou, že při přechodu zvlněné studené fronty spadlo více srážek v okolí Prahy, než v pohraničních horách - viz např. situace 29.6. nebo 1.9.
Teď jako by se situace obracela, déšť zachycují Krušné hory, Krkonoše, Jizerky a střední Čechy jen paběrkují .... Zajímalo by mě, čím je způsobeno, že se při dnešním přechodu fronty tak výrazně projevuje návětrný a závětrný efekt pohoří ... Myslíte, že by mohlo mít vliv zesílení jet streamu?
jirikadlec2
Nový člen
 
Příspěvky: 1
Registrace: 14. 09. 2017 08:09
Bydliště:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 0

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na září 2017

Příspěvekod edwinak » 14. 09. 2017 11:29

Tak zase prší tam, kde není tolik třeba - sever ˇa západ Čech. Nám se to tady úspěšně vyhýbá a co jde na nás , zastavuje o Šumavu, dál už nedorazí. Kruci, kruci..... To je letos zakletý.
edwinak
Nováček
 
Příspěvky: 677
Registrace: 22. 03. 2013 05:48
Bydliště:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 6

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na září 2017

Příspěvekod Adi » 14. 09. 2017 12:20

Ahoj,

Mně nepřipadá září nijak zvlášť chladné; rovněž slunka je celkem dost. Ostatně s dneškem už máme dva letní dny, přičemž další tři měly hodnotu na 23-24 nad nulou, takže v podstatě o fous skoro-letní.
Je relativně vlhko, ovšem relativně teplé a větrné počasí vlhko doslova vyhání, nemluvě o tom, že léto bylo skutečně velmi teplé - toto zde bylo ostatně i řečeno. Aktuálně přes 50 mm za září.

Výhledy - zdá se, že do konce druhé dekády budeme mít slabý podnormál teplot. Ten ovšem může být vyrovnán poměrně vysokými nočními teplotami, neboť v dalších dnech oblačnost bude hojná. Jinými slovy můžeme být nákrasně v průměrných číslech za září.
Ovšem záleží taky na tom, co předvede poslední dekáda. Není vyloučeno oteplení, ale to předbíhám. Aspoň toto naznačují i ansámbly.

Přeji pěkný den

Ps. Jinak dnes v noci teploty mezi 17 až téměř dvaceti stupni, při silném větru. Oněch skoro dvacet bylo k ránu, tedy se v noci ... oteplovalo. Aktuálně máme něco málo přes 25 a obloha je skoro jasná a dohlednost je famózní, vzduch je tedy dost suchý. Večer by mohly dorazit bouřky. No uvidíme. Snad

zatím
Přání bývá nebezpečně často otcem myšlenky
Adi
Mírně pokročilý
 
Příspěvky: 3459
Registrace: 16. 09. 2008 19:51
Bydliště:
Typ meteostanice:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 43

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na září 2017

Příspěvekod Rade » 14. 09. 2017 12:27

Tak prvního září, jako mávnutím proutku, u nás prostě skončilo léto a začalo září, jaké nebylo 10 let. Myslím v roce 2006 nebo 2007, to jsem byl ještě na Brněnsku a to bylo totálně propršené s teplotami okolo 10-15°C téměř po celý měsíc. Povrchové sucho tak u nás skončilo a i když za září máme už 50 mm srážek, z nichž většina napršela už 1.9., včerejší houbaření stále nese znaky minulosti, extrémní sucho z léta v lese není zahojeno, ve smrcích je 1 cm půdy vlhký a pod tím Sahara, lépe jsou na tom řídké lesy, kde je vlhko asi 5 cm. Deficit stále přes 150 mm jen za letošní rok je v lese stále neuvěřitelně znát a rovněž tak na to reagují, nebo lépe řečeno nereagují, houby. Mykorhizní houby téměř nerostou, začínají spíše ty hniložijné a to mimo lesy. Avšak na jednotlivých narušených lokalitách (u cest, traktorek), kam se vláha dostane i hlouběji, se ojediněle objevují malincí klouzci, 1 kozáček a 2 kováři. Doslova pod zemí z pařezu pak rostl i jeden suchohřib hnědý. Ve světlém mladém dubovém lesíku pak ryzci duboví. Ještě mnoho týdnů a mnoho milimetrů srážek je potřeba k obnově a vytvoření rozsáhlejší mykorhizy a hub s tím spojených.

Nicméně já bych si přál spíše teplejší počasí, krásné babí léto ještě bez mrazíků, avšak zatím se to k tomu nemá.
Pokud jde o září, mám trochu vypozorované, že pokud je podnormální, obvykle to znamená teplotně nadnormální říjen i listopad, respektive "stejnou" teplotu od září do listopadu, což je v září sice podnormál, ale v říjnu a listopadu už těžký nadnormál. Myslím, že to tak bylo v letech 2007, 2013 a 2014 a co potom následovalo za "zimy", myslím není třeba připomínat. Spíše jsem zvědav, kdy příjde první mrazík. Mohlo by to být trochu á la rok 2014, kdy byl první mrazík až na začátku prosince :) .
Rade
Nováček

 
 
Příspěvky: 780
Registrace: 04. 02. 2012 21:17
Bydliště:
Typ meteostanice:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 30

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na září 2017

Příspěvekod pepa » 14. 09. 2017 14:03

Rade, já nevím jak ve tvé lokalitě, ale přidal bych i roky 2010 ( teplotní podprůměr a srážkový nadprůměr ), a 2013, kdy to bylo podobné, ale v 1. dekádě bylo ještě teplo, naopak koncem měsíce velmi chladno. Takže září nevidím nějak výjimečně, spíše srovnatelné s rokem 2013.
pepa
Nováček
 
Příspěvky: 841
Registrace: 22. 06. 2014 13:46
Bydliště:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 8

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na září 2017

Příspěvekod aviv » 14. 09. 2017 14:17

Tak přechod z léta do zimy byl fakticky letos brutální: poslední srpnový týden jsme se v tisíci metrech na Šumavě koupali ( a zároveň nosili koše hub ) - a dnešní počasí, kdy je pocitově stěží 10st. evokuje říjen/ listopad. Jelikož u nás kupodivu sucho tak strašné nebylo, tak z tohoto vývoje nemám žádnou radost, je škoda teplého září, kdy se ještě dalo posedět venku na sluníčko bez toho aby člověk riskoval úpal. Pokud bude hezky v říjnu mohou být také hezké dny, ale už je den krátký a to je sakra znát, po ránu starší mlhy - a ta představa, že takto může být dalšího půl roku .... Jediné plus, že dětem nevadí sedět ve škole.
aviv
Nováček
 
Příspěvky: 577
Registrace: 01. 03. 2010 16:03
Bydliště:

Hodnocení: 2

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na září 2017

Příspěvekod salmo1 » 14. 09. 2017 14:25

Tak já myslím, že počasí dalo to nejlepší co dát mohlo tzn. ukončení velmi suché periody na mnoha místech.Teplo ještě určitě bude a já si osobně sázím na půlku října a na MTB jsem nahodil nový řetěz.Jedině co by mohlo výhledy pokazit jsou možné zbytky po silných hurikánech a přesun cyklon nad S Evropu.
salmo1
Nový člen
 
Příspěvky: 63
Registrace: 01. 06. 2011 21:38
Bydliště:
Typ meteostanice:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 0

Co je to hodnocení?

Zpět na Předpověď počasí

  • Kdo je online

Registrovaní uživatelé: Žádní registrovaní uživatelé