Uživatelské menu

Statistiky

  • Příspěvků dnes3
  • Příspěvků včera2
  • Celkem příspěvků97685
  • Celkem témat1100
  • Celkem členů5517
  • Nový uživatelPruwan
  • Toplist
    Kdo je online

Předpověď počasí na listopad 2019

Předpověď počasí v České republice na kratší i delší období, které sestavují samotní uživatelé - amatérští meteorologové.

Re: Předpověď počasí na listopad 2019

Příspěvekod Adi » 11. 11. 2019 17:41

Přání bývá nebezpečně často otcem myšlenky
Adi
Mírně pokročilý
 
Příspěvky: 3459
Registrace: 16. 09. 2008 19:51
Bydliště:
Typ meteostanice:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 43

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na listopad 2019

Příspěvekod kapr » 11. 11. 2019 17:56

jejda, už si tu zase někdo stěžuje... ještě ani nezačlo pršet, aladin je co se týče srážek asi nejvydatnější.. ostatní modely dávají srážek podstatně míň, proto bych krotil optimismus, kdyby mělo pršet vydatně, bylo by to i v předpovědi nebo ve výstraze, ale asi není potřeba.. ono to s tím nasycením taky nebude na Moravě až tak horké.... byla by totiž dávno na déšť výstraha. A co, není, tak klid.. třeba icon dává jen pár milimetrů.. což mě trochu překvapuje, je na nadcházející déšť asi nejhorší.. jen ať prší klidne týden v kuse :-). To se vejde. A Čechy, tak co, máme vás my Moraváci oplakat? Příště zase u vás no.. nehrotil bych to, možná ve středu někde i zabouří... já se na ten déšť těším jak malý :-). Tož snad vyhraje aladin. Jihozápad je srážkově nejhorší pro nás.
https://www.weatherlink.com/embeddablePage/show/57bd9b1fcb98436b81959e278be157c1/summary
kapr
Mírně pokročilý

 
 
Příspěvky: 6951
Registrace: 30. 04. 2008 16:04
Bydliště:
Typ meteostanice:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 41

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na listopad 2019

Příspěvekod dididi » 11. 11. 2019 20:05

Pršet ještě nezačalo a počítám že zde ani hned tak nezačne. Ve výhledech je pouze suché proudění z jižních směrů. Horší už je snad jedině TV nad Alpama to je pak inverze v kuse a ani těch pár mm co nyní občas spadnou. Chápu že na Moravě mají jiný svět stačí se podívat na data z krajů a úhrny srážek za období leden-září.
A kdo má nejmín? No Praha a SČ kraj 423mm, Ústecký 441mm,Jihomoravský 460mm, Plzenský 477mm, Jihočeský 507mm, Královéhradecký 516mm, Vysočina 517mm, Karlovarský 524mm, Pardubický 528mm, Liberecký 546mm, Olomoucký 587mm, Moravsko-slezský 631mm a Zlínský 633mm. Ačkoli si v poslední době na východě ztěžují že neprší tak faktem je že od konce září pršelo i tam méně ale pořád více než v Čechách snad jen s vyjímkou těch východních.
Já mám zde 365mm ale nikoli k září ale k dnešnímu dni. Takže já si ztěžovat mohu a budu. Když jdu u nás do lesa je to smutný pohled a to zde prakticky nejsou jehličnany ty už dávno chcíply přežívá jen jakýsi rychle rostoucí druh snad douglaska která nemá ani žádné škůdce.
Les tvoří asi z 1/3 jasany a z nich je 90% mrtvých jsou napadeny nějakou houbou. Když zafouká silnější vítr je pobyt v lese velmi nebezpečný Spadne strom opře se o další a padají jako kuželky. Tento druh ůdajně do 5-ti let z našich lesů ůplně zmizí. A jsou to zde u nás stromy ve stáří okolo 100 let. Mladší jasany už jsou mrtvé všechny.Samozřejmě sucho samo o sobě za tento stav nemůže ale stromy jsou suchem oslabeny. Je to podobné jako z kůrovcem.
A proto jediné co mě zajímá jsou srážky a bohužel já žádné pro mou oblast nevidím ani v těch nejvzdálenějších výhledech. Takže doufám že se modely pletou.
dididi
Mírně pokročilý
 
