Uživatelské menu

Statistiky

  • Příspěvků dnes0
  • Příspěvků včera3
  • Celkem příspěvků97685
  • Celkem témat1100
  • Celkem členů5517
  • Nový uživatelPruwan
  • Toplist
    Kdo je online

Předpověď počasí na říjen 2017

Předpověď počasí v České republice na kratší i delší období, které sestavují samotní uživatelé - amatérští meteorologové.

Re: Předpověď počasí na říjen 2017

Příspěvekod Tomfik » 12. 10. 2017 20:07

Spíše ta TN má na to trochu zatočit s výhledy. Její dráha a rozbití TU kolem VB je otázka. Už se v módech objevují i propady chladného vzduchu na třetí dekádu. V tuto chvíli je výhled nad 168 hádanka. Ač výhledy se tváří jednotné nový ecmwf dává tušit že kolem 144h může překvapit cokoliv.
Nejnižší teplota 7.1.2017 - -27,1C
Nejvyšší teplota 20.8.2012 - 34,7C
Tomfik
Mírně pokročilý
 
Příspěvky: 3241
Registrace: 06. 11. 2008 09:43
Bydliště:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 35

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na říjen 2017

Příspěvekod mnej » 13. 10. 2017 21:27

Zdravím zdejší diskutéry po delší době, koukám, že to tu nějak diskusně usnulo. Sucho je díky vydatným záříjovým a říjnovým dešťům pryč, takže zdejší nářky ustaly, a zima daleko, koukám, že po chladném září ani největším zimofilům nechybí chlad a zřejmě vyráží načerpat poslední sluneční paprsky v pozdním babím resp. tereziánském létě, které by mělo do poloviny příštího týdne příjemně panovat. Chtěl jsem se zeptat zdejších odborníků, kteří mají zkušenosti na rozdávání, jaký mají názor v následujících 7 dnech na tvorbu nízké oblačnosti. Studuji modely, které se však dost rozcházejí s tím, co říkala dnes Zárybnická na ČT, která predikovala slunnou sobotu a pak inverzi. Němci i Amíci mají většinou pro Moravu zatím slunečné počasí až do čtvrtka s 22st. Mám pocit, že v tak teplém vzduchu by inverze neměla mít šanci se vytvořit nebo resp. se déle než v ranních hodinách udržet. Jinak kyvadlo proudění se otočilo na druhou stranu, osobně si myslím, že minimálně do půli listopadu by mělo být teplo. V nížinách už však spíš od konce října už klasicky dušičkově s inverzí. Ciao. :)
mnej
Nováček
 
Příspěvky: 793
Registrace: 09. 10. 2016 22:09
Bydliště:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 16

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na říjen 2017

Příspěvekod Tomfik » 14. 10. 2017 07:08

Je úsměvný, jak modely opravdu tápou a rozhodné datum je 20.10. Myslím, že to může skončit zesíláním tlaku nad VB a následným posunem na východ, tudíž tak 3-4dny slunečného a chladnějšího počasí.

GFS ten jede ode zdi ke zdi, rozdíly mezi kontrolním a hlavním jsou každý běh, indikuje to výraznou rozkolísanost, která je dána rozpadem Ophelie.
Nejnižší teplota 7.1.2017 - -27,1C
Nejvyšší teplota 20.8.2012 - 34,7C
Tomfik
Mírně pokročilý
 
Příspěvky: 3241
Registrace: 06. 11. 2008 09:43
Bydliště:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 35

