Uživatelské menu

Statistiky

  • Příspěvků dnes7
  • Příspěvků včera4
  • Celkem příspěvků97786
  • Celkem témat1103
  • Celkem členů5517
  • Nový uživatelPruwan
  • Toplist
    Kdo je online

Předpověď počasí na říjen 2018

Předpověď počasí v České republice na kratší i delší období, které sestavují samotní uživatelé - amatérští meteorologové.

Re: Předpověď počasí na říjen 2018

Příspěvekod karel » 12. 10. 2018 10:11

Adi pěkně jsi to napsal dobře se to čte doufejme že změna nastane toho 22.10 jinak srážky nulové ještě že je ta rosa jinak by to bylo v p..... a že zde ta rosa je veliká tam kam nepříjde slunce tak se vláha drží celý den.
karel
Nováček
 
Příspěvky: 280
Registrace: 09. 12. 2014 18:41
Bydliště:
Typ meteostanice:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 0

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na říjen 2018

Příspěvekod Tomfik » 12. 10. 2018 11:04

Nejnižší teplota 7.1.2017 - -27,1C
Nejvyšší teplota 20.8.2012 - 34,7C
Tomfik
Mírně pokročilý
 
Příspěvky: 3241
Registrace: 06. 11. 2008 09:43
Bydliště:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 35

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na říjen 2018

Příspěvekod JABO » 12. 10. 2018 11:53

Možná se přepneme z jarního a letního kontinentálního proudění na zimní JZ a J...Zima bude pak jako ve Španělsku...
A nebo to vydrží a v zimě se nám to tady při slabém Atlantiku pěkně vychladí a vymrzne co neuschlo...
Uvidíme - já si myslím, že tohle sucho je spíš anomálie, která se opakuje jednou za x let...
Skutečný průser bude, pokud by byla suchá zima a podobné léto tomu letošnímu v příštím roce...
JABO
Nováček
 
Příspěvky: 1326
Registrace: 25. 11. 2014 17:39
Bydliště:
Typ meteostanice:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 15

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na říjen 2018

Příspěvekod JohnBattler » 12. 10. 2018 12:12

JohnBattler
Nováček
 
Příspěvky: 733
Registrace: 24. 01. 2018 16:51
Bydliště:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 14

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na říjen 2018

Příspěvekod Tomfik » 12. 10. 2018 13:23

To je jen věštění, nic mimořádného, čemu by se měla předkládat velká váha, stejně tak GFS má jednou ochlazení tak jednou jinak.

Pamatujete si, že byl v ACU říjen prezentován jako podnormální měsíc. Jak je vidět podnormální nebude a bude jeden z těch teplých.

Jak se zdá v poslední dekádě října se asi dostaneme na takový průměr.
Obrázek
Nejnižší teplota 7.1.2017 - -27,1C
Nejvyšší teplota 20.8.2012 - 34,7C
Tomfik
Mírně pokročilý
 
Příspěvky: 3241
Registrace: 06. 11. 2008 09:43
Bydliště:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 35

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na říjen 2018

Příspěvekod kapr » 12. 10. 2018 18:09

možná se opravdu ochladí.. dřív a nebo později.. to spíš. Ale jestli tady diskutujete nad ochlazením o 1-2 °C v denních maximech tak se musím smát. Na víc to fakt nevypadá. Noci jsou zde již chladnější a jsou už pořád pod 10 °C. Ale stále je výrazný nadprůměr... asi se bude stále častěji objevovat inverzní nízká oblačnost a ty mlhy.. ta oblačnost se postupně bude objevovat častěji po celý den, jak bývá zvykem. Tráva už tolik neroste, dnes jsem sice sekal, ale už se jí moc nechce. Ovoce sklizeno. Kvasu zde v okolí má každý hafo. Co se týká ještě října, zde to vypadá tak na +2 °C od DP. Tipuju. To výraznější ochlazení je hrozně daleko.
Naposledy upravil kapr dne 12. 10. 2018 19:56, celkově upraveno 1
https://www.weatherlink.com/embeddablePage/show/57bd9b1fcb98436b81959e278be157c1/summary
kapr
Mírně pokročilý

 
 
Příspěvky: 6951
Registrace: 30. 04. 2008 16:04
Bydliště:
Typ meteostanice:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 41

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na říjen 2018

Příspěvekod Adi » 12. 10. 2018 19:39

Ahoj,

Ten pád teplot aspoň k normálu, dávají ansámbly koncem druhé dekády již po několikáte, takže bych tomu přisoudil určitě nějakou váhu. Co je ovšem diskutabilní, jsou srážky; těch ansámbly moce nedávají, takže je na místě se obávat návratu suchého a teplého módu na zadní straně TV, třeba v JZ módu.

