Uživatelské menu

Statistiky

  • Příspěvků dnes2
  • Příspěvků včera2
  • Celkem příspěvků97684
  • Celkem témat1100
  • Celkem členů5517
  • Nový uživatelPruwan
  • Toplist
    Kdo je online

Předpověď počasí na listopad 2017

Předpověď počasí v České republice na kratší i delší období, které sestavují samotní uživatelé - amatérští meteorologové.

Re: Předpověď počasí na listopad 2017

Příspěvekod milos » 24. 11. 2017 21:34

Když jsem si tady přečetl některé nadšené příspěvky ohledně zimního počasí a dokonce zde někdo uváděl r. 1929, musím se smát. To se určitě nebude opakovat. A nějaké malůvky různých modelů na 10 a více dní dopředu jsou k ničemu. V převážné většině tu bydlíme v nižších polohách. Ani ta vysočina v dnešní době není to pravé ořechové. Určitě sice napadne pár cm sněhu, ale přes den zase bude nad nulou a roztaje to. V mé poloze je to na 99 %. :ahoj:
milos
Nováček
 
Příspěvky: 470
Registrace: 15. 11. 2014 18:39
Bydliště:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 0

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na listopad 2017

Příspěvekod LOI » 25. 11. 2017 08:10

Co se týká zimy 1929. Tak o té moje babička vyprávěla pořád dokola a to dokonce i v červenci. Bylo to něco jako když člověk zažije pořádnej stres, nějakou pořádnou pecku. Byl rozdíl jí prožít ve městě a na vesnici, kde se lidi museli starat o dobytek a měli kadiboudy apod. Říkala, že přes noc promrzl na chodbě kýbl s vodou , omrzly slepice v kurníku a jít večer na WC do kadiboudy, taky žádná hitparáda. Taková zima se může vyskytnout i dnes, ani nevíme jak. Jelikož každý den dojíždím do práce, tak si to startování a pod. nedokážu představit. Taková zima by fakt chodit nemusela a to sníh miluju.
Zpět k dnešku. Já si osobně myslím, že lepší výhledy vzhledem k ročnímu období být ani nemohou. Je to podle mě daleko lepší, než kdyby se sem prodrar SV s teplotami pod -10st. Důležité je, že letos má sever zatím opravdu navrch a nevypadá to, že by se to měnilo, ba naopak. Zatím mně to připomíná po dlouhé době zimy 70,80 let , kdy se už v prosinci například na Pradědu tvořila vrstva přes 150cm. Do nížin tenkrát zima dorážela postupně během prosince. A po vánocích byla skoro jistota, že na měsíc až na měsíc a půl bude sníh všude. Jaro přicházelo dříve druhá půlka února už v nížinách většinou po sněhu ani památky, ale hory měly v březnu max. vrstvu sněhu kolem 250cm.
Myslím si že ta letošní zima by mohla být jako vystřižená z těchto roků dávno odvátých :):).
LOI
Nováček
 
Příspěvky: 203
Registrace: 04. 01. 2011 12:37
Bydliště:
Typ meteostanice:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 8

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na listopad 2017

Příspěvekod JABO » 25. 11. 2017 08:12

ahoj,
prolétl jsem aktuální výstupy a nevypadá to vůbec špatně. Trend chladnější periody trvá...Další vývoj bude možná ještě zajímavý - na 240 h dává GFS vliv TV nad Ruskem, ECMWF ale naopak chystá rozsáhlou TN od severu...Naštěstí obě varianty jsou zimní...\śkoda jen, že srážkově to v nejbližších dnech asi nic moc - ale i to se uvidí a nechme se překvapit...

Vloni jsem psal, že jednou to vyjít musí...tak třeba letos... =-O Amerika a Kanada zatím bez výrazných arktických vpádů a až se více prochladí Rusko, mohly by být podmínky ještě lepší.
JABO
Nováček
 
Příspěvky: 1326
Registrace: 25. 11. 2014 17:39
Bydliště:
Typ meteostanice:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 15

