Uživatelské menu

Statistiky

  • Příspěvků dnes4
  • Příspěvků včera4
  • Celkem příspěvků97779
  • Celkem témat1103
  • Celkem členů5517
  • Nový uživatelPruwan
  • Toplist
    Kdo je online

Předpověď počasí na únor

Předpověď počasí v České republice na kratší i delší období, které sestavují samotní uživatelé - amatérští meteorologové.

Re: Předpověď počasí na únor

Příspěvekod lowan » 08. 02. 2018 13:27

GFS tam má náznaky od 7.2 6h šel studený vzduch o dobrých 200km jižněji zase to bude přetahování ECMWF tam dává profuk od jihu snad mu to dlouho nevydrží %)
lowan
Nový člen
 
Příspěvky: 186
Registrace: 02. 02. 2016 16:15
Bydliště:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 1

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na únor

Příspěvekod dididi » 08. 02. 2018 14:11

Počítám že příští týden budou teploty o trochu vyšší než ty současné ale mělo by se to vejít do +5 v noci pak dle oblačnosti od 0 do -5 alespon v mé lokalitě. Počasí ke konci druhé a v průběhu třetí dekády to je docela problém. Je toho víc než obvykle co musí modely do svých odhadů zahrnout a nejsem si jistý zda jsou toho vůbec schopny.
Příliš jim taky nenahrává poměrně velká plocha studeného kontinentu který se rozhodně nebude prohřívat spíše asi právě naopak.
Poku jde o tabulku na infometu a srovnání se zimou 1974/75 je to pochopitelně dost zavádějící. Některé stanice už nejsou jiné měří kratší dobu. U mě má CHMI stanici od r. 1983 ale nejdříve pouze srážkoměrnou. Teprve někdy v r. 1997 zavedl klimatologickou kterou asi před 10-ti lety zautomatizoval.
Mé záznamy které si vedu od r.1972 /něco už i ze zimy 1970/71/ jsou pochopitelně amatérské. Jednak mi bylo 10 let a pak v té době jsem měřil obyčejným teploměrem ani nevím zda byl rtutový či lihový. Ale každopádně byl někde na nevhodném místě u okna.
V zimě 1974/75 nebyl žádný ledový den v prosinci ani v lednu. Ve svých záznamech mám že bylo 6 ledových dnů ale když jsem to nyní podrobně prohlížel možná jen 3.
19. února napadlo 12cm sněhu a pak byla velmi silná inverze. 21.2. termínová teplota -1, 22.2. -2 a 23. -1. Přitom byla hustá mlha a silná námraza a je tedy prakticky jisté že i ledové dny. Maxima a minima jsem tenkrát ještě nezaznamenával. U svých záznamů jsem si ale dělal poznámky o různých zajímavostech a zde mám uvedeno že na horách byla v té době teplota až +10 stupnů.
Jinak stále platí že ledový den zde tuto zimu nebyl dnes zase těsně o pár desetin.
dididi
Mírně pokročilý
 
Příspěvky: 2930
Registrace: 24. 12. 2013 11:08
Bydliště:
Typ meteostanice:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 41

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na únor

Příspěvekod Rosťa » 08. 02. 2018 15:30

U nás ledový den jak vyšitý,dokonce se od rána ochladilo na-2,5st.Kouřmo a SV vítr pro nás svědčí,do 15.2 je shoda a počasí si myslím jisté,pak je to na typovačku na všechny strany,když se podívám na předpovědi sousedních státu je to guláš od -10 do + 10st.
Rosťa
Nováček
 
Příspěvky: 904
Registrace: 27. 11. 2014 12:01
Bydliště:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 7

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na únor

Příspěvekod Adi » 08. 02. 2018 16:21

Ahoj,

Tak tak, třetí ledový den v řadě, ráno krásných 12 cm, aktuálně -2,8, drobounce a slabě sněží, mírně se ochlazuje po desetinkách. Spokojenost.
Takhle, osobně to tipuji na okraj TV nad Ruskem, s přechodným vlivem front od Z. Spíše převládne vysoký tlak, po většinu měsíce, koneckonců se ke slovu dostává již nyní. Nicméně je pravda, že po 15 může se přechodně oteplit, ovšem jen mírně ve smyslu nadnulových teplot přes den a slabého mrazu v noci, pak by se mělo opět ochladit.
17.2 jedu na služebku opět do Raahe (80 km jižněji od Oulu), uvidíme, jaká tam bude zima, přebývat tam budu do druhého března. V posledních dnech tam dost mrzlo, modely dávají zmírnění mrazů, tož uvidíme.
Slunko je neaktivní, šance na polární září docela malá ...

