Uživatelské menu

Statistiky

  • Příspěvků dnes0
  • Příspěvků včera6
  • Celkem příspěvků97637
  • Celkem témat1100
  • Celkem členů5517
  • Nový uživatelPruwan
  • Toplist
    Kdo je online

Montáž venkovních senzorů.Víte jak a kam je dát?

Vše o meteorologických stanicích. Software, hardware a hlavně podpora od Vás uživatelů s praxí.

Který venkovní senzor je pro vás nejdůležitější?

Teplotní čidlo
100
46%
Srážkoměr
9
4%
Anemometr
23
11%
Barometr
11
5%
Vlhkoměr
5
2%
Teploměr
28
13%
Jiné
2
1%
Všechny
41
19%
 
Celkem hlasů : 219

Montáž venkovních senzorů.Víte jak a kam je dát?

Příspěvekod Patricio11 » 06. 10. 2008 15:32

Nevíte kam dát např.teplotní čidlo tak napište. :) :jojo:
Blog o počasí z Lipníka nad Bečvou a okolí: http://pocasi-lipnik.wbs.cz/

Bydliště: Lipník nad Bečvou, okr. Přerov.
Typ meteostanice: ClimeMET CM 2 000.
Nadmořská výška: 233 m n. m.
Patricio11
Mírně pokročilý

 
 
Příspěvky: 2275
Registrace: 28. 04. 2008 18:41
Bydliště:
Typ meteostanice:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 18

Co je to hodnocení?

Re: Montáž venkovních senzorů.Víte jak a kam je dát?

Příspěvekod dm » 07. 10. 2008 09:43

V knihovně ČHMÚ si lze vypůjčit Metodický předpis č. 11 - Návod pro pozorovatele meteorologických stanic, ČHMÚ Praha 1994. Bohužel neobsahuje pravidla pro instalaci meteorologické budky (uvádí jen, že ji instalují pracovníci ČHMÚ) ani tehdy nepočítal s elektronickými čidly, ale pokud je mi známo, měří se na volném otevřeném prostranství v dostatečné vzdálenosti od budov, betonových a asfaltových povrchů a jiných zdrojů tepla, přístroje jsou umístěny na/nad udržovaným trávníkem, pro teploměrná (i některá jiná) čidla je standardní umístění 2 m nad terénem.
dm
 

Co je to hodnocení?

Re: Montáž venkovních senzorů.Víte jak a kam je dát?

Příspěvekod dm » 07. 10. 2008 09:52

Jo, a samozřejmě teplměrné čidlo musí být zastíněno, tak aby na něj nedopadalo přímé ani odražené sluneční záření, zástěna musí být natřená bíle a dobře větrat - obrázky zástěn lze třeba nalézt různě po internetu ... třeba na http://www.sws.uiuc.edu/atmos/statecli/ ... uments.htm
dm
 

Co je to hodnocení?

Re: Montáž venkovních senzorů.Víte jak a kam je dát?

Příspěvekod gerykm » 07. 10. 2008 11:01

To je všechno pěkné, ale čidla u běžně prodávaných stanic měří oficiálně v toleranci +/- 1°C a moje zkušenost je, že ocejchovaný meteorologický rtuťový teploměr se liší od těchto čidel i o 2°C a víc - zejména u velkých mrazů, velkých veder a přesvětlené oblohy od Sluncem ozářených oblaků :jasno: :zatazeno: .

Takže hraní si na přesné umístění čidla nemá velkou cenu, ale je to lepší než ho dát za okno směřující na sever, bo v časném létě tam ráno i večer svítí Slunce a když prší či sněží, tak čidlo taky blázní...

V ČHMÚ používají čidla v ceně výrazně vyšší než 10.000 Kč (pouze cena čidla !) s přesností +/- 0,1°C a to je o něčem jiném... ;)
Vše dobré přeje Michal. http://kamera.prerovsko.eu
gerykm
Nový člen

 
 
Příspěvky: 56
Registrace: 09. 06. 2008 06:27

Hodnocení: 0

Co je to hodnocení?

Re: Montáž venkovních senzorů.Víte jak a kam je dát?

