Uživatelské menu

Statistiky

  • Příspěvků dnes3
  • Příspěvků včera2
  • Celkem příspěvků97685
  • Celkem témat1100
  • Celkem členů5517
  • Nový uživatelPruwan
  • Toplist
    Kdo je online

Předpověď počasí na červenec 2018

Předpověď počasí v České republice na kratší i delší období, které sestavují samotní uživatelé - amatérští meteorologové.

Re: Předpověď počasí na červenec 2018

Příspěvekod Mira » 22. 07. 2018 21:58

No a já nějaké to stálejší sušší počasí vítám. Ne že by jsme neměli sucho, ovšem od úterý se každý den objevily nějaké srážky a s nimy i plísně na bramborách, rajčatech a okurkách. Takže se to aspoň trochu zbrzdí. Od včerejška napršelo 14mm, zavlaženo tedy trochu je a dnes se to obešlo i bez bouřek, za což jsem rád.
Mira
Nováček
 
Příspěvky: 261
Registrace: 30. 04. 2008 14:51
Bydliště:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 3

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na červenec 2018

Příspěvekod mnej » 22. 07. 2018 22:39

Ahoj, tak já se na tu "hot wave" plnou slunce vyloženě těším, konečně se pořádně s rodinou vycákáme v bazénu, slunce v Prostějově jsme si v červenci moc neužili, za to deště vrchovatě. Dnešek vyloženě výživný, celý den tma, dusno, pořád kapalo, večer i silnější déšť, spolu s včerejší večerní přeháňkou to dalo za dva dny dalších 10mm, za poslední dva měsíce máme slabých 105mm srážek. No humus. Úroda je neskutečná, hlavně ringle, které pod tíhou ovoce zlomily pár větví. Jsou pěkné velké a to jsem zaléval cca jednou za 14dní, protože jinak bych stromy úplně utopil. Mrazák už mám plný ovoce a bečky se taky plní o sto šest. A to jsou teď na tahu hrušky, které jsou na tom podobně jako ringle. V zimě díky slivovičce snad neumrzneme, protože být tato synoptika za půl roku....to by byla výživa. Někdo tady trefně poznamenal, že se z tohoto fóra stala jedna velká brečka o suchu a má bohužel pravdu. Snad jediný, kdo se tu nestresuje suchem je Tomfik (asi je to proto, že je tu jeden z nejzkušenějších a má většinou pravdu). Přivolávání deště nikdy nefungovalo - a to ani za komunistů, kteří chtěli poručit větru a dešti a nějak se jim to nedařilo. Nemá cenu věčně naříkat a má se brát počasí takové jaké je. Jinak nezaprší a nezaprší...znáte to. V Číně proti suchu bojují vystřelováním raket s jodidem stříbrným do atmosféry a pak jim tam několik dnů pořádně cáká nonstop. Vzhledem k tomu, jaká je tady v republice hysterická "kampaň SUCHO", tak abychom se něčeho podobného nedočkali brzy i u nás. Shrnuto a podtrženo suché výhledy vítám, alespoň tu trochu oschneme. CIAO. :jasno:
mnej
Nováček
 
Příspěvky: 793
Registrace: 09. 10. 2016 22:09
Bydliště:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 16

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na červenec 2018

Příspěvekod godlike » 22. 07. 2018 22:50

2 Mnej.
Uprime bych ti pral, aby se tvoje lokalita pristi rok stala tou nejsussi v CR. Jednou snad dojde i na tebe. Ja byt ve tve situaci, tak alepon neprovokuju a nic nepisu... :)
https://www.wunderground.com/dashboard/pws/IZDIBY16
https://app.weathercloud.net/d2394664632#current
godlike
Nováček
 
Příspěvky: 1186
Registrace: 14. 12. 2015 10:07
Bydliště:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 18

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na červenec 2018

Příspěvekod Tomfik » 23. 07. 2018 00:10

Nevím, jestli radar kecá, ale celý večer srážky 10km jižněji od nás. Sucho je opravdu velké. SZ je na tom katastroficky, ale obecně těch srážek není málo, ale jejich lokálnost je letos neskutečná.

