Uživatelské menu

Statistiky

  • Příspěvků dnes0
  • Příspěvků včera3
  • Celkem příspěvků97685
  • Celkem témat1100
  • Celkem členů5517
  • Nový uživatelPruwan
  • Toplist
    Kdo je online

Předpověď počasí na listopad 2019

Předpověď počasí v České republice na kratší i delší období, které sestavují samotní uživatelé - amatérští meteorologové.

Re: Předpověď počasí na listopad 2019

Příspěvekod aviv » 13. 11. 2019 15:18

Dvojciferný úhrn srážek ( zatím dnes na srážkoměru 13,5 ) jsem tedy též u nás nečekala, díkybohu za ně. Možná i ty stresy s výhledy jsou zbytečné, uvidíme- včerejší a dnešní déšť mě naplnil nečekaným optimismem, uvidí se, na jak dlouho .) Pravda, v práci jsem byla asi jediná, kdo toto počasí uvítal, ale to je pořád dokola, lidi vyžadují jen slunce a teplo, max. ještě tak sníh na horách.
aviv
Nováček
 
Příspěvky: 577
Registrace: 01. 03. 2010 16:03
Bydliště:

Hodnocení: 2

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na listopad 2019

Příspěvekod kapr » 13. 11. 2019 15:29

tady 4 mm.. to bylo zase keců, že v Čechách nic. Že všechno bude opět na Moravě.To nej pásmo je od nás na východ.. ale co, užijte si to, tady o ničem, v tom dešti, co byl jsem i přezouval letní pneu na zimní a skoro vůbec mokrý.. a od západu už to zase slábne. Čekal jsem tedy větší "galeje".. ale dopadlo to asi jak mělo. Včera spadlo víc teda.
Uvidíme, co to očekávané zítřejší ranní náledí.. snad nebude tak horké.
Naposledy upravil kapr dne 13. 11. 2019 15:32, celkově upraveno 2
https://www.weatherlink.com/embeddablePage/show/57bd9b1fcb98436b81959e278be157c1/summary
kapr
Mírně pokročilý

 
 
Příspěvky: 6951
Registrace: 30. 04. 2008 16:04
Bydliště:
Typ meteostanice:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 41

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na listopad 2019

Příspěvekod Tomfik » 13. 11. 2019 15:29

Tak i u nás to dnes po druhé hodině přešlo konečně do sněžení. Úhrn zatím něco k 7mm za dnešek. Ještě bude chvíli padat. Uvidíme, zda nás ráno překvapí slaboučký poprašek nebo ne, teplota slézá k čisté nule.
Naposledy upravil Tomfik dne 13. 11. 2019 15:31, celkově upraveno 1
Nejnižší teplota 7.1.2017 - -27,1C
Nejvyšší teplota 20.8.2012 - 34,7C
Tomfik
Mírně pokročilý
 
Příspěvky: 3241
Registrace: 06. 11. 2008 09:43
Bydliště:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 35

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na listopad 2019

Příspěvekod Tomfik » 13. 11. 2019 15:30

Nejnižší teplota 7.1.2017 - -27,1C
Nejvyšší teplota 20.8.2012 - 34,7C
Tomfik
Mírně pokročilý
 
Příspěvky: 3241
Registrace: 06. 11. 2008 09:43
Bydliště:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 35

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na listopad 2019

Příspěvekod kapr » 13. 11. 2019 15:36

čtu z radaru i aktuálního aladina.. že se má nebo by mělo později držet při hranicích se Slovenskem, to hlavní a skutečně, už se to tam stěhuje.. podle ansámblů mělo v okolí spadnout dnes asi 25 mm.. takže tak. (včera intenzita srážek až 6,8 mm/h v 17:10 a dnes max 3,4 mm/h) takže poloviční... poslední dny bude mít nejvíc vody asi Strání na hranicích se Slovenskem, tam to mají hodně slušné.
https://www.weatherlink.com/embeddablePage/show/57bd9b1fcb98436b81959e278be157c1/summary
kapr
Mírně pokročilý

 
 
Příspěvky: 6951
Registrace: 30. 04. 2008 16:04
Bydliště:
Typ meteostanice:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 41

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na listopad 2019

Příspěvekod godlike » 13. 11. 2019 15:42

2kapr.
Podle nemeckyho radaru, se zda, ze u vas pekne prsi. Cele se to sune na SZ takze Beskydy i Jesen. dostanou snad nejaky pridel.
Ovare mate u vas snih? :)
https://www.wunderground.com/dashboard/pws/IZDIBY16
https://app.weathercloud.net/d2394664632#current
godlike
Nováček
 
