Uživatelské menu

Statistiky

  • Příspěvků dnes3
  • Příspěvků včera2
  • Celkem příspěvků97685
  • Celkem témat1100
  • Celkem členů5517
  • Nový uživatelPruwan
  • Toplist
    Kdo je online

Předpověď počasí na září 2019

Předpověď počasí v České republice na kratší i delší období, které sestavují samotní uživatelé - amatérští meteorologové.

Re: Předpověď počasí na září 2019

Příspěvekod godlike » 23. 09. 2019 14:08

2Aviv.
To zari v Praze nebyva nija srazkove zazracny. Prumer je cca 40-45mm. Posledni 4 roky jsou ale vazne mizerny, snad krome 2016, ktery splnilo prumer. Uz tak nejak pocitam, ze do konce zari spadne tak 2-3mm nebo nic. :) GFS 06 ma stejne tyden uplny hovno, nebo temer nic. Spis bych alespon cekal nejake ranni mlhy co, drive byly uz na sklonku srpna a taky nic. Stejne je ale srandovni, jak clovek vnima pocasi subjektivne a ma podzim spojeny s pliskanicemi a destem. A pak se koukne na srazkovy prumer rijen-listopad a oba mesice maji kolem 30mm. :) Clovek byl drive zvykly na destive jarni a letni mesice a pak mu prislo normalni, ze na prelomu zari rijen je nekolik tydnu babiho leta, bez destu ktery tady dole kazi akorat mlhy a nizka oblacnost. Treba zari, rijen, listopad 2009 byla srazkova mizerie, ale potom nas prekvapila krasna zima. A dnes celej rok vyhlizime kazdou kapku deste... %)

PS: Myslim prave tu zimu 2009/2010 :)
Naposledy upravil godlike dne 23. 09. 2019 18:51, celkově upraveno 2
https://www.wunderground.com/dashboard/pws/IZDIBY16
https://app.weathercloud.net/d2394664632#current
godlike
Nováček
 
Příspěvky: 1186
Registrace: 14. 12. 2015 10:07
Bydliště:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 18

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na září 2019

Příspěvekod aviv » 23. 09. 2019 14:39

@godlike: před spousty let jsem vždycky v září měla pravidelně brigádu ve Veltrusích na zámku, tak souhlasím, že bývalo hezky, odpoledne jsme se dokonce jezdívali ještě koupat : když ale začalo pršet, většinou ke konci, byly to pravé plískanice, že by psa nevyhnal... .A mlhy ty v parku stály každé ráno zato - to si pamatuju, že se mě ráno často ptali zmatení návštěvníci cestou do práce, kdeže je vlastně ten zámek, že ho nevidí .)))

Zimu 2009 si nevybavím, ale 2010 byla legendární - závěje, že se v Praze nedalo v prosinci zaparkovat, pokud někdo předtím právě neopustil pracně vyhrabané místo .)) V autě jsme vozili dokonce hrablo :)
aviv
Nováček
 
Příspěvky: 577
Registrace: 01. 03. 2010 16:03
Bydliště:

Hodnocení: 2

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na září 2019

Příspěvekod kebull » 23. 09. 2019 18:06

Ahoj, par dni jsem to tu nesledoval a az tak moc se nestalo :) Vikend byl ukazkovy, souhlas. Ale jinak je predpoved takova... nijaka. Dest se porad odsouva, nyni teda ma neco i CHMU a to jiz na stredu v ramci cele CR... Tak jsem zvedav, nejspis nikdo ted porad nevi, kolik kde naprsi. Kazdopadne se pekne rozplynulo puvodne avizovane Babi leto, co rikate?. Ona TV nekdy dorazi, to bych se nebal, mozna uz pristi tyden :)

To spis naopak. jak pisete, zrovna ted Zarybnicka rika, ze Z Evropu zasahne ex-hurikan Humberto, na JV Evropy hlavne v Recku zase TN Klaus ci co. No, my jsme uprostred... Dorazi tak max zbytky cirkusu Humberto... Zrejme cim vic na Z, tim vetsi sance. Jedu na 2 dny do Karlovych Varu, tam mam mozna tu vetsi sanci mam, nevadi mi to... A pristi tyden si zkusim rijnove Chorvatsko (stredni Dalmacii, Zadar), mohlo by tam byt az +25C, snad to bude na pohodu 8-)

Jinak, ja jsem na termin "podzimni pliskanice" trosku alergickej. Protoze nevim presne, co to ma byt. Jestli dest, ten na podzim moc neznam, jestli vitr a mrholeni, ten obcas je, jinak ale znam spis pekne pocasi, TV, kterou obcas kazi jen mlhy a nizka oblacnost, nikoliv dest... pokud tohle jsou ony pliskanice, jsem rad, ze zatim nejsou. Se zimou 09/10 naprosto souhlasim... kolem Prahy nema zatim konkurenci.