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na říjen 2017

Příspěvekod dididi » 14. 10. 2017 19:17

Tak padají teplotní rekordy a ani to zde nikdo nekomentuje. Ale ono je fakt že ty podzimní rekordy nejsou nic moc protože rozdíl mezi absolutním minimem a maximem je např. pro dnešní den je jen 23 stupnů což je na jaře někdy větší i denní amplituda a v lednu jsou rozdíly mezi absolutním minimem a maximem běžně okolo 35 stupnů s rekordem na mé stanici 40 stupnů kdy 10.1.1985 bylo -24 a 10.1.1991 +16.
Rekord dnes padl i zde ale jen velmi těsně o 2 desetiny překonáno 20,1 z r.2000. Teplé proudění potrvá ještě delší dobu nicméně zítra zde mám rekord 23,9 a ten určitě odolá v dalších dnech už je to vachrlaté s možností mlh a hlavně inverzní oblačností díky rostoucímu rozdílu teplot den-noc a v přízemní vrstvě a ve vyších hladinách.
Nějaká slabší fronta asi dorazí koncem příštího týdne nicméně zdá se že teplé proudění se bude obnovovat. Nějaké výraznější překopání situace naznačuje GFS na konec měsíce což je ovšem nutné zatím brát s velkou rezervou. GEM má nějaký chladnější scénář již dříve ale jen v mírnější podobě.
Současné počasí je fajn tak si ho užívejme protože už takových dnů letos moc nebude. První atak zimy má ještě měsíc čas.
dididi
Mírně pokročilý
 
Příspěvky: 2917
Registrace: 24. 12. 2013 11:08
Bydliště:
Typ meteostanice:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 41

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na říjen 2017

Příspěvekod Adi » 14. 10. 2017 19:37

Ahoj,

No nekomentuje. Ono když je v modelech chaos, většinou to padne na teplo. Mimochodem tato situace docela nápadně připomíná 2006 rok. Jaká byla pak zima, nechci komentovat. Snad se to vyvine jinak. Mimochodem další hurikán Ofélie zasáhne do cirkulace nad Evropou. Po pravdě se mně to nelíbí. Výsledkem je vratká, přitom relativně stabilní výše nad Alpami, obnovující se po přechodu nevýrazných front a takřka rekordní/rekordní počasí. Z koho JZ rádo fénuje skrz Alpy a vyfénovaný luft zvedá ještě více teploty spolu s okrajovým prouděním okolo výše. Mimochodem u nás noci byla minima na vysokých 9, stejně jako včera. Teploty dnes stoupaly k 17, ovšem jen díky dopolední oblačnosti teplé fronty, jinak bychom s přehledem dali dvacku. Ta zítra padne, stejně tak v dalších dnech. Mlhy u této cirkulace u nás nejsou, s nízkou oblačnosti rovněž nepočítám. Neříkám, že toto počasí na rozdíl od letních veder není fajn, ovšem když se koukám na kalendář, teploty už jsou nemístné, o čemž svědčí naměřené rekordní hodnoty
Nějaké náznaky na změnu cirkulace jsou jen nad 240 hodinami a to je aspoň nyní říše fantazie.
Uvidím s čím příjde Rade, jestli mu nakonec nezačnou kvést nějaké kytky/keře či stromy.
No uvidíme

Ps. Včera jsem měl sraz z gymplu a přišla řeč na vodu, I po velmi vlhkém září, podzemní vody v Beskydech údajně stále nejsou tím, čím bývaly. No nevím - tak praví aspoň místní, kteří tam bydlí. Tož tak
Přání bývá nebezpečně často otcem myšlenky
Adi
Mírně pokročilý
 
Příspěvky: 3459
Registrace: 16. 09. 2008 19:51
Bydliště:
Typ meteostanice:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 43

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na říjen 2017

Příspěvekod Jarda Max » 15. 10. 2017 17:33

Absolutně nejhezčí víkend. Slunce, teplo, plno barev. Všechny podzimní práce hotové, i poslední opalování a rozvalování na slunci super. Sobotní večer se na zahradách rozvoněl grilovačkama. Nádhera. Teploty dnes kolem 20 - 22, max Hliniště 23,8. (rekordy Klementinum říjen: 4.10. 1929: 27st., 19.10. 1954: 23,8st., 17.10. 1967: 25,5st., 31.10. 2001: 22,7st.)