Přeji pěkné odpoledne
Přání bývá nebezpečně často otcem myšlenky
Adi
Mírně pokročilý
 
Příspěvky: 3471
Registrace: 16. 09. 2008 19:51
Bydliště:
Typ meteostanice:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 43

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na únor

Příspěvekod kapr » 08. 02. 2018 18:44

no, čeká nás nudné průměrné počasí... v noci slabě pod nulou, přes den slabě nad nulou, malá denní amplituda, hodně oblačnosti ale beze srážek.. spíše nízká.. sněhu cosi napadlo, do 5 cm.. bude přes den pomalu tát. Nebude o co stát... ať už je jaro, těším se, na tuhle šeď, co nás čeká, se moc netěším.. víkend už se v modelech začíná opět kazit.. nechápu jak může amatérský meteorolog z tohohle počasí plesat. =-O
https://www.weatherlink.com/embeddablePage/show/57bd9b1fcb98436b81959e278be157c1/summary
kapr
Mírně pokročilý

 
 
Příspěvky: 6951
Registrace: 30. 04. 2008 16:04
Bydliště:
Typ meteostanice:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 41

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na únor

Příspěvekod Troll » 08. 02. 2018 19:17

Ano min. do neděle nuda, nicméně alespoň je relativně chladno, oproti prosinci a lednu, takže my, co chceme aby v zimě byla zima a sníh, vidíme toto přeci jen o trochu raději než jarní počasí. Zde jsem sníh neviděl již několik týdnů a není prakticky ani ve vyšších polohách, což je poněkud neobvyklé. Určitě bych dal přednost nějakému SZ - S proudění ale než nějaký teplý JZ, ať radši zůstane tohle a koncem měsíce a v březnu nechť od středních poloh padají přívaly sněhu a zde si užíváme intenzivní sněhové přeháňky. Prostě zima se sněhem mi v posledních letech velmi chybí a v únoru už vlastně není 5. rok. Jelikož mrzne a kontinent se prochlazuje, možná začne zamrzat i Balt, nějaká zimní sněhová epizoda trvající více než pár dní rozhodně ještě není vyloučena. Na jaro je ještě času více než dost.
Troll
Mírně pokročilý
 
Příspěvky: 1547
Registrace: 10. 10. 2010 20:51
Bydliště:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 38

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na únor

Příspěvekod kapr » 08. 02. 2018 19:54

To se pozná pravá zima, když je radost z 12 cm sněhu.. Jasně, že pro přírodu je teď lepší zima a sníh.. Ale za mě stále slabota, proto jsem psal, že se těším na jarní slunce a teploty.. Možná nejvýznačnější, co dnes bylo, byl ranní zesílený severní vítr s nárazy do 15 m/s.. Ani ty níže se srážkami od jv už nejsou, co bývaly..asi se něco fakt děje...
https://www.weatherlink.com/embeddablePage/show/57bd9b1fcb98436b81959e278be157c1/summary
kapr
Mírně pokročilý

 
 
Příspěvky: 6951
Registrace: 30. 04. 2008 16:04
Bydliště:
Typ meteostanice:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 41

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na únor

Příspěvekod Tomfik » 08. 02. 2018 20:08

Ale noak kapře, tato níže nebyla ta z těch pravých, kdy zesílí vítr a jádro postupuje na sever, byl to jen takový ocásek, takže bych to nějak nepaušalizoval.
Zase tak nízká amplituda nebude, v noci při vyjasnění to udělá -8C hned.
Jinak ECMWF už prozírá, že cesta k jaru bude dlouhá. :)
Nejnižší teplota 7.1.2017 - -27,1C
Nejvyšší teplota 20.8.2012 - 34,7C
Tomfik
Mírně pokročilý
 
Příspěvky: 3241
Registrace: 06. 11. 2008 09:43
Bydliště:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 35

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na únor

Příspěvekod ladys » 08. 02. 2018 20:29

kebull
Těch výstrah je tolik že to člověka zahltí a nereaguje na to. NAO a AO sleduješ dobře :)
Spíš mi to připadá, že to je o tom, aby bylo jedněch či druhých slyšet co se týká výstrah..

Na druhou stranu byla výstraha na orkán Herwart a zde byla napadána následně jako neoprávněná.
Ale ta paseka co byla tady po okolí je vidět dodnes a hlavní linka VN směr ČB se opravovala čtyři dny...

