Uživatelské menu

Statistiky

  • Příspěvků dnes3
  • Příspěvků včera2
  • Celkem příspěvků97685
  • Celkem témat1100
  • Celkem členů5517
  • Nový uživatelPruwan
  • Toplist
    Kdo je online

Nádrž na dešťovku

Zde naleznete ostatní věci, převážně smetiště různých příspěvků, které nepatří do tématických kategorií.

Nádrž na dešťovku

Příspěvekod JohnBattler » 11. 11. 2018 12:55

Zdravím,
zakládám tento příspěvek s prosbou o radu, tak snad to sem patří, protože s počasím to souvisí.
Chtěli bychom k domu umístit nádrž na dešťovku. Momentálně máme jen svedenou půlku střechy do nádrže v zemi. Je to zjednodušeně řečeno jen "vybetonovaná díra v zemi" a zní někdy vyčerpáme vodu do sudů, když už je plná. Nicméně na druhé straně domu není vhodné umísťovat takovou díru, do které může někdo spadnout a hledám elegantnější řešení.

Chtěl bych nádrž zakopanou do země s čerpadlem/pumpou, která nebude překážet. Co jsem koukal, tak tyto nádrže jsou dosti drahé. Samozřejmě záleží to na objemu, ale takové které by pro nás měly smysl jsou opravdu drahá záležitost. Chci se vás tedy zeptat zda nevíte o nějaké nádrží na rozumnou cenu. Určitě alespoň 1000l a napadá mě, že by bylo fajn kdyby to mělo ruční pumpu a žádné elektrické čerpadlo. Prostě klasická pumpa, se kterou ručně vyčerpám vodu z nádrže. Existuje něco takového? Případně mátě někdo úplně jiný námět či tip jak to řešíte vy u vás doma? Zkrátka mohli bychom tu rozjet diskuzi o ideálním zachytávání a využívání dešťovky. Rád se inspiruji něčím co už někde jindy funguje.
JohnBattler
Nováček
 
Příspěvky: 733
Registrace: 24. 01. 2018 16:51
Bydliště:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 14

Co je to hodnocení?

Re: Nádrž na dešťovku

Příspěvekod palinator » 15. 11. 2018 13:45

Co tam zasypat IBC kontejnery? Nevýhodou ovšem je, že je třeba je propojit a druhá nevýhoda je, že se v zemi obtížně čistí. Požadavek na ruční čerpání mi v dnešní době přijde iracionální a pochyboval bych i o spolehlivosti, z důvodu velkého množství materiálu, kterej se v nádržích na dně usadí. Další variantou je udělat opět betonovou nádrž, ale hodit přes ní ještě železobetonovou desku se vstupem a zasypat hlínou.
palinator
Nový člen
 
Příspěvky: 181
Registrace: 01. 12. 2014 16:36
Bydliště:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 8

Co je to hodnocení?

Re: Nádrž na dešťovku

Příspěvekod JohnBattler » 21. 11. 2018 20:53

Požadavek na ruční čerpání není klíčový, ale tak říkal jsem si, že to bude méně poruchové. Čerpadlo prostě za pár let odejde a "ruční pumpa" nebo jak to nazvat když je dobře udělaná je věčná. Vzpomínám na ty staré studny na návsích co fungují dodnes a jsou staré mnoho desítek let.

Ale hlavně bych chtěl jednoduchý systém co bude snadný na údržbu. V okapu by samozřejmě bylo vyndavací síto a to kdyby bylo dostatečně jemné, tak by tam snad moc nečistot nepustilo. Ale muselo by se pravidelně vysypávat.

Ty IBC kontejnery vypadají dobře a nejsou drahé, ale jak tam zabudovat něco čím odčerpám vodu vzhůru to už nebude tak snadné.

Zajímalo mě zda má někdo nějaký originální systém co sám využívá.
JohnBattler
Nováček
 
Příspěvky: 733
Registrace: 24. 01. 2018 16:51
Bydliště:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 14

Co je to hodnocení?

Re: Nádrž na dešťovku

Příspěvekod palinator » 22. 11. 2018 10:11

Když ruční pumpy ve studnách jsou podle mě dělaný jen na (relativně) čistou vodu. Se sítem v okapu si užiješ. My ho máme na cestě do dešťáku a když je příval, tak to spláchne všechen bordel ze střechy, okamžitě se ucpe a voda teče do chodníku. Čistíme po každým větším dešti a to to síto není nikterak jemné. Určitě se v těch nádržích bude usazovat kal.