Příspěvky: 2917
Registrace: 24. 12. 2013 11:08
Bydliště:
Typ meteostanice:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 41

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na listopad 2019

Příspěvekod kapr » 11. 11. 2019 20:13

https://www.weatherlink.com/embeddablePage/show/57bd9b1fcb98436b81959e278be157c1/summary
kapr
Mírně pokročilý

 
 
Příspěvky: 6951
Registrace: 30. 04. 2008 16:04
Bydliště:
Typ meteostanice:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 41

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na listopad 2019

Příspěvekod ladys » 11. 11. 2019 20:43

Dididi
Aladin i GFS ti tam něco posílá, jak to dopadne je otázkou...

Další TN budou dost blízko snad sem něco doputuje
Modely střídají, teplé výstupy s chladnějšími.
Poslední dobou u nás vítězí ty chladnější...
ladys
Nováček
 
Příspěvky: 267
Registrace: 15. 01. 2016 19:46
Bydliště:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 1

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na listopad 2019

Příspěvekod Adi » 11. 11. 2019 20:50

Přání bývá nebezpečně často otcem myšlenky
Adi
Mírně pokročilý
 
Příspěvky: 3459
Registrace: 16. 09. 2008 19:51
Bydliště:
Typ meteostanice:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 43

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na listopad 2019

Příspěvekod Ovar » 11. 11. 2019 21:20

Ovar
Mírně pokročilý
 
Příspěvky: 1832
Registrace: 24. 12. 2012 14:28
Bydliště:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 48

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na listopad 2019

Příspěvekod Mrakomor » 11. 11. 2019 21:40

Zdravím všechny.
Dodnes za rok 2019 jsme na 550 mm. Do normálu chybí 150 mm. Bohužel. Navzdory tomu nejsme na tom nejhůře ve srovnání se ostatními, co tu čtu.
K zítřku- může se stát, že ani jeden model nebude mít pravdu, situace je vrtkavá a takové rozhraní nás může vypéct, což se už několikrát stalo, že.
Může se protahovat od jihu k severu přes Olomoucký kraj dále nad Jeseníky a krajný východ ČR bude vykukovat, beze srážek, a k tomu 15°C ...za to teplo se nezlobím :-)
Slovensko bude mít skoro předjaří …
A sníh v západní polovině ČR....první vyhrání z kapsy vyhání, my si počkáme na TN od jihu (možná se nedočkáme) a pak rozjezd SV, to pak shrábnem smetanu my.
Tak zatím
Mrakomor
Nováček
 
Příspěvky: 350
Registrace: 12. 12. 2012 15:32
Bydliště:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 6

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na listopad 2019

Příspěvekod dididi » 11. 11. 2019 21:56

Ano modely pro nás něco mají. Hlavně nor alias ecák skoro 20mm pak dalších skoro 20mm na víkend to by byl největší týdenní úhrn letos. Aladin cca 15mm i se sněhem gfs tak polovic. Bral bych každý smysluplný srážky ale obávám se že víc než 5mm tady nespadne.
Momentálně mi chybí zrýt asi polovina zahrady ale nyní jedině tak krumpáčem. Takové sucho v listopadu nepamatuji. Uvidíme třeba jsem zbytečně pesimista ale už hodně dlouhou dobu všechny naslibované srážky nějak nevychází. Ale je fakt že tato situace je ošidná oběhne to možná alpy východně pak je šance a v létě by určitě bylo toto super na bouřky a lijavce jenže je podzim takže možná zase utřem.
dididi
Mírně pokročilý
 
Příspěvky: 2917
Registrace: 24. 12. 2013 11:08
Bydliště:
Typ meteostanice:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 41