Btw, ve zpravach taky poprve vidim Gretu, to je teda slusnej pubertak :D az zachrani svet, muze do Hollywoodu
kebull
Nováček

 
 
Příspěvky: 1445
Registrace: 01. 02. 2010 20:18
Bydliště:
Typ meteostanice:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 21

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na září 2019

Příspěvekod godlike » 24. 09. 2019 07:28

V roce 1938 byla predpoved mnohem lepsi, zadne starosti s teplotama. 8-)

https://www.wunderground.com/dashboard/pws/IZDIBY16
https://app.weathercloud.net/d2394664632#current
godlike
Nováček
 
Příspěvky: 1186
Registrace: 14. 12. 2015 10:07
Bydliště:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 18

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na září 2019

Příspěvekod francek » 24. 09. 2019 11:49

Není nic moc co komentovat, do konce měsíce je to asi jasné, žádná zásadní změna, milimetřík zítra možná spadne a může se pomalu téma otvírat na říjen. Dnes to byla pěkně hustá mlha, tento měsíc druhá a už to leze nahoru, aktuálně 16, max by mělo být 19 a včera bylo 19,6. Mrazíky se u nás naštěstí žádné nekonaly a minimálně týden bude ještě klid... Na přelomu měsíců to ve výhledu vypadalo na nějaký výrazný studený vpád a asi se to o pár dní posune, jesltli k tomu vůbec dojde... :ahoj:
francek
Nováček
 
Příspěvky: 603
Registrace: 26. 07. 2016 06:32
Bydliště:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 1

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na září 2019

Příspěvekod kapr » 24. 09. 2019 14:40

No jo, teď je to celkem nuda, tmin +10 Tmax +20, byť dnes až +22 a tak furt.. k tomu rozpadající se fronty. Opravdu není moc o čem psát, srážky v následující dnech nicotné.. stále jihozápad, a takto to asi doklepem do konce měsíce, pak snad změna, ale třeba ne, pokud bude stále tepleji tak to vypadá na na ten převážně anticyklonální jihozápad až západ.. o ničem, ani mě teď nějak nebaví zaznamenávat jak je. Zde ani ty mlhy nejsou. Snad se začnou brzy zbarvovat listy stromů.. na nějaký déšť to nevypadá.. snad až někde v dááli. To co tu bude teď je o ničem. Možná nějaký 0,2 mm to dá. Poslední déšť dorazil před 16 dny.

Jinak ke Gretě, já ji vzhledem k jejímu věku obdivuju, já když si mám vzpomenout co jsem dělal, když jsem byl v jejich letech, tak to spíš než starosti o svět byly starosti o to co dostanu na vánoce pod stromeček.. jako klobouk dolů, jenže politici jsou slepí a hluší... mají totiž své voliče, a kde mají vzít peníze na ochranu klimatu?... proto nevidí a neslyší, ale aspoň vím koho mám a nemám v příštích volbách volit... Exot Kalousek to skutečně nebude! Vidím to zase na piráty, jak se s nima v mnoha věcech neshodnu, tak na tomto jsem s nima za jedno.

edit: podle gfs nejbližší srážky příští středu :D a to mu mám jako věřit? To by bylo 24 dnů bez deště... docela mazec... ale zvykejme si asi. Jedno pásmo nás má o pár dní dříve minout jižně.. super %)
ale co.. dokud poteče voda z kohoutků lidi budou dál slepí a dělat, že se nic neděje, až pak vyjdou do ulic, ale ne v takových mini počtech jak proti Babišovi... to bude teprve zábava
https://www.weatherlink.com/embeddablePage/show/57bd9b1fcb98436b81959e278be157c1/summary
kapr
Mírně pokročilý

 
 
Příspěvky: 6951
Registrace: 30. 04. 2008 16:04
Bydliště:
Typ meteostanice:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 41

