Uživatelské menu

Statistiky

  • Příspěvků dnes2
  • Příspěvků včera10
  • Celkem příspěvků97791
  • Celkem témat1103
  • Celkem členů5517
  • Nový uživatelPruwan
  • Toplist
    Kdo je online

Duha

Halové jevy a jiné optické úkazy v zemské atmosféře.

Duha

Příspěvekod MeteoForum.cz » 24. 06. 2008 13:47

Dost viditelny opticky jev bych povazoval duhu, kterou urcite kazdy videl a take se ji snazil vyfotit. Krasnou duhu osobne povazuji pouze tehdy, pokud barevne dost vyrazna. To se pak moc krasne kouka :jojo:

Trochu odbornosti: Déšť ještě padá, ale zároveň sluneční paprsky osvětlují dešťové kapky, v nichž se světlo láme, rozkládá a odráží, a tak právě na opačné straně než svítí Slunce můžeme pozorovat duhu. Ta opisuje část kružnice o poloměru asi 42° kolem místa, kam směřuje stín pozorovatelovy hlavy.
#
MeteoForum.cz
Administrátor

 
 
Příspěvky: 474
Registrace: 22. 04. 2008 22:55
Bydliště:
Typ meteostanice:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 11

Co je to hodnocení?

Re: Duha

Příspěvekod kolega » 20. 08. 2009 07:50

To je sice hezké, jenomže duha nevzniká jen v kapičkách vody a ve směru od Slunce, ale i kolem Slunce. Duhový kruh, nazývaný též "halo" vzniká v kryslacích ledu, obsažených ve vysoké oblačnosti, nebo i těsně nad zemí, když je mlhavé a mrazivé počasí. To potom vznikájí nádherné optické jevy - duhy (hala) a další optické záležitosti s tím související, .

Tak například jsem vyfotil 27.7.2009, když bylo slunce nejvýše - v astronomické poledne. To je příklad toho rozkladu v ledových krystalcích ve vysoké oblačnosti.

V zimě se dájí vyfotit zase . To jsem fotil 23.12.2007 za mrazivého dne na rozhraní inverzní oblačnosti. Úkaz trval přes jednu hodinu a nemohl jsem se na to vynadívat.

Loni jsem na , ale pouze vznikal a byl neúplný, tak nebyl tak úžasný, jako ten vánoční 2007
kolega
Nový člen
 
Příspěvky: 4
Registrace: 20. 08. 2009 07:37

Hodnocení: 0

Co je to hodnocení?

Re: Duha

Příspěvekod para » 06. 10. 2009 21:16

Zdravím.
Dnes na portálu Seznam presentovali "Duhu": http://www.novinky.cz/koktejl/180814-ce ... -duhu.html
Podle mě to je ale Halový jev zvaný Glorie:
http://www.kof.zcu.cz/st/dp/hosnedl/html/korony.html
Je to tak?
Neboj se neznalostí - obávej se spíše falešného poznání - to bývá vlastní příčinou zla.
para
Nováček

 
 
Příspěvky: 574
Registrace: 11. 11. 2008 14:33

Hodnocení: 0

Co je to hodnocení?

Zpět na Optické jevy v atmosféře

  • Kdo je online

Registrovaní uživatelé: cejn