Uživatelské menu

Statistiky

  • Příspěvků dnes4
  • Příspěvků včera6
  • Celkem příspěvků97641
  • Celkem témat1100
  • Celkem členů5517
  • Nový uživatelPruwan
  • Toplist
    Kdo je online

Jaká bude zima 2014/2015

Předpověď počasí v České republice na kratší i delší období, které sestavují samotní uživatelé - amatérští meteorologové.

Jaká bude zima 2014/2015

Příspěvekod Adi » 15. 09. 2014 20:16

Ahojky,

Ono diskuse o zimě se pomalu rozbíhá na vedlejších fórech.
Je na čase ji "zlegalizovat" a nasměrovat na jediné, správné místo :)

Jaká jsou východiska:
Léto bylo chladnější oproti loňsku, přesto teplotně nadprůměrné. Druhá půle roku je zatím mírně chladnější. Klad pro zimu.
Jsou shodné rysy stran cirkulace v září (v porovnání s loňskem) Letos však úřaduje více výšková níže. Vidím to spíše jako zápor - navíc je stálý nadprůměr teplot.
V Atlantiku je zatím málo hurikánů a trop. bouří. Ovšem už se stačily začlenit do cirkulace nad střední Evropou. Obecně však platí - málo hurikánů - větší pravděpodobnost zimy mírné.
Oproti loňsku nastupuje pozvolna El-Ninio. Zatím se zdá, že nebude příliš výrazné, nejvýraznější bude asi ve střední části Pacifiku, což je dle některých indikátor spíše chladnější zimy.
NAO má být údajně spíše kladné, což naopak nahrává variantě zimy mírnější.
Cirkulace v tropech je údajně jiná, tato prý přispěla vloni k opakovaným vpádům studeného vzduchu nad americký kontinent. Jiná - to znamená příznivější pro zimu v Evropě.
Na straně druhé první výrazný vpád studeného vzduchu už tam měli před pár dny, kdy napadlo místy rekordní množství sněhu - k uvedenému datu. Vlaštovka jaro nedělá, takže nelze z toho vyvodit, že podobné vpády nad severoamerický kontinent se budou opět opakovat celou zimní sezónu s následkem atlantického expresu u nás.

Příroda:
Roste hodně hub i v nížinách ve Slezsku. To většinou značí spíše příslib zimy chladné. Vyšlo to v rocích 2005 a 1995.
Příroda se docela rychle obléká do podzimního hávu. Ovšem zde to je spíše následek chladného srpna a oblačného září. Je hodně ořechů - aspoň u nás - počasí jim letos přálo, takže nevím, jestli jde podle nich vytvořit statistiku zimy budoucí, spíše ne :)
O sádelnatosti zvěře a podobných indikátorech se nebudu zde zmíňovat, jednak bydlím v průmyslovém kraji a zde si myslím totéž, co u ořechů. Takže zvířátka se určitě mají dobře, neboť mají hodně zeleného ;) tráva stále roste jak o život.

Nuže, slavnostně otevírám diskusi :)
Přání bývá nebezpečně často otcem myšlenky
Adi
Mírně pokročilý
 
Příspěvky: 3455
Registrace: 16. 09. 2008 19:51
Bydliště:
Typ meteostanice:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 43

Co je to hodnocení?

Re: Jaká bude zima 2014/2015

Příspěvekod Ovar » 16. 09. 2014 00:33

Je polovina září, jako já chápu nadšení ze zimy.. ale je polovina září...

Z Tvého povidání sem víc nemoudrý než když jsem si dočetl Tvá slova, přesně polovina argumentů je indexování pro chladnou zimu a přesně druhá polovina argumentů je pro zimu teplou. Já si z toho vezmu akorát to, že to je perfektní úvodní příspěvek do tohoto vlákna pro všechny, kde si každý vybere co se hodí právě jemu. Nikoho neurazí ani nemotivuje. Bohužel pro mě příspěvek o ničem, nic ve zlém..

Asi je to o každém co si z toho vezme a jestli si udělá svůj pohled na věc. Já přispěji stejným "prdem" do mlýna tím, že loni jsem bedlivě pozoroval, co dělá příroda před zimou. Jednak jsem viděl asi nejintenzivnější vrtání žížal do země, v období říjnu, druhak naše koně se hodily do zimního hábitu velice brzy a srst byla velice huňatá, jako již několikátý rok po sobě jsem nezaregistroval podzim, prostě z chladného prodlouženého léta se skočilo do zimy a stromy opadaly ve velice krátkém časovém úseku. Jeden by řekl, že sme toho uhlí měli koupit na začátku prosince více.

