Uživatelské menu

Statistiky

  • Příspěvků dnes0
  • Příspěvků včera6
  • Celkem příspěvků97637
  • Celkem témat1100
  • Celkem členů5517
  • Nový uživatelPruwan
  • Toplist
    Kdo je online

Jaká bude zima 2014/2015

Předpověď počasí v České republice na kratší i delší období, které sestavují samotní uživatelé - amatérští meteorologové.

Re: Jaká bude zima 2014/2015

Příspěvekod karkata » 04. 10. 2014 10:48

Nooo ja bych zas tak flintu do zita nehazel :) je fakt, ze amerika si ve snehovych vanicich libuje, hlavne kdyz je to necekane :D ale na druhou stranu obecne plati, ze cim dyl bude teplo, tim vetsi pravdepodobnost nastupu poradne zimy :) podle hurikanu a prirodnich vlivu, je podle me jeste brzy se jimi ridit, za tyden muze byt neco uplne jinak...
karkata
Nový člen
 
Příspěvky: 88
Registrace: 23. 07. 2008 15:57
Bydliště:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 2

Co je to hodnocení?

Re: Jaká bude zima 2014/2015

Příspěvekod Troll » 06. 10. 2014 21:56

Co se týče případného možného vlivu počasí s dlouhotrvajícím přílivem teplého vzduchu do stř. Evropy po zadní straně TV nad V Evropou trvajícím prakticky nepřetržitě od konce září, a který zřejmě neskončí dříve než v polovině října, tak zde vidím spíše zvýšení šancí na alespoň teplotně normální zimu. Má dosavadní zkušenost je totiž taková, že když je říjen teplý a převážně suchý (u nás zatím spadlo kolem 5 mm srážek) již od počátku (převládá počasí typické pro babí léto) a případné ochlazení přijde teprve v závěru měsíce, obvykle pak následovala docela vydařená zima, nebo zima alespoň ne nijak katastrofální (roky 1995, 2012). Naopak pokud je říjen sice teplý, ale díky tomu, že nízké teploty, popř. dokonce mrazy na poč. měsíce až později v jeho průběhu vystřídá teplé JZ/Z proudění, nestála zima obvykle za nic (typicky např. roky 2013 a 1989). Tuto teorii mi potvrzují i zkušení pozorovatelé počasí. Vůbec mám pocit, že příliš časné mrazy či velká ochlazení v říjnu, zvláště pokud je toto ochlazení později kompenzováno výrazným oteplením, nemívá na následující zimu dobrý vliv.

Co se týče obavy některých přispěvovatelů, že současné proudění z J, JZ a JV směrů by mohlo přetrvávat dlouho do zimy, tak já tento názor nesdílím. Naopak se domnívám, že je dobře, že tato situace nastala již koncem září (a ne jako loni v prosinci) a s ohledem na typické letošní cykly v převládající cirkulaci je tak velká pravděpodobnost, že v horizontu max. 2, nejpozději do 3 měsíců, dojde k výrazné změně převládajícího proudění. Otázkou je, jak dlouho ta změna proudění vydrží (tipuji, že pár týdnů to bude určitě) a zda to bude na teplý a vlhký Z (JZ-SZ) nebo spíše S - V. V obou případech by to byla rozhodně lepší varianta než loňský anticyklonální J a JZ trvající s malými přestávkami od prosince do konce března. Dle mého názoru nás tedy v nejhorším případě bude čekat zima typu prosinec 2011 - druhá pol. ledna 2012.
Troll
Mírně pokročilý
 
Příspěvky: 1541
Registrace: 10. 10. 2010 20:51
Bydliště:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 38

Co je to hodnocení?

Re: Jaká bude zima 2014/2015

Příspěvekod LOI » 09. 10. 2014 14:45

Tak se nám tam pomalu za našemi východními hranicemi začíná rýsovat zase pěkné teplotní rozhraní, však to už známe.
Přesto si myslím, že letos nebude špatná zima právě proto, že od ní nikdo moc nečeká. Málo hurikánů,teplý oceán, obnovující se TV nad JV evropou, teplotně nadprůměrný říjen atd. Prostě další a další nové indície, proč bude zima ztracená. Proto věřím, že nám letos zima vytře zrak :thx: :snih:
LOI
Nováček
 
Příspěvky: 203
Registrace: 04. 01. 2011 12:37
Bydliště:
Typ meteostanice:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 8

Co je to hodnocení?

