Uživatelské menu

Statistiky

  • Příspěvků dnes2
  • Příspěvků včera2
  • Celkem příspěvků97684
  • Celkem témat1100
  • Celkem členů5517
  • Nový uživatelPruwan
  • Toplist
    Kdo je online

Předpověď počasí na březen

Předpověď počasí v České republice na kratší i delší období, které sestavují samotní uživatelé - amatérští meteorologové.

Re: Předpověď počasí na březen

Příspěvekod Petr84 » 16. 03. 2019 11:24

Tak myslím, že srážkově bohatší epizoda končí v pravý čas, protože dnes už se na západočeských řekách objevily 1. SPA, to samé na pár šumavských tocích. Na Otavě dokonce 2. SPA. Kdyby pršelo dál, mohl z toho být problém. Teď to nějakou pauzu chce, ale týden bohatě stačí a pak ať se koukají srážky vrátit. Na konci příštího týdne jsou teď v modelech náznaky, že by se měla postupně vytvořit tlaková výše západně od nás. GFS to má lépe postavené, s tlakovou níží nad Baltem, která by svým okrajem zasáhla i nás, takže by byly nějaké srážky. ECMWF to teď má na sucho. Ale to se ještě bude několikrát měnit.

Jinak jsem zabrousil na potenciální plány výstavby přehrad, a docela mi vyrazilo dech, kde všude se uvažuje o stavbě. Článek je z roku 2011, ale ty myšlenky určitě žijí dál. Představa, že by se někdy budovalo v takovém rozsahu a došlo k takovým zásahům do krajiny, je pro mě dost na opocení.

https://www.nase-voda.cz/plan-65-novych ... itky-obci/

Většinu těch oblastí třeba v Karlovarském a Plzeňském kraji znám, ve spoustě z nich jsou přírodní rezervace s endemity. On je problém taky v tom, že zrovna v údolích bývají biologicky cenné lokality. Případně rekreační oblasti, kde lidi tráví volný čas. Proto by mi udělalo radost, kdyby se spíš lépe využila stávající kapacita, namísto budování nových rezervoárů. Jenže to by se nesmělo na komunální úrovni tolik plýtvat vodou. A to je už asi teprve nereálný sen. Mnohem spíš opravdu dojde k velkému budování, než že se podaří něco změnit "odspoda".
Osobní údaje z profilu mi bohužel zmizely. Bydliště Litvínov, nadmořská výška 340 m.n.m
Petr84
Nový člen
 
Příspěvky: 51
Registrace: 30. 12. 2017 15:59
Bydliště:
Typ meteostanice:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 2

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na březen

Příspěvekod aviv » 16. 03. 2019 12:05

@kebull: těch 0,1 bylo opravdu těsně před tím pásmem, které nás díkybohu večer neminulo a spadly úctyhodné 4mm - sice v porovnáním s ostatními opět skoro nejméně, ale díky utišení větru a dalšímu mrholení máme na chvíli klid :) Uvidíme jak dál, zítra s radostí přivítám jednodenní teplo a snad sluníčko, v pondělí by mohlo opět něco napršet.
aviv
Nováček
 
Příspěvky: 577
Registrace: 01. 03. 2010 16:03
Bydliště:

Hodnocení: 2

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na březen

Příspěvekod kebull » 16. 03. 2019 14:14

Tak jsem se dostal domu po 2 tydnech a musim rict, ze tady je teda dost mokro :) coz jsem oproti Praze cekal (tam jsou louze i dneska, protoze srazky se nejak pozdrzely nastesti :)), ale vazne je to rozdil - jarni klasika, dalo by se rict, takhle to ma vypadat. I podle vsech tech map sucha jsme na tom tady za Prahou fakt uz v pohode, hranice bude nekde v ricanskym lese bych rekl.