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na září 2019

Příspěvekod Adi » 24. 09. 2019 19:54

Ahoj,

Taky jsem zde pár dnů nebyl - ono počasí .. je podzimní. Taková teplejší verze. Třeba dnes mlha, pak nízká oblačnost do dvou odpoledne, v noci klesla teplota na 8 stupňů, maxima vystoupala na 17 při nakonec polojasné obloze. Ráno to byla taková těžká, mokrá mlha, z které stromy vyčesávají vláhu, pod stromy tedy mokro.
Včera naopak takový nemastný den, s těžkým vzduchem a oblačnou oblohou rozpadající se fronty. Teplejší a hlavně vlhčí vzduch byl poznat, maxima byla téměř na 20, pocitově bylo snad o 5 stupňů více ...
Víkend přinesl teplé dny a chladné noci, průzračný luft, naprosto jasná obloha a minima ke 3 stupňům, maxima v neděli do 22.

Výhledy - do konce měsíce není v podstatě o čem psát, stále teplejší JZ. Nejhorší to proudění (kromě JV a J). Déšť nepřináší, jen teplo a sucho. Aspoň zde do Slezska. Pak se rýsuje změna s výraznějším ochlazením a konečně srážkami, ansámbly to tam mají již několikkrát, takže snad to klapne.
Deště je třeba i zde. V neděli jsme byli se projít s ženou po zdejším lese ... a ačkoliv povrchově půda místy je vlhká, nicméně voda ve skutečnosti dost chybí. Stružky v lese, obvykle aspoň s bahnem či stojící vodou, jsou suché, stejně tak náš potok, který je bez vody již dobrých 5 dní. Zase.

Stran politiky - pirátí se svou progresivně-levicovou agendou jsou pro mně absolutně nevolitelní (přesto, že některé aspekty stran ekologie či ochrany ovzduší mají relativně dobře zmáknuté). Nejspíše to risknu s Trikolórou, z hlediska občanova, nemám co ztratit. Co se Gréty týče - má dobré loutkovodiče. Je zajímavé, jak rychle změnila(musela) názor na jadernou energii. Původně prohlásila, že je ekologická, což reálně je, jenže nejspíše dostala politické školení, že takhle to holka nepůjde ... a vše je najednou jinak. Spíše je mně toho děvčete líto.

Přeji pěkný večer

Ps. Západy slunce jsou famózní. Napadla mně souvislost se sopkou, takže díky za upřesnění lokace erupce :) Posledně byly takto zabarveny západy slunce v létech 2008-2010, kdy se tak nějak projevovaly více. Souvislost se slunečním minimem?
Přání bývá nebezpečně často otcem myšlenky
Adi
Mírně pokročilý
 
Příspěvky: 3459
Registrace: 16. 09. 2008 19:51
Bydliště:
Typ meteostanice:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 43

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na září 2019

Příspěvekod Troll » 24. 09. 2019 21:13

Ano, cca od poloviny září je už počasí podzimní a teploty víceméně odpovídají roční době. Oproti počátku měsíce se citelně snížily jak denní, tak zejména noční teploty, zejména v druhé pol. minulého týdne bylo po ránu dosti chladno i zde, i když zatím bez mrazu ve 2 m. Min v pátek asi 3,5 st., na trávě ale místy jinovatka. Vyšší polohy na Ústecku ale zatím i bez přízemního mrazu, rajčata na chatě ve skoro 800 m.n.m. konečně pořádně zrají. Déšť z konce 1. dekády měsíce trochu pomohl svrchním vrstvám půdy a na vlhkých místech v trávě se objevily místy i houby, zejména hřiby, pýchavky a žampiony. Jednalo se však jen o krátkou vlnu. Nyní je les opět vyprahlý a vyjma seschlých starších plodnic bez jediné prašivky. V ten jeden den ca před 2 týdny spadly prakticky veškeré zářijové srážky, po a před jen max. desetinky mm. V dalších dnech do konce měsíce max. jednotky mm v součtu. Počítám za září něco kolem 40 mm. Sice nic moc, ale zářijový normál zde o mnoho vyšší nebude. Teplotně budou poslední dny měsíce opět nadprůměrné, zejména díky teplým nocím. O babí léto se však nejedná a zatím jednat nebude. Skutečně se s podivem, že jsem zde od léta nezažil ještě ani jedno mlhavé ráno, to fakt nepamatuji.