Pěkné počasí u nás tetntokrát nezasahuje vysoko na sever, kde je naopak vše v pořádku a neproudí do Arktidy teplý vzduch z Evropy (jako často několik posledních let). Do oblasti kolem Karského moře a postupně i do Skandinávie má pokračovat studené proudění. Zatím ať tam vyčkává na vhodnou příležitost během listopadu. Teď je u nás lepší nynější příjemné počasí s postupným ochlazováním do konce měsíce…
Naposledy upravil Jarda Max dne 15. 10. 2017 20:40, celkově upraveno 1
Jarda Max
Nováček
 
Příspěvky: 677
Registrace: 07. 11. 2015 09:57
Bydliště:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 14

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na říjen 2017

Příspěvekod edwinak » 15. 10. 2017 18:59

Inu - proti gustu, žádný dišputát...... Ale
musím souhlasit s Adim. Tyhlety věčné rekordy do tepla nejsou na nic, jsou spíš k vzteku, jak se určitě ukáže v zimě, kdy se už nikomu tyhle plusy líbit nebudou. Bohužel nás ale plusy provázejí již téměř stabilně, ať je jakékoli roční období a to je moc špatně.
Takže logicky se člověk nemůže radovat z 23st. v půlce října, to je stejné, jakoby se radoval z pučících stromů v listopadu. To směřuje jen a jen do průseru.
A to nemluvím o příšerným suchu, které tady u nás panuje. měli jsme suché jaro / od května/, suché léto a jedeme dál, podzim - zatím jakbysmet.
Z čeho se radovat? Já bych fakt uvítala deštivé dny a hodně jich za sebou. Teď by se obzvlášť šikly, výpar by byl malý, dorovnaly by se resty ve studnách, Otava v Sušici by zase tekla a ne stála a smrděla, a člověk by se nemusel bát mírné zimy, která nás podle mne jistojistě čeká. Žádný zvrat totiž v počasí během letoška nenastal, jedeme stále podle stejných kolejí,jako jiné roky 10 let zpátky, takže zima bude též obdobná. To je můj názor.
edwinak
Nováček
 
Příspěvky: 677
Registrace: 22. 03. 2013 05:48
Bydliště:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 6

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na říjen 2017

Příspěvekod kapr » 15. 10. 2017 19:33

no tak, žijeme v době, v jaké jsme se narodili... s tím nic neuděláme, ani když se budeme vztekat jak to jen jde... prostě to tak je, mě to nevadí. Rajčata sice znovu kvetou. Ale já bych asi neměnil například s obdobím malé doby ledové. Tuhé mrazy jsou dobré tak akorát na teplotní rekordy. Navíc i v posledních zimách jde najít zimu, ne že ne.. a dokonce i sněhové hody. Já prostě raděj teplejší klima, se zimou jsou jen starosti. Dřevo atd. Podle mě nás nějaký zimnější měsíc v letošní zimě zase čeká, nebude asi sice tři měsíce v kuse mrznout, ale proč... netoužím po tom. Aktuální počasí mě naplňuje a nabíjí, slunce můžu, i když asi i nízké oblačnosti nebo mlh se postupně dočkáme.. tož tak. Není zas tak zle, aby nemohlo být ještě hůř :-)))))
https://www.weatherlink.com/embeddablePage/show/57bd9b1fcb98436b81959e278be157c1/summary
kapr
Mírně pokročilý

 
 
Příspěvky: 6951
Registrace: 30. 04. 2008 16:04
Bydliště:
Typ meteostanice:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 41

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na říjen 2017

Příspěvekod Troll » 15. 10. 2017 21:00

No já bych to neviděl tak negativně. V září, a dokonce ani v 2.a 3. dekádě srpna zde žádný rekord do tepla nebyl a nyní v pol. října se při max. kolem 22/24 st. ještě nejedná o nic mimořádného. Podobně teplé dny v této době jsou ještě celkem běžné, i když asi díky už četnějším inverzím asi zrovna pro 14. a 15. 10. na některých místech bylo o pár desetin stupně tepleji, než za poslední desítky let. Ale třeba pro 17. 10. byl v minulosti ještě i v Klementinu letní den. V 850 hPa to nad 15 st. nakonec asi nepůjde a těch 12/14 st. v 850 hPa také není v říjnu nic, co by mělo vzbuzovat nějakou mimořádnou pozornost, v první pol. měsíce už kolem 15 st. ve výšce pamatuji. Čas od času se něco podobného objevuje i v závěru měsíce, jen už díky inverzi ty teploty málokdy v nižších polohách přesáhnou 20 st., zejména v druhé pol. podzimu totiž bývá za podobných situací zpravidla teplo už jen na horách.
Domnívám se, že drtivá většina lidí včetně zimofilů ještě několik slunečných a teplých dní před pozdně podzimními inverzemi a plískanicemi určitě uvítá. Já jsem si to v Krušných horách o víkendu bezvadně užil, nejteplejší den od 31. 8. a snad teprve 3. a 4. vyloženě slunečný od poč. září. Zítra, zejména na horách, pak teplo vyvrcholí...