Re: Jaká bude zima 2014/2015

Příspěvekod Rade » 09. 10. 2014 21:00

Tak také přispěji svou trochou do mlýna :) . Neřeknu, jestli je nebo není současné počasí extrémní, ale všímám si především fenologických znaků (aktuálních, ne že bych podle nich něco předpovídal). Když to srovnám s loňským rokem, loni byla velmi krátká vegetační sezona (konec dubna - září, a to září už bylo velmi chladno na vývoj rostlin), zatímco letos začala pomalu již v průběhu března a dá se říci, že "drží" doposud a ještě min. týden bude. Nebýt zkracujících se dní, stromy by ani neopadávaly. Díky takto dlouhé vegetační sezoně rostliny dokončily svoji růstovou periodu a botanickou zralost plodů a semen dříve a mnoho dřevin opět kvete a obávám se, že za týden bude takové druhé "malé jaro" :D . Dřeviny, které jsem viděl nedávno kvést, nebo nyní kvetou, avšak jen místy jsou bez černý, jeřáb ptačí, zlatice, 3 druhy kalin, dřišťál, jabloň, hrušeň. Četně kvete svída výběžkatá.
Určitě to však na přírodu nebude mít dopad. Nemyslím si, že by takto teplé období trvalo do konce měsíce, popř. zimy.

Už loni v prosinci jsem dle synoptické situace tvrdil, že bude zima 13/14 teplá, protože synoptika byla velmi podobná roků, 06 a 07. Také jsem tvrdil, že teplé zimy chodí v páru. Můj tip na zimu je, že určitě nebude tak teplá, jako letošní a jak už tu mnozí řekli, jelikož se zde očekává zima spíše teplejší, mnozí asi budou občas trošku zaskočeni. Ale jako celek bude spíše teplejší a to spíše její 2. polovina. Po takto souvisle teplém období, jako je teď si myslím, že přijde na konci října výrazné a trvalejší ochlazení (uvidíme ještě, jestli se zase nebude synoptika v prosinci shodovat se zimami 06, 07 a 13/14, nějak na to začínám věřit :) ) . Jsem ale rád, že letos alespoň vegetace vydržela tak dlouho a svým způsobem se tak vykompenzoval loňský, v tomto ohledu krátký rok.
Rade
Nováček

 
 
Příspěvky: 780
Registrace: 04. 02. 2012 21:17
Bydliště:
Typ meteostanice:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 30

Co je to hodnocení?

Re: Jaká bude zima 2014/2015

Příspěvekod Araritha » 11. 10. 2014 17:40

Už byste se měli poučit a přestat si dávat plané naděje na metry sněhu, ale jestli umíte trochu malovat, můžete si udělat pěkné obrázky, z vašich představ o ledové pohádce.Na zimu totiž můžete, klidně zapomenout ! :D :mysl:
Araritha
Nový člen
 
Příspěvky: 33
Registrace: 09. 12. 2013 10:31
Bydliště:

Hodnocení: -3

Co je to hodnocení?

Re: Jaká bude zima 2014/2015

Příspěvekod Adi » 12. 10. 2014 04:35

Araitha,

Já nečekám metry sněhu, ale plodnou diskusi k tématu :) Tvůj poslední příspěvek, jako by byl vystřižen z Daweova repertoáru.

Zde třeba tato predikce. Je nejspíše ovlivněna zimofilstvím poisatele, ale neměla by být v našich amatérských kruzích opomenuta:

http://kasimsweatherwatcher.com/uk-winter-2014-15/

Tím chci říci, že nemám zatím důvod měnit svou předpověď mírnější zimy, nicméně stojí to za přečtení.
Přání bývá nebezpečně často otcem myšlenky
Adi
Mírně pokročilý
 
Příspěvky: 3454
Registrace: 16. 09. 2008 19:51
Bydliště:
Typ meteostanice:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 43

Co je to hodnocení?

Re: Jaká bude zima 2014/2015

Příspěvekod dresi » 12. 10. 2014 09:19

Jeden zásadní rozdíl mezi loňskem a letoškem je ale i na severu - přesněji oblast Barentsova a Karského moře. Pro porovnání loňský rok -> http://www7320.nrlssc.navy.mil/hycomARC ... st.001.gif a letošek -> http://www7320.nrlssc.navy.mil/hycomARC ... owcast.gif Jak je vidět, led a studená voda je natlačená mnohem víc k Evropě. Studený vzduch má už nějakou dobu tendenci nasouvat se do této oblasti, stačí se podívat na GFS. Ten rozdíl by tedy mohl být větší a větší. Ještě odchylky od normálu loni -> http://www.ospo.noaa.gov/data/sst/anoma ... 0.2013.gif a letos -> http://www.ospo.noaa.gov/data/sst/anoma ... 9.2014.gif Samozřejmě, když od tama nefoukne, tak nám to může být jedno, ale pro zimu je určitě pozitivní, že dorazí do Skandinávie už teď a ne až v půlce listopadu, jak se dělo minulé roky.
dresi
Nováček
 
Příspěvky: 698
Registrace: 15. 08. 2008 17:56
Bydliště:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 10

Co je to hodnocení?