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na listopad 2017

Příspěvekod Meteo Weather » 25. 11. 2017 13:29

Tak to vypadá, že k nám opravdu dorazí v příštím týdnu zima. Hodně mě překvapilo jak rychle se zrušil ten JZ express, to z minulých let vůbec neznáme. Vždycky se nám to tu zakonzervovalo na 2 - 4 týdny. Letos je to opravdu všechno jiné, už od léta. A promrzlá Skandinávie je si myslím velmi dobrý ukazatel pro konečně normálnější zimu, jakou už léta nepamatujeme. Už minulý Leden se nám ukázal v trochu sněhovější a mrazivější formě. A mohlo by to pokračovat v tuto zimu, kdy je jak synoptika, zalednění ... atd více nakloněné k aspoň průměrné zimě :)

Takhle prochlazená Skandinávie nebyla na konci Listopadu už léta :jojo:
Obrázek

Současný výhled na příští víkend dle CHMU bych si už nechal líbit 8-) :snih: :zima: To už by i v nížinách třeba bylo trochu pocukrováno :) Snad se to už nějak nezmění, jedině ještě k lepšímu :ahoj:

Obrázek
Blog o pozorování počasí na Hořicku:
http://extremy-fotografie.blog.cz/
Web o pozorování bouřek na Hořicku
http://stormchasing.websnadno.cz/
Meteo Weather
Nováček

 
 
Příspěvky: 854
Registrace: 12. 09. 2009 09:37
Bydliště:
Typ meteostanice:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 15

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na listopad 2017

Příspěvekod Rosťa » 25. 11. 2017 14:07

Ahoj
Tak Slováci to tak optimisticky k zimě zatím nevidí jak chmi.Ještě se neochladilo a už víme,že ve středu sem foukne teplý luft od Jz na přední straně níže,pak dál podle modelů paráda,moc se mi nechce věřit,že by to mělo tak dlouhou trvanlivost,nechám se překvapit.
Dnes teplý fičák od Jz a 12st.na to tu jsme náchylní před frontou od Z.Aladin nám srážky vymazal,takže do středy nic.

Měsíční výhled chmi unikátni i vánoce na sněhu,nemůže to sakra jednou vyjít :-@
Rosťa
Nováček
 
Příspěvky: 904
Registrace: 27. 11. 2014 12:01
Bydliště:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 7

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na listopad 2017

Příspěvekod kapr » 25. 11. 2017 17:18

no, srážek asi ze začátku moc nebude.. spíše bych to viděl až na nějakou teplou frontu posléze sníh.. ono kolem dokola bude zatečený studený vzduch, takže nějaké to teplotní rozhraní blízko asi nebude. Takže asi spíše ojedinělé přeháňky.. čtvrteční srážky vypadaly nadějně, ale s posledními výstupy gfs ubírá a ubírá..takže v nížinách to bude na sucho.. i když v brázdě nižšího tlaku. Ale na to je brzo, třeba se modely změní, počkám si na ansámbly gefs, ty totiž měly na středu-čtvrtek stále něco.. tož uvidíme, v noci asi bude kolem nuly, takže by se to mohlo i držet, i když ve čvtvrtek by to asi tálo, ono to bude chvilku trvat než se ochladí i dole.. čhmú potvrdil chladnější začátek prosince.. dál je to tápání, a ejhle gfs tam už zase cpe jihozápad... :)
Naposledy upravil kapr dne 25. 11. 2017 17:46, celkově upraveno 1
https://www.weatherlink.com/embeddablePage/show/57bd9b1fcb98436b81959e278be157c1/summary
kapr
Mírně pokročilý

 
 
Příspěvky: 6951
Registrace: 30. 04. 2008 16:04
Bydliště:
Typ meteostanice:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 41

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na listopad 2017

Příspěvekod Adi » 25. 11. 2017 17:26

Ahoj,

Rosťo, snad zafunguje faktor Honsová :) takže ve výsledku budou bílé vánoce :)
I zde fičák od jihu až JZ, teplota se zastavila na 12, sražek na dnešní frontě moc nebude, ovšem něco spadnout může. Nicméně je dost mokro i ve folióvniku, kde v suchých rocích se od lopaty vždy práší, pač tam neprší :) Zkrátka stačilo to prosáknout i tam.
Žížaly jsou stále pod povrchem, ale není jich nijak moc, patrně se v nejbližších dnech skutečně zazimují, krtci nadělali pár velkých kupek, ty však mají o celý řád daleko od toho, co zde bylo v roce 2015.
Ano, výhledy jsou zajímavé. Nyní se aktualiztuje nejnovější GFS a už ve středu navečer dává pro naší oblastv -4 až -5 ve výšce, přičemž nebude foukat a mají přijít srážky frontální vlny. ECÁk dává srážky smíšené, osobně bych věřil při těchto parametrech, že snad napadne i nějaký sníh. Další sněžení o víkendu. Je pravda, že v noci na čtvrtek asi moc srážek nebude, no uvidíme ....
Ano, výhledy začínají být zimní, byť si neodpustím svou skepsi, zatím nepůjde o nijak výrazný vpád, dá to teploty jen slabě pod normál.