Příspěvky: 1186
Registrace: 14. 12. 2015 10:07
Bydliště:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 18

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na listopad 2019

Příspěvekod kapr » 13. 11. 2019 16:17

prší hezky někde na Zlínsku.. severovýchodně, tady už jen tak 0,2 mm za 25 minut... ale je dobře, že teď už se počítá každý úhrn, když ubylo vypařené vody..snad se ještě v listopadu srážek dočkáme, od této situace jsem na základě aladina ale čekal mnohem víc... někde to zase skončilo překvapením.. tož tak.
https://www.weatherlink.com/embeddablePage/show/57bd9b1fcb98436b81959e278be157c1/summary
kapr
Mírně pokročilý

 
 
Příspěvky: 6951
Registrace: 30. 04. 2008 16:04
Bydliště:
Typ meteostanice:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 41

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na listopad 2019

Příspěvekod Ovar » 13. 11. 2019 16:45

Ahoj, tak koukám že očekávání jsou zde rozporuplné, i když tedy nejvíc nešťastný je asi Kapr, u něj je nutno dodat, že jeho oblast má trochu smůlu že ty nejsilnější pásma srážek ho přeskakují, nebo míjí. Nicméně když se podívám na Moravu jako celek, nejsou ty úhrny vůbec špatné, Mnej jistě potvrdí ( ;) :D ) .

Tady nakapalo za ráno dopoledne a část odpoledne 5 mm, což je 2,5x víc než jsem očekával, takže bych teď měl být šťastný a tančit po loukách v chodské sukni že :) .
Sníh jsme bohužel neviděli, Němčouři se tentokrát přepočítali, všechno to prochcalo při teplotě kolem 3°C nad nulou. Za listopad jsem napočítal 12 mm a to je dle výhledů asi na delší čas finální číslo.

Přesně stou sopkou jsem si také říkal, že to je možná jediné řešení, jak by se Střední Evropa mohla dočkat srážek jako v posledním vlhkém roce 2010 s legendární zimou 10/11, ale to je asi tak jediná "výhoda", není hezké v tom hledat výhody, když to ještě nebouchlo, ovlivnilo by to životy miliony lidí. I když včera odpoledne v krajině zazněla obří rána s ozvěnou o okolní pohoří, nejblíže to mělo hromu od blesku, ten je ale vyloučený- měl jsem podezření že už to bouchlo. Možná to byl podzemní dozvuk zemětřesení ve Švýcarsku co v tu dobu bylo.
Ovar
Mírně pokročilý
 
Příspěvky: 1832
Registrace: 24. 12. 2012 14:28
Bydliště:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 48

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na listopad 2019

Příspěvekod zapadni cechy » 13. 11. 2019 17:16

Tak Karlovarský kraj vyšel z této epizodky podle očekávání s nejméně srážkami - u nás něco málo přes 1 mm. Přesto aspoň malé "karlovarské okénko", když už sem odsud v podstatě nikdo nepíše :) Dnešní 1 mm stačil k tomu, abychom překonali celkovou sumu srážek za rok 2018. Máme tedy aktuálně necelých 397 mm, což je cca o nějakých 75 mm více než loni v tento den. Před rokem hodně vylepšil srážkovou bilanci prosinec, i tak byl rok 2018 nejsušší od roku 1961 (roční normál je u nás 611 mm). Do konce července byla situace podobně špatná jako loni, během srpna začalo období, které můžu s přivřením očí označit jako srážkově víceméně normální. Což samozřejmě nemůže stačit k doplnění zásob podzemní vody, ale aspoň vizuálně vypadá krajina podstatně lépe než loni touto dobou. A když už srovnávám loňský a letošní rok, jsem docela překvapený, kolik ještě zůstává listí na stromech. Z domu vidím na alej vysokých topolů a zatímco loni už 1.11. byly úplně holé, letos bych řekl, že většina listí je pořád na stromech a velká část není dokonce ještě ani žlutá...

K aktuálnímu a budoucímu vývoji není asi nutné se nějak víc rozepisovat a hledat, co ještě nebylo napsáno. Cirkulace je pevně zajetá v kolejích a ještě to nějakou dobu potrvá. Bude muset přijít nějaký větší impuls, který tu situaci přestaví. Tipoval bych to tak na první dekádu prosince, to bývá takové obvyklé časové období. Často se v téhle době probouzí západní proudění, zrovna na to bych ale letos nesázel. Jeho čas přijde až v lednu.