Příspěvekod dubnany 189 » 07. 10. 2008 14:29

Já mám teplotní čidlo u okna ve výšce cca 1,5m nad zemí a mám ho zastíněné,je pravda že někdy ukazuje o 1 až 1,5°C vyšší teplotu než ve skutečnosti je.Jinak je docela přesné.
Z Mešovic zdraví všechny Jirka.
Teplotní rekordy u nás: nejnižší teplota -25°C 24.1.1987 Nejvyšší teplota +40,2°C 20.7.2007 Nejvyšší denní srážky 79mm.
dubnany 189
Nováček
 
Příspěvky: 1414
Registrace: 04. 05. 2008 20:36
Bydliště:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 19

Co je to hodnocení?

Re: Montáž venkovních senzorů.Víte jak a kam je dát?

Příspěvekod MeteoForum.cz » 07. 10. 2008 15:34

Pokud bychom to rozpitvali, tak samotne mereni teploty nam provadi cidlo, ktere v zavilosti na teplote prenasi vetsi nebo mensi odpor elektricky, ktery se nasledne prevadi na cisla - digitalni prenos - vypocty pro hodnotu teploty.

Tudis uz samotne cidlo - jako odporova cast, musi mit svoje urcite vlastnosti. Vydrzet mraz a vedro a prenaset tak velmi presna data. Dalsi citlivou casti je kabel. Vyuzit ho co nejmene, protoze samotny kabel je take odpor a snizuje nam treba i o 0,05°C treba na 5 metru. Proto je lepsi pouzivat bezdratovy prenos - ikdyz ted nevim, zda-li zavislost baterii (pripadne i slabych pri mrazu), dokaze si pohrat s danou teplotou.
#
MeteoForum.cz
Administrátor

 
 
Příspěvky: 474
Registrace: 22. 04. 2008 22:55
Bydliště:
Typ meteostanice:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 11

Co je to hodnocení?

Re: Montáž venkovních senzorů.Víte jak a kam je dát?

Příspěvekod dm » 08. 10. 2008 15:09

4 Maxik - podle mého názoru pokud chci nějakou veličinu alespoň trochu slušně měřit i s tím co zrovna mám, tak koukám, abych i to svoje ne zrovna nejpřesnější měření ještě dále zbytečně nevychyloval někam úplně jinam. Čerti mne berou, když slyším (jak je zcela běžné u totálních laiků) "včera bylo na sluníčku 48 stupňů" :evil:.
BTW třeba PT100 jsou velmi slušně přesné a nejsou zase tak drahé, co se prodraží, je jejich kalibrace. A on i standardní staniční teploměr, dneska už za víc než šestitikilo (pokud k němu není kalibrační list - to je cenově zase někde jinde) měří s nejistotou ca 0,4 deg C (podle normy) :( . Takže ...
dm
 

Co je to hodnocení?

Re: Montáž venkovních senzorů.Víte jak a kam je dát?

Příspěvekod Jan Pícha » 08. 10. 2008 16:13

Aktuálně pro čidlo vyrábím radiační štít......snad ti pomůže
Stanice DAVIS VANTAGE PRO 2
www.pocasi-strelna.cz
Jan Pícha
Nový člen
 
Příspěvky: 82
Registrace: 30. 04. 2008 16:41

Hodnocení: 0

Co je to hodnocení?

Re: Montáž venkovních senzorů.Víte jak a kam je dát?

Příspěvekod dakomet » 19. 10. 2008 18:24

mozete mi poradit v dvoch veciach?
1. od coho sa mi mohlo pokazit vonkajsie cidlo na teplomeri? meria asio 10 - 20°C viac

2. viete mi poradit kvalitnu nejaku meteostanicu najlepsie znacku ake su dobre, a aby to malo vnutornu, vonkajsiu teplotu, vlhkost vzduchu, zaznamenavac min/max teploty, to su minimalne poziadavky a este by tam mohlo byt aj viac toho ako napr. predpoved pocasia, aktualny stav, rychlost vetra a neviem ci sa to da aj zrazkomer.
mohli by ste mi povedat v akej cene sa tieto vecicky pohybuju (moze byt v Kč/SK/€ ) a aka znacka je nato dobra
diki
dakomet
Nový člen
 
Příspěvky: 2
Registrace: 19. 10. 2008 17:50

Hodnocení: 0

Co je to hodnocení?

