Uživatelské menu

Statistiky

  • Příspěvků dnes3
  • Příspěvků včera2
  • Celkem příspěvků97685
  • Celkem témat1100
  • Celkem členů5517
  • Nový uživatelPruwan
  • Toplist
    Kdo je online

Předpověď počasí na srpen 2018

Předpověď počasí v České republice na kratší i delší období, které sestavují samotní uživatelé - amatérští meteorologové.

Re: Předpověď počasí na srpen 2018

Příspěvekod Kelt » 12. 08. 2018 20:01

Ahoj.
Tak nám Aladin na čtvrtek vymazal srážky. Ach jo, ach jo.
14 mm v červenci a 3 mm v srpnu, to jsou úhrny jako blázen. Stav přírody je zoufalej.
Kelt
Nováček
 
Příspěvky: 322
Registrace: 23. 06. 2008 12:49
Bydliště:

Hodnocení: 8

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na srpen 2018

Příspěvekod Ovar » 12. 08. 2018 20:08

Ovar
Mírně pokročilý
 
Příspěvky: 1832
Registrace: 24. 12. 2012 14:28
Bydliště:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 48

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na srpen 2018

Příspěvekod Troll » 12. 08. 2018 21:13

První dekáda srpna převážně tropická, 10. 8. docela slušné ochlazení ale zde bez jediné kapky. Přes den teploty pod 25 st. ale po půlnoci kolem 27 st., takže vlastně letní den byl. 11. 8. už opět regulerní letní den a dnes jsme téměř lízali 30 st. hranici, jinak trop už na některých stanicích byl. Srpen zatím tedy všechny dny letní a 9 tropických, z toho 4 supertropy.

Zítra plošný trop, se srážkami to večer a v noci na úterý zde nijak slavně nevidím, opět budu rád za pár mm, srpen zatím dal asi 10 mm, tj. jede ve šlépějích předchozích měsíců. Následně pár asi jen letních dnů a pá (možná už i čt) zřejmě opět tropy. Sobota zde zase zřejmě "jen" letní, neděle už spíše tropická. Pak dost nejisté, nicméně převážně teplotní nadprůměr zajištěn i nadále. V lepším případě jen typické vrcholně letní počasí jen s občasnými mírnými tropy střídanými ochlazením, v horším další výrazná hot wave trvající po většinu 3. dekády srpna a směrování srpna z teplotního hlediska definitivně k roku 2015 či ještě výše. Vydatnější srážky v modelech stále nevidím, sahara pokračuje a, k byť pozvolnému, zlepšování situace nedojde zřejmě dříve než v září. Roky 2003 a 2015 zde byly z hlediska sucha mnohem méně extrémní, tohle je naprostý exces srovnatelný snad jen ze záznamy starých kronik. Jestli nebude vlhká a na sníh bohatá zima/zimní půlrok, příští rok to vidím ještě hůře. Také jsem zvědav, zda toto léto překoná dosavadní rekord z roku 2003, teplotně by se mu jako celek mohlo přinejmenším dost podobat a srážkově je ještě chudší. Letní půlrok lze podle mě za nejteplejší v historii měření ten letošní prohlásit již nyní, a nic by na tom asi nezměnilo ani případné chladnější září,ve které stejně moc nevěřím.
Troll
Mírně pokročilý
 
Příspěvky: 1543
Registrace: 10. 10. 2010 20:51
Bydliště:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 38