Re: Jaká bude zima 2014/2015

Příspěvekod hanz » 12. 10. 2014 22:08

Ano Na severu evropy je teď hodně studeného vzduchu. Nějak se nechce zatím studenému vzduchu proudit do ameriky tak by to mohlo zůstat i po celou zimu a jedna zajímavost v karibiku, nyní to tam docela vře s bouřemi :D - jeden hurikán 1.stupňě a nově vytvořená bouře.

http://www.nhc.noaa.gov/gtwo.php?basin=atlc&fdays=2
hanz
Nováček
 
Příspěvky: 1468
Registrace: 30. 04. 2008 14:32
Bydliště:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 6

Co je to hodnocení?

Re: Jaká bude zima 2014/2015

Příspěvekod Obusek » 14. 10. 2014 14:03

Ne že bych tomu přikládal nějakou váhu, to spíš pro pobavení:
http://www.bydlet.cz/372321-jaka-bude-l ... aji-jasno/

Ohledně zimy se vyjádřím nejdříve za 2 týdny.
Obusek
Nováček

 
 
Příspěvky: 234
Registrace: 24. 09. 2008 14:58
Bydliště:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 8

Co je to hodnocení?

Re: Jaká bude zima 2014/2015

Příspěvekod Ovar » 14. 10. 2014 14:56

No jak čtu, tak zvířata v našich lesích jsou stejně tučná, jako některé články po internetu :) .

Já mohu jen dodat, že letošní nadúroda některých plodin je způsobena neobyčejně dlouhou a kvalitní sezónou. Pokud si někdo myslí, že stromy urodí více žaludů jen proto, aby se měli srnky čeho před zimou nažrat, ať se jde léčit ;) . Pokud by přišlo v květnu do lesů -10°C a všechny zárodky žaludů by zmrzly, vyrojily by se články, že" letos žaludy nejsou žádné, zima se odkládá na příští rok"..?

Já mohu z vlastního pozorování na své zahradě napsat, že jakmile se začnou zavrtávat žížaly do země, do 3 týdnů přijde první závan zimy. Nyní jsou na zahradě asi tak 3 hromádky hlíny od žížal- vybízí se tak přesná definice, ale ať si udělá každý závěr sám, nebudu mu vnucovat něco, co nemusí nic znamenat ;) .
Ovar
Mírně pokročilý
 
Příspěvky: 1832
Registrace: 24. 12. 2012 14:28
Bydliště:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 48

Co je to hodnocení?

Re: Jaká bude zima 2014/2015

Příspěvekod Polárník » 15. 10. 2014 08:26

To se mi snad zdá, ta Nova to snad zkopírovala.



Takže bude zase teplá zima nezima, to samý psaly i minulý rok
Nepovinná anketa

Most 233 m.n.m

Víc o Městě Most
Polárník
Nováček

 
 
Příspěvky: 210
Registrace: 29. 07. 2013 14:46
Bydliště:
Typ meteostanice:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 3

Co je to hodnocení?

Re: Jaká bude zima 2014/2015

Příspěvekod Ovar » 15. 10. 2014 09:30

To jsi ty ten "Ceflapojd" v těch komentářích tam dole pod článkem? :)
Ovar
Mírně pokročilý
 
Příspěvky: 1832
Registrace: 24. 12. 2012 14:28
Bydliště:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 48

Co je to hodnocení?

Re: Jaká bude zima 2014/2015

Příspěvekod edwinak » 15. 10. 2014 11:33

Ovar: Ty žížaly jsem u mě na zahradě také zaregistrovala - ovšem mnohem víc než 3 hromádky, až mě to překvapilo, jak masivně a po celé zahradě. Pokud platí souvislost s těmi 3 týdny, zima do té doby určitě přijde. U mě se žížaly doslova splašily! :-)
edwinak
Nováček
 
Příspěvky: 677
Registrace: 22. 03. 2013 05:48
Bydliště:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 6

Co je to hodnocení?

Re: Jaká bude zima 2014/2015

Příspěvekod Davidek » 15. 10. 2014 16:56

Podle sadelnatosti zvere a množství bukvic, kaprů soudim, ze na Vánoce bude sněžit pri teplotě pět pod nulou
Silvestr po kratsi obleve az k minus dvaceti. Pak spíše oblačno:-D:-D
Davidek
Nováček
 
Příspěvky: 729
Registrace: 03. 05. 2008 14:39
Bydliště:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 7

Co je to hodnocení?

Re: Jaká bude zima 2014/2015

Příspěvekod kombi » 15. 10. 2014 17:20

kombi
Nováček

 
 
Příspěvky: 915
Registrace: 26. 08. 2008 13:34
Bydliště:
Typ meteostanice:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 8

Co je to hodnocení?

Zpět na Předpověď počasí

  • Kdo je online

Registrovaní uživatelé: Žádní registrovaní uživatelé