Uživatelské menu

Statistiky

  • Příspěvků dnes0
  • Příspěvků včera3
  • Celkem příspěvků97685
  • Celkem témat1100
  • Celkem členů5517
  • Nový uživatelPruwan
  • Toplist
    Kdo je online

Předpověď počasí na prosinec 2017

Předpověď počasí v České republice na kratší i delší období, které sestavují samotní uživatelé - amatérští meteorologové.

Re: Předpověď počasí na prosinec 2017

Příspěvekod kapr » 07. 12. 2017 13:11

Tož čekal bych, že aladin jako regionální model bude mět navrch, ale realita je jiná, vedou globální modely, s teplotou je docela mimo.. Furt si jede svoje, ale naměřené hodnoty zdaleka neodpovídají..
https://www.weatherlink.com/embeddablePage/show/57bd9b1fcb98436b81959e278be157c1/summary
kapr
Mírně pokročilý

 
 
Příspěvky: 6951
Registrace: 30. 04. 2008 16:04
Bydliště:
Typ meteostanice:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 41

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na prosinec 2017

Příspěvekod JABO » 07. 12. 2017 13:35

Abych nebyl za pesimistu...Mé oblíbené heslo je/ Jednou to přijít musí/.
No uvidíme...Němci to vidí již 2. den pro SZ zimě, ale taky budou asi korigovat...
Je fakt, že se to ještě může lehce pohnout a budeme v chladnějším vzduchu - nevím, že se těm nížím nechce východněji - přitom tam nějaká TV vyloženě neblokuje...Asi to způsobuje alpský masiv...
Uvidíme co večerní výstupy...
JABO
Nováček
 
Příspěvky: 1326
Registrace: 25. 11. 2014 17:39
Bydliště:
Typ meteostanice:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 15

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na prosinec 2017

Příspěvekod hanz » 07. 12. 2017 13:38

Čau,

Tak u nás na východě už taky sníh bere za své a max. teploty včera 3,5 stupně a dnes zatím max. 3,7 st. při polojasnu. Nicméně mě překvapuje teplota ve vyšších polohách a na horách, kde je zatím bezpečně pod 0 st. Posílám aktuální foto z nebližšího lyžařského střediska, je to tam zimní idýlka.

http://data.kohutka.cz/snimky/kamera_P5_snimek.jpg

http://data.kohutka.cz/snimky/kamera_P6_snimek.jpg

http://data.kohutka.cz/snimky/kamera_P8_snimek.jpg
hanz
Nováček
 
Příspěvky: 1478
Registrace: 30. 04. 2008 14:32
Bydliště:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 6

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na prosinec 2017

Příspěvekod Doizer » 07. 12. 2017 15:57

Zdravíčko.
Zde na východě opravdu ve vyšších polohách zatím sníh pevně drží a skoro neubývá.
Já ačkoliv bydlím jen o pár metrů výš jak uživatel Hanz. Tak zde v Huslenkách sníh drží poměrně lépe jak ve vesnici Janová.
Stále tu je souvislá sněhová vrstva o tloušťce 10-15cm. Toto jsem vůbec nečekal. Nuže ačkoliv nebydlíme někde na horách, tak to vypadá že sníh tady tu oblevu bezpečně přežije. Nočními mrazy které se zde asi vyskytnou to sníh ještě zpevní a bude ještě odolnější vůči teplu.
Máme tedy 8 den se sněhovou pokrývkou.
A teplota již nyní je na -2,2C při jasné obloze.
Tedy obleva je mnohem mírnější než se čekalo, alespoň u nás.
Doizer
Nováček
 
Příspěvky: 313
Registrace: 08. 12. 2014 18:26
Bydliště:
Typ meteostanice:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 15

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na prosinec 2017

Příspěvekod lukkom » 07. 12. 2017 17:19

Tak další výstup nám to teplo potvrzuje,ale Michal Žák v počasí 2x řekl pravděpodobně bude sněžení přecházet v déšť a pravděpodobně bude až 10 stupňů :temp: třeba se to ještě změní . I když Honsová vlastně řekla že bude zima a mráz,tak fakt bude asi to teplo :)
lukkom
Nový člen
 
Příspěvky: 74
Registrace: 01. 12. 2015 14:39
Bydliště:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 0

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na prosinec 2017

Příspěvekod Tomfik » 07. 12. 2017 17:28

Nejnižší teplota 7.1.2017 - -27,1C
Nejvyšší teplota 20.8.2012 - 34,7C
Tomfik
Mírně pokročilý
 
Příspěvky: 3241
Registrace: 06. 11. 2008 09:43
Bydliště:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 35

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na prosinec 2017

Příspěvekod Tomas » 07. 12. 2017 17:46

Ten jz tam byl krátce, pravda ale je, že krásné zimní situace nám modely nabízejí přibližně na 240 + a když k tomu má dojít, tak je to zase leda kulový. Není to vyloženě průser, ale zima taky ne, ta je teplotně až někde od 800 - 900m. Není třeba si to zatím moc malovat. Navíc klimatické výhledy na leden zatím průser. Měl jsem za to, že silná hurikánová sezona by mohla zaručit dobrou zimu, ale zatím to nevypadá. Uvidíme ...
Tomas
Nový člen
 
