Uživatelské menu

Statistiky

  • Příspěvků dnes3
  • Příspěvků včera2
  • Celkem příspěvků97685
  • Celkem témat1100
  • Celkem členů5517
  • Nový uživatelPruwan
  • Toplist
    Kdo je online

Jaká bude zima 2014/2015

Předpověď počasí v České republice na kratší i delší období, které sestavují samotní uživatelé - amatérští meteorologové.

Re: Jaká bude zima 2014/2015

Příspěvekod edwinak » 02. 12. 2014 12:42

No skutečně nám tentokrát příroda vytřela zrak, nebo zaregistroval jste někdo jakoukoli předpověď na tuhle ledovku , kolaps dopravy atd? Já jen na Wetteronline 2 dny předem pro náš jhz. dva maličké piktogramy značící ledovku po dobu cca 2 hodin:-)) Např pro Německo nepředvídali nic a měli to tam také, ne tak silné, pravda.
A PROTO - jakékoli tady na fóru předjímání jak bude je ...... na dvě věci. Nikdo to neuhodne. příroda je mocná:-))
edwinak
Nováček
 
Příspěvky: 677
Registrace: 22. 03. 2013 05:48
Bydliště:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 6

Co je to hodnocení?

Re: Jaká bude zima 2014/2015

Příspěvekod kombi » 02. 12. 2014 16:26

Nedá mi to a musím k této situaci něco napsat! V dobách bez internetu by si většina lidí na tomto foru libovala jak nám ta meteorologická zima pěkně začíná/tedy až na Dawea/a čekali by všichni pokorně dál co se bude dít třeba za týden! :jojo:
Ale v dnešní době polovina těch lidí už zimu odepisuje protože "vidí"až do ledna,a podle klimatického modelu vlastně až do července! Modely samozřejmě sleduju denně,ale jak vidíte - situaci co je teď venku nebyl schopen předpovědět nikdo!
Já jsem zatím spokojenej,a věřím že zima bude ok-to je ale asi tím že už jsem pár těch zim zažil. :zima: :snih:
Třeba Silvestra 1978 8-)
Jo a ještě dodám /aby těch kydů tady nebylo málo/ Vánoce budou na sněhu,leden na naše poměry studenej a vlhkej,únor bude ještě studenější,a momentální situace se bude ještě několikrát opakovat! ;)
Naposledy upravil kombi dne 02. 12. 2014 17:48, celkově upraveno 1
kombi
Nováček

 
 
Příspěvky: 915
Registrace: 26. 08. 2008 13:34
Bydliště:
Typ meteostanice:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 8

Co je to hodnocení?

Re: Jaká bude zima 2014/2015

Příspěvekod Pevca » 02. 12. 2014 17:06

U nás momentálně sněží a je slabě pod nulou, tak se mi na silnici bude v těch letních pneumatikách dobře bruslit :D. Začátek zimy ideální v ideální dobu, nemám na co nadávat, takže jen tak dál :D
Pevca
Nováček
 
Příspěvky: 500
Registrace: 21. 12. 2011 08:01
Bydliště:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 3

Co je to hodnocení?

Re: Jaká bude zima 2014/2015

Příspěvekod Rosťa » 02. 12. 2014 18:01

když tak sleduji přírodu a hlavně ptáci v krmítku se perou o potravu,myslím si že letošní zima nám dá zabrat,loni touhletou dobou se dalo spočítat sýkorky na jedne ruce,letos není šance,je jich nespočet,stejně tak dalších druhu.Myslivec mi potvrdil,že i lesní zvěř je daleko víc tučnější a drží pospolu,než tomu bylo loni,poznám to i já laik,táta krmi ptáky už hezkých padesát let a takový nálet jak letos už dlouho nebyl.Ten poprašek určitě zmizí do soboty,pak po studené frontě buhvi co bude,na modely se nedá tak dalece spoléhat,to že teď 4 dny vkuse mrzne aspoň na sv nevěděli ani před týdnem
Rosťa
Nováček
 
Příspěvky: 904
Registrace: 27. 11. 2014 12:01
Bydliště:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 7

Co je to hodnocení?