A na teplomeru necelych 5C, no uplny normal na polovinu brezna, na priblizny uhrn srazek se mrknu pozdeji, uz prestalo. Presto, kdo by to cekal, ze se i dneska tak pekne zalije. Jen tak dal.
kebull
Nováček

 
 
Příspěvky: 1445
Registrace: 01. 02. 2010 20:18
Bydliště:
Typ meteostanice:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 21

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na březen

Příspěvekod mnej » 16. 03. 2019 23:45

Zdravím kolegy, tak nám ty povodňové stupně nějak přibývají, kolem Sušice i 3.SPA. Vyvíjí se to tak, jak jsem před časem předpokládal. Riziko povodní roste, to je bez debat. Povodí jsou již nasycena a navíc podpořena stále vysokou sněhovou pokrývkou na našich horách. Kdyby spadl ještě jeden takový nášup v krátké době, tak se obávám nejhoršího. Předpokládaná TV příští týden se tu doufám zdrží alespoň do konce března, aby všechno alespoň smysluplně oschlo. Zde vydatně pršelo minulý týden (20mm) a za tento týden dalších 10mm. Bláto kam se člověk podívá. Přesto mne fascinuje, jak někteří pořád přivolávají další srážky. To už mi připadne trochu mimo mísu, slunce je taky potřeba. Koukám, že se tu začíná do příspěvků míchat politika, která tu nemá co dělat. Jistí politici jsou zde obviňováni, že jen rozdávají a pak nejsou peníze. Neškodilo by proto těmto diskutujícím trošku osvěžit paměť, jak to po roce 2009 bylo. Já pamatuju, že pravice stále jen škrtala, nezaměstnanost republiková 13% a o práci zavadit byl problém. Nezapomínejme, že ekonomie je z velké části psychologie a pokud se bude donekonečna opakovat, že budeme škrtat, škrtat a škrtat, tak co byste asi řekli, že se s ekonomikou stane vy chytrolíni? V první řadě spotřebitelé omezí spotřebu, firmy přestanou investovat, nabírat lidi a ekonomika se dostane do spirály, ze které se pak těžko hledá cesta ven. Všimněme si, že po bezprecedentní krizi v roce 2009 velká většina ekonomik začala od roku 2010 opět růst. Jen u nás stagnace či recese ještě přetrvávala roky 2011-2013 Změna vlády po roce 2013 byla pro tuto zemi velmi prospěšná i přes některá negativa, která jsou vždycky. Tím, že se přestalo mluvit o škrtání a konečně se začalo postupně valorizovat a navyšovat rozpočty, došlo k odšpuntování ekonomiky, spotřebitelé začali utrácet a ekonomika se roztočila. Pozdější mimořádná celosvětová konjuktura po roce 2016 tento jev ještě dále umocnila. Dnes se nacházíme pro změnu na opačné straně, kdy nejsou lidi na jakoukoliv práci. Ale tento stav již nebude mít dlouhého trvání a bude následovat návrat k normálu, kde je nezaměstnanost okolo 5-6%. Není důležitá absolutní výše dluhu ČR, ale poměr dluhu k HDP. Absolutní výše dluhu pěkných pár let stagnuje okolo 1,6bil. Kč, avšak poměr dluhu k HDP klesl ze cca 44% v roce 2012 na nějakých 31% v roce 2018. Proto má ČR od ratingových agentur jeden z nejlepších ratingů ze zemí střední Evropy. Naše dluhopisy bývají často kvalitou přirovnávány k německým. To asi hovoří za vše. Co se týká peněz, tak těch je k dispozici na investice stále dost. Jenže se nic nestaví, když všichni protestují proti všemu. Jen co se týká těch přehrad a nádrží, nikdo nechce mít ve svém katastru vodní dílo. Proč taky? Pozemky vynášejí více, a proto protestují obce, lidé a nakonec i ekoteroristi. Podobné je to i s dálnicemi, protesty , protesty a protesty. a to, že mnoho lidí umírá v důsledku exhalací ve městech, místo aby tranzit pěkně frčel po dálnicích, to žádného protestujícího nezajímá. Zkrátka vždy si nějaká menšina uzurpuje moc nad většinou. A tak se nedivte, že peníze se místo investic časem rozkutálí jinam a než se nějaké stavební povolení vlastně vydá, tak za 10 let ty peníze už nejsou....Kdyby notoričtí stěžovatelé, kteří se věčně odvolávají, měli platit jakousi přiměřenou kauci, která v případě neúspěchu odvolání v řízení propadne státu, bylo by vymalováno a prospělo by to všem - nejen státu, ale i obyčejným lidem, kteří jsou buzerování závistivými sousedy za každou kravinu... Ale toto se neprosadí ani za této vlády ani žádné jiné, protože jsme moc demokratičtí.... CIAO. :jasno:
mnej
Nováček
 
