Uživatelské menu

Statistiky

  • Příspěvků dnes3
  • Příspěvků včera2
  • Celkem příspěvků97685
  • Celkem témat1100
  • Celkem členů5517
  • Nový uživatelPruwan
  • Toplist
    Kdo je online

Předpověď počasí na listopad 2018

Předpověď počasí v České republice na kratší i delší období, které sestavují samotní uživatelé - amatérští meteorologové.

Re: Předpověď počasí na listopad 2018

Příspěvekod hawrann » 20. 11. 2018 14:50

*"Narazit na hlupáka je katastrofa nejen pro zúčastněné,ale i pro okolí vůbec."
*"Hlupáci byli a budou,je jen na nás rozumných,jak se jim vyhneme!"
hawrann
Nováček

 
 
Příspěvky: 373
Registrace: 08. 12. 2008 00:35
Bydliště:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 9

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na listopad 2018

Příspěvekod kapr » 20. 11. 2018 15:21

u nás za celou tuto srandu 1 mm... při tom odrazivost slušná, ale když byly nad námi ty nejsilnější odrazy, tak sněžilo nebo pršelo velmi slabě, jen přechodně byla intenzita mírná.. jo, něco padá, to je hlavní.
https://www.weatherlink.com/embeddablePage/show/57bd9b1fcb98436b81959e278be157c1/summary
kapr
Mírně pokročilý

 
 
Příspěvky: 6951
Registrace: 30. 04. 2008 16:04
Bydliště:
Typ meteostanice:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 41

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na listopad 2018

Příspěvekod CtiborV » 20. 11. 2018 15:27

Zde velmi silná chumelenica, za silného SV větru, takže docela nečekaná vánice , teplota 0,3°C , takže to již drží i při zemi.
Wind chill je venku -5,4°C, takže opravdu pravá zimní situace. Nejsilnější náraz větru 16 m/s také není k zahození.
Přílohy
radarsněženílistopad2018.JPG
Na radaru je hezky vidět, kde fouká nejsilněji SV vítr. Červené kolečko je mé bydliště.
radarsněženílistopad2018.JPG (36.78 KiB) Zobrazeno 1390 krát
Z podhůří nízkého Jeseníku zdraví Ctibor Venus. Data z meteostanice : http://ctiborvenus.eu/pocasi
CtiborV
Nováček

 
 
Příspěvky: 645
Registrace: 23. 10. 2008 19:04
Bydliště:
Typ meteostanice:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 4

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na listopad 2018

Příspěvekod xeno » 20. 11. 2018 15:34

Brno = hustě padá již cca 2.5 hodiny, teplota šla z 1.5C na nulu, takže se to už začíná akumulovat.
Podle radaru to za cca půl až hodinu skončí.
xeno
Nováček
 
Příspěvky: 354
Registrace: 11. 03. 2016 08:36
Bydliště:

Hodnocení: 6

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na listopad 2018

Příspěvekod milos » 20. 11. 2018 17:25

U nás taky něco málo. Ale ta teplota. Bude to pryč. Jak při sněžení nebude pod nulou, nemá cenu se tím zabývat. Pamatuji, že když začalo sněžit a už bylo 15 čísel, tak pak napadlo dalších 30 cm. Ale to je už pro vás pravěk. Byla to druhá půle osmdesátých let. :ahoj:
milos
Nováček
 
Příspěvky: 470
Registrace: 15. 11. 2014 18:39
Bydliště:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 0

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na listopad 2018

Příspěvekod satal » 20. 11. 2018 17:32

Následující týden to vypadá na slušný souboj Atlantiku s pevninou, podle mého laického názoru (a podle gfs hlavně i když ECMWF to má podobně), by mě zajímalo které proudění má větší šanci vyhrát ?
satal
Nový člen
 
Příspěvky: 4
Registrace: 15. 11. 2018 18:25
Bydliště:

Hodnocení: 0

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na listopad 2018

Příspěvekod Adi » 20. 11. 2018 18:10

Ahoj,

No, nový běh GFS ochladl a slibuje při přechodu mělkých níží i nějaké srážky. To je další týden. Vypadá to pěkně. Nicméně ten týden je již prakticky hotov: teplý pátek a v podstatě i sobota, pak ochlazování. Přelom měsíců podle něj padá na oblevu, silný JZ profuk. Uvidíme s čím vyrukuje ecák, osobně tu variantu vidím jako docela pravděpodobnou.
NAO po poklesu důle, půjde opět nahoru.