Re: Jaká bude zima 2014/2015

Příspěvekod milos » 02. 12. 2014 18:23

Teď jsem se díval na ten slavnej GFS a žádné zimní počasí na prosinec tam není vidět. převažuje tam z 80 procent oceánské proudění. Pravda, jsou tam na pár dní skoro zimní podmínky, ale žádné kaltny. Co se týče srážek, tak podle teplot se můžeme v nižinách a středních polohách o sněhu tak leda nechat zdát.
milos
Nováček
 
Příspěvky: 470
Registrace: 15. 11. 2014 18:39
Bydliště:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 0

Co je to hodnocení?

Re: Jaká bude zima 2014/2015

Příspěvekod JABO » 02. 12. 2014 18:50

Tak, tak-modely a jejich jsou staré už ve chvíli, kdy vyjdou. Nezapomeňte, že výpočty složitých rovnic i z těch několika málo měřících míst trvají na superpočítačích několik hodin. Nikdy nebude možné spočítat vývoj pro nekonečně mnoho bodů atmosféry.
Nějak se mi ve stávajících výstupech nelíbí ta hluboká níže nad Atlantikem a neustupující výše nad Ruskem - uvidíme, co to udělá-situace může ještě překvapit. :jojo:
JABO
Nováček
 
Příspěvky: 1326
Registrace: 25. 11. 2014 17:39
Bydliště:
Typ meteostanice:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 15

Co je to hodnocení?

Re: Jaká bude zima 2014/2015

Příspěvekod Rosťa » 02. 12. 2014 19:27

je to tak,když jsem se díval na gfs,tak jsem zíral,jeden velký nesmysl,zadal jsem střední evropu a za 10 dnu u nás kolem o,ve stejný čas celou Evropu a ve střední Evropě u nás severní proudění a -8,přitom stejný den a stejný čas.žijeme v moderní době,nemělo by se to stávat,myslel jsem že se to mění jak ponožky,ale současně,realita je jiná
Rosťa
Nováček
 
Příspěvky: 904
Registrace: 27. 11. 2014 12:01
Bydliště:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 7

Co je to hodnocení?

Re: Jaká bude zima 2014/2015

Příspěvekod coleman » 02. 12. 2014 19:43

Rosťa: Slavný model GFS už neví, co by kreslil. Je to úplně k smíchu a na nic tento model :-)))Nemá cenu se na něj víc jak den dopředu dívat.
coleman
Nový člen
 
Příspěvky: 47
Registrace: 23. 11. 2014 11:23
Bydliště:

Hodnocení: 0

Co je to hodnocení?

Re: Jaká bude zima 2014/2015

Příspěvekod Jarcek » 02. 12. 2014 22:06

Jarcek
Nový člen
 
Příspěvky: 23
Registrace: 06. 01. 2012 13:30
Bydliště:

Hodnocení: 2

Co je to hodnocení?

Re: Jaká bude zima 2014/2015

Příspěvekod edwinak » 03. 12. 2014 07:05

No s tím zvířectvem je to pro mě záhada. Loni mi seděli dva toulaví kocouři ve sklepě ne pelechách už od začátku listopadu a já jim nestačila dodávat misky s jídlem. Byla bych se vsadila, že bude krutá zima. Letos se pořád ještě toulají, občas sezobnou nějakou granuli a zas letí. Vůbec nedostávají jako loni konzervy, mlíko s rohlíkem atd, čehož loni spotřebovali za zimu na kila. Zatím nejsou extra hladoví.
edwinak
Nováček
 
Příspěvky: 677
Registrace: 22. 03. 2013 05:48
Bydliště:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 6

Co je to hodnocení?

Re: Jaká bude zima 2014/2015

Příspěvekod Pevca » 03. 12. 2014 09:06

Podle domestikovaných zvířat bych se asi moc neřídila, náš kocour žere jak najatý ať je léto nebo zima :D. Ale ti ptáci by mohli být směrodatní a já přidám ještě 1 postřeh. Tu v našich krajích jsem hejno vran neviděla asi 5 let možná déle... no a tento rok už několik hejn, že by to také na něco poukazovalo?...
Pevca
Nováček
 
Příspěvky: 500
Registrace: 21. 12. 2011 08:01
Bydliště:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 3

Co je to hodnocení?