Příspěvky: 793
Registrace: 09. 10. 2016 22:09
Bydliště:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 16

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na březen

Příspěvekod Meteo Weather » 17. 03. 2019 08:44

Já jsem se současným březnem nadmíru spokojen, nejde mi totiž ani tolik o to jestli sem ještě přijde studený vpád se sněhem, ale o to, aby bylo hlavně hodně srážek a tím má už březen u nás splněno. Od začátku března nám tu spadlo 43 mm. Půda je krásně nasycená a dneska bude nádherný jarní den ukončený studenou frontou na které očekávám krátkou vlnu dalšího deště s tím, že dalších 5 mm by tu mohlo spadnout. Poté si dá Atlantik pauzu a nastoupí slunečné počasí a zas rozpláclá TV, což mi momentálně ani tolik vadit nebude, pokud se za týden přesněji v neděli - pondělí Atlantik znovu vrátí a přinese nám tu další várku deště, sněhu ... Hlavně aby nám tu ta TV nesmrděla zas déle jak týden, jako to dopadlo v únoru, to kdyby na začátku nespadlo tolik srážek, tak by to byla hrůza děs. A ono to i tak nebylo nic pěkného. 3 týdnu suchého a teplého počasí v únoru! :mysl:

Takže zatím jsem s březnem nadmíru spokojen, snad se to zase nezkazí tou TV ... Deště jsou více než potřeba, zvlášť teď v jarním období, ale i zároveň na dohánění deficitu.

Jak jíž tu bylo zmíněno u nás ve východních Čechách už usychají ve velkém i borovice na Hradecku, to je smutné. Je to díky nízké hladině spodních vod ... :-!

https://www.seznamzpravy.cz/clanek/such ... &source=hp
Blog o pozorování počasí na Hořicku:
http://extremy-fotografie.blog.cz/
Web o pozorování bouřek na Hořicku
http://stormchasing.websnadno.cz/
Meteo Weather
Nováček

 
 
Příspěvky: 854
Registrace: 12. 09. 2009 09:37
Bydliště:
Typ meteostanice:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 15

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na březen

Příspěvekod kapr » 17. 03. 2019 12:47

mnej: mě zase přijde, že tady jen schválně trollíš... ;) snad tu ta anticyklona nebude trčet moc dlouho.. slunce bude potřeba v létě :)
https://www.weatherlink.com/embeddablePage/show/57bd9b1fcb98436b81959e278be157c1/summary
kapr
Mírně pokročilý

 
 
Příspěvky: 6951
Registrace: 30. 04. 2008 16:04
Bydliště:
Typ meteostanice:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 41

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na březen

Příspěvekod Adi » 17. 03. 2019 14:12

Ahoj,

Tak nevím, v létě slunka bylo v posledních rocích až moc, nemyslím, že by letošek nějak vymykal z obecného trendu, takže osobně budu rád, když slunka v létě bude s mírou, pokud pár dní nebude vidět a zaprší, myslím, že to rozhodně nebude žádná tragédie, v konotacích většiny příspěvků, řekl bych že by to bylo navýsost žádané :)
Takže méně slunka v létě > bude fajn
Nicméně: Bavím se o své lokalitě: Je obecně více mokro, než jsem soudil. Před včerejškem jsem sadil stromky a ... ve 40 cm se začala dělat regulérní kaluž vody. Jde jen o to, aby se dostala níže, do vod spodních. Měla by.


K počasí. Poslední dny naštěstí nebyly tak teplé, jak jsem původně předpokládal, téměř každý den byly nějaké srážky. Sice úhrny nebyly nikterak olsnivé, ale díky relativně nižším (přesto nadprůměrným) teplotám to vše vsakovalo.
Poslední srážky ze studené fronty - necelých 5 mm. Dnes máme přes 20 stupňů, což jsou teploty rekordní, nebo na pomezí rekordů. Max zatím 20,3. V noci ovšem teploty na necelých 2 s přízemním mrazíkem. O půl deváté se to protáhlo a během půlhodiny teplota vystoupala z 5 na 12 stupňů. Mimochodem relativní vlhkost poklesla na 10-11 procent.