Stran sněhu v listopadu, mám v paměti rok 76 a 77, 78, 79, 80 a 81 - ve všech těchto rocích sníh napadl již v poslední dekádě a zimy byly více, než obstojné. (První polovina 70-tých let byly zimy docela na pytel. Něco, jako v posledních rocích, akorát nebyly až tak suché a jak bylo tehdy v listopadu, to skutečně si už moc nepamatuji :) ) Dále roky 85, 88, 89, 90 a 91, v roce 92 napadlo celkem dost sněhu v říjnu, v listopadu jen okolo Martina. 93, pak krásné roky 95 a 96. Načež 98 a 99, 2001 a 2002; 2004, 2005, 2007 a 2008, 2009 i 2010. V nynější dekádě takřka výhradně zima přicháztela pozdě. Bavím se o rocích, kdy sníh vydržel více než jen dva-tři dny.
Vánoce: Vyjmenují jen se sněhem nebo mrazivé: 76, 81, 82, 84, 85(inverze, ale mrzlo), 86, 89, totéž co 85, 89 a 90.
Až na rok 93 všechny roky v 90-tých létech měly o vánocích sníh.
I v roce 2000, 2001 a nádherně mrazivé 2002, 2004 a 2005, 2008, pak s fénem, ale přesto sníh byl a to v rocich 2009-2011. Od té doby lautr nic.


tož tak
Naposledy upravil Adi dne 25. 11. 2017 18:40, celkově upraveno 1
Přání bývá nebezpečně často otcem myšlenky
Adi
Mírně pokročilý
 
Příspěvky: 3459
Registrace: 16. 09. 2008 19:51
Bydliště:
Typ meteostanice:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 43

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na listopad 2017

Příspěvekod lowan » 25. 11. 2017 17:54

Výhledy jsou pokaždé jiné a stejně neurčité je to takové oťukávání zimy, alespoň alpy dostanou trochu více sněhu. Chce to nějaký vetší zvrat :snezeni: :snezeni:
lowan
Nový člen
 
Příspěvky: 186
Registrace: 02. 02. 2016 16:15
Bydliště:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 1

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na listopad 2017

Příspěvekod brhel » 25. 11. 2017 19:15

brhel
Nováček
 
Příspěvky: 653
Registrace: 18. 12. 2013 13:59
Bydliště:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 5

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na listopad 2017

Příspěvekod kapr » 25. 11. 2017 20:18

mám dotaz.. používáte někdo meteoblue?.. celkem se mi to prostředí zamlouvá.. mají zpracovaných poměrně hodně modelů.. je tam i historie a porovnání teploty v různých letech.. celkem fajn, i aplikace.. za vylepšenou verzi si chcou připlatit kolem 1000 kč na rok. Jinak ecák je moc pěkný.. asi o příštím víkendu už začne sezona v mnoha lyžařských střediscích.. během noci na pondělí už asi začnou zasněžovat.
https://www.weatherlink.com/embeddablePage/show/57bd9b1fcb98436b81959e278be157c1/summary
kapr
Mírně pokročilý

 
 
Příspěvky: 6951
Registrace: 30. 04. 2008 16:04
Bydliště:
Typ meteostanice:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 41

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na listopad 2017

Příspěvekod edwinak » 25. 11. 2017 21:00

Já koukám na Meteoblue už roky, a zdá se mi, že poslední dobou se hodně polepšil. Je o dost přesnější, vychází mu to, ale má ve zvyku teploty o cca 2 stupně podhodnocovat. Srážky naopak přestřeluje, ale ne o moc. Zatímco např. u Wetteronline záhy zjistíte, že vychází hlavně z GFS, u Meteoblue si nejsem jistá, možná má nějaký mišung z GFS, EC a GEM, nevím.Každopádně se mi líbí víc, než YrNo, který vždy nakonec stejně skončí stejně jako GFS.
A má ještě různé aplikace, graficky moc pěkný.
edwinak
Nováček
 