Situace na přelomu měsíců a poč. října zůstává stále nejasná. Můžeme být na přední straně TN a dočkat se ještě teplot výrazněji nad 20 st. a možná i 1-2 letních dnů, pak asi ochlazení ale jak intenzivní a dlouhé, toť otázka. Na nějaký výrazný studený vpád to podle mě nyní spíše nevypadá. TN kolem 1-3. 10. by mohla přinést i zajímavější srážky, jenže věřme tomu týden předem. Skoro se bojím, aby nevyšel aktuální Ecák a nedal nám sem po 3. 10. místo TN z Atlantiku TV s teplým vzduchem beze srážek. To by nám ještě scházelo, i když pocitově by to bylo samozřejmě příjemné.
Troll
Mírně pokročilý
 
Příspěvky: 1543
Registrace: 10. 10. 2010 20:51
Bydliště:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 38

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na září 2019

Příspěvekod JohnBattler » 25. 09. 2019 11:28

Ecák samozřejmě otočil a už druhý výstup tam má docela výrazný studený vpád. Ostatní modely počítají podobný scénář. Je tedy téměř jisté, že cca za týden čeká Evropu vpád Arktického vzduchu. Otázkou zůstává zda sem pak rychle bude natlačena Azorská TV nebo ne. Tedy jak dlouho se tento studený vzduch zdrží.. Nicméně říjen zdá se zahájíme v chladném módu. Zatím letošní podzim probíhá opravdu až podezřele chladně, byť teploty jsou vlastně v normálu, ale ze synoptického pohledu zatím nepřišly věci na co jsme byli zvyklý z minulých let, jako např. TV nad Ruskem a super teplý profuk. Tak uvidíme, ale podle mě se toto "chladnější" počasí vykompenzuje později.
JohnBattler
Nováček
 
Příspěvky: 733
Registrace: 24. 01. 2018 16:51
Bydliště:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 14

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na září 2019

Příspěvekod kapr » 25. 09. 2019 16:45

no, tak ochladit se ochladí.. nebude to sice aspoň u mě něco extra výrazného... ale teplota trochu spadne. Co se týče deště, prší, ale všude okolo, u nás ani kapka... něco teď jde od západu, ale když to dá 0,2 mm budu rád... takže snaha o déšť tu je, ale je to takové totálně bezzubé, co je pozitivní, že srážek přibylo v ansámblech, tak snad směřujeme k lepším zítřkům, čhmú teda pro nás nějaký déšť téměř vylučuje... :'( ale stejně si myslím, že na deště si počkáme do zimy.. zářijová průměrná teplota se drží na úrovni dlouhodobého průměru.. takže skončíme asi v normálu.

Aktuální gfs je pro nás, co se týče srážek naprosto tragický.............. ani příští týden nic. :(

podle radaru tu nějaké přeháňky byly, ale sotva zvlhl povrch, nic měřitelného.
https://www.weatherlink.com/embeddablePage/show/57bd9b1fcb98436b81959e278be157c1/summary
kapr
Mírně pokročilý

 
 
Příspěvky: 6951
Registrace: 30. 04. 2008 16:04
Bydliště:
Typ meteostanice:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 41

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na září 2019

Příspěvekod kapr » 26. 09. 2019 09:25

Tak nevím, včera v TV nova mluvili o výrazném ochlazení příští týden, ale ať ho hledám jak ho hledám, nic.. jen nějaké západní proudění, pak jednodenní ochlazení a pak zase docela teplo. Ale oni mají určitě pravdu. Ale je fakt, že i tady ho někteří předpovídáte..
https://www.weatherlink.com/embeddablePage/show/57bd9b1fcb98436b81959e278be157c1/summary
kapr
Mírně pokročilý

 
 
Příspěvky: 6951
Registrace: 30. 04. 2008 16:04
Bydliště:
Typ meteostanice:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 41

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na září 2019

Příspěvekod Tomfik » 26. 09. 2019 09:48

Hlavně to vypadá, že by mělo postupně více rozpršet, což je určitě pozitivnější než nějaké studené vpády. 8-)
Nejnižší teplota 7.1.2017 - -27,1C
Nejvyšší teplota 20.8.2012 - 34,7C
Tomfik
Mírně pokročilý
 
Příspěvky: 3241
Registrace: 06. 11. 2008 09:43
Bydliště:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 35

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na září 2019

Příspěvekod pepa » 26. 09. 2019 10:01

Jo, nějaké ochlazení bude, ale žádný arktický vpád, jak zde někdo psal, opravdu nevidím.
Tyto dny jsou příjemné, u nás více než o víkendu, kdy v sobotu byl ráno 1°C a odpoledne 20°C, v neděli pak ráno 7°C, odpoledne 19°C, ale nárazový jv. vítr. Teď jsou poměrně teplé noci, v úterý bylo až dusno, ráno 10°C, odpoledne 20°C.

