Zobrazit diskusi v plném vzhledu
Předpověď počasí v České republice na kratší i delší období, které sestavují samotní uživatelé - amatérští meteorologové.
Téma uzamknuto

Re: Jaká bude zima 2014/2015

19. 09. 2014 19:12

Tak ačkoli bych si přál mrazivou, plnou sněhu zimu, bude tahle zima určitě jedna z mírněších... Vycházet z počtu hurikánů nebo počet hub, je podle mě ještě daleko, spíše vycházím z faktu, že zima opravdu chodií v párech a pokud vim, tak uz tu v páru byla, teď je na řadě ladovská zima :P ale vzhledem globalnímu oteplování nemůžeme podle přírody jen tak předpovídat, jaká bude zima, když z předešlých let to vyšlo málokdy ;)

Re: Jaká bude zima 2014/2015

20. 09. 2014 10:20

Kdo téhle zprávě věří? Já tedy ne.
http://tn.nova.cz/clanek/zpravy/domaci/zima-letos-uderi-brzy-a-zmeni-krajinu-v-ledove-kralovstvi.html

Re: Jaká bude zima 2014/2015

20. 09. 2014 14:18

Ahojky,

je to kachna

Re: Jaká bude zima 2014/2015

20. 09. 2014 21:50

Jsem zvědavý, jak by bylo přijato, kdybychom v březnu otevreli fórum, jake bude léto:-)

No, , pokud pisi o mimořádne zimě, tak to ppsali i loni, takže nic moc. Každopádně napsat, ze v lednu a únoru bude největší zima, to uz je zpráva opravdu bulvární. Ja si v tomto kontextu myslím, ze štědrý den bude 24.12. taky se nespletu

Re: Jaká bude zima 2014/2015

21. 09. 2014 21:25

No výše uvedené články nemá vůbec smysl komentovat. A souhlasím s těmi, kdo uvádějí, že v září se ještě nelze o jakýchkoli serióznějších výhledech na cirkulaci a počasí v zimě bavit. První hodně odvážné hrubé odhady cirkulace na zimní období bude podle mě možné formulovat až tak od pol. října. Spíše jde o to, aby i ti, kteří žijí pouze zimou, už měli možnost se do diskuze zapojit. Jinak je to přesně tak, jak už tady někdo psal, že toho zimního počasí v posledních letech zažíváme v nížinách hrozně málo, zatímco "vedro" (letní počasí) je s přestávkami od března/dubna do října, takže se vůbec není čemu divit, že většina lidí, kteří sledují počasí mají nejraději zimu. Kdybychom žili třeba na severu Finska, kde je zima nejméně od listopadu do dubna jistá, tak bychom zase asi sledovali nejvíce léto, které by trvalo jen pár týdnů a v pravém slova smyslu bychom ho možná ani neměli každoročně, tak jako je to teď u nás s klasickým zimním počasím.

Jinak můj první naprosto nepodložený odhad zimy: teplotně slabě nadprůměrná a srážkově průměrná, celkově dost proměnlivá a nestabilní. Po nadějném a poměrně brzkém začátku někdy v listopadu, se následně oteplí a prosinec, leden poměrně teplý, ale ve srovnání s loňskem vlhčí, a s občasnými vpády chladného vzduchu, takže na horách (alespoň na hřebenech) většinou s dostatkem sněhu. Únor by naopak mohl být převážně zimní i v nížinách (teplotně průměr/slabý podprůměr) ale bez vyloženě silných mrazů, jako např. v roce 2012 a zima v pravém slova smyslu by se mohla protáhnout až do pol. března (s možností teplotního, vedlejšího teplotního nebo sněhového vrcholu až poč. března), pak ale razantní oteplení.