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na srpen 2018

Příspěvekod mnej » 12. 08. 2018 22:42

Ahoj, tak koukám, že jakákoliv oponentura je okamžitě zašlapána do země. Mike zrovna se svými názory taky nepochodil, když tu něco občas napsal. Já tady nechodím provokovat. Nikoho neurážím, jen u mne dost prší a u Vás ostatních nikoliv. Zkažených dnů kvůli dešti jsem měl letos opravdu dost. Sotva vše solidně oschne, přijde další nášup. Všichni sucho určitě nemají, jen tu přes to neustálé sucho brečení asi nemají odvahu něco napsat, protože tu každý hřímá neustále opak. Toto už není fórum jako dříve, a když tu člověk se snaží napsat alespoň něco pozitivního, je převálcován. Nebýt Tomfika, Trolla, Dididiho a Adiho, mohlo by se fórum jmenovat úplně jinak. Příspěvek od Edwinak, to byla čistá hysterie. K tomu Římu bych podotkl, že tam byl problém pouze lokální, protože jsem kdesi četl, že Řím se napájí z obrovské nádrže v Apeninách ve střední Itálii. Navíc jsem ještě neviděl Itala, který by šetřil vodou. Tam teče všechno proudem. Takže se nedivím, že měli problémy, když jim v této oblasti zrovna delší období nepršelo. Navíc Evropa je rozmanitá, o záplavách ve Francii a v Německu tento týden samozřejmě nikdo neinformuje. V médiích to problesklo tak rychle, že to normální člověk ani nezaznamenal, ale kampaň sucho běží pořád s palcovými titulky. S Ovarem v něčem souhlasím, v něčem ne, musím konstatovat, že má pamatováka, ale pravda, pro ránu nechodí daleko. Zkrátka typickej zemědělec. Je fakt, že loni to tady v PV bylo srážkově ještě vydatnější než letos. Ale i tak je zvláštní, že zrovna tu tak často prší. To nemůže být jen tak náhoda a nikdo to neumí vysvětlit. Samozřejmě, že svou zahradu nemůžu srovnávat s Ovarovou pěstitelskou a ani jsem tak nečinil. Jen mi ty jeho výpočty přišly přemrštěné, zvláště pro moje podmínky. Problém naší republiky je taky v tom, že krajina je katastrofa a po destrukčních zásazích zkrátka neumí udržet vodu. Chybí remízky, mokřady, řeky jsou zregulované.... A toto ani sebevíc srážek nevyřeší - voda totiž jednoduše odteče. Buď je tedy sucho, nebo povodně. Nic mezitím. No nic už tu psát nebudu, abych Vás neprovokoval, když to tak vnímáte. Přeji hezký zbytek léta a vydařený podzim dle Vašich představ. CIAO :jasno:
mnej
Nováček
 
Příspěvky: 793
Registrace: 09. 10. 2016 22:09
Bydliště:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 16

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na srpen 2018

Příspěvekod Tomfik » 13. 08. 2018 07:34

Nejnižší teplota 7.1.2017 - -27,1C
Nejvyšší teplota 20.8.2012 - 34,7C
Tomfik
Mírně pokročilý
 
Příspěvky: 3241
Registrace: 06. 11. 2008 09:43
Bydliště:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 35

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na srpen 2018

Příspěvekod francek » 13. 08. 2018 07:49

Ale tak nevím proč se tady hádáte, každý má svůj názor a každý má v něčem pravdu a popravdě já už přeskakuju příspěvky od Sušic, protože mně furt nebaví číst dokola jak je tam furt a furt sucho...

Jinak výhled je pořád letní teploty, aspoň už ubývá těch tropických, srážkově předpověď třeba pro mou oblast na tento týden jen 3mm... za srpen zatím 21mm
francek
Nováček
 
Příspěvky: 603
Registrace: 26. 07. 2016 06:32
Bydliště:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 1

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na srpen 2018

Příspěvekod Tomfik » 13. 08. 2018 07:57

Jsem celkem zvedavy, zda dnesni nocni fronta, ktera nema moc prekazku v podobe TV na vychode prinese konecne nejakou nocni bourku, letos je to zatim co se tyce nocnich bourek naprosta slabota. :bourka:
Nejnižší teplota 7.1.2017 - -27,1C
Nejvyšší teplota 20.8.2012 - 34,7C
Tomfik
Mírně pokročilý
 
Příspěvky: 3241
Registrace: 06. 11. 2008 09:43
Bydliště:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 35

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na srpen 2018

Příspěvekod Jaja » 13. 08. 2018 08:02

Dovolím si upozornit, že toto fórum má téma předpověď počasí, nikoli zahradničení. Diskutéři s touto vášní se mohou realizovat na některém z řady jiných chatů. Navíc zde ostrakizovat někoho za jiný názor a za to, že má štěstí na vlhčí lokalitu je jednoduše hloupé.
Jaja
Nový člen
 
Příspěvky: 183
Registrace: 26. 08. 2015 11:31
Bydliště:
Nadmořská výška:

Hodnocení: -4

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na srpen 2018

Příspěvekod Adi » 13. 08. 2018 08:19

Ahoj,

Ale ne, Mneji, máš zajímavé postřevy i názory, ačkoliv s nimi často nesouhlasím, bylo by škoda, kdyby se to tu takhle rozpadlo. Třeba tuhle těžce trpím každé léto, protože mně příjde, že je furt horko a ty si to užíváš a v tom gardu bych mohl pokračovat. :) O Mikem si myslím, že zde spíše trollí, neboť během letošnéího léta si stěžovat na zimu a déšť mně příjde poněkud podivné, zejména, když si uvědomíme, že má bydlet v Hodoníně, tedy v jednom z nejtepolejších míst u nás ... :)
S tím zničením krajiny máš naprostou pravdu. Ostatně na Ostravsku je to vidět děsivým způsobem.