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na listopad 2019

Příspěvekod Troll » 11. 11. 2019 22:21

No jak už tady bylo uvedeno, Čechy, zejména jejich SZ polovina, jsou na tom se srážkami nejhůře, resp. je tam těch míst, kde je výrazné sucho více, než na Moravě. Na druhou stranu krajské průměry nám mnoho neřeknou. Např. střední Čechy nemají faktické hory (a jen velmi málo míst i ve vrchovinách tam má celorepublikově z hlediska dlouhodobých průměrů nadprůměrné úhrny) a tak je jejich průměrný úhrn logicky nejnižší, zatímco např. v druhém nejsušším Ústeckém kraji ale i jinde jsou ty nízké úhrny nižších poloh vykompenzovány z hlediska procentuálního ročního úhrnu sice mnohdy ještě nižšími, ale v absolutních číslech přeci jen vyššími úhrny z horských stanic. Kolem 400 mm máme od začátku roku i zde, jenže relativně velká část pochází z ledna (jediný významně srážkově nadprůměrný měsíc) a ze října, co se týče vrcholného vegetačního období, jsme na tom podobně, možná ještě hůře než dididi, neboť od června do září spadla zhruba polovina obvyklého množství (při těch teplotách). Jak to vypadá s lesy např. v nedalekém v Českosaském Švýcarsku (normálně relativně vlhká oblast) zde bylo uvedeno v nějakém z příspěvků výše. Takže i za mě jsou prioritní jakékoli srážky a těm situace naznačené v modelech dlouhodobě nepřejí. Také mě překvapilo, že zde do cca 20. hod. to nad 400 m. n. m. vypadalo na ledový den a to v první pol. listopadu v posledních letech moc časté nebývalo. Nakonec teplota ve večerních hodinách přeci jen stoupla a nulová izoterma se posunula asi k 600 m. n. m. Tedy nakonec je z toho místo značného jen mírný teplotní podprůměr, nicméně teplotně jsme i tak dnes na přelomu listopad/prosinec.

Nějakých slabých srážek bychom se snad mohli dočkat v noci ze středy na čtvrtek, možná i smíšených, ale jen v jednotkách mm, na více to nevidím, spíše mám strach, aby opět nešlo jen o desetinky. Pak už tam vidím neustále obnovovanou oblast nízkého tlaku Z od nás a J- JV proudění, později to vypadá na okrajové proudění po zadní straně rozsáhlé oblasti VT daleko do poslední listopadové dekády. V závěru snad přechod k nevýraznému tlakovému poli a rostoucí šancí k překopání situace. Nicméně co nespadne v tomto týdnu, tak do nějakého 22-25.11. už možná nespadne. Současně se i teploty od víkendu dostanou mírně nad normál (díky inverzi), na V pak zřejmě přechodně velmi teplo. Významnější změna je podle mě pravděpodobná nejdříve až někdy kolem 25.11. (do té doby sice ve výšce zřejmě teplo, nicméně za určitých okolností by ty teploty díky inverzi mohly být při zemi postupně opět listopadové).
Troll
Mírně pokročilý
 
Příspěvky: 1543
Registrace: 10. 10. 2010 20:51
Bydliště:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 38

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na listopad 2019

Příspěvekod kebull » 11. 11. 2019 22:55

kebull
Nováček

 
 
Příspěvky: 1445
Registrace: 01. 02. 2010 20:18
Bydliště:
Typ meteostanice:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 21

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na listopad 2019

Příspěvekod godlike » 11. 11. 2019 23:22

Kdyz vidim Aladin, tak nejvic sanci na srazky ma Mnej. ;) Nejaky mm spadne i tady. Meteoblue je taky trosku pohadkar ,ale GFS s prehledem vede. Dnes jsem rozlil asi 800l vody po zahonech a cekam, ze to natece znovu. Alespon neco. Uz to budu delat furt, do doby, nez zacne mrznout. U me je teda vic, nez ma dididi, urcite 400m, nevim ted presne. Rodice maj na Sumave maji taky 460mm, schazi jim letos tak 200-250mm. Zapadni prenos proste nefunguje, tak se neni cemu divit.
https://www.wunderground.com/dashboard/pws/IZDIBY16
https://app.weathercloud.net/d2394664632#current
godlike
Nováček
 