... jaké překvapení když nás potkala jedna z nejtelepších zim v historii, Tmin za celou zimu bylo pouhých -7,7°C a sníh napadl pouze 2x. Fíky venku v zemi nasadily již v březnu..

Právě jste si přečetl stejné nic jako o příspěvek výše, mnoho predikcí chladné zimy, která se nedostavila :D .

Dle mě si stejně ta příroda udělá co chce ;) . Ale rád si přečtu i Vaše náměty k zimě následující i když v polovině září....
Ovar
Mírně pokročilý
 
Příspěvky: 1832
Registrace: 24. 12. 2012 14:28
Bydliště:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 48

Co je to hodnocení?

Re: Jaká bude zima 2014/2015

Příspěvekod wenzel » 16. 09. 2014 07:39

Samozřejmě je ještě brzy předpovídat zimu, ale spekulovat už můžeme. Já osobně mám obavu, že tato zima bude opět teplá, jako ta loňská, ale snad ne tolik. Svůj názor opírám zejména o slabou hurikánovou sezonu a také o statisticky doložený fakt, že teplé zimy chodí většinou v páru. Čekám opět silné západní proudějí, ale snad ne věčný jihozápad jako vloni. Přikláním se k názoru, že nás čeká teplá zima, ale radost z toho nemám.
Jinak připojím ještě jeden postřeh mimo téma. Již asi 8 let pěstuji odrůdu pološvestky Presenta. Je to nejpozději dozrávající slivoň, která se u nás pěstuje. Asi v polovině let vůbec nedozrála, ale letos byly první zralé plody již na konci srpna a momentálně sklízím poslední z nich. Přitom letošní léto nebylo rekordně teplé. Toto rekordně brzké zrání si vysvětluju brzkým nástupem jara a tedy delší vegetační dobou. I ostatní pozdnější odrůdy švestek letos dozrávaly dříve něž obvykle.
wenzel
Nováček
 
Příspěvky: 677
Registrace: 12. 10. 2008 09:17
Bydliště:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 12

Co je to hodnocení?

Re: Jaká bude zima 2014/2015

Příspěvekod Davidek » 16. 09. 2014 08:14

je brzy na zimu, začal sotva podzim, každopádně tak nějak vím, že spíše to zde bude jiskřit nespokojeností, jak se budou vytrácet +240 hod. fronty od jihu a TV se ne a ne posunout na sever :sry: leda by přišla zima Ladovská 8-)

no, vážněji - loni se hodně psalo o tom, že nás čeká tuhá zima, zasádlení zvěřě, slupky cibule, listí na stromech a výsledek byl, že byla teplá a suchá. Takže letos zase nevím... stejně jako každý rok v září nevím jaká bude zima :thx:

každopádně jsem tu v zimě psal, že rozhodně nečekám ultrahorké a ultrasuché léto, protože suchá a teplá byla právě zima, no a ono to tak nějak dopadlo. Měli jsme v našem kraji nejmokřejší léto historie, teplotně se vymkl jen červenec - tedy nahoru. Proto nyní zase moje statistická domněnka - po 3,5 měsících srážkových nadprůměrů a tím i úhrnů za deset zim počítám, že od podzimka začne zase sušší období, což s ohledem na mrzké průměrné srážkové úhrny zimních měsíců může znament zimu suchou :cerveny:
Davidek
Nováček
 
Příspěvky: 729
Registrace: 03. 05. 2008 14:39
Bydliště:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 7

Co je to hodnocení?

Re: Jaká bude zima 2014/2015

Příspěvekod Pevca » 16. 09. 2014 08:30

Já myslím, že zima nás letos překvapí a vzhledem k tomu, že u nás stály 2 poslední zimy za prd - 2012/2013 - inverze, neustále mírně nad nulou, déšť, 2013/2014 teplo, sucho s sníh u nás napadl za celou zimu 1x a vydržel asi 12 hodin, tak jak se říká napotřetí všeho dobrého a myslím, že tím ta špatná zima již v páru přišla :D, v každém případě nebude horší než zima minulá, protože to už snad ani není možné, inverzi i teplo a sucho už jsme si prostě vybrali a teď je čas na Ladovskou zimu :D - přece příroda není tak krutá. Možná by mohli Rusáci použít HAARP a trošku nám to tu osolit :D :D :D
Pevca
Nováček
 
Příspěvky: 500
Registrace: 21. 12. 2011 08:01
Bydliště:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 3

Co je to hodnocení?

