Uživatelské menu

Statistiky

  • Příspěvků dnes5
  • Příspěvků včera4
  • Celkem příspěvků97784
  • Celkem témat1103
  • Celkem členů5517
  • Nový uživatelPruwan
  • Toplist
    Kdo je online

Jaká bude zima 2015/2016?

Předpověď počasí v České republice na kratší i delší období, které sestavují samotní uživatelé - amatérští meteorologové.

Re: Jaká bude zima 2015/2016?

Příspěvekod Viki » 02. 10. 2015 16:46

Ovar tleskám...Taky jsem to chtěl o minulosti napsat.
Nesmíme podlehat mediální masaži.
Když napíše nejakej novinář,že se děje něco "bezprecedentního",tak je on ten" bezprecedentní" pitomec !!
Viki
Nový člen

 
 
Příspěvky: 72
Registrace: 03. 11. 2014 20:27
Bydliště:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 13

Co je to hodnocení?

Re: Jaká bude zima 2015/2016?

Příspěvekod edwinak » 02. 10. 2015 17:59

V minulých dnech vyšla nová kniha - http://geogr.muni.cz/sucho-v-ceskych-ze ... budoucnost

Myslím, že by stálo za to.....
Není to jen o suchu - kdyby někdo namítal, že to sem nepatří. Je to o klimatu u nás všeobecně. Z historie, současnosti i vize do budoucna.
edwinak
Nováček
 
Příspěvky: 677
Registrace: 22. 03. 2013 05:48
Bydliště:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 6

Co je to hodnocení?

Re: Jaká bude zima 2015/2016?

Příspěvekod Adi » 02. 10. 2015 19:16

Zdravím,

extrémy byly a to ještě větší.
Zimy, kdy byl metr sněhu a hned nato zimy s kvetoucími stromy. Je to zdokumentováno.
Stran naších předků - tito byli jen lépe připraveni na chladné období, neboť se mohli spolehnout jen na svou víru, rodinu a svou blízkou komunitu.
Nyní jsme v tom ohledu zhýčkaní, neboť krom přípravy zahrady a eventuální zásoby topiva nemusíme defacto dělat před zimou nic. Pokud zavaříme, uskladníme svou úrodu, je to lepší z hlediska ekonomického, nestojí však na tom naše existence, jako v minulosti. Možná nastanou zase doby, toho se dost obávám, že budeme muset opět zabrousit do minulosti ve smyslu uskladňování zásob a vědomostí naších předků - neboť mohou naší civilizaci čekat zlé časy. Minimálně aspoň sortu lidí, kteří si budou chtít zachovat relativně svobodný a nezávislý na státu styl života ...
Na straně druhé je fakt, že v mnoha signálech, které nám dává příroda, neumíme číst. Osobně soudím, že mnoho znaků, které vidíme nyní na podzim jsou spíše reakcí na počasí minulé a podle toho se i příroda přípravuje na zimu.
Jsem tedy spíše skeptický stran poznávání podle přírodních znaků, jaké bude počasí. Neříkám, že to není pravděpodobné, ale aspoň mně tyto znalosti dost chybí. Pokud bych měl usuzovat podle Ájiny, (fenka), kterou máme venku na zahradě, čeká nás zima mírná. Zatím vůbec nevytváří zimní srst. Pokud ano, tak zatím málo.

zatím ...
Přání bývá nebezpečně často otcem myšlenky
Adi
Mírně pokročilý
 
Příspěvky: 3472
Registrace: 16. 09. 2008 19:51
Bydliště:
Typ meteostanice:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 43

Co je to hodnocení?

Re: Jaká bude zima 2015/2016?

Příspěvekod edwinak » 03. 10. 2015 04:48

Souhlas s Adi. Je to tak.
edwinak
Nováček
 
Příspěvky: 677
Registrace: 22. 03. 2013 05:48
Bydliště:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 6

Co je to hodnocení?

Re: Jaká bude zima 2015/2016?