Oceán věčně nebude "mrtvý"

Nyní po sněžení, -0,5, napadl centimetr sněhu, mírný SV. Při Z/JZ proudění při obdobné teplotě ve výšce by zde bylo skoro 10.
Přání bývá nebezpečně často otcem myšlenky
Adi
Mírně pokročilý
 
Příspěvky: 3459
Registrace: 16. 09. 2008 19:51
Bydliště:
Typ meteostanice:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 43

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na listopad 2018

Příspěvekod xeno » 20. 11. 2018 18:50

A bylo to v listopadu Milosi?
xeno
Nováček
 
Příspěvky: 354
Registrace: 11. 03. 2016 08:36
Bydliště:

Hodnocení: 6

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na listopad 2018

Příspěvekod satal » 20. 11. 2018 19:00

třeba to bylo v listopadu l.p. 1969. Legendární nástup koncem listopadu. plus žádná výrazná obleva do druhé pololiny března. Sousedka o tom v dobrém vypráví. já jsem nebyl na světě do roku 81. Pamatuji zimu tenkrát.. a potom.
satal
Nový člen
 
Příspěvky: 4
Registrace: 15. 11. 2018 18:25
Bydliště:

Hodnocení: 0

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na listopad 2018

Příspěvekod dididi » 20. 11. 2018 19:09

Takže k počasí v mé lokalitě. Včera ráno bílé překvapení v podobě necelých 2cm něco popádávalo ještě dopoledne ovšem srážkový úhrn 0,7mm ale pár km severně nebylo skoro nic a odpoledne vše odtálo i zde. Nicméně po dvou studených nocích -5,3 a -7,2 /v obou případech se jednalo o teplotní rekordy/ je půda stále zmrzlá takže česnek zatím zasadit nelze.
Dnes to vypadalo že alespon chvilku slušně zasněží ale srážkové pásmo sláblo takže slabé sněžení mezi 12-15 hod. srážkoměr zcela ignoroval. Slabě sněžit začalo asi před 3/4 hod. opět ačkoli na radaru nic není.
No a výhledy stále nejasné. Po rozdělení TV táhnoucí se od Islandu daleko k V-JV je tam po nějakou dobu poměrně velké území nikoho které následně přebírá hřeben TV opět od Islandu.
TN z Atlantiku také nemá moc snadnou cestu nad kontinent a tak se z té protáhlé brázdy oddělují mělké TN z jižní drahou postupu.
Toto v minulosti často končilo studeným prouděním od S-SV když se hřeben TV rozšířil přes VB dál na jih. Tomu nyní bude zřejmě bránit poměrně hluboká a stacionární TN nad Atlantikem jejíž osud je nejasný jak z hlediska jejího trvání tak jejího postupu. Pochopitelně je zde zminován její postup nad VB a pak dále k SV což by vedlo k onomu JZ profuku ale žádná jistota to není. Ona může být u VB zablokována TV a vytočit se zpět k S-SZ.
Dalším důvodem který brání čitelnosti situace je fakt že ten hřeben TV od Islandu není příliš výrazný a TN nad S či SV Evropou jsou ve výhledech také příliš mělké a proudění mezi těmito TÚ je tak slabé. Některé modely vytváří zase výraznější TV nad Skandinávií ale s postupným přesunem k J až JV. Takže shrnuto příliš mnoho variant ale momentálně to vypadá že rozuzlení situace je někde v rozmezí 140-180 hod.
dididi
Mírně pokročilý
 
Příspěvky: 2917
Registrace: 24. 12. 2013 11:08
Bydliště:
Typ meteostanice:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 41

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na listopad 2018

Příspěvekod milos » 20. 11. 2018 19:36

xeno » 20. 11. 2018 18:50

A bylo to v listopadu Milosi?