V případě větších srážkových úhrnů by možná mohlo jít o nastolení trvalejší změny, nicméně zde půjde pravděpodobně jen o výkyv, který záčatkem listopadu bude "napraven" :/ opětovným oteplením.
Přání bývá nebezpečně často otcem myšlenky
Adi
Mírně pokročilý
 
Příspěvky: 3473
Registrace: 16. 09. 2008 19:51
Bydliště:
Typ meteostanice:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 43

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na říjen 2018

Příspěvekod mates.lukas94 » 13. 10. 2018 09:01

Tak zde letní den nebyl, ani 24°C. V říjnu zatím u nás jasně převládají minima pod 10°C a tento týden bývají často mlhy, které se během brzkého dopoledne rozpustí.

Jinak během příštího týdne pro východ ochlazení ve výšce k 5°C, pak tam je každý ansámbl jinak. Do té doby to půjde v maximech lehce dolů, až ke 20°C. Pokud by říjen dopadl se stejným průměrem, jaký má teď, byl by jeden z těch nejteplejších, ale na rekord z roku 2000 by ještě dost chybělo. Tam, co jsem se díval na archiv in-pocasi, byl říjen spíše jak září, listopad jak říjen a většina prosince taky nebyla zrovna zimní.

Na Madeiře museli poprvé v historii vydat varování před hurikánem, míří to na Portugalsko: https://www.in-pocasi.cz/clanky/vyznacn ... 3.10.2018/
mates.lukas94
Nováček
 
Příspěvky: 556
Registrace: 07. 11. 2014 19:49
Bydliště:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 2

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na říjen 2018

Příspěvekod karel » 13. 10. 2018 10:38

Tak jako vždy srážky se opět a znova odkládají ted né už 23.10 ale až tak 28.10 ale to jako vždy to oddálej rovnou na listopad a pak na prosinec já si myslím že snad už zde ani pršet v tomto roce snad ani nebude tot má flustrace z neustálého se oddalování srážek.
karel
Nováček
 
Příspěvky: 280
Registrace: 09. 12. 2014 18:41
Bydliště:
Typ meteostanice:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 0

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na říjen 2018

Příspěvekod godlike » 13. 10. 2018 11:11

Zda se, ze z nejakeho ochlazeni 18.10 asi nic nebude. Zrejme se opet prosadi vysokej tlak, nekde nad zapadni Evropou, Francii. A dostaneme grilovacku od JZ. Ale to uz asi bude vicemene s inverzni oblacnosti a mlhami ne? Srazky darmo mluvit, katastrofa. :'(
My meli ve ctvr. +24,7. Vcera uz bylo chladneji. Za to vcera bylo pred pulnoci stale +14st. Sileny. Zahrada teda vypada jako na podzim 2015. Takze si myslim, ze zima bude stejne mizerna, jako tehdy. Ale budu doufat, ze ne...
https://www.wunderground.com/dashboard/pws/IZDIBY16
https://app.weathercloud.net/d2394664632#current
godlike
Nováček
 
Příspěvky: 1193
Registrace: 14. 12. 2015 10:07
Bydliště:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 18

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na říjen 2018

Příspěvekod Jarda Max » 13. 10. 2018 11:49

Letošní říjen to dorazil, co neuschlo do teď, tak uschne v nejbližších dnech. Včera jsem projížděl Prahou a stromy a keře na jižních svazích mají namále. Co dnes ještě vypadá trochu při životě už může být dávno za bodem vadnutí. V létě to šlo pak taky naráz, dlouho celkem dobrý a pak během dvou týdnů zelené povadlé listy komplet uschlé i celá rostlina.

V září po přeháňkách a bouřkách zůstaly keře pod stromama pořád zvadlé, tak každý i slušný déšť nasytí jen povrch a ten hned vyschne. Na chatě voda z bazénu rozlitá po zahradě už je zase fuč (snad v zemi něco zůstalo). Trochu se zahrada zazelenala, ale už to zase schne.

Tady v Praze máme v každém umyvadle a dřezu menší plastový lavor a všechnu vodu z mytí rukou, čištění zubů, oplachování zeleniny, nedopité pití, z těstovin, brambor atd. sléváme do kýble na zahradě a chodíme zalévat keře a stromky před silnicí, ale je to boj s větrnými mlýny. Každý den jsou to asi dva 12ti litrové kýble a za pár hodin je to vyschlý.