Příspěvekod pepca » 03. 10. 2015 12:20

Zdravím Vás.
Tak už se nám to zase blíží. Máme za sebou první dvě mrazivá rána, včera byly -2°C. GFS naznačuje na konci příštího týdne příchod chladnějšího počasí.
Jaká bude zima? Já jen doufám, že to opět nebude čekání na Godota od listopadu do března. Mrazům, sněhu, sněhulákům a lyžím zdar. :snehulak: :zima: :snih: :snezeni:
Webkamera- Mnichovice, Šibeniční vrch:

Meteostanice Mnichovice - zájemcům poskytnu podrobná data:
pepca
Nováček
 
Příspěvky: 410
Registrace: 13. 11. 2008 18:05
Bydliště:
Typ meteostanice:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 6

Co je to hodnocení?

Re: Jaká bude zima 2015/2016?

Příspěvekod kombi » 03. 10. 2015 12:53

kombi
Nováček

 
 
Příspěvky: 915
Registrace: 26. 08. 2008 13:34
Bydliště:
Typ meteostanice:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 8

Co je to hodnocení?

Re: Jaká bude zima 2015/2016?

Příspěvekod Viki » 03. 10. 2015 17:39

Taky naprostej souhlas s Adi.
Jenom ještě jeden postřech.
Je dobře že nám studený vzduch bude pronikat do Severní evropy a Skandinávie.Je to rozhodně lepší než kdyby začal pronikat nejdřív k nám a Severní evropa by zustala teplá.Vytvoří se tak chladnička kousek na sever od nás a od tud,si studenej vzduch k nám cestu vždycky nějak najde.
A ještě něco.Je taky dobře že díky El niňu neproudí a nebude proudit kolem Gronska tolik arktického vzduchu,tak hluboko do Severní Ameriky,jako tomu bylo v minulých několika Řijnech.
Zbyde ho víc pro Evropu.
Co je fakt velkej problém do budoucna,tak to jsou srážky,tam velkou nadeji nevidim.
Dnes se v Jizerkách v oblasti Bílého Potoka,nám prášilo v lese od bot !!!
Viki
Nový člen

 
 
Příspěvky: 72
Registrace: 03. 11. 2014 20:27
Bydliště:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 13

Co je to hodnocení?

Re: Jaká bude zima 2015/2016?

Příspěvekod kamil » 03. 10. 2015 18:48

Naprostý souhlas s uživateli Adi a Viki.Nemůže tady uniknout jedna věc a sice,že někteří se zde odvolávají,že tyto ochlazení v říjnu jsou spíše na škodu nastávající zimě,ale já myslím,že máme dostatek příkladů,že tomu není pravidlem a každý rok se synoptická situace vyvíjí opravdu jinak.Neměl by jsem obavu z toho,že by po tomto avizovaném ochlazení přišlo JV,J,JZ proudění,které by nám tu přetrvávalo po většinu zimu a nebo aktuálně podzimu jak tomu bylo poslední zimy neblahým zvykem.Myslím si,že zajímavé ochlazení by mohlo přijít během třetí dekády října nebo na jejím závěru to zda to bude se sněhem i v nižších polohách nebo jen na sucho by jsem nerad dělal předčasné závěry.S tím,že samozřejmě není vyloučeno další ochlazení i v mezidobí po tomto ochlazení a před tím,které jsem avizoval v předcházející větě.
kamil
Nováček
 
Příspěvky: 477
Registrace: 07. 02. 2014 07:41
Bydliště:
Typ meteostanice:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 0

Co je to hodnocení?

Re: Jaká bude zima 2015/2016?