Re: Montáž venkovních senzorů.Víte jak a kam je dát?

Příspěvekod JirkaOK9JLS » 20. 10. 2008 18:23

Já jsem si sehnal staničku Watson W-8681 od fy DDamtek v praze.Zatím plná spokojenost
tady je stránka http://www.ddamtek.cz/index.php?cat=16& ... ather%20SW
JirkaOK9JLS
 

Co je to hodnocení?

Re: Montáž venkovních senzorů.Víte jak a kam je dát?

Příspěvekod www.novapec.cz » 23. 10. 2008 14:41

Dobrý den,
já bych doporučil meteostanici DAVIS. Už zcela v základní výbavě (jsou 4 stupně výbavy) umí meteostanice vše co potřebujete. Základní verze stojí 11416Kč a nejvyšší stupeň výbavy 27559Kč. Důležité je také, že tato meteostanice zaznamenává srážky po 0,2mm a vítr každé 2 sekundy. Vlastním tuto meteostanici. Pokud by jste potřeboval více info kontakt naleznete na mých meteostránkách http://www.novapec.cz
www.novapec.cz
 

Co je to hodnocení?

Re: Montáž venkovních senzorů.Víte jak a kam je dát?

Příspěvekod dakomet » 03. 12. 2008 20:21

chcem sa spýtať, že čo by ste povedali na túto meteostanicu?
TOPCOM 265 NE
stojí okolo 2 700,-SKK,

Poloprofesionální meteostanice s bezdrôtovým príjmom zo stojana s senzormi.Ta meria teplotu, vlhkosť, tlak, vietor a zrážky.Tieto dáta vidíte na domáce monitorovacia stanica, ktorá navyše ukazuje predpoveď počasia, vývoj a podJe možné dáta zaznamenať a spracovať v priloženom softvéru a napr.zhliadnuť grafy.Monitorovacia stanica je veľmi praktická, má podsvietený dotykový displej, zobrazuje hodiny s kalendárom, ktoré sa nastavujú pomocou rádiového signálu.

Hlavné funkcie:
Kalendár a čas s časovými zónami riadený rádiom
Digitálne meranie teploty, vlhkosti, tlaku, vetra, zrážok
Predpoveď počasia animovanými obrázky
Bezdrôtová komunikácia na väčšiu vzdialenosť
Alarm na určité počasia
Priložený PC softvér
Podsvietený a dotykový displej

Parametre a špecifikácie:


Meranie teploty:
Rozsah:-50 ~ 70 ° C (vonku), -20 ~ 70 ° C (vo vnútri)
Tolerancie:± 0,1 ° C
Možnosť merania v stupňoch Fahrenheita

Merania relatívnej vlhkosti:
Rozsah:10 ~ 90% (vonku), 20 ~ 90% (vo vnútri)

Bezdrôtová komunikácia:
Dosah:135 m

Napájanie:
4 x AA batérie (monitor)
2 x AA batérie (Probe)

Rozhranie:
USB

Ďalšie parametre a špecifikácie:
Pamäť na minimálne a maximálne hodnoty merania
Kalkulácia wind chill (podľa hodnoty vetra a teploty)

Súčasťou balenia:
Monitorovacia stanica
Vysielač
Senzor rýchlosti vetra
Senzor smeru vetra
Senzor zrážok
USB kábel
CD so softvérom


čo poviete oplatí sa to?
dakomet
Nový člen
 
Příspěvky: 2
Registrace: 19. 10. 2008 17:50

Hodnocení: 0

Co je to hodnocení?

Re: Montáž venkovních senzorů.Víte jak a kam je dát?

Příspěvekod Mirin » 03. 03. 2009 06:33

Mirin
Nový člen

 
 
Příspěvky: 39
Registrace: 04. 05. 2008 08:00

Hodnocení: 0

Co je to hodnocení?

Zpět na Provoz meteostanice

  • Kdo je online

Registrovaní uživatelé: Žádní registrovaní uživatelé