Letos by se nám v Praze zalévání extrémně prodražilo a děsil mě účet za vodu proto jsem už během jara naistaloval na zahradu sudy, do baráku barely, čerpadla. Pitnou vodou už oba wc od června nesplachujeme vůbec, jen šedou vodou z mytí a pračky. Část prádla (deky, povlečení, potahy, předložky a pod. pereme a mácháme v pračce v dešťovce s ekologickým pracím prostředkem - hlavně po deštích, bouřce, aby byla čistá - toto praní už plánujeme dle počasí. A tuto vodu opět vypouštíme do nádrže na zahradě a slouží k zalévání trávy.

Vše jsem udělal tak, aby nás to moc neomezovalo a pračková voda na splachování wc se spotřebuje do 24h. tak chemizaci dávám jen minimálně, spíš jen, když jedeme na víc dní pryč, stačí občas do barelu jedna tableta bazénový chemie. Výhodou je náš suterém, kde je přístup na zahradu, ale opatření jsem udělal i v patře, jen je to trochu víc mechaniký práce a dám občas hadici z okna…

Viděl jsem podobné opatření i v panelákovém bytě. Pračka tekla do 50ti litrového barelu a umyvadlo do menšího krytého ve skříňce. Tuto vodu pak džbánem nalévali do kýblu s víkem a ten sloužil na zalévání wc. Jednoduché a jen pár stovek… Ale asi ne pro každého...
Náklady na využití šedé vody jsou obrovské - jde to i jednoduše, ale voda nesmí nikde dlouho stát. Mě to vše vyšlo i se sudama a čerpadlama na děšťovku komplet pro barák i zahradu do desteti tisíc. Letos na chatě místní tak díky suchu a bez vodovodu museli fungovat podobně, koupali se a prali i v dešťovce - když byla… Tam jsem se ispiroval...

Teprve pak člověk vidí, jak obrovské množství vody se spotřebuje, někdy nám použité vody hodně zbyde, tak se zalévá trávník. I přes zimu, kdy není sníh se dá zalévat. Přes suchou zimu rostliny většinou neumrznou, ale uschnou.

Letošní sucho mi dalo pořádně zabrat, tak se děsím příštího roku…
Jarda Max
Nováček
 
Příspěvky: 678
Registrace: 07. 11. 2015 09:57
Bydliště:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 14

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na říjen 2018

Příspěvekod Tomfik » 13. 10. 2018 12:23

Ochlazení na konci druhé dekády je víceméně dané, jisté je, že skončí toto silně teplotně nadprůměrné počasí, to jak se situace vyvine ve třetí dekádě je zatím s otazníky, vypadá to na nějaký sušší SZ, kde front nebude mnoho, ale to je už takový výkřik do tmy, protože srážky na frontách se těžko předpokládají, pokud není zřejmé,kam fronta doputuje, kde se rozpadne, každopádně bych to viděl postupně na proudění z oceánu, kde nám zřejmě pomůže vyšťavený atlantik, který ted jede jeden kolotoč za druhým a postupně by se měla dominovat TN nad ISLANDEM podpořenmá výběžkem TV od Azor.

že období do 20.10 je s minimem srážek bylo jasné již posledních cca od 5.10.
Nejnižší teplota 7.1.2017 - -27,1C
Nejvyšší teplota 20.8.2012 - 34,7C
Tomfik
Mírně pokročilý
 
Příspěvky: 3241
Registrace: 06. 11. 2008 09:43
Bydliště:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 35

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na říjen 2018

Příspěvekod Ovar » 13. 10. 2018 12:45

Obdivuji Jardo tvé urputné snažení, postarat se, aby každá kapka skončila na zahradě, tohle hodně vyzdvihuji! :cool:

Jen u některých pasáží se mi zkřivila huba údivem co všechno si leješ po zahradě, jako někdo, kdo se o problematiku vody x rostliny x chemie zajímá (já), bych pár věcí vypustil, jako třeba plivance zubní pasty(předpokládám že nějaký Colgate, Odol a podobný chuťky, rád se budu mýlit) + voda s mýdlem spolu s nedopitým pitím (předpokládám i směs slazených nápojů) je docela silný lektvar a nejsem si úplně jistý, jestli Vaše stromky a keře před silnicí neodchází touhle parabenovou rozpouštědly slazenou břečkou... Chci tím říct, že voda je jedna věc, ale všechno v čem se umyjete a zůstanou tam rozpouštědla, nebo třeba i barva z prádla a rezidua z "kosmetiky" se v půdě usazují, obzvlášť v tomhle suchu, kde "voda" v té půdě zůstane a nemůže se s ničím zředit. Je možné, že časem si otrávíš zahradu, tak úžasným způsobem, že krom "blbuvzdurných" rostliny ti tam toho moc neporoste, nebo poroste, ale již tak trochu otráveně. Nemyslím to zle, jen se na to dívám ze svého pohledu a uvědomuji si, že to je určitý střet zájmů- chovat se velmi ohleduplně vodohospodárně a na druhou stranu se chovat neekologicky. Jen dodám, že ekologie není hanlivé slovo, jako se poslední dobou míní díky průserům a trapasům některých "ekologů". A pro ty, kteří si odpoví že naše prababičky měli hadici z pračky taky vyvedenou na zahradu, bych rád dodal, že tehdy se barvilo prádlo úplně jinými látkami a mylo se taky v diametrálně jiných primitivnějších prostředcích s rozpouštědly.