Nebylo, bylo to zhruba v půli ledna :D
milos
Nováček
 
Příspěvky: 470
Registrace: 15. 11. 2014 18:39
Bydliště:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 0

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na listopad 2018

Příspěvekod JABO » 20. 11. 2018 19:56

dididi:
Včera ráno mně při cestě do Prahy překvapila sněhová pokrývka v tvé lokalitě - příjemné zpestření cesty...U nás byl jen poprašek na autech, ale zato mám už česnek v zemi... =-O
Jinak souhlas - celkově jakoby chybí dynamika, tlakové útvary jsou nevýrazné a slabé...snad jen ta TN nad Atlantikem vypadá živě - ale zase bez výrazného pohybu...zdá se, že se bude tedy více prosazovat kontinent - zatím. Ale je to vše hodně otevřené.
ECMWF nám tam maluje opět od SV a V studený vzduch - asi to bude ve finále trochu jinak - ale nemožné to určitě není...
Uvidíme tedy, jak se vše vyvine a jak se ta poměrně rozsáhlá TN vyplní, nebo kam se vydá....
%)
JABO
Nováček
 
Příspěvky: 1326
Registrace: 25. 11. 2014 17:39
Bydliště:
Typ meteostanice:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 15

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na listopad 2018

Příspěvekod Troll » 20. 11. 2018 19:59

Je to k vzteku, odpoledne několik desetin mm ve sněhu a smíšených srážkách, tedy opět téměř nic.

Co se týče dalšího vývoje, zdá se mi pravděpodobné, že na poč. příštího týdne se alespoň dočasně začne prosazovat spíše chladnější vzduch od SV, i když opravdové mrazy a ledové dny z toho asi nebudou, spíše normální teploty pro přelom podzimu a zimy. Uvidíme, zda nějaké mělká níže přinese smysluplné srážky i sem, nebo zase nic či zanedbatelné množství. Pak je otázkou zda chladnější vzduch vydrží nad naším územím delší dobu s možností dalšího poklesu teplot, nebo jej brzy vytlačí teplý vzduch od JZ. Také to vidím s přelomem měsíců spíše na oteplení, ale nemuselo by trvat nějak dlouho. Odhaduji, že v následujícím období budou teploty dost kolísat - od mírných mrazů po hodnoty kolem 10 st. během několika málo dnů. V dané souvislosti by tam snad mohl být určitý potenciál pro tvorbu frontálního rozhraní a srážky. Je mi jedno, na které jeho straně bychom případně byli, hlavně ať to crčí z mraků co nejvíce.
Troll
Mírně pokročilý
 
Příspěvky: 1543
Registrace: 10. 10. 2010 20:51
Bydliště:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 38

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na listopad 2018

Příspěvekod palinator » 20. 11. 2018 20:22

Díval jsem se na předpověď pro celou severní polokouli a zaujalo mě, že bude poněkud divně (vzhledem k posledním letem) vyosenej studenej vzduch nad většinu území Ruska a oblast Arktidy. Tzn. relativně teplo (alespoň ve výšce) v Kanadě. Dalo by se z toho nějak vyjít co se týče vlivu na počasí u nás? Klidně i ve větším časovém měřítku.
palinator
Nový člen
 
Příspěvky: 181
Registrace: 01. 12. 2014 16:36
Bydliště:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 8

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na listopad 2018

Příspěvekod mnej » 20. 11. 2018 22:42

Ahoj z Prostějova, tak dnes na Moravě docela těžce zimní vánice. Jel jsem po obědě pracovně do Brna a po výjezdu z Prostějova byla na R46 a hlavně za Vyškovem na D1 bílá tma, byl jsem rád, že jsem mohl jet alespoň 90km/h, nehody naštěstí díky opatrnosti řidičů nejen osobních aut, ale i kamionových vláčků, žádné. Téměř zázrak. Tak jste tu brečeli nad srážkami, že nejsou ve výhledu a ještěže jsem dal na ČHMÚ a duchapřítomně dopoledne přezul pneu na zimní, jinak jsem byl na tuty ve škarpě. Na cestách místy nepříjemná břečka. Po návratu domů mne uvítaly na balkoně 4cm sněhu, který postupně při 0,5st. odtává. Být o trochu nižší teploty, tak by minimálně 10-15cm spadlo, protože chumelenice byla s obrovskými velkými vločkami. Výhledy jsou sice teplejší než původně byly, ale při současné nejistotě v modelech se to může velmi rychle změnit. CIAO. :jasno:
mnej
Nováček
 
Příspěvky: 793
Registrace: 09. 10. 2016 22:09
Bydliště:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 16

Co je to hodnocení?

Zpět na Předpověď počasí

  • Kdo je online

Registrovaní uživatelé: Žádní registrovaní uživatelé