Uživatelské menu

Statistiky

  • Příspěvků dnes3
  • Příspěvků včera2
  • Celkem příspěvků97685
  • Celkem témat1100
  • Celkem členů5517
  • Nový uživatelPruwan
  • Toplist
    Kdo je online

Předpověď počasí na leden 2018

Předpověď počasí v České republice na kratší i delší období, které sestavují samotní uživatelé - amatérští meteorologové.

Re: Předpověď počasí na leden 2018

Příspěvekod kebull » 26. 01. 2018 12:19

Taky si myslim, ze uz to prestava byt jakkoliv 'normalni' tech hoodne teplych epizod pribyva, jde v podstate o tydenni zalezitosti. Pokud by otepleni znamelo treba avizovane pocasi na tento vikend, tak asi v pohode, ono i chvilkove vystreleni teplot nahoru mi prijde normalni. Zduraznuji 'mi' a zduraznuji 'chvilkove'.

Hodnotit zimu jeste urcite nehodlam, ale jak to pred ni a na zacatku vypadalo nadejne, tak od Vanoc uz jede v duchu, ktery znam. Ja vlastne krome 3 tydennich mrazu v unoru 2012 nezazil 'zimni zimu' od roku 2010, coz uz je fakt dlouha doba. Muj problem, ze jsem tu nebyl, musim se s tim smirit. Vynahradil jsem si to jinde. Beru to tak, ze zima jako letos je uz u nas normal a obcas i zasnezi.

Pro zajimavost uvedu predpoved max. teplot na nasledujici tyden nekterych mest Ameriky a Asie, neni to vazne jen tak jednoduche, zima tam, teplo tady a naopak... zdroj Accuweather

NY - 11, 12 , 6, 2(*), 4, 6
Boston - 10, 10, 4, 0, 7, 6
Toronto - 6, 4, -1(*), -6, 4, -3
Calgary -10(*), -11, 3, -10(*), -15
Winnipeg - 10, -16, -15, -4, -18, -16
Denver - 8, 10, 15, 5, 3 ,10
Vancouver 6, 8, 10, 7, 6, 7

Soul - -3, -1, -3, 0, 3, -1
Tokyo - 6, 4, 8, 6, 9, 9

Vyplyva z toho, ze zima se momentalne usadila na Dalnem Vychode a dalo by se rict i stredozapade Ameriky.
V Soulu napr. dneska v noci -18, coz je fakt neobvykle. A PyeongChang by mohl byt po roce 1994 nejchladnejsi Olympiadou, dokonce se v clanku pise, ze z hlediska rovnobezky jde o jedno z nejchladnejsich mist na Zemi.
https://www.accuweather.com/en/weather- ... 4/70003855

NAO/AO stale v podobnych slepejich, prvni k 0, druhy pod 0. Treba z toho neco bude, ale spis jsem se smiril s tim, ze ne.
PS: momentalne jedu do Mnichova a snih jsem celistve nevidel ani u Domazlic...
:ahoj:
kebull
Nováček

 
 
Příspěvky: 1445
Registrace: 01. 02. 2010 20:18
Bydliště:
Typ meteostanice:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 21

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na leden 2018

Příspěvekod Tomfik » 26. 01. 2018 17:32

Ahoj, tak jsem čekal, kdy začnou rozdíly mezi GFS a evropskými modely a už to začíná GFS opět caruje s prohloubení TN jako jediný. No uvidíme kdy z toho opustí.
Nejnižší teplota 7.1.2017 - -27,1C
Nejvyšší teplota 20.8.2012 - 34,7C
Tomfik
Mírně pokročilý
 
Příspěvky: 3241
Registrace: 06. 11. 2008 09:43
Bydliště:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 35

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na leden 2018

Příspěvekod ladys » 26. 01. 2018 20:06

GFS spíš blbne...
Obrázek

Ecák zatím drží
Pokud se ochladí je stejně velká pravděpodobnost, že se sem zase dostane teplejší vzduch.