Příspěvky: 1186
Registrace: 14. 12. 2015 10:07
Bydliště:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 18

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na listopad 2019

Příspěvekod aviv » 12. 11. 2019 09:40

https://www.novinky.cz/zahranicni/ameri ... &source=hp

je to brutal, ale chtěla bych taky někdy zažít
aviv
Nováček
 
Příspěvky: 577
Registrace: 01. 03. 2010 16:03
Bydliště:

Hodnocení: 2

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na listopad 2019

Příspěvekod Doizer » 12. 11. 2019 10:15

Tak já bych zase na druhou stranu řekl, že letos jsem se srážkami na V tedy alespoň v Beskydech velice spokojen.
Z jara sme tu začali téměř povodněmi, což vytvořilo nějakou tu zásobu vlhkosti v půdě. Následující období nebylo nějak výrazně teplotně abnormální, i když malá epizodka sucha se zde v létě taky vyskytla. Která ovšem se srpnem výrazně polevila... Ano v hlubších vrstvách to kvůli suchým rokům jako je 2015-18 ještě nejde moc poznat, ale do hloubky 1m, který je pro rostliny nejpodstatnější, to bylo letos vesměs v pořádku. K dnešnímu dni by jsme měli mít kolem tech 700mm tedy roční normál již máme splněn. Ovšem naprosto jiná situace je mimo hory.
Následující srážková epizoda nám pravděpodobně nacvaká kolem 20mm.
O výhledech nevím co si mám myslet. Nyní se to nejspíš může vyvinout jakkoliv.
Stačí aby TN, co se má vytvořit nad Středomořím koncem tohoto týdne se vydala více na SV a situace může vypadat zase naprosto jinak.
.
Doizer
Nováček
 
Příspěvky: 313
Registrace: 08. 12. 2014 18:26
Bydliště:
Typ meteostanice:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 15

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na listopad 2019

Příspěvekod Ovar » 12. 11. 2019 15:09

Tak bylo to o fous, ale před půlnocí se oteplili a ledový den úplně těsně nepadl, málo kdy se stane, že musím jít před půlnocí ještě přepsat teplotu. Každopádně první letošní sněžení se vyskytlo, po půlnoci cca hodinu slabě čistě sněžilo :) . Martin tedy na bílém koni přijel!! =-O
Dnes už subtropické 4°C a jdou rozeznat i tvary mraků, konečně nějaké zpestření :) .

Ty mrazy v Americe jsou jen pěkně zmedializované, nezvyklé jsou, rekordy se budou přepisovat, ale jedná se výhradně o 3 denní epizodu, kdy například ve vysokohorském Denveru, kde byl říjen extrémně ledový s teplotami i -15°C, bude mít již tento pátek +16°C a po víkendu dokonce +17°C. Ono i to Chicago, které je momentálně sevřené mrazy se velmi rychle oteplí a po víkendu zde již mráz nečekají. Každopádně trend tohoto podzimu je zatím takový, že Amerika opět zažívá jeden (rychlý) zimní vpád za druhým a když se podívám na rozložení třeba aktuálního ledové vzduchu nad severní hemisférou, tak skoro to vypadá, že se severní pól přestěhoval někam do oblasti Aljašky a severní Kanady.

Každopádně pro nás jsou čtvrteční srážky vymazané, takže jedině to co nakape nebo spíš nasněží dnes v noci a zítra, pak zas dlouho nic. Nejlépe z toho vyjdou alpy, kde se očekává na vrcholcích během následujícího týdne 2 m nového sněhu, prakticky každý druhý den velký nášup, tam se zima rozjede naplno :) .
Ovar
Mírně pokročilý
 
Příspěvky: 1832
Registrace: 24. 12. 2012 14:28
Bydliště:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 48

Co je to hodnocení?

Zpět na Předpověď počasí

  • Kdo je online

Registrovaní uživatelé: Žádní registrovaní uživatelé