Minulý týden jsem se vrátil po cca 9 měsících ze Skandinávie, tak mám v plánu sepsat něco o mých zkušenostech s tamním klimatem, možná by to mohlo být pro někoho zajímavé.
http://www.meteofrlazne.websnadno.cz/ - amatérská meteorologická stanice Františkovy Lázně
zapadni cechy
Nováček
 
Příspěvky: 761
Registrace: 28. 12. 2011 14:50
Bydliště:
Typ meteostanice:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 16

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na listopad 2019

Příspěvekod kapr » 13. 11. 2019 17:31

ale zlínský kraj má hezké sumy.. nejmíň mají Staré Hutě, které jsou nám nejblíž... takže asi tak. Na stabilnější počasí se i těším, stále je co dělat na zahradě.

Ovar: my tak nějak schytáváme od každého něco... na to co bylo v modelech ale je to nic. Když se podívám na gfs z 12h tak to je opravdu úžasné... co tam vyplodil, v jednom tříhodinovém intervalu na dnešní odpoledne tam má až 12 mm (spadla za celý den polovička) plus ještě kotel mm vpodvečer. Ale někde tolik, co tam měl gfs i spadnout mohlo.. hlavně na sv. Celkově je to samozřejmě paráda, ta roční suma.. jen to dalo strašně práce :-).. tak v zimě přeju víc sněhu do Čech, hlavně Aahazovi ať nemusí utrácet za cestu kamsi za sněhem..
Naposledy upravil kapr dne 13. 11. 2019 18:02, celkově upraveno 1
https://www.weatherlink.com/embeddablePage/show/57bd9b1fcb98436b81959e278be157c1/summary
kapr
Mírně pokročilý

 
 
Příspěvky: 6951
Registrace: 30. 04. 2008 16:04
Bydliště:
Typ meteostanice:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 41

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na listopad 2019

Příspěvekod dididi » 13. 11. 2019 17:47

Blíží se konec této srážkové epizody alespon zde u mě tak lze hodnotit. Včera to dalo 11mm a je to pěkný úhrn. V podstatě vše spadlo večer od 20 do 23 hod. dnes jen slabý déšt zatím dnes nakapalo 1,5mm celkový úhrn tak bude okolo 13mm a listopad má zde nyní 23mm. Kdyby podobné množství spadlo v listopadu ještě dvakrát byl bych spokojen ale to je jen přání.
Pokud jde o skupenství do deště se namíchalo pár sněhových vloček včera mezi 21-23 hod. ale byl to to tedy déšt se sněhem při cca +1 stupni.
Srážkové pásmo tedy dolezlo trochu západněji než jsem čekal nicméně západně od nás už to bylo méně než 10mm v podstatě čím západněji tím méně a naopak východně úhrny vyšší na některých místech i přes 30mm.
Na Slovensku dnes teplíčko Orechová v 17 hod. rovných +20. Studený vzduch na severu dnes vymeten kdy se tam vrátí je otázka. TN nad středomořím sice budou operovat ještě i v dalších dnech ale jejich srážková pásma již nebudou zřejmě zasahovat tak vysoko na sever. Teploty při teplém j-jv proudění může ovlivnit nějaká ta inverze ale pokud se budeme bavit o teplotě ve výšce tak vysoké teploty nám budou věrné ještě dlouhou dobu.
Od 15.11. budu dávat do sekce aktuální počasí mnou naměřené teplotní maxima a minima a max. výšku sněhové pokrývky pro jednotlivé dny od r. 1972. Kdo má zájem může nahlédnout.
dididi
Mírně pokročilý
 
Příspěvky: 2917
Registrace: 24. 12. 2013 11:08
Bydliště:
Typ meteostanice:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 41

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na listopad 2019

Příspěvekod Adi » 13. 11. 2019 18:42

Ahoj,

Podobně jak u Tomfika včera, dnes na SV jsme dostali plný zásah, opravdu krásně leje, už napršelo dobrých 7 mm, hodinová intenzita byla i přes 3 mm/hod, takže minimálně 10 mm dáme. Jsem rád, že pršelo na mnoha dalších místech, škode, že ne tolik, kolik je asi potřeba. Chce to holt častější chladnější situace ...
Díval jsem se dnes do archívu, současný průběh počasí připomíná trochu říjen/listopad 2000. Říjen byl tehdy ještě teplejší, měl přůměr 12 stupňů, listopad 7. Letos to zatím vypadá tak, že listopad bude patrně na podobných číslech. Jediný rozdíl je v tom, že tehdy níže byly více západně, nezavrtávaly se tak hluboko do Středomoří, jinak synoptika dost podobná.