U nás to s tím oteplením není tak horké.
Ve středu 6,5 , odpoledne šel sníh rychle dolu
Ve čtvrtek po ránu se vítr stočil na východní a pokud by slunce nesvítili celý den teplota by byla okolo nuly
Včera +4, dnes +3
Sníh drží jak kde, ale za barákem mám výhled na bílé pole sem tam je vidět hlína.
Tam kde nesvítí slunce je cca 5cm sněhu.
Na loukách a tam kde je terén nakloněn na jih nic není.
ladys
Nováček
 
Příspěvky: 267
Registrace: 15. 01. 2016 19:46
Bydliště:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 1

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na leden 2018

Příspěvekod dididi » 26. 01. 2018 22:11

Tak v nejblišším týdnu nás čekají opět vysoké teploty. Pak je situace docela složitá. Vypadá to na rychlé střídání vzduchových hmot a velké změny teplot což by nahrávalo i výraznějším srážkám. Jenže skutečnost je řekl bych taková že další vývoj je pro modely neřešitelný rébus alespon momentálně.
GFS už asi týden opakovaně přináší zajímavé zimní situace ale problém je že je má celou tu dobu někde na 240 a více hodinách a občas ochlazení prakticky úplně vynechá.
Docela jsem nakloněn věřit tomu že zimní pozdrav at už jde o sníh či mráz s nějakým ledovým dnem by v první dekádě února přijít mohl a dost možná i opakovaně.
dididi
Mírně pokročilý
 
Příspěvky: 2917
Registrace: 24. 12. 2013 11:08
Bydliště:
Typ meteostanice:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 41

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na leden 2018

Příspěvekod vichr » 26. 01. 2018 22:40

vichr
Nový člen
 
Příspěvky: 131
Registrace: 14. 11. 2014 11:45
Bydliště:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 4

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na leden 2018

Příspěvekod CtiborV » 27. 01. 2018 09:05

Po shlednuti rannich modelu to vypadá na návrat zimy. Aktuální GFS je velmi chladný, i ECMWF se docela přidává.
Zde sníh nechce a nechce roztát, teploty tu rozhodně neatakují 10 stupňů, spíše se to motá stále kolem nuly. Včera jsem byl ve vesnici co je přímo nad námi a je tam stále okolo 10 cm sněhu. Tady je vidět, že při nevýrazném JZ proudění zde nemá šanci teplý vzduch proniknout.
Ale v pondělí se konečně ohřejem.
Z podhůří nízkého Jeseníku zdraví Ctibor Venus. Data z meteostanice : http://ctiborvenus.eu/pocasi
CtiborV
Nováček

 
 
Příspěvky: 645
Registrace: 23. 10. 2008 19:04
Bydliště:
Typ meteostanice:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 4

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na leden 2018

Příspěvekod dididi » 27. 01. 2018 09:56

Ano modely vypadají již delší dobu zajímavě nicméně je to velmi živé a komplikované a vývoj na počátku února v podstatě neodhadnutelný což znamená že v nejblišších dnech uvidíme v modelech ještě velké kotrmelce.
Současný GFS je hodně dobrý ovšem hned s několika situacemi na velmi ale velmi ostré hraně mezi teplem a zimou a opět je tam dobře patrný rozdíl mezi Čechy a Moravou kdy přechodné oteplení by Moravu zřejmě ani nepostihlo pokud by nastala taková situace.
Jinak se mi ale zdá že ty studené výstupy u GFS začínají převládat a řekl bych že těm situacím by slušely i teploty o dost nišší než GFS dává.
Uvidíme co z toho bude zatím u mě velká nejistota a netroufám si ani odhadovat zda to vyjde do delšího zimního počasí nebo to skončí 1-2 denní parodií kolem bodu mrazu.
dididi
Mírně pokročilý
 
Příspěvky: 2917
Registrace: 24. 12. 2013 11:08
Bydliště:
Typ meteostanice:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 41