Já mám doma systém s povrchovým odstředivým čerpadlem, s pevnou instalací sací trubky do studny a "doplňkovou", kulákem uzavíratelnou sací hadicí, kterou házim dle potřeby do jedné ze dvou nadzemních IBC nádrží. Kulákem tedy jednoduše přepínám, zda čerpu ze studny nebo z nádrží. Tím, že je to nad zemí, se mi usnadňuje čištění (proplach vodou a otevřená výpust). Pro přečerpávání vody ze sudů, umístěných u okapových svodů, používám kalové čerpadlo s hadicí 1". Usazeného materiálu v sudech je velké množství, ale pravda, tam je to bez síta.

Pokud bys zvolil variantu, že budeš mít širší vstupy do nádrží, že se tam vejde kalové čerpadlo, budeš mít výrazně usnadněné čištění. Pro samotné čerpání vody pro potřeby zalévání stačí povrchové čerpadlo nebo malyš (ten je úzký, ale nemám ho rád :D ).

Jinak co se týče životnosti čerpadla (nebudu se teď bavit o opravdových držácích, které jsou v jiné cenové kategorii):
Používám zahradní čerpadlo Hecht 3100 od roku 2011 v ceně cca 2200 Kč. Během let začínalo být stále hlučnější a hlučnější, asi po 5 letech jsem zhodnotil hlučnost jako neúnosnou a pustil jsem se do opravy. Kupodivu se povedlo sundat plastové oběžné kolo z hřídele, aniž by došlo k jeho poškození. Příčinou hlučnosti bylo opotřebené čínské ložisko na straně čerpadla, do něhož rozpadlou ucpávkou pronikala voda (ložisko nebylo zapouzdřené simerinkem). Koupil jsem česká ložiska ZKL, oboustranně zapouzdřená, nalisoval jsem je na hřídel, stočenou na soustruhu kvůli nově použité, upravené ucpávce, původem ze Škody 120. Čerpadlo jsem utěsnil původním těsněním a motorovým silikonem. Nakonec jsem se díval do katalogu Hecht, jestli na to nemaj náhodou náhradní díly... Tam měli napsáno, že čerpadlo nejde opravit, protože nejde opětovně utěsnit. :D Jenže já to nevěděl, tak mi čerpadlo spolehlivě funguje dodnes, aniž by teklo. 8-)
Takže bych se nebál doporučit koupit Hecht čerpadlo a rovnou ho rozebrat a vyměnit ložiska za kvalitní, zapouzdřená, dokud to čerpadlo jde snadno rozebrat. Na záruku kašlat.

Sorry za OT.
palinator
Nový člen
 
Příspěvky: 181
Registrace: 01. 12. 2014 16:36
Bydliště:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 8

Co je to hodnocení?

Re: Nádrž na dešťovku

Příspěvekod JohnBattler » 23. 11. 2018 09:59

Díky za zajímavé tipy.

Když to teď zvažuju, tak mi asi vychází nejlépe udělat v zemi opět tu betonovou nádrž přes ní bytelné pochozí víko (možná ho ještě nějak udělat "zelené" aby to nebilo do očí v okolní trávě) a když bude potřeba vodu vyčerpat, tak to otevřu a buď ručním čerpadlem nebo jinak si vodu vyčerpám. Ale budu muset zvážit zda by tam neměl být přepad, kdyby opravdu vydatně pršelo. Nicméně to už záleží na kapacitě nádrže.

No je to záležitost příštího roku, tak mám nad tím čas ještě přemýšlet. Třeba tu ještě někdo připojí své řešení. :)
JohnBattler
Nováček
 
Příspěvky: 733
Registrace: 24. 01. 2018 16:51
Bydliště:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 14

Co je to hodnocení?

Re: Nádrž na dešťovku

Příspěvekod palinator » 23. 11. 2018 12:48

Přepad bych určitě udělal (už jen kvůli zachytávání vody přes zimu)... Pokud nemáš problém vykopat pořádnou jámu, tak bych tu nádrž vybetonoval o něco hlouběji a ze země bych nechal koukat jen "komín" s víkem, který by sloužil jako otvor pro čištění. Nemám rád na zahradě betonové plochy.
Ale třeba jsi to tak myslel a já to nepochopil.
palinator
Nový člen
 
Příspěvky: 181
Registrace: 01. 12. 2014 16:36
Bydliště:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 8

Co je to hodnocení?

Zpět na Smetiště

  • Kdo je online

Registrovaní uživatelé: Žádní registrovaní uživatelé