Trochu nechápu tu nespokojenost a nudu, když je vlastně normální počasí a předpověď je taky v normálu.
Ani šeď tam dlouhodobě nehrozí. a stabilita počasí není vůbec jistá.
V posledním vydání i ecák dostal rozum a to mega oteplení na 16.2 zrušil

Zde třetí ledový den v řadě v pondělí to uteklo 0,1 celkem napadlo 6cm
ladys
Nováček
 
Příspěvky: 267
Registrace: 15. 01. 2016 19:46
Bydliště:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 1

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na únor

Příspěvekod dididi » 08. 02. 2018 20:31

Přesně jak píše Tomfik. Ty níže které sypou mají úplně jiné parametry a jejich oblačnost a srážky nekončí u Prahy ale sypou sníh i dál na západ Evropy někdy ve dvou nebo třech vlnách. Za takových situacích je sníh v ČR všude a zde bývají srážkové úhrny často jedny z nejvyšších díky Krušným horám nebo střetu teplejšího a chladnějšího vzduch vev vyších vrstvách atmosféry.Nejčastěji pak za situací kdy je JV přechodně v teplém sektoru a nezřídka tam srážky přechodně přechází do deště. Taková situace zde již ale dlouho nebyla ale výhledy takovou možnost po 20.2. nevylučují.
dididi
Mírně pokročilý
 
Příspěvky: 2930
Registrace: 24. 12. 2013 11:08
Bydliště:
Typ meteostanice:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 41

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na únor

Příspěvekod kebull » 08. 02. 2018 22:56

kebull
Nováček

 
 
Příspěvky: 1445
Registrace: 01. 02. 2010 20:18
Bydliště:
Typ meteostanice:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 21

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na únor

Příspěvekod mates.lukas94 » 09. 02. 2018 12:48

Dneska se rozpustila nízká oblačnost a z cest a obecně z tmavých povrchů sníh odtává, nicméně jinak moc sněhová pokrývka neklesla - stále nějakých 7-8 cm. Na slunci ale docela teplo. V Chuchelné ale v 11 hodin -4, v Opavě -2.

Na přelomu týdnů pro nás GFS dává 2 až 3 stupně, Aladin kolem nuly, Ecák na neděli i pondělí 5°C přes den, tak nevím. Uvidíme, jestli dnes, popřípadě o víkendu padne nějaký ledový den.
mates.lukas94
Nováček
 
Příspěvky: 556
Registrace: 07. 11. 2014 19:49
Bydliště:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 2

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na únor

Příspěvekod libi » 09. 02. 2018 13:01

Počasí zde na SZ lze charakterizovat jedním slovem - HNUS!

Zataženo nízkou oblačností, to tady ještě letos v zimě nebylo. Už aby bylo jaro a skončilo toto zimní trápení. Teploty jsou sice kolem normálu, ale tím to končí. Výhledy bych řekl že budou čím dál horší, toto počasí do neděle, kdy nás přejde okluzní fronta při teplotách kolem 5°C, i když pod Krušnýma horama díky nízké oblačnosti může být chladněji a srážky budou nakonec sněhové. No a příští týden postupně teploty 2/7°C a polovina února bude za námi.

Bylo by pro mě veliké překvapení, kdybychom se ještě letos v zimě dostali výrazněji do studeného SV-V proudění.
libi
Nováček
 
Příspěvky: 1137
Registrace: 03. 05. 2008 15:54
Bydliště:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 8

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na únor

Příspěvekod Tomfik » 09. 02. 2018 13:34

Ahoj, tak narozdíl od SZ tu vládne zima pevnou přechodnou rukou. Ráno min (v 4:55) -10,4C, asi chvilkové vyjasnění, jinak zataženo -3C, v únoru už se budou teploty pohybovat hodně v závislosti na slunci. Jinak při pohledu na amuta je celkem zima. On je taky průměr denní teploty již k 1,5C v nížině. holt jaro se blíži
Nejnižší teplota 7.1.2017 - -27,1C
Nejvyšší teplota 20.8.2012 - 34,7C
Tomfik
Mírně pokročilý
 
Příspěvky: 3241
Registrace: 06. 11. 2008 09:43
Bydliště:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 35

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na únor

Příspěvekod JABO » 09. 02. 2018 16:09

Libi,
u nás dnes od 15.h slunce - předjaří pokračuje... zimu nečekám, pokud přijde něco jako sníh, tak to bude zpestření, ale to je vše...Zimu jsem na SZ pod 600 m.n.m odepsal už před měsícem a jak je vidět ani jsem se nesekl...Ledové dny utíkají o stupínek a šance se snižuje - den se nyní prodlužuje nejrychleji...
Čekám na ten rozpad vortexu - ale nějak se nic neděje...naopak jsou výhledy spíš předjarní.... :D
Příští zima snad už ani horší být nemůže...Dobrý je, že auto, které jsem umyl v pondělí, je pořád čistý....Tak to předjaří má něco do sebe...
JABO
Nováček
 
Příspěvky: 1326
Registrace: 25. 11. 2014 17:39
Bydliště:
Typ meteostanice:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 15

Co je to hodnocení?

Zpět na Předpověď počasí

  • Kdo je online

Registrovaní uživatelé: Žádní registrovaní uživatelé