Uživatelské menu

Statistiky

  • Příspěvků dnes2
  • Příspěvků včera3
  • Celkem příspěvků97687
  • Celkem témat1100
  • Celkem členů5517
  • Nový uživatelPruwan
  • Toplist
    Kdo je online

Předpověď počasí na květen 2018

Předpověď počasí v České republice na kratší i delší období, které sestavují samotní uživatelé - amatérští meteorologové.

Re: Předpověď počasí na květen 2018

Příspěvekod dididi » 29. 05. 2018 21:32

Tak nás to tady dnes oběhlo excelentním obloukem ale u ,,wenzela" na Rakovnicku další pěkná zálivka do lesů. Už se těšim na ty hřiby. Doufám že něco přijde zítra ale odhady srážek jsou nyní věštba z křištálové koule nemá to vůbec žádný řád jen chaos. Bouřky rychle vznikají i zanikají a jsou i tam kde jich nebylo očékáváno.
dididi
Mírně pokročilý
 
Příspěvky: 2917
Registrace: 24. 12. 2013 11:08
Bydliště:
Typ meteostanice:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 41

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na květen 2018

Příspěvekod Troll » 29. 05. 2018 21:42

Bohužel, je to jak píše Hawrann. Ani kapka!!! Jen pár hromů a blesků. Dokonce dle údajů z pozemních srážkoměrů nespadlo nic ani na Teplicku a to tam byly červené odrazy, tohle fakt nechápu.
Troll
Mírně pokročilý
 
Příspěvky: 1543
Registrace: 10. 10. 2010 20:51
Bydliště:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 38

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na květen 2018

Příspěvekod Petr84 » 29. 05. 2018 21:43

Jabo, Troll: Pak by mě zajímalo, jak to u vás dopadlo. Tady totiž taky radar vypadá skvěle, ale jede to v reálu ten "rozinkový model", co jsem popsal. Kdybyste měli zítra chvilku, tak kdyžtak dejte vědět výsledek. Ať to padá!
Osobní údaje z profilu mi bohužel zmizely. Bydliště Litvínov, nadmořská výška 340 m.n.m
Petr84
Nový člen
 
Příspěvky: 51
Registrace: 30. 12. 2017 15:59
Bydliště:
Typ meteostanice:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 2

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na květen 2018

Příspěvekod Petr84 » 29. 05. 2018 21:50

Aha, tak odpověď přišla, než jsem dopsal. No takže si můžu pogratulovat aspoň za těch pár spršek z obrovského odrazu přes půl až snad 2/3 kraje. Dobrou.
Osobní údaje z profilu mi bohužel zmizely. Bydliště Litvínov, nadmořská výška 340 m.n.m
Petr84
Nový člen
 
Příspěvky: 51
Registrace: 30. 12. 2017 15:59
Bydliště:
Typ meteostanice:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 2

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na květen 2018

Příspěvekod wenzel » 29. 05. 2018 22:00

Jak píše DIDIDI, dostali jsme další příděl a řádný. Odpoledne šla bouřka severně, my byli na jejím okraji a jen to smylo prach. K večeru jsme byli na okraji další, dalo to 3 mm. Kolem 19.30 hod. přišla bouřka, jaká tu nebyla již několik let. Prakticky hned se téměř setmělo a začal liják, který zeslábl až po 21.00 hod. Za tuto hodinu a půl spadlo 32 mm. Od té doby mírně prší intenzitou kolem 5 mm za hodinu. Bylo to velmi zajímavé, ta hlavní bouřka se nasunula od jihu a když kolem 20.30 začala slábnout, přišla jí na pomoc kolegyně z Berounska a začalo to nanovo. Vítr trouchu foukal, ale nic hrozného, spadlo i několik krupek kolem půl cm, byli mokré, beze škod. Blesků spousta, chvílema to bylo jako ve dne. Jsme již téměř na 100 mm za květen, přitom jsme tradičně suchá oblast. Včera jsem psal, že tam kde již pršelo dost minulý týden a teď prudce zaprší znovu, řeky půjdou nahoru. To jsem nevěděl, že to čeká právě nás. Kolem 21.00 se Rakovnický potok ( délkou svého toku řeka, potok jen podle názvu ) dostal na 1 SPA, ale po zeslabení deště klesl během hodiny pod něj. Dnes byl jediným tokem v republice, kde se SPA vyskytl, SPA nebyl na této řece již několik let. Oproti minulému týdnu tedy pršelo dost prudce a něco steklo, přesto nasycenost povodí na našem okrese je velká. Pokud zítra či v dalších dnech přijde další silná bouřka, SPA budou rychle zpět. Očekávám, že zítra budou bouřky velmi prudké, zatím asi nejprudší za posledních 10 dnů, záleží jen, kde se vyskytnou. Příští týden půjdu na houby, myslím že už určitě budou. Těm co mají sucho přeju vodu. Zvlášť u Prahy mě to překvapuje, většinou tam prší víc než u nás, také není tak daleko ( asi 50 km vzdušnou čarou ). Teď se na jižním okraji tohoto bouřkového systému vytváří další menší bouřky, za nimi na Šumavě také nové vznikají a směřují opět na nás. Noc bude asi veselá.
wenzel
Nováček
 