co se týče výhledu, bouřek tam přibývá. TV se tlačí severněji, ale bude vládnout bahno tlakové. Tak nějaká bouřka bude. S tím vedrem jsem zvědav kolik to dosáhne a zda to skončí kolem půlky dekády srpna nebo až později. A nějakém horkém dni nemůže být řeč. Hodně mraků v naší oblasti a deka znamená to, že bouřky se nám vyhýbají a oblačnost se nekupí.
Nejnižší teplota 7.1.2017 - -27,1C
Nejvyšší teplota 20.8.2012 - 34,7C
Tomfik
Mírně pokročilý
 
Příspěvky: 3241
Registrace: 06. 11. 2008 09:43
Bydliště:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 35

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na červenec 2018

Příspěvekod zapadni cechy » 23. 07. 2018 05:39

Ten Aladin mě pořád překvapuje... Zničehonic vykouzlí na dnešní ráno nějakou konvektivní buňku s úhrnem přes 40 mm, přičemž je evidentní, že je to naprostý nesmysl. A na ty středeční přeháňky/bouřky na většině území jsem taky zvědav.
http://www.meteofrlazne.websnadno.cz/ - amatérská meteorologická stanice Františkovy Lázně
zapadni cechy
Nováček
 
Příspěvky: 761
Registrace: 28. 12. 2011 14:50
Bydliště:
Typ meteostanice:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 16

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na červenec 2018

Příspěvekod hawrann » 23. 07. 2018 05:45

Přesně jsem to teď chtěl napsat :D kouknu na meteogram Aladina a zjistím, že by tu zrovna mělo spadnout 5mm/hod, tak jsem radši koukl z okna a pak i na radar, jestli jsem blázen já, nebo on. Asi všichni víme, jak to dopadlo... Čekání na déšť úspěšně pokračuje :)
*"Narazit na hlupáka je katastrofa nejen pro zúčastněné,ale i pro okolí vůbec."
*"Hlupáci byli a budou,je jen na nás rozumných,jak se jim vyhneme!"
hawrann
Nováček

 
 
Příspěvky: 373
Registrace: 08. 12. 2008 00:35
Bydliště:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 9

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na červenec 2018

Příspěvekod JABO » 23. 07. 2018 08:29

Nechápu, co tady někteří dokáží vyplodit....nejde o "brečení" ohledně sucha, spíš o jakési zoufalství a sdílení informací z jednotlivých lokalit...Je léto, tak tropy k tomu patří, o tom žádná, ale tak nějak i nějaké srážky - my jsme bohužel v 7. měsíci na slabé polovině běžného úhrnu - horší byl jen rok 1982... :-@
Jsem hrozně zvědavý na zimní synoptiku...
JABO
Nováček
 
Příspěvky: 1326
Registrace: 25. 11. 2014 17:39
Bydliště:
Typ meteostanice:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 15

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na červenec 2018

Příspěvekod lordtomas » 23. 07. 2018 08:40

Začíná to vypadat přece jen o něco zajímavěji, zejména na východě republiky (Aladin tam maluje cosi již ve středu i pro střední Čechy, ale tomu moc nevěřím) by mohlo od čtvrtka bouřit a pršet každý den, ovšem pouze lokálně.

Ani s těmi tropy to nebude tak zlé, maxima do 32 stupňů (a to ještě zdaleka ne všude) jsou celkem běžná na konec července.

Pravděpodobnost výškové tlakové níže a trvalejšího plošného deště (vpodstatě kdekoliv v ČR) roste, budu teď sledovat modely každý den a jsem zvědavý, jak se to vyvrbí.

Moc mne to netěší, neboť příští týden budu s rodinou na dovolené, ale příroda doslova volá o pomoc, tak by to nebylo špatné.