Jinak září asi skončí teplotně v průměru - což není neobvyklé, na rozdíl od jiných měsíců - posledních 10 let to bylo takto:

2010 - podprůměr
2011 - nadprůměr
2012 - průměr
2013 - podprůměr
2014 - nadprůměr
2015 - průměr
2016 - výrazný nadprůměr
2017 - podprůměr
2018 - nadprůměr

Srážkově jak kde, celorepublikově to bude poblíž průměru. U nás také.
pepa
Nováček
 
Příspěvky: 841
Registrace: 22. 06. 2014 13:46
Bydliště:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 8

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na září 2019

Příspěvekod zapadni cechy » 26. 09. 2019 21:48

Zdravím po delší době :-)

jsem rád, že si Karlovarský kraj v září konečně srážkově trochu polepšil, protože v předchozích měsících patřil ke srážkově nejchudším oblastem v republice (na rozdíl např. od roku 2015). Teplotně bych viděl u nás září v lehkém nadprůměru, tak v pásmu odchylky 0 až +1,0. U nás už máme za sebou první mráz zimní sezony, 20. září jsme měli tři desetinky stupně pod nulou. Je to velmi časné datum, ale rozhodně ne rekordní. Za dobu, po kterou počasí sleduju, pamatuju teploty kolem nuly v polovině září 1997, rekordně nejčasnější mráz by měl být 10. září 1986.

Jen takovou snad zajímavost - dnes mě zaujal jeden ensamblový běh GFS, který vykouzlil na 8. října teplotu v 850 hPa nad 20 stupňů nad velkou část střední Evropy - viz obrázek. V jednom okamžiku byl rozdíl mezi tímto nejteplejším a druhým nejteplejším během 12 stupňů, což se asi moc nestává... Samozřejmě, že se to s pravděpodobností hraničící s jistotou nestane, spíš jen tak na ukázku, co všechno jsou modely schopny vytvořit :-)
Přílohy
ens8.10..JPG
http://www.meteofrlazne.websnadno.cz/ - amatérská meteorologická stanice Františkovy Lázně
zapadni cechy
Nováček
 
Příspěvky: 761
Registrace: 28. 12. 2011 14:50
Bydliště:
Typ meteostanice:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 16

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na září 2019

Příspěvekod mnej » 26. 09. 2019 22:18

Zdravím kolegy, souhlasím s ostatními, že současné počasí je krásné. Kdyby vydrželo ještě alespoň 14dní, bylo by to super. Ráno 13st, přes den 21st., převážně slunečno, i když včera byla tma jako v pytli dokonce po polední i s přeháňkou, byť neměřitelnou. Z předpovídaného ochlazení nemám moc radost, neboť to vypadá na delší trvání, a to značí, že při dalším oteplení bude dole s největší pravděpodobností již inverze. Jestli mne paměť neklame, tak před dvěma nebo třemi lety přišlo hned na začátku října brutální ochlazení a pak už byl jen mordor až do jara. Se zájmem sleduji diskuzi či konstatování o tom, že září a říjen jsou jedinými měsíci, které nejdou teplotně nahoru. Když se ale podívám na několik let zpět, tak alespoň já mám pocit, že zima se většinou odbyde hlavně v říjnu až do půlky listopadu, pak šmytec, Atlantik se nastartuje a do půlky ledna je teplo se stabilní cirkulací. Jen loni byl říjen krásný a teplý a protáhlo se to až do půlky listopadu. Zima pak byla alespoň bohatá na sníh na horách, což předloni nebylo. Tak snad to ochlazení nebude mít dlouhého trvání a výraznější studený vpád s živým prouděním přijde až začátkem listopadu. Takového Tomfika, který bydlí na kopečcích, inverze moc zajímat nemusí, ale já bych nerad půl roku žil zase ve tmě kvůli šedivému stojatému mordoru. CIAO. :jasno: :jasno: :jasno:
mnej
Nováček
 
Příspěvky: 793
Registrace: 09. 10. 2016 22:09
Bydliště:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 16

Co je to hodnocení?

Zpět na Předpověď počasí

  • Kdo je online

Registrovaní uživatelé: hanz