Re: Jaká bude zima 2014/2015

Příspěvekod dawe » 03. 12. 2014 09:16

Ve výhledech modelů pořád ani náznak toho že by měla přijít zima,ba naopak mělo by se začít oteplovat!To co tu máme poslední 2 dny,nepovažuji za výhru a už vůbec ne za dobrý počátek letošní zimy,jak tady někteří píšou,a ten poprašek sněhu kde někde teď leží to je taky tak akorát k smíchu a že někdo může mít radost z ledovky to už vůbec nechápu..Já jsem rád že Karvinsku se ta ledovka ve větší míře vyhla :jojo: A o jakém živém Z,SZ proudění je tady poslední dobou řeč?Nic takového nehrozí,spíše to zase vypadá na nudné počasí,snad aspoň se u nás na SV ukáže dnes odpoledne a zítra sluníčko jak to slibuje předpověď :jojo:
dawe
Nováček
 
Příspěvky: 1376
Registrace: 09. 07. 2008 11:29
Bydliště:

Hodnocení: -10

Co je to hodnocení?

Re: Jaká bude zima 2014/2015

Příspěvekod tomkovic » 03. 12. 2014 09:50

tomkovic
Nový člen
 
Příspěvky: 30
Registrace: 24. 11. 2010 15:49
Bydliště:

Hodnocení: 0

Co je to hodnocení?

Re: Jaká bude zima 2014/2015

Příspěvekod russian » 03. 12. 2014 09:59

"VÝHĽAD NA ZIMU 2014/15 (XII.2014 - II.2015)

Zaujimavy clanok - realny vyhlad na zimu (si myslim) 2014/2015 od pana M. Lapina

Na stránkach profesionálnych meteorologických inštitúcií sa už objavil odhad prevládajúceho počasia v zime 2014/15, ktorý sa priebežne upresňuje. Pri takejto predpovedi sa neuvádzajú jednotlivé dni alebo týždne ale iba odchýlky od dlhodobého priemeru (DP) po mesiacoch alebo za celú sezónu spolu. Informácie o nastávajúcej mimoriadne studenej zime zverejnené v niektorých médiách nekomentujeme. V našej interpretácii sa môžeme opierať o niekoľko známych faktov:

1) V zime 2014/15 zrejme zotrvá pozitívna fáza javov LaNiňa/ElNiňo s ONI (Oceánický Nino Index) okolo 1,0, teda v intervale miernej teplej fázy ElNiňo. To znamená kladný účinok na priemernú globálnu teplotu a aj na severnej pologuli. Takýto vývoj sa predpokladá až do leta 2015, uvedený otepľujúci účinok sa ale prejaví výraznejšie asi až v priebehu roka 2015 (v priemeroch na celej Zemi a aj na severnej pologuli). Začala zrejme aj kladná fáza PDO v severnom Pacifiku, tiež s kladným účinkom na priemer teploty severnej pologule.

2) Slnečná aktivita je stále pomerne slabá, je však vyššia ako v roku 2013, to ale nemá podstatný význam na globálne odchýlky teploty (menej ako 0,1 °C). Určite je významnejším faktorom postupne rýchle rastúca koncentrácia skleníkových plynov v atmosfére (asi o 2,5 ppmv za rok len pri CO2). Erupcie sopiek sa v roku 2014 a ani začiatkom roka 2015 zrejme na priemeroch teploty vzduchu na severnej pologuli významnejšie neprejavia.

3) Plocha plávajúceho morského ľadu v Arktíde bola aj počas leta a jesene 2014 až doteraz oveľa nižšia ako dlhodobý priemer pred rokom 2000, je však väčšia ako v rokoch 2012 a 2013. To ovplyvnilo cirkulačné pomery na severnej pologuli kvôli relatívnemu nedostatku studeného vzduchu v Arktíde a slabšej zonálnej cirkulácii atmosféry. Indexy oscilácií NAO a AO sú zväčša v neutrálnej fáze, obnovilo sa častejšie západné prúdenie v atmosfére, prevažne ale iba nad západnou a severnou Európou.