Co se týče srážek a sucha, zde je to složitější, jak jsem už hodněkrát psal, v povrchové vrstvě půdy je mnohde po relativně vlhkém září a prvních 10 dnech října navíc téměř bez slunce, zdánlivě mokro, ale v hlubších vrstvách, na úrovni podzemních vod a také mnohé vodní toky jsou stále blízko kritického stavu. Bylo pár dní bez deště a hned jsou ty průtoky podobně nízké jako byly v létě. To by sice mohl možná částečně a dočasně vyřešit opravdu buď hodně vlhký podzim, ale dlouhodoběji pak zejména zima bohatá na sníh s jeho pomalým odtáváním v předjaří, a to nejlépe alespoň 2-3 takové zimy za sebou, pokud nebudou následovány podobně teplými vegetačními obdobími jako v posledních letech.

Jinak na poč. 3. říjnové dekády se alespoň přechodně ochladí, na průměrné / slabě podprůměrné hodnoty, na závěr měsíce to pak zatím vypadá na oteplení ve výšce, zda se bude ještě jednat o náznak babího léta s vyššími teplotami i v nížinách, nebo se teplý vzduch projeví už jen na horách nad inverzí, či zda se prosadí Z proudění je zatím nejasné. Ve hře je ale ještě i vpád chladnějšího vzduchu třeba od SV, s ranními mrazy i v nižších polohách. Co bych ale do konce měsíce spíše nečekal, je nějaký předčasný vpád zimy se sněhem i mimo horské oblasti, i když zcela vyloučit nelze ani tuto variantu. Zkrátka po 23. 10. může zatím nastat od babího léta po předzimní vpád cokoli.
Troll
Mírně pokročilý
 
Příspěvky: 1543
Registrace: 10. 10. 2010 20:51
Bydliště:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 38

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na říjen 2017

Příspěvekod edwinak » 16. 10. 2017 05:10

edwinak
Nováček
 
Příspěvky: 677
Registrace: 22. 03. 2013 05:48
Bydliště:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 6

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na říjen 2017

Příspěvekod Tomfik » 16. 10. 2017 06:45

Jak tu psal Jarda, pro zimu není důležité jak je nyní u nás, pro zimu je důležité, jak je na severu a tam se pro evropu letos vyvíjí dobře, zatím. Proto se zdá, že zima by mohla být lepší.

Co se týče vývoje, GFS se zdá, že oživuje oceán trochu více, můj tip, je že zvítězí postupně blokace bud od VB nebo od SV. Takový ty narůstající níže které mají nad evropou 980Hpa, to se mi nezdá. Zítra začně :upozorneni: :mlha:
Nejnižší teplota 7.1.2017 - -27,1C
Nejvyšší teplota 20.8.2012 - 34,7C
Tomfik
Mírně pokročilý
 
Příspěvky: 3241
Registrace: 06. 11. 2008 09:43
Bydliště:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 35