Výhledy zde již byly nastíněny - dnes v noci studená fronta, dva dny přední strany TV, kdy teploty budou v rámci normálů, resp. slabě pod ním, pak v podstatě do konce týdne teplo a jasno. Slunka bude na rozdávání. Tentokráte teploty vylezou na oněch 14-18 s tím, že v noci budou místy okolo 0. Pak by se mělo ochladit, ale v jaké míře a jakým způsobem, se ještě uvidí.

Konec hlášení :)
Přání bývá nebezpečně často otcem myšlenky
Adi
Mírně pokročilý
 
Příspěvky: 3459
Registrace: 16. 09. 2008 19:51
Bydliště:
Typ meteostanice:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 43

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na březen

Příspěvekod kapr » 17. 03. 2019 14:43

tak já mám v létě taky raději když je chladněji s bouřkama... ale na úrodu a pro sklizeň zase když je moc vlhko taky není dobře.. jsem rád, že takovéto počasí jaké je dnes vyšlo právě na víkend, ale srážek moc nebude, stromy zatím mají jen pupeny.. nic zatím neraší, jen ta tráva už se probírá, sedmikrásky kvetou, klasika..
https://www.weatherlink.com/embeddablePage/show/57bd9b1fcb98436b81959e278be157c1/summary
kapr
Mírně pokročilý

 
 
Příspěvky: 6951
Registrace: 30. 04. 2008 16:04
Bydliště:
Typ meteostanice:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 41

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na březen

Příspěvekod brhel » 17. 03. 2019 15:52

Dnes i díky nízké vlhkosti vynikající viditelnost - od Hájku (mezi Prahou a Kladnem) zřetelně viditelné 100 km vzdálené zasněžené vrcholky Krkonoš.
Potoky na Křivoklátsku po dlouhé době opět tečou a Berounka je plná vody. V lesích rozkvétají první podléšky. Dnešní studená fronta nejspíš zasáhne Čechy pouze svým jižním okrajem (rád bych s mýlil).
brhel
Nováček
 
Příspěvky: 653
Registrace: 18. 12. 2013 13:59
Bydliště:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 5

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na březen

Příspěvekod HeyYou » 17. 03. 2019 21:09

zdravim, pardon za off topic, ale neda mi nedotknut sa temy odumierajucich lesov kvoli suchu. jeden z diskutujucich prilozil odkaz na smutnych lesnikov, ktorym odumieraju borovice, dokonca aj duby, dovolim si prilozit fotografiu prirodzeneho duboveho lesa, pravdepodobne nikdy netazeneho na extremnom juznom svahu, kde po vode nie je od marca do septembra ani pamiatky, pozrime sa, ako sa s tym vyrovnala priroda: https://imgur.com/a/i7qDAtr
dominantnou drevinou je dub zimny s primesou borovice lesnej, oba druhy spominaju aj stazujuci sa lesnici. lokalita sa nachadza v bratislave, pricom sa jedna nepochybne o jedno z najteplejsich miest na slovensku-priemerna rocna teplota v poslednych rokoch urcite presahuje +13 °C. Tento porast funguje bez viditelnych skod aj v poslednych extremnych rokoch, som teda toho nazoru, ze inspiraciu treba hladat v takychto prirodzenych lesoch, do riadku posadene monokulturne lesy uz v dnesnych casoch jednoducho nie su riesenim..
HeyYou
Nováček
 
Příspěvky: 239
Registrace: 15. 10. 2013 08:11
Bydliště:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 1

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na březen

Příspěvekod JohnBattler » 17. 03. 2019 21:31

JohnBattler
Nováček
 
Příspěvky: 733
Registrace: 24. 01. 2018 16:51
Bydliště:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 14

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na březen

Příspěvekod krupp » 17. 03. 2019 21:54

Tady často "drobí" tak, že na radaru není nic ale ve srážkoměru ano :)
Dnes úžasná viditelnost, z Lysé musela být panoramata...
Z mého pohledu se zima zdá být ok, na tu bídu co je poslední roky až výjimečně dobrá. Několik oblev ten sníh ulehlo ale neroztál, takže neustále přibývalo. Srážkově taky. Sice tu na foru jsou často paniky jak bude teplo a fénovat, ale vždy se to nějak obrátilo v mírnější/kratší variantu. Ačkoliv mám vítr rád (není smog) tak jsem rád že bude chvíli klid. I vody je tady dostatek, jak v zemi tak v řekách, takže myslím menší pauza jedině prospěje. Hospodaření s vodou je kapitola sama pro sebe, podepisuji se pod vše výše uvedené.