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na leden 2018

Příspěvekod Rosnička » 27. 01. 2018 12:19

Tak ikdyz tu moc neprispivam,hlavne proto ze sem zapomel heslo,tak ted uz muzu neco malo take napsat...Bohuzel si myslim,ze to s tou zimou od cca 3.2.nebude tak horke,minimalne nam nenahrava fakt ze kanada a usa se opet rekordne prochladi prakticky totozna situace jako pred mesicem a vime co to znamenalo,nicmene se zda ze by jazyk ledoviny moh proniknout ze skandinavie i k nam,ale to si myslim ze by ocean po 3dnech utnul,kdyz vidim jaky problem ma se to sem dostat,snad se mylim,ale letos je dynamika a nestabilita hodne velka hlavne diky tomu ze rusko bylo dlouho teple a taky listopad nam vycerpal trochu synoptiku,byl chladnejsi relatine a to taky ve velke vetsine nenahrava dobre zimě a i chladnejsi podzim.Prakticky pred kazdou dobrou zimou byl teply podim nebo listopad,stěžejni je ale leto.Celkove jsem tuhle zimu necekal chladnou,naopak teplejsi,právě k vuli horkemu letu...je totiz pravidlo ze pokud je leto horke a ne prumerne teple,tak po kazdem horkem lete nasleduje slaba zima,mluvim hlavne o nizinach...stalo se tak po letech 2006-horke/tepla zima,i 2007horke/tepla zima i 2013leto to bylo velmi horke a suche a zima nasledna nejhorsi ze vsech,jen 5dni!!! s pokryvkou v prerově a leto 2015 horke/tepla zima a posledni leto 2017 horke a zima slaba zatim jen 23dnu a ani jednou nebylo -10 naopak ostatni leta v klidu a zimy.pekne az luxusni...loni zima 59dnu a leto 2016normalni...Ale skandinavie mela leto 2017 normalni a taky zimu maj dobrou,takze asi tak,kdyby byl unor chladny a snehovy,byl bych jenom rad.
Rosnička
Nový člen
 
Příspěvky: 19
Registrace: 27. 01. 2018 10:59
Bydliště:
Typ meteostanice:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 0

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na leden 2018

Příspěvekod dididi » 27. 01. 2018 21:46

Hlavní hráči jak GFS tak ecák zimní výhled na 180 hod. dokonce i slušně sněhový a tady chcípnul pes.
Forum bylo zrušeno nebo je to důsledek letošní ,,zimy" nebo co jako? Chápu po předchozích zkušenostech určitou nedůvěru ale za nějaký komentář by to snad stálo zejména ecák je nyní dost dobrý. Možná to bude vrchol této zimy možná další blamáž ale čekal jsem nějaké reakce.
dididi
Mírně pokročilý
 
Příspěvky: 2917
Registrace: 24. 12. 2013 11:08
Bydliště:
Typ meteostanice:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 41

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na leden 2018

Příspěvekod Adi » 27. 01. 2018 22:06

Ahoj,

Spíše je to únava z politiky (byl jsem u voleb v komisi) a taky únava z antizimy.
Poslední dny poměrně teplo, ovšem trochu chladněji, než jsem původně očekával. Inverze se projevila. Takže dnes max na necelých 5, včera něco málo přes 5, včera i dnes v noci slabý mráz (minima -1,5 a -3,7) Aktuálně dorazila jakási demoverze studené fronty, takže mrholí, 3 nad nulou a je smradlawo.
Výhledy na závěr měsíce slibují téměř rekordy. V pondělí 12.
Co s tím ochlazením: Ano, od přelomu měsíců by něco mohlo konečně být, nicméně otázka zní, na jak dlouho. Po pravdě GFS není moc přesvědčivý, přestože mají přecházet přes naše území níže s frontami, na srážkách (ansámbly) to není moc vidět. Smysluplnější fronta až z pátku na sobotu a hlavně v sobou, ovšem GFS tam dává něco jako teplý sektor, takže ochlazení až večer, takže kdybych se měl držet tohoto módu, v noci na sobotu sníh, přes den srajda a snad i déšť, asníh z5 až navečer. Ovšem je zbytečne spekulovat do podrobností nad neexistující situaci za týden.
Ecák dává smysluplnější ochlazení až od pátku, spíše soboty - víme všichni, že je to ještě hodně daleko. Srážky, nula, celá skoro nic. - až ke konci a to víme, že je stejně bájný údaj.
Takže spíše skepse. Vypadá to hezky, ale zase se to zmírňuje a pomalu posouvá/odsouvá. Pokud tedy sníh neuvidím na zemi, na teploměru teploty níže nuly, budu stále rezervovaný. Na stranu druhou je pozitivní, že nejspíše nevyjde ani úlet GFS s vysokými teplotami, který zde strašil včera.