Příspěvky: 138
Registrace: 12. 09. 2008 18:52
Bydliště:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 1

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na prosinec 2017

Příspěvekod daz_4 » 07. 12. 2017 18:28

Sice chápu, proč u některých momentálně panuje rozčarování, ale kdybych si měl tipnout, tak leden bude podprůměrný (možná i silně). Loni touhle dobou se zrovna polární vortex probudil k životu a zonální proudění vyletělo hodně vysoko po silně podprůměrném podzimu. Letos se zatím nic takového nečeká. Žádný rozjetý vlak níží u Grónska ve výhledech není.

Obrázek

Na severu vládne vysoký tlak, vortex je rozpadlý, nad Evropou níže. Sami porovnejte.

2016: http://modeles.meteociel.fr/modeles/gfs ... 108.png?12
2017: http://modeles.meteociel.fr/modeles/gfs ... 192.png?12

Do not nám hraje i La Nina. Negativní anomálie se přesunuly k východu - pro zimu v Evropě dobrý stav. Celý ten vývoj (ENSO, vortex, -AO) velmi připomíná zimu 05/06 (případně 95/96 a jeden extrémní případ 62/63). Uvidíme, už poslední dekáda prosince by mohla být velmi zajímavá.

(jsem zvědavý, jak moc ve výsledku budu mimo, pokazit se toho může samozřejmě spousta :) )
daz_4
Nováček
 
Příspěvky: 409
Registrace: 26. 08. 2017 12:03
Bydliště:

Hodnocení: 8

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na prosinec 2017

Příspěvekod kapr » 07. 12. 2017 18:55

to, že máme převážně meridionální proudění ještě neznamená zimu... u nás... no uvidíme, zatím je ještě čas. Možná opravdu bude chladnější ta druhá polovina. Ale jak ne.... :D
https://www.weatherlink.com/embeddablePage/show/57bd9b1fcb98436b81959e278be157c1/summary
kapr
Mírně pokročilý

 
 
Příspěvky: 6951
Registrace: 30. 04. 2008 16:04
Bydliště:
Typ meteostanice:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 41

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na prosinec 2017

Příspěvekod dididi » 07. 12. 2017 18:58

Domnívám se že modely se budou ještě hodně měnit takže bych ze současných předpovědí nedělal hotovou věc. Zdá se mi že ty níže v týlové časti budou mít tendenci propadávat jižněji ale modely spoléhají zřejmě na to že je Alpy vytočí k severu. Stačí jedna TN která projde jižněji a vše je naprosto jinak. Netvrdím že příští týden přijde zima do nížin ale tohle není typické oceánské proudění. Prostě věřím v zimní překvapení a bílé vánoce všude.
dididi
Mírně pokročilý
 
Příspěvky: 2917
Registrace: 24. 12. 2013 11:08
Bydliště:
Typ meteostanice:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 41

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na prosinec 2017

Příspěvekod ladys » 07. 12. 2017 20:00

Východ je na tom v modelech co se týká teplot o něco hůř, ale hlavní běh GFS je jeden z nejteplejších.
A i tak je to v normálu.
Pro mne zatím počasí jako příprava na zimu OK.
Teď tam modely po 15.12. ukazují celkem příznivou situaci tak snad něco napadne možná někde naprší...

Jak psal Jabo o raním úletu Aladina s teplotou, tak u nás mu to taky nevyšlo a to bylo jasno a bezvětří.
Ale i na tak krátkou dobu to někdy jde špatně předpovědět, ráno hlásili ČB -6 a než jsem tam dojel byli tam -2 během hodiny bez slunečního svitu. Někde i okolo 0°C.
A přesto, že teplota na meteostanici vyšplhala na +8 tak ve stínu byla ojíněná tráva ještě odpoledne. Na rybníkách led.
ladys
Nováček
 
Příspěvky: 267
Registrace: 15. 01. 2016 19:46
Bydliště:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 1

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na prosinec 2017

Příspěvekod JABO » 07. 12. 2017 20:09

JJ, naděje umírá poslední...tohle si taky občas říkám. %)
Na druhou stranu nemá cenu si něco nalhávat - berme fakta....Hodnotíme aktuální modely a ty výstupy jsou stále více do tepla...co dodat - je hezké, že dididi má tendenci s modely nesouhlasit (má zkušenosti-chápu), ale to nám zimní situaci nepřinese. :jojo:
Myslím, že se změnou do tepla nepočítali ani Němci, protože už 3. den jsou na WetterOnline články o sněhu i v nížinách a zatím např. pro mou oblast drží 10,12. teploty -2+3 se sněhem.... :mysl:
Tak uvidíme s dalšími výstupy - zatím to na paniku úplně není, ale za pozornost ten ubíhající čas stojí,,, :jojo:

Koukám na poslední výstupy - ochlazení na víkend asi jistota - oteplení v po a út taky...a pak opět slibně vypadající situace...modleme se ať to klapne a do Vánoc se něco zimního uděje.... :snih:
JABO
Nováček
 
Příspěvky: 1326
Registrace: 25. 11. 2014 17:39
Bydliště:
Typ meteostanice:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 15

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na prosinec 2017

Příspěvekod Tomfik » 08. 12. 2017 07:50

Je jisté., že modely teď budou chvílí šup sem šup tam. Takže bych se nedivil, dkyby dali také JZ chvíli kolem 20.12.
To na čem stavěly se jim rozpadlo.