Příspěvky: 677
Registrace: 12. 10. 2008 09:17
Bydliště:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 12

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na květen 2018

Příspěvekod Adi » 29. 05. 2018 22:21

Ahoj,

Onen "rozinkový" model je tehdy, když je suchý vzduch a teplo a kondenzační hladine jde výše. Takže srážky někde se buď vypaří, nebo spadne pár kapek, jinde naopak spadne kýbl, přeládá však suchá varianta. Proto taky radar klame. Mraky jsou vysoko. Tohle připomíná trochu subtropické suché bouře, kde někdy bouří několik hodin bez doprovodu srážek.

Jinak včera jsem byl vskutku nemístně optimistický, ono se zdálo, že přeci jen aspoň pátek bude chladnější. A ono nic. Vedro minimálně do počátku příštího týdne, sem tam bouřky.¨

Ono cirkulace je v podstatě opačně, než bývá obvykle, takže suché lokality jsou mokřejší, tedy relativně, ty, které za normálních okolností jsou vlhké, trpí suchem.
Přání bývá nebezpečně často otcem myšlenky
Adi
Mírně pokročilý
 
Příspěvky: 3459
Registrace: 16. 09. 2008 19:51
Bydliště:
Typ meteostanice:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 43

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na květen 2018

Příspěvekod Ovar » 29. 05. 2018 22:46

Matně si vzpomínám na předpověď Estofexu na dnešek, kde mluvili o "stacionárních" bouřkách. Opravte mně jestli se mýlím. ale taková nebyla dnes v ČR ani jedna..

Ten Rakovník jsem sledoval, ale po tom včerejším fópá s Valšovým dvorem a bílými odrazy, si už netypuji kolik kde napršelo.
Ovar
Mírně pokročilý
 
Příspěvky: 1832
Registrace: 24. 12. 2012 14:28
Bydliště:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 48

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na květen 2018

Příspěvekod Petr84 » 29. 05. 2018 22:55

Ovar: Dneska jsem sledoval radar (ale o radaru před chvílí padla výmluvná diskuze). Potřebuju srážky na Karlovarsku kvůli splutí Ohře. A asi tak do 20 hod. jsem sledoval, že bouřky smrdí jenom tam, kde se vytvoří, a nechce se jim hnout zadkem. Pak to najednou teprve chytlo vlak z jihu na sever. Takže ze začátku to podle radaru bylo stacionární, pak změna.
Osobní údaje z profilu mi bohužel zmizely. Bydliště Litvínov, nadmořská výška 340 m.n.m
Petr84
Nový člen
 
Příspěvky: 51
Registrace: 30. 12. 2017 15:59
Bydliště:
Typ meteostanice:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 2

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na květen 2018

Příspěvekod JABO » 30. 05. 2018 06:24

Tak severní polovina Ústeckého kraje stále na suchu - jak psal Ovar - bouřky smrdí na jednom místě a ne a ne se hnout. Uvidíme, co to udělá během dne, až se prohřeje povrch...Takže bohužel zálivku dostávají již zalitá místa a ta vyschlá zatím ani kapku...Uvidíme - výstupy z půlnočního sondážního měření v Praze dávají index FAUST 4,2 - to jsou ideální podmínky pro vznik i silných bouřek.... :destnik:
JABO
Nováček
 
Příspěvky: 1326
Registrace: 25. 11. 2014 17:39
Bydliště:
Typ meteostanice:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 15

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na květen 2018

Příspěvekod Tomfik » 30. 05. 2018 08:40

Je otázka, co čekat od soboty a pátku vlastně i neděle, protože bude velmi teplo ve výšce, ale bude se rozkládat nevýrané tlakové pole na okraji vyplňující se TN, to může dát hodně vody.