Tož tak

edit - ranní běh:
chce se mně říci - tady je svět ješě v pořádku, myšleno těžce ironicky. GFS má na neděli zase teplo a ochlazení až od pondělka :mysl: Předtím jen symbolické ochlazení do soboty
Přání bývá nebezpečně často otcem myšlenky
Adi
Mírně pokročilý
 
Příspěvky: 3459
Registrace: 16. 09. 2008 19:51
Bydliště:
Typ meteostanice:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 43

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na leden 2018

Příspěvekod Tomfik » 28. 01. 2018 07:55

Stran výhledu rozhoduje hlavně to na jaké straně ENS se hlavní výstupy pohybují. Průměry jsou furt kolem - 7C v 850hpa. A Ecmwf ani GFS neberu s těmi jejich kupicimi se nížemi v ranních vystupech
Nejnižší teplota 7.1.2017 - -27,1C
Nejvyšší teplota 20.8.2012 - 34,7C
Tomfik
Mírně pokročilý
 
Příspěvky: 3241
Registrace: 06. 11. 2008 09:43
Bydliště:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 35

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na leden 2018

Příspěvekod libi » 28. 01. 2018 09:12

Dobré ráno,

no, je to již ohraná písnička. Modely slibují ochlazení, kouká se na to moc hezky, ale již to beru s úsměvem. Ochlazení se postupně oddaluje a zmenšuje. Takto to bude pokračovat až do března a je po zimě. Ano, určitě nějaké 2-3 denní ochlazení a možná i s přechodnou sněhovou pokrývkou dorazí. Ale více asi ne.
Ale i to bude stačit, aby pro spoustu lidí byla zima povedená...
libi
Nováček
 
Příspěvky: 1136
Registrace: 03. 05. 2008 15:54
Bydliště:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 8

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na leden 2018

Příspěvekod zapadni cechy » 28. 01. 2018 10:33

libi:

Asi jsme si už všichni všimli, že povedená zima neznamená ani zdaleka pro všechny to samé, takže si myslím, že podobné poznámky jsou celkem zbytečné. :)

K tomu ochlazení - byl jsem k tomu pořád ostražitý a čekal jsem, kdy se tam objeví nějaký detail, který způsobí, že se situace změní letos tradičním způsobem. Dokud bude tak chladno na druhé straně Atlantiku, tak bude toto pořád hrozit. Není pravda, že ensambly zůstaly nastavené na zimu, naopak třeba u EZMWF se v těch posledních termínech oproti včerejšku zvedly cca o 4 stupně, což už je při počtu 51 členů důležitý posun.

Projevuje se asi to, že modely mají sklon představovat si "mechanismus" ochlazení příliš jednoduše, stejně jako když už je zima se sněhem a mrazem, tak příliš jednoduše modelují oteplení, které se potom opakovaně odsouvá a zmírňuje.
http://www.meteofrlazne.websnadno.cz/ - amatérská meteorologická stanice Františkovy Lázně
zapadni cechy
Nováček
 
Příspěvky: 761
Registrace: 28. 12. 2011 14:50
Bydliště:
Typ meteostanice:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 16

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na leden 2018

Příspěvekod sergej » 28. 01. 2018 10:35

Ahoj, kdyz se na vse podivate s odstupem, je pocasi neuveritelne stabilni. Sem tam se prodere TN vice na vychod a prinese nekolikadenni ochlazeni, aby Toto bylo nasledne vystridano teplejsim proudenim mezi TN zapadne a TV jihozapadne. Tenhle kolotoc bezi od pule prosince.
http://www.dailymotion.com/video/xbkmaj
sergej
Nováček

 
 
Příspěvky: 289
Registrace: 29. 05. 2008 18:36
Bydliště:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 2

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na leden 2018

Příspěvekod paja » 28. 01. 2018 10:48

No uvidíme co další výstupy, ale i když před námi je ještě celý únor, vidím to také tak jak libi - odsouvání a odsouvání ochlazení a najednou je půlka března a je ámen. Nějaká malá přechodná zima možná v půli února, ale na zimu, kdy i v nížinách bude ležet tak 10cm sněhu alespoň dva týdny(tzn. teploty pod nulou), to už nevidím. Sakra takovou skepsi jsem snad nikdy neměl :(
paja
Nováček
 
Příspěvky: 400
Registrace: 01. 01. 2017 12:59
Bydliště:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 2

Co je to hodnocení?

Zpět na Předpověď počasí

  • Kdo je online

Registrovaní uživatelé: hanz