Příspěvky: 677
Registrace: 22. 03. 2013 05:48
Bydliště:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 6

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na listopad 2017

Příspěvekod paja » 25. 11. 2017 21:34

Ano, grafické prostředí Meteoblue je pěkné. Předpovědi beru spíš jen jako doplněk k modelům. A to jen někdy. Jinak je tady debata jako hrom, ani nestíhám číst :) Náznaky zimy a už se to tady mele :) Já si myslím, že pro hory by to mohlo být opravdu začátek, ale nížiny dlouho zimní ráz neudrží, i když by se rád mýlil. Můj odhad je, že pokud by náhodou vyšly vánoce alespoň trochu bílé i v nížinách, tak pak přijde obleva - až do začátku ledna.
Jinak poslední výstup Norů pro nás je velice úsměvný - od prvního prosince celodenní mráz, ale dřív ne :D Listopad přece není zimní měsíc, že jo :)
paja
Nováček
 
Příspěvky: 400
Registrace: 01. 01. 2017 12:59
Bydliště:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 2

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na listopad 2017

Příspěvekod Rade » 25. 11. 2017 23:53

Ad meteoblue, pozoruji ho také roky, ale ne denně, jen pokud se chystá nějaká teplotní anomálie, kterou dokáže pro naši lokalitu předpovědět nejlépe, a to zejména do plusu. V létě 2015 byl jediný reálný, v srpnu byl reálný i Myforecast, ale Meteoblue byl přesnější pro predikci denních teplot po celé léto. Jako jediný měl pro nás až 39°C, zatímco třeba nor měl do 34, ten je u nás naprosto k ničemu. Naměřili jsme skutečně mnohem blíž k tem 39 (38,2) a protože dnů nad 35 bylo celkem 16, tak jsem jej tehdy sledoval skoro denně a vycházelo mu to skvěle.
Myforecast (gfs) je pro mě dlouhodobě nejlepší, nor býval skvělý 5-8 let zpátky, nyní je nepoužitelný a to hlavně v létě. Podle nej jsme asi tak v 1300 metrech v Alpách :D.

Čili shrnuto, Meteoblue dobře podchycuje plusové extrémy. A po letošní zimě se mi zdá, že trošku přeceňuje ty minusové. Nemám ale příliš vypozorovanou jeho přesnost na srážky.

Dnešní fronta přešla dost na sucho, stejně jako ta předtím (Před oteplením), kdy u nás melo nakydst až snad 30 cm během 3 dnů. Nejen, že tehdy nesnezilo, ale napršely asi 3 mm a bylo o 3 stupně tepleji, nez mělo být. Což mi tedy nevadí, ale toto se začíná rýsovat dost podobně. Nemůžu si stěžovat na srážky v průběhu celého podzimu, nicnene jsem byl trochu zděšen (ne však překvapen), když jsme sázeli stromky, tak v místě s hlubokou černozemí byl ve 20 cm prach. Stále není dostatečně zalito. Nikde ani není bláto, deficit je stále přes 100 mm jen za letošek, ale zaplaťpánbůh za to, že září i říjen byli srážkově lehce nadnormální.
Rade
Nováček

 
 
Příspěvky: 780
Registrace: 04. 02. 2012 21:17
Bydliště:
Typ meteostanice:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 30

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na listopad 2017

Příspěvekod vithostis » 26. 11. 2017 07:43

tak nam sla teplota behem noci velmi neochotne dolu a stale je na Ostravsku +3st. vyhled do patku pro sv moravy je nedobry. v ramci cr zde bude nejtepleji. od patku snad dalsi ochlazeni a snezeni co bude padat i v nejnizsich polohach bude u nas ve srovnani se zbytkem cr nevyznamne. ostatnim to preji. my nemame narok. a vlastne nevim ani proc to tak v posl.dobe je ze je zde v zimach nejtepleji
vithostis
Nový člen
 
Příspěvky: 149
Registrace: 18. 07. 2015 18:59
Bydliště:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 0

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na listopad 2017

Příspěvekod JABO » 26. 11. 2017 08:08

naopak, SV a V na tom bude lépe se sněhem, než Z část ČR...
JABO
Nováček
 
Příspěvky: 1326
Registrace: 25. 11. 2014 17:39
Bydliště:
Typ meteostanice:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 15

Co je to hodnocení?

Zpět na Předpověď počasí

  • Kdo je online

Registrovaní uživatelé: hanz