A je tu naděje, že to spadne jinde, protože se změní typ proudění z JV na Z-SZ-JZ. Takže vzhůru :bourka: :upozorneni: :dest:
Nejnižší teplota 7.1.2017 - -27,1C
Nejvyšší teplota 20.8.2012 - 34,7C
Tomfik
Mírně pokročilý
 
Příspěvky: 3241
Registrace: 06. 11. 2008 09:43
Bydliště:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 35

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na květen 2018

Příspěvekod wenzel » 30. 05. 2018 14:04

Za včerejšek nakonec 41 mm, dnes dopoledne další 2 mm. Tradičně jedno místo od kopcem v dolíku bylo zaplavené na hlavní silnici, to se stává cca 1x za 2 roky. Již dnes jdou bouřky jinak než v předchozích dnech, od JZ na SV. Snad se tedy dočkají ti, kteří jsou zatím na suchu. Momentálně se zajímavě rozrůstá bouřková činnost na pomezí jihu Čech a Vysočiny, myslím, že tyto oblasti na tom byly také špatně.
wenzel
Nováček
 
Příspěvky: 677
Registrace: 12. 10. 2008 09:17
Bydliště:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 12

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na květen 2018

Příspěvekod Vasek4 » 30. 05. 2018 15:30

My jsme přesně ta lokalita, kde minulý rok bylo srážek více než dost. Tak si to letos vybíráme, abychom věděli, co je to sucho. Navzdory zalévání už polovina jahodníků zvadla, o zbytku zahrady raději nemluvím. Včerejší vítr to dorazil. Dnes ale nefouká, proudění se trochu stočilo na JZ a tak nám svítá malá naděje. Jedna bouřka právě skončila, navzdory žlutozeleným odrazům spadlo bezvýznamných pár kapek. Ale něco zase roste. Třeba se poštěstí jako včera v Rakovníku.
Vasek4
Nový člen
 
Příspěvky: 161
Registrace: 30. 01. 2017 21:32
Bydliště:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 3

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na květen 2018

Příspěvekod aviv » 30. 05. 2018 16:19

http://portal.chmi.cz/aktualni-situace/sucho#

No, nám se podařilo po jednom vydatnějším dešti cca 14 dní zpátky dostat se na oranžovou barvu, ale červená už tam je zase. Dnes opět prší kolem, to už je tradice letošního jara.
No, někdo tady psal, že lidi budou nadávat, pokud prázdniny proprší: to je jasné, mně by to bylo jedno, ale pokud teď děti chodí za tohoto počasí do školy tak by mi také přišlo líto, kdyby se počasí zkazilo na prázdniny. Ale něco se musí v tom červnu stát, jinak tady u nás opravdu začnou usychat i stromy.
aviv
Nováček
 
Příspěvky: 577
Registrace: 01. 03. 2010 16:03
Bydliště:

Hodnocení: 2

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na květen 2018

Příspěvekod brhel » 30. 05. 2018 17:35

Centrum Prahy a Praha 7 hlásí déšť Bouřkové jádro je v pohybu, ale několik mm z toho bude.
brhel
Nováček
 
Příspěvky: 653
Registrace: 18. 12. 2013 13:59
Bydliště:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 5

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na květen 2018

Příspěvekod kapr » 30. 05. 2018 18:43

Průměrný květnový průtok na Moravě ve Strážnici 67,5 m3/s. Aktuální 17,1..
https://www.weatherlink.com/embeddablePage/show/57bd9b1fcb98436b81959e278be157c1/summary
kapr
Mírně pokročilý

 
 
Příspěvky: 6951
Registrace: 30. 04. 2008 16:04
Bydliště:
Typ meteostanice:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 41

Co je to hodnocení?

Zpět na Předpověď počasí

  • Kdo je online

Registrovaní uživatelé: Žádní registrovaní uživatelé