Re: Jaká bude zima 2014/2015

Příspěvekod Polárník » 16. 09. 2014 08:42

Tak koukám že mě někdo předběhl, toto téma jsem chtěl také vytvořit, ale až tak v půlce Října nebo začátkem Listopadu.
Myslím si že je možné aby byla letošní zima ještě teplejší, a příroda může být tak krutá, a zima může být ještě teplejší než ta předchozí, dokonce si myslím že jednoho roku zimní roční období úplně zanikne, což by byla velká škoda.
Nepovinná anketa

Most 233 m.n.m

Víc o Městě Most
Polárník
Nováček

 
 
Příspěvky: 210
Registrace: 29. 07. 2013 14:46
Bydliště:
Typ meteostanice:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 3

Co je to hodnocení?

Re: Jaká bude zima 2014/2015

Příspěvekod vocko.m. » 16. 09. 2014 11:09

Jen tak ke končící zimě na jižní polokouli, vzhledem k rozloze ledu v Antarktidě, byla zřejmě vydařená
http://sunshinehours.wordpress.com/2014 ... me-record/
vocko.m.
Nováček

 
 
Příspěvky: 446
Registrace: 21. 11. 2008 17:00
Bydliště:
Typ meteostanice:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 31

Co je to hodnocení?

Re: Jaká bude zima 2014/2015

Příspěvekod Munky » 16. 09. 2014 14:46

Je to síce ešte dosť ďaleko, ale môj stručný tip na zimu v ČR a SR: celkovo o niečo teplejšia ako zvyčajne, zrážkovo okolo priemeru. Oproti minulej si ale myslím, že bude podstatne chladnejšia a zima občas zavíta prechodne aj do najnižších polôh.
Munky
Nováček

 
 
Příspěvky: 265
Registrace: 30. 04. 2008 18:29
Bydliště:
Typ meteostanice:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 1

Co je to hodnocení?

Re: Jaká bude zima 2014/2015

Příspěvekod HeyYou » 16. 09. 2014 17:40

momentalne je tato tema jedine o prianiach, cize pripojim svoje: zima nech ostane tam kde je jej domov, tzn. v putinolande, v strednej europe privitam zapadoeuropsku zimu, zelal by som si minimum nekonecnych situacii s nizkou oblacnostou a aj nejaky ten slnecny svit, co zaruci prave svizne zapadne/severozapadne prudenie, zaroven to privitaju aj milovnici lyzovania, vsetci vieme, co by to prinieslo na hory..
HeyYou
Nováček
 
Příspěvky: 239
Registrace: 15. 10. 2013 08:11
Bydliště:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 1

Co je to hodnocení?

Re: Jaká bude zima 2014/2015

Příspěvekod Adi » 16. 09. 2014 19:20

Ahojky,

Rovněž se přikláním k zimě mírnější s tím, že to nebude taková katastrofa, jako vloni. Předpokládám naopak, že aspoň jeden měsíc bude srážkově nadprůměrný.

Stran řetězení mírných zim, je pravda, že většinou chodí v páru, nicméně jejich řada může být i souvislejší.
Viz řada zim 87/88, 88/89 a 89/90. Ty byly velice mírné. O zimách 90/91 a 91/92 se rovněž nedá říci, že by byly dvakrát silné. Převažoval nadprůměr. Z šedi mírných zim vyčnívaly pak trošku zimy další 92/93 a 93/94, ovšem ty byly jen průměrné. Mezi velmi teplé zimy patřila zase zima 94/95.
95/96 patřila mezi legendy :) Další, ačkoliv s velmi slibným náběhem, skončila v nekonečné inverzi, ale teplotně podprůměrná. 96/97.
Další ročníky už zde v diskusi byly. Jednoduše přelom 80/90-tých let byl ve znamení zim na draka.

zatím
Přání bývá nebezpečně často otcem myšlenky
Adi
Mírně pokročilý
 
Příspěvky: 3455
Registrace: 16. 09. 2008 19:51
Bydliště:
Typ meteostanice:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 43

Co je to hodnocení?