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na říjen 2017

Příspěvekod pepa » 16. 10. 2017 09:55

U nás je teď nádherně - v sobotu polojasno a 19°C, včera úplně jasno a 23°C a dnes to bude podobné. Mlhy a nízkou oblačnost zatím nemáme, zítra už možná ano. Jsem rád, že ještě nějaké 3 dny je to na tričko a kraťasy. A jak jste někteří psali, tu nádheru v lesích kazí kůrovec, který - obávám se, v některých lokalitách do 2-3 let totálně zničí smrky. Je to příroda, poradí si, a za 50 let to bude úplně jiné. Bohužel už budu na 95% prdět do hlíny. A ještě je škoda, že od poloviny týdne se to začne měnit. Čekal jsem babí léto před několika dny delší a chtěl jsem si vzít v pátek dovču a s rodinou vyrazit na hory - v plánu byly Hejnice a Jizerky v okolí, v tuto dobu ideál. Ale už to nebude ono.
pepa
Nováček
 
Příspěvky: 841
Registrace: 22. 06. 2014 13:46
Bydliště:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 8

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na říjen 2017

Příspěvekod Adi » 16. 10. 2017 13:06

Ahoj,

Zdravím všechny; takhle:
Předně v Arktidě, nebo středních severních oblastech po většinu října panovalo normální až slabě nadprůměrné počasí - aspoň podle teplot v 850 Hpa. Ano, nyni na 3, možná čtyři dny teploty půjdou pod normál, ovšem poté se vše vrátí do slabého nadprůměru - myslím ansámbly. Nejde tedy o přechodný výkyv, nýbrž o trend. Takže tvrzení o tom, že letos je Arktida nějak významně chladnější stojí na vodě.

Nové výstupy se sladily. Po přechodném ochlazení na konci týdne se vrátí to, co je zde nyní, byť v mírnější formě. Pak to padá, podobně jako v roce 2006 na ochlazení na přelomu října i listopadu. Tento scénář s ochlazením není jistý. Akorát je pravděpodobný, neboť nad Atlantikem patrně vznikne významnějš výběžek vyššího tlaku, který může se přetvořit nakonec do samostané výše, která nám pošle chladnější vzduch.

No uvidíme.

Ps. Aktuálně jasno, 20,8 na teploměru, mírný JZ vítr. Je nádherně, ovšem teplo až moc na tuto roční dobu. Takhle by mohlo být místo letních veder v létě :)
Přání bývá nebezpečně často otcem myšlenky
Adi
Mírně pokročilý
 
Příspěvky: 3459
Registrace: 16. 09. 2008 19:51
Bydliště:
Typ meteostanice:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 43

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na říjen 2017

Příspěvekod pepa » 17. 10. 2017 05:41

No včera min. v Českých Budějovicích a v Javorníku byl zaznamenán letní den. Není to krátce po polovině října extrém, ale obvyklé to také není. Havl.Brod - 24,6°C, i v tričku a kraťasech mě bylo teplo, je to velký nezvyk po chladném září a začátku října.
pepa
Nováček
 
Příspěvky: 841
Registrace: 22. 06. 2014 13:46
Bydliště:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 8

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na říjen 2017

Příspěvekod Tomfik » 17. 10. 2017 06:46

Ahoj, tak nám GFS vrátil hotwave, alespoň jeho hlavní běh, ale když se podíváte pozorně na modely na 144h je vidět výrazný rozdíl, který promlouvá do dalšího vývoje, a to jak ICON(DWD), tak UKMO(Britové) mají postup té TN více do evropy, zatímco GFS jej nahrazuje ve většině pertubací výběžkem od JZ. Tak kdo bude mít navrch. Z principu posledních dnbů bych řekl, že GFS bude tahat za kratší konec, podle příkladu Ophelie se zdá, že výrazně nadhodnocuje další TN, která v oceánu má za podobného způsobu vzniknout. Inu uvidíme. Ve hře je příjemné +- 5-7C v 850Hpa nebo opět marast k 10-12C v 850Hpa.
Nastane dominance TV od V SV s postupným JV, která pak skončí frontou od SZ, kolem svátku, toď můj tip
Nejnižší teplota 7.1.2017 - -27,1C
Nejvyšší teplota 20.8.2012 - 34,7C
Tomfik
Mírně pokročilý
 
Příspěvky: 3241
Registrace: 06. 11. 2008 09:43
Bydliště:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 35

Co je to hodnocení?

Zpět na Předpověď počasí

  • Kdo je online

Registrovaní uživatelé: Žádní registrovaní uživatelé