Dle radaru to pásmo srážek vypadá silnější než dle Aladina. Uvidíme co dorazí sem

EDIT: kdo má facebook a zajímá ho voda v krajině, může si najit stránky SPÚ-Státní pozemkový úřad. Mají tam těch úprav docela dost, teda pro ty co mají pocit že se pro to nic neděje. A nemám s nimi nic společného :)
krupp
Nový člen
 
Příspěvky: 123
Registrace: 24. 04. 2017 21:11
Bydliště:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 2

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na březen

Příspěvekod Ovar » 17. 03. 2019 22:40

No moc se z té fronty netěšte, tady z ní jen pokapalo, ve srážkoměru je měřitelné nic. Ale březen zatím srážkově výborný, tady na západě si od prosince na srážky v žádném případě stěžovat nemůžeme. Sice pokud bude suché léto, bude půdní sucho zpět cupy dub, ale pokud bude moudřeji pršet, na úplnou katastrofu to zatím nevypadá. Naopak poslední týden prší dennodenně, jako člověka co dělá venku, je mi to už nepříjemné :D .

Zaujal mě ten kopec v Bratislavě, už jsi ho tu Hey zmiňoval i dříve, zajímalo by mě, jestli je tam nějaký nadšenec, který by to využil k výsadbě něčeho exotičtějšího. S průměrnou teplotou +13°C se tady bavíme o regulérním středomořským klimatu.
Přežitelnost dřevin, hlavně dubu a borovic na tom kopci, by se dalo jednoduše vysvětlit horninou, která kopec tvoří. Dub i borovice hluboce koření a zaroste i do nejmenší škvírky. Tím pádem i spadlá voda během roku se usadí v puklinách a škvírách, kde napájí stromy po celé ultra suché léto. Nehledě na to, že některé kopce obzvláště ty nad nějaký "ďolíkem" obsahují vysokou hladinu spodní vody, což jistojistě souvisí s geologickým vznikem toho kopce, kdy se hornina vytlačila nad krajinu, vznikly průduchy, kde ta spodní voda teče i nad úrovní terénu.
Oblast ve videu, kde duby usychají pravděpodobně na skále nestojí a zemi tvoří hluboký substrát, pravděpodobně písčitý. Tedy většina kořenů stromů není zarostlá v žádných puklinách, kde se daří vlhkosti, ale jen v pískovém podloží. Pokud tam voda dojde, kořeny nemají kde brát. Ono tohle jsou čistě mé spekulace, kde si to vysvětluji podle svého logického úsudku a trochu zkušeností. Třeba melu ho.na a je to úplně jinak :D .

Z mrazíků ve výhledu radost nemám, ale to je jediné, co asi tak mohu. Teď to ještě ujde, ale za měsíc, co kurva za měsíc, ale klidně i za !!2 měsíce!! to už by byla ovocnářská katastrofa. Tady příští týden očekávám květy zlatých dešťů, jsou před rozkvětem.
Ovar
Mírně pokročilý
 
Příspěvky: 1832
Registrace: 24. 12. 2012 14:28
Bydliště:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 48

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na březen

Příspěvekod kebull » 18. 03. 2019 18:44

Cao vsichni, dotaz - bylo tu na foru nekde vlakno na hodnoceni zimy, nebo to vzdy splynulo v ostatni diskuzi? Probudil jsem se ze zimniho spanku a rad bych neco malo napsal :) dik za info
kebull
Nováček

 
 
Příspěvky: 1445
Registrace: 01. 02. 2010 20:18
Bydliště:
Typ meteostanice:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 21

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na březen

Příspěvekod varel » 18. 03. 2019 20:30

Ne, samostatné téma tu nebylo, psalo se to tak nějak průběžně do předpovědí...
https://www.wunderground.com/dashboard/pws/IBESTE10
varel
Mírně pokročilý

 
 
Příspěvky: 2351
Registrace: 23. 11. 2008 17:28
Bydliště:
Typ meteostanice:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 30

Co je to hodnocení?

Zpět na Předpověď počasí

  • Kdo je online

Registrovaní uživatelé: Meteo Weather