Obrázek
lordtomas
Nováček

 
 
Příspěvky: 221
Registrace: 18. 12. 2008 14:35
Bydliště:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 8

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na červenec 2018

Příspěvekod JohnBattler » 23. 07. 2018 10:08

Já souhlasím s tím, že by se tu opravdu mohly omezit příspěvky typu "u nás zase ani kapka". Nehledě na to, že to někteří napíší třeba 3x za jeden večer. To už je extrém. Je to snad vlákno se jménem "Předpověď počasí na měsíc červenec 2018". Kolik kde zapršelo patří primárně do "Aktuálního počasí" nebo ne? Omlouvám se za svou drzost, i když jsem zde registrovaný jen půl roku, ale přišlo mi vhodné toto říct a obhájit některé lidi výše.

Navíc opravdu ne všude je tak katastrofální sucho. Viz. mapa sucha: http://portal.chmi.cz/aktualni-situace/sucho#
Portál intersucho.cz už prakticky neaktualizuje své mapy a navíc mi vždy přišlo, že téměř nereflektoval srážky, za to mapka sucha od ČHMÚ vždy zareaguje na deště a rychle je vidět jak se situace zlepší. Přeci jen je to mapa povrchové vrstvy půdy. Také nesouhlasím s názory, že 10 mm nic nevyřeší. U nás spadlo 10 mm v sobotu a je to na vegetaci znát a to jsme jedna z nejsušších lokalit. Každý mm se počítá alespoň na udržení vegetace. Na spodní vody to má samozřejmě minimální vliv, ale rostliny a stromy hodně vlhkosti absorbují také svými nadzemními částmi a nejenom kořeny. Takže každý mm je dle mě dobrý a buďme za něj rádi. Že někde mají deště až až se nedivím. Lokálnost srážek je prostě průvodní jev posledních 4 měsíců.

Jinak dnešní GFS naznačuje od pátku výběžek tlakové níže na naše území od jihovýchodu a to by mělo přinést slušné srážky. Uvidíme jak to dopadne a zda to bude opět spíš na V republiky nebo se dočkají i oblasti kde to je momentálně potřeba nejvíce.
JohnBattler
Nováček
 
Příspěvky: 733
Registrace: 24. 01. 2018 16:51
Bydliště:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 14

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na červenec 2018

Příspěvekod dididi » 23. 07. 2018 10:21

Tak nevím jaký je průměrný úhrn srážek na Střední Moravě ale 105mm za dva měsíce to určitě nejsou a bude to podstatně víc. Tady za poslední dva měsíce spadlo 153mm a sucho je značné zejména proto že za posledních 40 dní už to dalo jen necelých 27mm.
Myslím že ten pocit že je vlhko až až je daný tím že v poslední době na většině území Moravy docela slušně pršelo. Nicméně stačí týden veder bez deště a sucho je zpět.
O tom že tropická vedra dorazí nemůže být sporu jen je zatím nejasné kam až to vyleze. Momentálně se zdá že vrchol teplot bude na přelomu měsíců ale byl bych opatrný s prognozou protože se klidně mohou značně protáhnout dál případně po krátkém pokles znova navrátit. Myslím že nějaký ten supertrop v některých lokalitách je velice pravděpodobný.
No a srážky to je pochopitelně loterie. Nyní jich v modelech přibývá což je dobré a vlastně jsem to trochu zminoval již včera že postupně se změnou proudění ze S-SV na V-JV je slušná šance na bouřkovou činnost. Ovšem jsou to bouřky takže sice mohou být za této situace i docela plošně rozsáhlé ale stále to nebude všude. Pro mou lokalitu to ale vypadá nadějně tady JV zpravidla plní sudy a někdy až musím odpouštět vodu z bazénu. To se ale letos zatím nestalo i když v polovině června byl bazén fakt nařachlej ovšem měsíc na to už jsem musel naopak dopouštět.
Pokud se tedy vyplní současné předpoklady můžeme se dočkat festové prádelny ale zatím to jako hotovou věc na rozdíl od tropů trvajících minimálně dekádu neberu.
dididi
Mírně pokročilý
 