Re: Jaká bude zima 2014/2015

21. 09. 2014 22:26

Letošní "zima" potěší nejvíce tím, že opět vůbec nebude, stejně už si na to všichni zvykli a ti co na zimu ještě věří, si na to časem taky zvyknou.Berte to tak, že zima se stala už jenom strašidlem z pohádky :D

Re: Jaká bude zima 2014/2015

22. 09. 2014 05:57

Souhlasím s Trollem. Mód počasí je stále překlopen hodně do tepla, měsíční průměry teplot jsou většinou přes +1 st. C nad průměrem a to snad už od loňského velmi chladného jara. Letošní zima má zatím málo es v rukávu - málo Atlantských hurikán(oproti tomu rekordní počet ve východním pacifiku) - tzn. teplý atlantik, prozatímní teplé počasí. Jediné eso je v slušném pokrytí ledu v arktidě, které je nejsilnější za posledních 7 let, což ovšem na naše počasí nemusí mít žádný vliv. Loňská zima byla o neustálém boji TV nad Evropou a hluboké TN nad Anglií. Letos budou zřejmě gradienty a rozdíly větší a proudění živější. Jak už kdosi řekl - na horách to bude asi o něco lepší, ale tady dole to bude dle mě stále tepl. nadprůměrná zima. Další eso v rukávu by mohlo být překlopení počasí do chladnějšího módu právě v zimním období - potom bychom asi se konečně dočkali něčeho lepšího.l

Re: Jaká bude zima 2014/2015

22. 09. 2014 06:26

co sa tyka zimy,tak neviem,ci je vobec mozne,aby sme v sucasnych podmienkach mali horsiu zimu ako tu,co bola minuly rok,ktora bola tusim druha najteplejsia po zime 2006/07.
Moj odhad je,ze tato zima bude tiez teplotne nadpriemerna,ale aj teplotne nadpriemerne zimy mozu byt peknymi zima,hlavne ak bude dostatok zrazok vo forme snehu.
Zaladnenie,hoci je lepsie,nema na zimu u nas skoro ziaden vplyv. viac ma,podobne ako CtiboraV, znepokojuje pocet hurikanov nad Atlantikom,ktorym je zatial velmi malo a podobne slaba hurikanova sezona bola aj minuly rok a vieme ako sa nam potom "nevyuzity" Atlantik pomstil v zime. Ale dufam,ze energiu z neho trosku "vysaju" mohutne TN,ktoré by sa mali zacat postupne nad Atlantikom vytvarat v priebehu tohto tyzdna.

Re: Jaká bude zima 2014/2015

22. 09. 2014 17:24

Ahojky,

Doufat ve "vysátí" energie není myslím na místě.
Viz zima 1987-88, kdy hluboké níže způsobily již v říjnu silné orkány nad VB. Ono to totiž může znamenat vytvoření samožívicího se cyklu s opakujícími se vpády chladného vzduchu na východ amerického kontinentu. Co to znamená, víme.
Spíše určitou naději spatřuji v El-Niniu, neboť právě toto může narušit ono jednolité tlakové pole do více meandrů, tras, destabilizovat jej svou přidanou energii. To by právě znamenalo sice zimu teplejší, ale více proměnlivou s větší možností vpádu chladnějšího vzduchu nad naše území. Zároveň taky to, že by níže šly více svou sevrní drahou, nezůstaly viset u Britských ostrovů a Španělska. To by naopak nahrávalo vytvoření jezera chladného vzduchu nad Evropou.

No uvidíme - to vše jsou jen dohady.

Re: Jaká bude zima 2014/2015

22. 09. 2014 18:43

pircuk
Po zimě 2006/2007 si asi taky mnoho z nás říkalo, že taková zima už podruhé přijít nemůže a 2007/2008 byla lepší jen o malinko.
Mi přijde, že ten Němec zkopíroval to co psal ?jiný? Němec minulý rok....prosinec teplo, leden a únor spíš studený.

Sám nevím k čemu se přiklonit, NOAA dává prosinec, leden, únor (průměrně za tři měsíce) ve střední Evropě lehce nadprůměrem 0,5 až 1K a dává mírně nadprůměrně srážek s růstem k jihovýchodu. Pokud kouknu na jednotlivé měsíce, tak tam NOAA dává prosinec lehce nadprůměrný o 0,5-1 K, Skandinávii naopak teplotně lehce podprůměrnou (leden a únor pak průměrný), leden pak u nás teplotně 1-2 K teplotně nad průměrem a únor pak už teplotně v průměru. Co se týče srážek tak leden nadprůměrný (i Skandinávie) a únor naopak podprůměr nebo průměr.
Kdybych se měl tedy řídit tím co teď ukazuje NOAA, tak zima bude možná jeden měsíc (únor), prosinec bude na sníh bohatší na horách, v nížinách blátivo, a únor asi nejzimější. To vše ale strašně daleko. Podle přírody, letos jsem zaznamenal hodně žaludů, takže možná dost sněhu. :D
NOAA zároveň dává zatím velmi teplou zimu pro Ameriku, naopak Sibiř dost pod průměrem.
http://www.cpc.ncep.noaa.gov/products/C ... onal.shtml