Příspěvekod Rumburak » 05. 10. 2015 21:11

Co bych k tomu řekl,snad jen to že dle mého soudu nás letos ,alespoň v první polovině zimy čeká sucho a teplotně podnormální teploty.Proč to píši?Dostáváme se do cyklu silně kontinentálního vlivu.Může se nám taky stát,že zažijeme nějakou ,,barokní´´ zimu.Znalci zde ví o čem píši-hlavně Viki.Atlantik,a to již sleduji delší čas uvadl,fronty jakéhokoliv ražení nedojdou dál než k západu Čech a pak se nějak dál rozpadá,transformuje a přetáčí.TN se tváří jakoby Evropu ani neznaly.Co je více než jisté je že srážkové manko se bude dále načítat a násobit,přehrady už jsou na polovičních kapacitách(ještě takový rok a jsou prázdné),nu vyhlídky jsou dosti špatné a to ani nemluvím o tom jestli mi výjde moje predikce,to pak 1/3 stromů uschne a zahyne:( bohužel,u nás je manko jen za letošek cca 200mm + teplotně silně nadprůměrné léto,tak asi tak.
Rumburak
Nový člen
 
Příspěvky: 96
Registrace: 04. 12. 2014 21:32
Bydliště:

Hodnocení: 3

Co je to hodnocení?

Re: Jaká bude zima 2015/2016?

Příspěvekod Ovar » 05. 10. 2015 23:32

Co je barokní zima?

Od středy do pátku má pršet, sleduji němce, ale i ten si není jistý, úhrny každý den mění, dnes to pro nás srazil o polovinu. Ale opět a ne jinak stejný směr srážek, pokud fronta přejde rychle, většina srážek zachytí návětrná strana Šumavy. U stromů začal regulérní podzim, je to o 3 týdny dříve než loni. Šeříky to dlouho snášeli, už opadávají zelené %) . Na loukách je otava vysoká po kotníky, docela síla, když se louky sekali v červenci.
Před pár dny byl na němcích článek, že nynější hurikán, který je výhodně od východního pobřeží USA, má dorazit i do Evropy, to by mohlo trochu ten špunt prošťouchnout ;) , co?
Ovar
Mírně pokročilý
 
Příspěvky: 1833
Registrace: 24. 12. 2012 14:28
Bydliště:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 48

Co je to hodnocení?

Re: Jaká bude zima 2015/2016?

Příspěvekod Adi » 05. 10. 2015 23:57

Ahojky,

Hurikán je začleněn už do výpočtů GFS. Jinými slovy je možný dvojí scénář. Buď se to sekne ve Středomoří a sem půjde od JV zase teplý a suchý luft, nebo to půjde krapet víc na SV a tak budeme v chladném, vlhčím proudění, které naděli velmi potřebné srážky.
Jako skeptik vidím pravděpodobnější první verzi, neboť hlubší níže značí větší riziko vpádu chladného vzduchu nad Španělsko a to značí možný JV u nás.
Ta druhá je přirozeně více žádoucí, ovšem její pravděpodobnost je žel menší. Nový GFS z 18 Z pracuje s touto verzí, zatímco předchozí běh a částečně i ECÁk dáva verzi teplou a suchou.
Severní dráha není možná (podobná té z loňska), výše je tam usazena solidně. Zbývá cesta spodkem a výše zmíněné scénáře.
Jinými slovy počasí u nás, potažmo v zimě to nebude mít větší vliv. To by muselo jít více hurikánů a ty by měly jít spíše cestou na sever až severovýchod, podel východního pobřeží Ameriky, směrem ke Grónsku. Tak účinně ochladí nejvíce vod v západním Atlantiku :)

Barokní zima je patrně zima plná naducaných křivek, popřípadě siluet věcí, zapadaných sněhem, zima expresivní - čili bohatá na zimní projevy. Aspoň tak si toto sousloví vykládám já :)
Přání bývá nebezpečně často otcem myšlenky
Adi
Mírně pokročilý
 
Příspěvky: 3472
Registrace: 16. 09. 2008 19:51
Bydliště:
Typ meteostanice:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 43

Co je to hodnocení?

Re: Jaká bude zima 2015/2016?