Příspěvky: 2917
Registrace: 24. 12. 2013 11:08
Bydliště:
Typ meteostanice:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 41

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na červenec 2018

Příspěvekod Rade » 23. 07. 2018 10:57

Mnej: já ti to přeju, na bazén bude počasí ideální, ale to je tak vše.
Podle mě ale ani ty, ani JohnBattler, který tak "mává" s mapou sucha od ČHMÚ (která je mimochodem letos úplně, ale úplně mimo), nemáte přímo co dočinění s půdou, rostlinami, krajinou a přírodou celkově. Prostě máte profesní obor, který se upíná jinudy, nepletu-li se. Čímž prostě nemůžete vidět, co se děje (byť ne všude).
Měli byste se ale zamyslet nad tím, že jiní se suchem třeba musí bojovat a týká se jich to mnohem blíže, než vás.
Například u nás předevčírem došla voda ve studni. V poho? Ano, stále máme vrt, ale to neznamená, že je to OK.
Ta "úžasná" mapa od ČHMÚ u nás má MODROU barvu, ano, fakt modrou. Jak je to možné, když loni jsme byli v barvě červené 2 měsíce v kuse?? Sucho bylo rovněž v červnu katastrofální, ale letos je to horší. Vidím to na vodě, vidím to na dřevinách i na deficitu srážek. Jak je možné, že jsme nyní v MODRÉ?? Vlhkost půdy je tu max. 10-20% do hloubky takové, do které se dá dokopat krumpáčem nebo zbíječkou, protože jiným nástrojem to už od května nejde.
S deficitem 150 mm za letošek a neustále vysokými teplotami prostě nemůžeme být v modré barvě, když jsme byli loni v červené a srážek bylo první polovinu roku více.
Stromy, zalévané pravidelně z vrtu, usychají. Už se to nedá uzalívat, protože suchá půda v okolí hned všechnu lokálně vylitou vodu pohltí.
Otavy (druhá seč sena) nevyrostla ani o cm! A ta první, jen díky zimním srážkám, vyrostla na slabou polovinu svého běžného objemu sena.

A že si Tomfik, jako jediný moc nezoufá na sucho? No, letos už jsem u něj taky asi 3x postřehl napsat, že by se mu nějaké srážky už hodily, ale hlavně je to tím, že bydlí v nejchladnější a nejspíš i nejvlhčí lokalitě ze všech uživatelů tohoto fóra, nemyslíš, Mneji?

Já mám taky rád teplo, ale bez vody to nejde. Nejde to tak, jak by to u nás jít mělo, nezbývá, než se tomu přizpůsobovat...

Situace posledních 2 dnů měla dát nejvíce srážek u nás. Psal jsem, že se to bude týkat opět spíše jižních Čech a že se vsadím, že na mnohých lokalitách na J a JV Moravy naprší víc, než u nás na ZJZ. A sázku bych vyhrál. Samozřejmě jim to přeju, tam jsou srážky taky potřeba jako sůl.
Rade
Nováček

 
 
Příspěvky: 780
Registrace: 04. 02. 2012 21:17
Bydliště:
Typ meteostanice:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 30

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na červenec 2018

Příspěvekod edwinak » 23. 07. 2018 11:16

John Battler píše:

Navíc opravdu ne všude je tak katastrofální sucho. Viz. mapa sucha:

Chci jen připomenout, že tato mapka vůbec ale vůbec neodpovídá skutečnosti!!!
Nemá absolutně žádnou vypovídací hodnotu. Znám 3 místa v ČR - svoji zahradu, zahradu známých v Pelhřimově a zahradu v Chebu. Můžu ti zodpovědně říct, že ani jedno místo z těchto tří v mapce neodpovídá skutečnému stavu.
edwinak
Nováček
 
Příspěvky: 677
Registrace: 22. 03. 2013 05:48
Bydliště:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 6