Výhledy jsou zřejmé, takže nemá smysl komentovat každý výstup - stále to padá na teplo, na možnou změnu to může vypadat až někdy mezi 20-25.11. Jedna věc je v onom módu pozitivní a to ta, že nebude fénovat nonstop, jinak ovšem jen sucho a teplo. Nízkou oblačnost zde čekám jen vyjímečně.

No uvidíme.

@Zapadni cechy - budu moc rád za zpravodajství ze severu. Byl jsem ve Finsku, potažmo Švédsku několikkrát, celkem asi 3 měsíce, naposledy vloni v únoru. Tamější povětrnost mně opravdu seděla, jak v zimě, tak v létě. Na podzim, jsem tam žel Bohu zatím nebyl.
@dididi - Ano, statistika určitě bude zajímavá. Mimochodem první půle 70 - to bývaly zimy docela na draka, lepší nastaly až od roku 76 ... Ale tehdy jsem si statistiku/záznamy ještě nevedl ...

Přeji pěkný večer

A.

Ps. Z tou sopkou je to skutečně složitější, ono taky jistou dobu trvá, než se její binec roznese po stratosféře a v neposlední řadě taky jistou dobu trvá, než to vyvolá odezvu v troposféře (pokud se nebavím o bincí níže, ale ten bývá rychle vyplaven, vyfoukán) Zatím však je v klidu. Nicméně ve hře jsou další islandské lahůdky jako je třeba Katla nebo Laki, kde jejich čas na erupci je téměř naplněn .... Na straně druhé silná erupce jedné, může vzít energii, tolak, další, takže ....
Přání bývá nebezpečně často otcem myšlenky
Adi
Mírně pokročilý
 
Příspěvky: 3459
Registrace: 16. 09. 2008 19:51
Bydliště:
Typ meteostanice:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 43

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na listopad 2019

Příspěvekod Jarda Max » 13. 11. 2019 19:45

Od Prahy na západ a severozápad by to chtělo pořádnou dardu. Tady docela dobrý, ale září a říjen bída, tak je to pořád málo. Včerejší večerní bílá nadílka se před půlnocí změnila v břečku, voda tekla ze střechy proudem a spolu s dnešním deštěm přitekl kubík a půl, tak super.

Výhledy jsou nechutný, ale to se může změnit (na ještě nechutnější :-), nedávno to vypadalo jinak, chladněji. I hnusná inverze se může časem změnit v mrazivou a začít zima, kdo ví, uvidíme.

A kdyby promluvila výrazněji sopka, tak na letošní zimu vliv mít nebude, spíš by šlo o další roky. Raději bych, aby to příroda ‚‚nepřeháněla‘‘, nepřeju si, abysme se přidusili a koukali, jak zbytky zeleně spalí kyselý deště a pak vše vymrzne...
Jarda Max
Nováček
 
Příspěvky: 677
Registrace: 07. 11. 2015 09:57
Bydliště:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 14

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na listopad 2019

Příspěvekod Troll » 13. 11. 2019 20:08

No vyhlížet změnu již po 20.11. považuji za značný optimismus. Včera jsem psal o období kolem 25.11., nyní se nebojím říci, že realistická je spíše až na přelomu měsíců, pokud vůbec. Opak by byl velmi příjemným překvapením. Tohle je asi největší možný hnus. Teplo, inverze, žádné srážky a nuda. Trochu zpestřit zde v Z polovině Čech by to snad mohly ty níže Z - JZ od nás, ale významnější srážky zřejmě nepřinesou.

Jinak to srážkové pásmo dnes skutečně bylo o pár km západněji, díky čemuž má oblast od poč. týdne dostala kolem 5 mm, konkrétně od 2 do 8 mm s poklesem úhrnů od JV k SZ. Když vezmu cca 20 km okolí mého bydliště, nejvíce dostaly některé části Českého Středohoří a nejméně Krušné hory. Přesto nad cca 700 m. n. m se poprašek až tenká pokrývka už drží 2. den v kuse.

Také uvítám jak poznatky o klimatu Finska (zažil jsem tam jen 3 týdny v létě připomínající teplé středoevropské léto s teplotami až ke 30 st.) i údaje o rekordních hodnotách pro jednotlivé dny z Kralup.
Troll
Mírně pokročilý
 
Příspěvky: 1543
Registrace: 10. 10. 2010 20:51
Bydliště:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 38

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na listopad 2019

Příspěvekod mnej » 13. 11. 2019 22:37

mnej
Nováček
 
Příspěvky: 793
Registrace: 09. 10. 2016 22:09
Bydliště:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 16

Co je to hodnocení?

Zpět na Předpověď počasí

  • Kdo je online

Registrovaní uživatelé: Patricio11