Re: Jaká bude zima 2014/2015

Příspěvekod pepa » 17. 09. 2014 05:04

sice si myslím, že diskutovat teď o zimě je opravdu moc brzo, některé příspěvky ohledně příznaků mírné nebo tuhé zimy znějí sice logicky, ale jsou nepodložené a jaká zima bude, netuší nikdo ani v nejmenším. Já osobně bych si přál zimu v mezích průměru, kde by se vystřídalo všechno - teplý jihozápad, živý severozápad s dostatkem sněhu na horách, alespoň 1 východní situace a nějaká na středomořská níže. Nekonečné inverze ale ani dlouhodobé mrazy nebo hromady sněhu ještě v polovině března bych opravdu nerad.
pepa
Nováček
 
Příspěvky: 841
Registrace: 22. 06. 2014 13:46
Bydliště:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 8

Co je to hodnocení?

Re: Jaká bude zima 2014/2015

Příspěvekod Polárník » 17. 09. 2014 12:23

To já bych rád aby sem jiný než studený vzduch neproudil, a aby to vydrželo aspoň do 15 března, se spoustou sněhových srážek nic víc.
Ale to je spíš mé přání než realita.
Realita bude, velké sucho teploty +2°C až +14°C občas mlhy a inverze
Naposledy upravil Polárník dne 18. 09. 2014 08:48, celkově upraveno 1
Nepovinná anketa

Most 233 m.n.m

Víc o Městě Most
Polárník
Nováček

 
 
Příspěvky: 210
Registrace: 29. 07. 2013 14:46
Bydliště:
Typ meteostanice:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 3

Co je to hodnocení?

Re: Jaká bude zima 2014/2015

Příspěvekod zapadni cechy » 17. 09. 2014 21:32

Zatím se ještě neodvážím nějak podrobně hodnotit průběh zimy, ale zatím z toho, jak se to letos vyvíjí, mám celkem dobrý pocit.

Tady takový první nástřel, jsem zvědavý, jak mu to vyjde.
http://www.wetter.com/blog/lasst-uns-ue ... 18747.html
http://www.meteofrlazne.websnadno.cz/ - amatérská meteorologická stanice Františkovy Lázně
zapadni cechy
Nováček
 
Příspěvky: 761
Registrace: 28. 12. 2011 14:50
Bydliště:
Typ meteostanice:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 16

Co je to hodnocení?

Re: Jaká bude zima 2014/2015

Příspěvekod Mrakomor » 18. 09. 2014 21:01

pěkný článek, ale pro němčinyneznalé to asi moc počteníčko není.

přeloženo+shrnutí: (mluví se o Německu zdůrazňuji!)
čekají první vpády zimy od vyšších poloh už v průběhu listopadu, prosinec, advent a Vánoce vlivy Atlantiku, celkem teplé, střídavé, nestabilní počasí a vlhko (otazné, jak velké teplo by to bylo...postupem na V Evropy oteplení by nemuselo být tak razantní, viz prosinec 2011 u nás, vzpomeňme), od ledna překlopení situace na stabilní TV na severu Evropy a SV, V proudění, chladno, které by mělo přetrvávat až do února (možná holomrazy, záleží na středomořských TN, jak moc by se vysunuly na sever), poté návrat k průměrným hodnotám.
Takže podle jejich predikce bych to přiřadil na něco jako zima 2011/2012.

Můj odhad-je brzo, až tak v půlce listopadu budeme vědět více dle cirkulace září, říjen...
Mrakomor
Nováček
 
Příspěvky: 350
Registrace: 12. 12. 2012 15:32
Bydliště:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 6

Co je to hodnocení?

Re: Jaká bude zima 2014/2015

Příspěvekod pepa » 19. 09. 2014 04:57

nebylo by lepší teď diskutovat o podzimu a diskusi o zimě začít nejdříve koncem října ?
pepa
Nováček
 
Příspěvky: 841
Registrace: 22. 06. 2014 13:46
Bydliště:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 8

Co je to hodnocení?

Zpět na Předpověď počasí

  • Kdo je online

Registrovaní uživatelé: libi