Je ovšem pravda, že když je příliš přeschlá půda, můžeš zalívat, jak chceš, ona prostě zmizí takřka okamžitě. Chtělo by to v tom okamžiku na hektolitry vody a bez jistoty, že to bude mít valný smysl. Zažil jsem to v 15 roce. Ono se to chová exponenciálně. Čím výc vyschlejší půda, o to násobně více vody.

Výhledy. Po krásně chladné a jasné noci, kdy Perseidy lítaly jako o život - i zde kde míváme prosvětlenou oblohu, nyní mléčná dráha vylezla se spoustou detailů a ony ty malé potvůrky tam prostě padaly. Užíval jsem si onen chlad a ty hvězdy. Mně naopak chlad neuvěřitelně nabíjí energii, zatímco horký den ji ze mně vysává.... Jenže mohl za to poměrně suchý vzduch a ten se nyní rychle prohřívá. Zoncna fakt valí hned od časného rána.
Výhledy jsou tedy takové, že nás čeká mírné ochlazení do mezí normálu. Dnes bude tedy troplický den, fronta příjde až k ránu, Aladin je hodně skoupý. Asi to tak i dopadne, nynější vzduchová hmota je fakticky dost suchá. V Čechách by mělo pršet více, takže snad aspoň naprší tam, kde je třeba.
Po dvou chladnějších dnech opět teplo a rozpadající se fronta v pátek a v sobotu. Pak to padá opět na výběžek, nicméně se zdá, že přeci jen fronty od Z až SZ dostanou více šancí. Na synoptice je krásně vidět, jak ony níže sílí, postupně mohutní a časem by mohly mít větší vliv na naše počasí. Jinými slovy nelze vyloučit nakonec překvapení v podobě chladného závěru srpna a rovněž tak začátku září. Jistě, ono se to může vyvrbit jinak, ale ta možnost tu je. Beru ji však s rezervou, neboť ono to nyní spíše většinou padá do opačného režimu, tedy, většího tepla a sucha.

přeji pěkný den
Přání bývá nebezpečně často otcem myšlenky
Adi
Mírně pokročilý
 
Příspěvky: 3459
Registrace: 16. 09. 2008 19:51
Bydliště:
Typ meteostanice:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 43

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na srpen 2018

Příspěvekod Jarda Max » 13. 08. 2018 10:34

Jarda Max
Nováček
 
Příspěvky: 677
Registrace: 07. 11. 2015 09:57
Bydliště:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 14

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na srpen 2018

Příspěvekod CtiborV » 13. 08. 2018 10:40

Včera jsem se pohyboval od mého bydliště přes Šternberk, Moravský Beroun, Opava a do Ostravy. Nad Šternberkem žluté listí, sucho, spousta rezavých smrků. Kolem Moravského Berouna se to o moc nezlepšilo. Směrem k Opavě bylo vidět zlepšení - zelená tráva, ale stromy stále opadané. Rapidní zlepšení bylo vidět kolem Ostravy, kolem dálnice z Opavy zelená tráva, stromy krásně zelené. Vypadalo to jako nějaká oáza. Adi má asi v Horní Suché štěstí :). Je prostě vidět, že úhrny v této oblasti jsou prostě někde jinde.
V pátek zde spadly 3 mm - což je v podstatě nad republikovým průměrem. Dnes něco slibuje aladin, třeba se stane zázrak a spadne více jak 10 mm. Nějaký noční silný MCS, který poslední dobou prostě vymizel , ale který dával klidně přes 20 mm deště přes noc.
Další výhledy - slabé západní proudění a rozpadající se studené fronty. Do čech se dostane asi aspoň zvetšená oblačnost, tady asi nic.. Kdysi se to rozpadalo nad moravou, nyní už nad čechami.
Z podhůří nízkého Jeseníku zdraví Ctibor Venus. Data z meteostanice : http://ctiborvenus.eu/pocasi
CtiborV
Nováček

 
 
Příspěvky: 645
Registrace: 23. 10. 2008 19:04
Bydliště:
Typ meteostanice:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 4

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na srpen 2018

Příspěvekod palinator » 13. 08. 2018 12:21

Aladin z 06UTC prakticky vymazal srážky z Čech a přesouvá je na Moravu. Pro nás předpovídá 1 mm, zatím asi 5 mm za srpen. Pak opět teplo, sluníčko, pohodička. Letos už asi trávu sekat nebudu a to se naposled sekala někdy v půlce června. :mysl:
palinator
Nový člen
 
Příspěvky: 181
Registrace: 01. 12. 2014 16:36
Bydliště:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 8

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na srpen 2018

Příspěvekod Adi » 13. 08. 2018 12:42

Ahoj,

Ctibore, ano letos má Adi a jeho okolí fakt štěstí, přitom si říkám, že by to ještě chtělo. Je tu krásně zeleno, trává čeká na pokošení. Sromy ověšeny plody ... Přitom Ostrava je ještě poměrně suchá oproti naší lokalitě ...
Lidičkové zlatí, ať vám naprší, kolik je třeba a smysluplně se ochladí ... Neboť podle nového GFS by od neděle, potažmo pondělá nás zasáhla další hot wave bez jakýchkoli srážek ...

přeji pěkný den ... a konečně se srážkami.