Jinak Hurikán v Evropě je více než silné kafe, krom tajfunu toho na Evropu vleze kdeco.

My jsme se suchem na tom mnohem lépe ta bouřka před pár dny dost výrazně pomohla, sice jen povrchově, ale díky prudkému dešti propršely krásně stromy, na to jsme čekali celé léto.

Ještě bych rád dodal, že si v životě nepamatuji, abychom nemuseli v říjnu topit, byť zavlažit topení navečer. A to ještě k tomu 3 dny po sobě. To ten hurikán pak i dává smysl..
Ovar
Mírně pokročilý
 
Příspěvky: 1833
Registrace: 24. 12. 2012 14:28
Bydliště:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 48

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na říjen 2018

Příspěvekod Jarda Max » 13. 10. 2018 13:33

Jo jo, máš pravdu. Máme to rozdělený, ta horší voda jde na wc a ta ‚‚bílá‘‘ z mytí a vaření na zalévání keřů - zahrada prosperuje velmi dobře, tak jsem teď v září přidal i tu zeleň u silnice, protože už to tam jde do kelu a dva stromy a dost keřů se letos kácelo.

A zbytky džusu nebo ovocnýho čaje popř zubní pasta thújím a ptačímu zobu vůbec nevadí. Na chatě, jak tam člověk moc není, nám uschla polovina zahrady a tady v Praze díky tomu ‚‚nasazení‘‘ je to OK a máme dokonce i trávu.

Jen jsem zapomněl dodat, že ta nespotřebovaná šedá voda popř. z praní v Larbre Vertu jde ještě do velkýho sudu s dešťovkou, tak se to naředí a pak na zalévání trávy. Další sud pouze s dešťovkou je na bylinky a pod. Improvizovat se dá pořád. Ale bez vody to nejde vůbec.
Jasně, že když bude pršet, tak stačí plné sudy z deště, jako dřív… Ale tohle sucho je fakt extrém a nechci platit za vodu jednou tolik, tady prostě neprší vůbec, resp jednou za 3 až 4 týdny naprší jeden, dva sudy - máme obří střechu, tak něco nateče, ale příroda si jinak deště ani nevšimne… A co nateče do sudu nám letos vůbec nestačilo,

A taky netopíme, je to pár dní, co jsem kotel zase vypnul a v pokojích na jihu máme 26st. Na říjen fakt neuvěřitelný! Hlavně ať už prší. Není potěšující mít docela zelenou zahradu a za plotem poušť...
Jarda Max
Nováček
 
Příspěvky: 678
Registrace: 07. 11. 2015 09:57
Bydliště:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 14

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na říjen 2018

Příspěvekod kapr » 13. 10. 2018 19:31

letošní podzim je nejnudnější jaký si snad umíme představit.. sice mám podzim rád, ale když se něco děje, teplota je prakticky zamrzlá v noci na 10-6, přes den na 22-24.. tohle fakt nemusím, snad bude zima zajímavější, ať je klidně teplá ale hlavně ať se něco děje.. oželím i sníh :).. ale tohle je fakt pohroma pro amatérského meteorologa... tlaková výše se nehýbe, takže další týden bude to samé, možná teplota o 1-2 °C spadne, ale co to je... fakt k popukání tohle nepočasí. Ale chápu některé, co jsou rádi ze sluníčka... na druhou stranu jsem si nemohl vybrat pro záruční opravu stanice lepší období, než tuhle stálou nudu... na obloze není co fotit, na foťák se usazuje prach, chjo.. možná bude zajímavý vítr zítra a pozítří ale jen pro pár oblastí.. snad se to rozhýbe. Zítra má být v 850hPa v severním Švédsku až 17 °C...
https://www.weatherlink.com/embeddablePage/show/57bd9b1fcb98436b81959e278be157c1/summary
kapr
Mírně pokročilý

 
 
Příspěvky: 6951
Registrace: 30. 04. 2008 16:04
Bydliště:
Typ meteostanice:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 41

Co je to hodnocení?

Zpět na Předpověď počasí

  • Kdo je online

Registrovaní uživatelé: Žádní registrovaní uživatelé