Příspěvekod kamil » 06. 10. 2015 08:20

Já tvrdím,že i navzdory tomu,že se modely docela rozcházejí ve srážkách a teplotách a výhled na příští týden je nejistý a docela se to mění tak si dovolím nesouhlasit s Adim,protože si myslím,že JV proudění tady opravdu aspon co se týká podzimu hrát tak významnou roli nebude a pokud pro něj prostor byl tak v první části podzimu ted se už začne pomalu schylovat a směřovat to k k té části druhé kdy očekávám období teplotně chladné místy přechodně až studené a taky bohatší na srážky a o dost vlhčí než jsme tomu byli v uplynulých měsících svědky.
kamil
Nováček
 
Příspěvky: 477
Registrace: 07. 02. 2014 07:41
Bydliště:
Typ meteostanice:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 0

Co je to hodnocení?

Re: Jaká bude zima 2015/2016?

Příspěvekod Troll » 06. 10. 2015 16:51

No, jestli bude první pol. zimy suchá a chladnější bych si nebyl až tak jistý, ale v případě, že by byl Atlantik i nadále takto slabý, možné to je. Podle mě by toto možná mohlo platit o listopadu, s tím, že později by se mohl ten Atlantik částečně probudit, ale na nějaký stabilní JZ, J a JV hnus jako předloni a částečně loni ani dlouhotrvající silné Z proudění to podle mě zatím nevypadá, spíše bychom mohli v počátcích zimy chytat přední strany TV a rozpadající se fronty či jejich okraje od SZ, střídající se s inverzemi a s vlivem postupujících TN ze Středomoří nad V a částečně stř. Evropu, což by mohlo znamenat teplotně průměrné / podprůměrné počasí, s teplotně vyrovnanějším chodem na Z a rozkolísanějším na V, kde by bylo také více srážek, možná až nadprůměrné množství.

Jinak každopádně situace po 11- 12 .10. je velmi nečitelná a stát se může téměř cokoli. Na druhou stranu dalším záchytným bodem ohledně odhadu blížící se zimy bude pro mě 2. pol. října. Moje zkušenost je taková, že když v této době nastane výrazné oteplení, zima pak obvykle nestojí za moc, žádoucí pro dobrou zimu je sice slabě nadprůměrný a suchý říjen, ale od pol. měsíce se již musí začít výrazněji ochlazovat a teploty kolem 20 st. či dokonce vyšší zejména v poslední dekádě by byly velmi špatným znamením. Zkrátka, v případě, že bude 2. pol. října průměrná / slabě podprůměrná a s nějakými srážkami a teploty budou mít celkově klesající tendenci s tím, že v závěru měsíce by dokonce nebylo na škodu ani první sněžení v nižších polohách a první sněhová epizoda ve vyšších, nejlépe při SZ/S situaci, bylo by to celkem dobré znamení a to i kdyby říjen byl nakonec jen normální či dokonce slabě podnormální.
Troll
Mírně pokročilý
 
Příspěvky: 1547
Registrace: 10. 10. 2010 20:51
Bydliště:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 38

Co je to hodnocení?

Re: Jaká bude zima 2015/2016?

Příspěvekod blizzard86 » 06. 10. 2015 21:26

Tak nevím, jestli to není úlet, ale yr.no hlásí na pondělí 12.10.2015 maxima do +3°C a sněžení cca od 300 m.n.m. Od 600 m.n.m. až 10 cm nového sněhu! =-O =-O =-O Čekám, že ráno bude korigovat.

Chladnější Atlantik, teplo v severní Americe... vše to by mohlo znamenat lepší zimu, než tu předchozí.
2011: Min: -13,6°C; Max: +37,4°C
2012: Min: -18,8°C; Max:+37,3°C
2013: Min: -13,0°C; Max: +39,7°C
2014: Min: -12,7°C; Max:+37,0°C
blizzard86
Nováček

 
 
Příspěvky: 556
Registrace: 15. 08. 2008 13:52
Bydliště:
Typ meteostanice:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 20

Co je to hodnocení?

Re: Jaká bude zima 2015/2016?

Příspěvekod Jarda.V19 » 07. 10. 2015 05:04

Jarda.V19
Nováček
 
Příspěvky: 303
Registrace: 04. 11. 2014 12:49
Bydliště:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 0

Co je to hodnocení?

Zpět na Předpověď počasí

  • Kdo je online

Registrovaní uživatelé: sniper76, Troll