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na červenec 2018

Příspěvekod dididi » 23. 07. 2018 11:28

Je to tak. V podstatě nexistuje mapa sucha která by zobrazovala skutečný stav a zejména pak místní rozdíly. Jinak momentálně se začínají tvořit přehánky a to dokonce i v naší lokalitě. Bohužel pozdě jde to od severu pršet bude zase na J-JZ tady a dál na sever opět nic.
dididi
Mírně pokročilý
 
Příspěvky: 2917
Registrace: 24. 12. 2013 11:08
Bydliště:
Typ meteostanice:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 41

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na červenec 2018

Příspěvekod Ovar » 23. 07. 2018 11:57

A já si taky kopnu! :D

Nechtěl jsem to vytahovat, ale velmi intenzivně jsem si vzpomněl na výrok od Mnej z loňska: "Nevím, co by Ovar dělal každý rok na Sicílii nebo jižní Itálii, kde v létě přijde jednou za měsíc bouřka. Co tam jezdím a vidím, tak tamní zemědělci se přizpůsobili, zavlažování mají skoro všude a zeleninu a ovoce mají na zdejších trzích každý týden vynikající."

Jednak vidím, že máš Itálie plnou hlavu a dost často s ní srovnáváš naše klima, prakticky každý příspěvek obsahuje stopu po té tvé Itálii. Rozhodl jsem okopírovat odpověď z loňska, nemám co bych změnil: "Někdy se nestačím divit, ale jak jsi se sám charakterizoval, tak typicky česká specialita. Nejdřív remcáš nad suchem a teď nad vlhkem, ale odnesu to já protože u nás neprší =-O . Myslím, že jsi chytil v té sluníčkové Itálii úpal.
A promiň, ale jestli jsi ještě nikdy nepěstoval zeleninu a ovoce, tak pokud jí každé ráno a podvečer zaleješ, což staří Italové mají jistě v rukou díky těm závlahám, tak každodenní slunce a teplo zelenině jen a jen prospívá. A také se podívej, jaká je v jižní Itálii krajina, vyprahlá a bez luk. Louky jaksi zalévat nikdo nemůže.... ale to někomu, kdo má letní srážky vyřešené, budu těžko vysvětlovat.
A mimochodem k nám ani jednou za ten měsíc ty bouřky nechodí, jen přeháňky."

Možná až pochopíš, že nebydlíš v Itálii, ale v ČR, kde je voda prostě potřeba a nenaleje z podzimních, zimních a jarních monzunů díky blízkosti moře, aby z ní krajina čerpala po zbytek roku, pochopíš, proč tu tolik lidí naříká, protože v ČR jsou prostě posledních 5 let lokality, kde se tohle neděje. V zimě je rekordně málo sněhu, bouřky končí koncem dubna a přes léto je velký zázrak, pokud přijde srážka s úhrnem kolem 20 mm (to je totiž objem úhrnu, který se už dostane hlouběji do půdy).
Ale je to pořád dokola ohraná písnička, osobně bych byl štěstím bez sebe, kdybych tady mohl 2x týdně popisovat, jak je nám tu skvěle, stromy praskají pod úrodou, chodící bouřky udělaly světelnou show a nechaly po sobě na zahradě louže. Místo toho tady musím psát ty suché blafy, bohužel je to tak. A tak jako my musíme poslouchat ty tvé vlhké blafy, ty musíš poslouchat ty naše suché, ty se vztekáš nad českou povahou, které není nic svaté a neváží si ani toho sucha a my tě rozneseme na kopytech, protože ti na zahradě asi spadla na kebuly prasklá větev plná rynglí.. prostě fórum o počasí jak se patří :) .
Ovar
Mírně pokročilý
 
Příspěvky: 1832
Registrace: 24. 12. 2012 14:28
Bydliště:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 48

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na červenec 2018

Příspěvekod HeyYou » 23. 07. 2018 12:11

HeyYou
Nováček
 
Příspěvky: 239
Registrace: 15. 10. 2013 08:11
Bydliště:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 1

Co je to hodnocení?

Zpět na Předpověď počasí

  • Kdo je online

Registrovaní uživatelé: Žádní registrovaní uživatelé