rozdíl teplot: 1K = 1°C

Re: Jaká bude zima 2014/2015

22. 09. 2014 21:33

Tak Krušné hory již mají za sebou první sněžení sezony 2014/2015. Kromě Fichtebergu, kde to v poslední zářijové dekádě není nic neobvyklého, hlásila dnes odpoledne a večer sněhové přeháňky i stanice na Cínovci (877 m.n.m.), kde se obvykle první vločky objevují až po polovině října.

Každopádně moje zkušenost je taková, že příliš časný výskyt sněžení a zejména první sněhové pokrývky v této oblasti zpravidla předcházel mírné a dost nepovedené zimě (jedinou výjimkou z tohoto pravidla bylo 30.září 1995 - kdy se tehdy objevila dokonce sněhová pokrývka). Naštěstí se ale zcela určitě o sněhovou pokrývku ještě jednat nebude, takže ten signál pro spíše mírnou zimu je spíše s otazníkem. Uvidíme tedy, jak se to bude vyvíjet dále

Re: Jaká bude zima 2014/2015

22. 09. 2014 23:07

Zdravím všechny. Tak jak se pomalu začíná sunout zima ze severu dolů, tak se začínají vracet pouze zimní pisatelé na toto fórum, mezi ně se počítám i já. A musím vyjádřit obdiv těm, co jim vydržel zájem o diskusi přes celé letní období. Já osobně,ikdyž je to ještě opravdu daleko, bych se přikláněl letos k chladnější zimě, jelikož si myslím, že příroda bude z části průměrovat teplotu za letošní rok, zrovna tak jak se dle mého názoru děje nyní se srážkami. Uvidíme

Re: Jaká bude zima 2014/2015

23. 09. 2014 04:50

nikomu to samozřejmě neberu, u každého je to jinak - ale stejně nechápu, co tolik lidí na té zimě vidí. Mě se zima líbí jen na horách, kde ale jsem jen několikrát za zimu o víkendu, více času člověk prostě nemá. V nižších polohách je to ve většině dní o nízké oblačnosti, slunce vyleze málokdy, tma když jdu do práce a tma když jdu z práce a mezitím šero. když napadne sníh, tak je brzy břečka nebo to namrzá a jsou ledové plotny, nebo je bahno, větrno. Vlastně kolik opravdu pěkných - ladovských dní v zimě v nižších polohách je ? Loni ani jeden, předloni to bylo sice lepší, ale slunce celou zimu člověk neviděl. Takže u mě nejlepší období léto, pak jaro, pak podzim, pak dlouho, dlouho nic, a pak nepříjemné období od listopadu do března, kterému se říká zima, kdy nemůžu jezdit na kole a vůbec se věnovat něčemu venku a musím doma makat na rotopedu abych nepřibral 10 kg a pak přijde dárek - účtíček od RWE.

Re: Jaká bude zima 2014/2015

23. 09. 2014 07:19

pepa: A proč nám to sem píšeš? Tvoje kila ani účty tady řekl bych nikoho nezajímají a že si nedokážeš zimu užít je jenom tvoje věc, já trávím na horách taky většinou jen čtrnáct dní, ale doma jakmile to jde tahám běžky a užívám si to. A hlavně mě baví to pozorovat, kolik sněhu napadlo, když jsou silné mrazy jak rychle to padá dolů, jaká jsou minima. Chápu, že divák Novy, zahrádkář, co si rád válí pupek v létě u grilu a poslouchá u toho rádio Blaník se sluníčkovou předpovědí počasí to neocení. :-*

Re: Jaká bude zima 2014/2015

23. 09. 2014 08:36

pepca: vase vestenie charakteru nasledujucej zimy je momentalne rovnako tak k nicomu ako nezmyselna debata mam rad/nemam rad zimu.
Téma uzamknuto