Já moc dobře furt nechápu takové obrovské prohloubení té TN, já nevím, jestli jsem někdy viděl TN na jih od VB o 965Hpa na hraně pevniny. Já si myslím, že nastane ještě velký kolotoč v modelech.
Každopádně takto hluboké TN pak ruší tu TV na severu. Jsem byl velký optimista, ale teď to může vzít opravdu i velmi pesimistické odhady. Pokud by oni druhý vpád kolem 15.12 neznamenal překopání synoptiky bude to velmi zlé. :'(

A to to vypadalo tak pěkně, opravdu můžeme poděkovat této TN. Až se dozvíme její jméno, potvory jedné.

Jinak dnešní fronta je v 8h o 70-100km východněji než měla být a její rozpad se zatím moc nekoná. Naopak to zesílilo, padají ledové krupky.


Obrázek

O něčem takové píše didi, prostě ani mě tak hluboká samotná mrška nesedí, spíše něco takového, je to podle anomálie. Já jsem ale amatér, ale tady mohl třeba aahaz přispět, protože s jeho názory silně občas nesouhlasím, ale číst v modelech a v situacích umí, nebo jeste vocko,troll a další, nerad bych na někho zapomněl, protože uživatelů s kvalitními příspěvky je tu vícero
Nejnižší teplota 7.1.2017 - -27,1C
Nejvyšší teplota 20.8.2012 - 34,7C
Tomfik
Mírně pokročilý
 
Příspěvky: 3241
Registrace: 06. 11. 2008 09:43
Bydliště:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 35

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na prosinec 2017

Příspěvekod JABO » 08. 12. 2017 08:01

Zdravím,(bývalého optimistu Tomfíka také...samozřejmě :) )
bohužel aktuální výstupy výstupy jen a jen potvrzují pokračování další nezimy (v nižších polohách pod 800 m.n.m) - troufnu si říct min. týden. :'(
O zimní idylce, kterou nám v minulých 2 týdnech modely tak hezky a přesvědčivě malovaly (i já jsem tomu už věřil) i dle mého pocitu si můžeme nechat jen zdát....A vypadalo to poměrně přesvědčivě...
Předpokládám, že se to projeví i v měsíční předpovědi CHMI, která bude vydána zítra ve 14.h a období budou dávat teplotně nadprůměrné. :jojo:
Už dnes je téměř jisté, že 1. dekáda bude v mé lokalitě teplotně+, což není s ohledem na 75% teplotní souvislost s celou zimou také moc pozitivní... :-@
Jak jsem čekal, i Němci upravili svůj výhled - v články píší něco ve smyslu ...počasí bude daleko mírnější, než jsme očekávali a místo lopat na sníh budeme potřebovat deštníky...

Studený vzduch daleko na Sibiři, Kanada a USA budou atakovány arktickými vpády a my si holt budeme jen snít... 8-)
No uvidíme - na předčasné závěry je samozřejmě brzy (také jsem opravdu čekal jiný vývoj...) a obrat může nastat..
Pozitivní je, že průměry modelů se motají kolem průměru v celém předpovědním období...
JABO
Nováček
 
Příspěvky: 1326
Registrace: 25. 11. 2014 17:39
Bydliště:
Typ meteostanice:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 15

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na prosinec 2017

Příspěvekod xeno » 08. 12. 2017 09:29

Dnes Jižní Morava pod pokličkou výrazněji chladnější. Trochu současný průběh připomíná loňský prosinec, kdy Morava byla pod inverzí, v Brně byl celý týden před Vánoci sníh, který na Štědrý den po docela krásném hustém sněžení začal tát a přišla obleva. Ovšem stejná situace se vrátila po Novém roce a tady v Brně díky inverzi a chladnému vzduchu sníh vydržel až do února.

Vpád studeného vzduchu v Americe nám sem pošle trochu jarního počasí příští týden a něco dalšího hrozivého se tvoří na 240h v Sev. Atlantiku, což možná bude naše tradiční Vánoční obleva, no tak uvidíme co z toho bude dál.
xeno
Nováček
 
Příspěvky: 354
Registrace: 11. 03. 2016 08:36
Bydliště:

Hodnocení: 6

Co je to hodnocení?

Zpět na Předpověď počasí

  • Kdo je online

Registrovaní uživatelé: Žádní registrovaní uživatelé