4) Relatívne teplé počasie v porovnaní s dlhodobým priemerom zotrváva na viacerých miestach v Európe, strednej a východnej Ázii a v časti Arktídy v blízkosti Európy, ale aj na iných miestach severnej pologule. Obdobie január až november 2014 bolo na kontinentoch severnej pologule v priemere asi o 1,0 °C nad dlhodobým priemerom (DP) z obdobia 1951-1990 (7. najteplejšie od 1880), východná polovica USA a Kanady a časť Sibíri boli ale v tomto období relatívne chladnejšie ako zvyšok severnej pologule, oceány boli na severnej pologuli od mája 2014 najteplejšie za celé obdobie od roku 1880, stále v priemere teplejšie ako DP asi o 0,7 °C (v VIII-X až o 0,8 °C nad DP).

5) Európska časť Severného ľadového oceánu je v priemere na danú ročnú dobu stále relatívne veľmi teplá, relatívne teplá je aj východná polovica Stredozemného mora a priľahlá časť severu Atlantického oceánu pri Európe.

Kontinenty severnej pologule: Pre uvedené a iné príčiny očakávajú svetové prognostické centrá opäť vyššiu priemernú teplotu na kontinentoch severnej pologule spolu v nasledujúcej zime ako celku v porovnaní s priemerom z obdobia 1951-1990 (asi viac ako 0,5 °C nad DP). Relatívne najteplejšie by malo byť zrejme opäť v časti Arktídy v blízkosti Európy, v Škandinávii a na západe USA a Kanady. Chladnejšie by malo byť iba miestami v severnej časti kontinentov v blízkosti polárnej kružnice (tam kde prenikne studený vzduch, ktorý sa počas dlhých nocí silne prechladí), bude to asi v strednej časti Sibíri a na východe severnej Ameriky, možno aj v európskej časti Ruska. December bude pravdepodobne skoro v celej západnej, severnej a čiastočne aj strednej Európe relatívne teplý, vo východnej polovici Európy chladnejší s prevažne nižšími úhrnmi zrážok ako DP, na západe a severe Európy sa ale očakávajú vyššie úhrny zrážok ako DP.

Slovensko: Počasie je veľmi premenlivé, preto nie je možné spoľahlivo predpovedať pre také malé územie ako je Slovensko, ako sa tu prejavia uvedené vplyvy. Je ale takmer isté, že najbližšia zima nebude ako celok u nás opäť v priemere teplotne podnormálna v porovnaní s dlhodobým priemerom (DP) z obdobia 1951-1990 (nebude chladnejšia o viac ako 1,2 °C pod DP). Očakávame teda v priemere teplotne normálnu až nadnormálnu zimu (pravdepodobne tesne nad DP z obdobia 1951-1990). Podľa terajších zdrojov nie je možné odhadnúť časový priebeh výraznejších prechodných ochladení a ani trvanie tzv. Vianočného oteplenia, ktoré sa vyskytuje takmer každý rok po 20. decembri. December 2014 by mal byť v priemere asi o 0,5 °C teplejší ako DP 1951-1990 s normálnymi úhrnmi zrážok v celoslovenskom priemere. Rok 2014 by sa tak stal doteraz najteplejším rokom v histórii meteorologických pozorovaní. Úhrny zrážok očakávajú pre strednú Európu modelové centrá aj pre zimu ako celok v medziach normálu. Stredomorské cyklóny nás v zime zasahujú dosť často, väčšinou ale len okrajom, to znamená, že by mohli mať významnejší podiel na celkovom úhrne zrážok. Modelová a aj štatistická dlhodobá predpoveď úhrnov zrážok je však oveľa menej úspešná ako v prípade teploty vzduchu. Upresnenie uvedieme začiatkom januára 2015."

Vložil: M.Lapin, 1.XII.2014
russian
Nový člen
 
Příspěvky: 7
Registrace: 25. 11. 2014 13:08
Bydliště:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 0

Co je to hodnocení?

Re: Jaká bude zima 2014/2015

Příspěvekod dawe » 03. 12. 2014 10:08

dawe
Nováček
 
Příspěvky: 1376
Registrace: 09. 07. 2008 11:29
Bydliště:

Hodnocení: -10

Co je to hodnocení?

Zpět na Předpověď počasí

  • Kdo je online

Registrovaní uživatelé: Žádní registrovaní uživatelé