A.
Přání bývá nebezpečně často otcem myšlenky
Adi
Mírně pokročilý
 
Příspěvky: 3459
Registrace: 16. 09. 2008 19:51
Bydliště:
Typ meteostanice:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 43

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na srpen 2018

Příspěvekod Ondris » 13. 08. 2018 13:13

Ondris
Nový člen
 
Příspěvky: 29
Registrace: 24. 11. 2016 18:29
Bydliště:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 0

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na srpen 2018

Příspěvekod dididi » 13. 08. 2018 13:27

No ano taky mě to napadlo že kumulace srážek dle gfs jsou pro mou lokalitu právě ty dnešní jinak téměř nic.
K příležitosti toho že 13. srpen je na mé stanic dnem kdy v r. 2003 byla naměřena dosud nejvyšší teplota a to 38,7 jsem možná poněkud předčasně prošel své mnohaleté záznamy.
Člověk si pamatuje hlavně extrémy a tak má v paměti zejména dramatické situace jako silné bouře,přívaly sněhu,kruté mrazy,krupobití,ničivý vítr,nesnesitelná vedra či sucha.
Poslední jmenované je pro letošní léto to nejvíce charakteristické a to i přesto že je bez diskuse i velmi horké.
Kromě absolutního teplotního rekordu je období okolo 10.8. alespon v mé lokalitě obdobím kdy se více než kdy jindy často vyskytují extrémní projevy počasí.
Kromě povodní v r. 2002 zde v tomto čase byla již dvakrát ničivá větrná bouře několik bouří s extrémním úhrnem srážek/díky tomu je na mé stanici první dekáda s nejvyšším průměrem srážek v roce/ a také jsem zde dvakrát pozoroval v tuto dobu kulový blask.
V srpnu je bouřek obecně již mnohem méně než třeba v červnu ale často jsou to bouřky velmi silné a nebezpečné.
Ve čtvrtek jsem dnešní večerní či noční frontu označil jako srážkově perspektivní a stále doufám že se to stane ale zároven doufám že se to obejde bez některého z výše jmenovaných jevů.
Pokud jde o tu statistiku všichni máme v paměti horké léto 2015 které samozřejmě bylo extrémní třeba počtem 29 TD. Stejný počat měl rok 2006 a v roce 2003 jich bylo dokonce 31. Letos jich zde mam zatím 23 a pravděpodobně těch 31 už nedáme.
Zajímavá j statistika LD. Letos jich eviduji zatím 73 a ještě jich určitě hodně bude. V tomto ohledu jich má víc pouze rok 2003-75 a r.2000-76 a tyto čísla budou v pohodě překonány.
Jiné je to s rokem 2012 kdy bylo 82 LD i toto číslo je reálné ovšem překonat.
V tomto ohledu je zajímavé že v horkém létě 2015 zde bylo ,,pouze" 60 LD a rok 2015 je v tomto až na děleném 15-18 místě.
Docela mě to překvapilo ale bylo to dáno tím že červenec a srpen bylo sice vedro non-stop ale květen měl jen 1 LD červen byl průměrný a září jen krátké prudké vzestupy teploty
Když už jsem u těch statistik doplním ještě druhý konec tabulky.
Nejméně TD bylo v r. 1978-2 pak v r. 1987-4 a v r. 1973 a 1984-5. Poslední rok s počtem TD menším než 10 byl v r.2005-7.
Nejméne LD bylo v r. 1978-24 od r. 2000 bylo nejméně LD v r. 2000-40 a v r. 2014-45.
Za posledních 22let se stalo jen 4-krát že bylo za rok méně než 50 LD zatímco od r. 1972 do r. 1990 bylo takových roků hned 12.
I na tomto příkladu je patrné že největší progres v oteplování je v letním období.
dididi
Mírně pokročilý
 
Příspěvky: 2917
Registrace: 24. 12. 2013 11:08
Bydliště:
Typ meteostanice:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 41

Co je to hodnocení?

Zpět na Předpověď počasí

  • Kdo je online

Registrovaní uživatelé: Žádní registrovaní uživatelé