Uživatelské menu

Statistiky

  • Příspěvků dnes0
  • Příspěvků včera6
  • Celkem příspěvků97637
  • Celkem témat1100
  • Celkem členů5517
  • Nový uživatelPruwan
  • Toplist
    Kdo je online

Jaká bude zima 2018/2019

Předpověď počasí v České republice na kratší i delší období, které sestavují samotní uživatelé - amatérští meteorologové.

Re: Jaká bude zima 2018/2019

Příspěvekod daz_4 » 16. 10. 2018 16:36

Ono v uplynulých letech byla sněhová pokrývka na Sibiři často rekordní a nic z toho nebylo. Je to sice zajímavá teorie, ale zároveň malý dílek skládanky, takže tomu moc velkou důležitost nepřikládám.

Ze současné situace může vylézt dost zajímavá zima a stav polárního vortexu za měsíc mnohé napoví.
daz_4
Nováček
 
Příspěvky: 403
Registrace: 26. 08. 2017 12:03
Bydliště:

Hodnocení: 8

Co je to hodnocení?

Re: Jaká bude zima 2018/2019

Příspěvekod Troll » 16. 10. 2018 20:16

Také myslím,že výchozí situace pro blížící se zimu nemusí být až tak špatná. Pokud budou i nadále dominovat TV nad většinou Evropy, postupně ty teploty začnou klesat a prosinec - únor může být po krátkodobém vpádu kontinentálního vzduchu a jeho udržování v přízemní vrstvě dlouhou dobu i při následném J - JV proudění teplotně kolem normálu, popř. i chladnější ale s minimem srážek (viz druhá pol. ledna a 1. pol. února 2017) - to by ale pro mou oblast by to byla vyložená tragédie.

Další, podle mě asi pravděpodobnější variantou je, že se situace dříve či později otočí a ke konci podzimu či poč. zimy postupně začne převládat oceánské proudění. I v takovém případě se ale podle mě těm TV nad Evropou a V Atlantikem bude ještě alespoň zpočátku docela dařit. Modely třeba nyní v horizontu cca 14 dní naznačují možnost, že se oblast VT bude udržovat spíše nad JZ Evropou a V Atlantikem, takže kdyby to nějakou dobu tak bylo, pak by připadala v úvahu možnost, že bychom se mohli objevovat často na její přední straně v relativně chladnějším SZ proudění. Dále je tu teplé Středozemní moře, takže i šance na středomořské níže. Především konec podzimu a počátek zimy by tedy možná mohl trochu překvapit a přinést nejen teplotně normálnější počasí, ale třeba i srážky, zejména na návětří hor. Dále si netroufám tipovat. Zima typu 2013/2014 nebo 2006/2007 se samozřejmě vyloučit nedá, ale nepovažuji jí za nejpravděpodobnější variantu vývoje.

Také když se podívám, jak vypadaly zimy po (zde) mimořádně suchých a teplých létech (letních půlrocích) - tomu letošnímu se podle mě podobá zejména rok 1947 a 2003, v menší míře pak rok 1992 (2015 byl srážkově normální a třeba 2006 nebo 1994 byly přeci jen více odlišné), situace je následující: Zima 1947/1948 byla dle záznamů jednou z nejvlhčích ve 20. století a zejména na horách spousty sněhu. Zima 2003/2004 ve výsledku také nebyla propadákem, zejména leden byl vlhký, bohatý na sníh a relativně chladný. V letech 1992/1993 pak byl ucházející prosinec, horší leden a 1. pol. února, ale nádherný sněhový konec zimy. Takže kdyby se zima pohybovala někde v prostoru ohraničeným těmito třemi vrcholy, nemusela by vůbec být špatná.
Troll
Mírně pokročilý
 
Příspěvky: 1541
Registrace: 10. 10. 2010 20:51
Bydliště:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 38

Co je to hodnocení?

Re: Jaká bude zima 2018/2019

Příspěvekod Jarda Max » 17. 10. 2018 12:37

Jarda Max
Nováček
 
Příspěvky: 677
Registrace: 07. 11. 2015 09:57
Bydliště:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 14

Co je to hodnocení?

Re: Jaká bude zima 2018/2019

Příspěvekod kapr » 17. 10. 2018 17:37

https://www.accuweather.com/en/weather- ... n/70006310

tak co na to zdější diskutéři... mě se to moc nelíbí tedy, bude asi tepleji přece jen.. ale zase může být zima rozdělená, takže nemusí podchytit všechno, třeba bude i vlna mrazů. :)
https://www.weatherlink.com/embeddablePage/show/57bd9b1fcb98436b81959e278be157c1/summary
kapr
Mírně pokročilý

 
 
Příspěvky: 6951
Registrace: 30. 04. 2008 16:04
Bydliště:
Typ meteostanice:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 41

Co je to hodnocení?

Re: Jaká bude zima 2018/2019

Příspěvekod karel » 17. 10. 2018 18:45

Mě se to líbí hlavně ty poslední odstavce tak podle nich několik studených vzduchů se sněhovými bouřemi měli dorazit i k nám. :jojo:
karel
Nováček
 
Příspěvky: 280
Registrace: 09. 12. 2014 18:41
Bydliště:
Typ meteostanice:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 0

Co je to hodnocení?

Re: Jaká bude zima 2018/2019

Příspěvekod Troll » 17. 10. 2018 19:01

Tak já bych řekl docela příznivá předpověď (i s ohledem na stávající sucho). Vlhká a teplotně normální - slabě nadnormální zima, zvláště ve vyšších polohách dost sněhu, bouře, i nějaké možné vpády studeného vzduchu od V - SV. Za mě tedy velmi nadějné. Teplo a sucho na JZ a částečně i na JV by mohlo naznačovat časté Z-SZ proudění, tj. výběžky Azorské výše až nad Pyrenejský pol. a JZ Francii a častou dráhu cyklón přes Severní a Baltské moře, s tím, že pak nepůjdou moc často daleko na V- JV s možnou tvorbou brázd NT nad stř. a vých. Evropou. Kéž by to vyšlo. Jinak letos beru hlavně co nejvíce srážek v jakékoli podobě. Naopak o sucho, byť s trvalými mrazy, nestojím.
Troll
Mírně pokročilý
 
Příspěvky: 1541
Registrace: 10. 10. 2010 20:51
Bydliště:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 38

Co je to hodnocení?

Re: Jaká bude zima 2018/2019

Příspěvekod daz_4 » 17. 10. 2018 19:44

Předpovědi accuweather s úsměvnými definitivními výroky nemá cenu moc komentovat. Hraničí to až s bulvárem. Mi ten jejich akční Atlantik nepřijde momentálně moc reálný, ale uvidíme.
daz_4
Nováček
 
Příspěvky: 403
Registrace: 26. 08. 2017 12:03
Bydliště:

Hodnocení: 8

Co je to hodnocení?

Re: Jaká bude zima 2018/2019

Příspěvekod vocko.m. » 18. 10. 2018 10:28

Poměrně zajímavé shrnutí současného stavu sněhové pokrývky a jeho vlivu na budoucí vývoj stratosferické cirkulace a srovnání s historickými situacemi. Souhlasím, že vývoj sněhové pokrývky má na Sibiři má na průběh zimy u nás vliv, ale ne stěžejní. Viz poslední roky, kdy zima na Sibiři začínala velmi časně a jak to dopadlo u nás dobře víme. Jinak současný podprůměrný stav sněhové pokrývky by se měl v oblasti Sibiře v následujících dnech/týdnech zlepšit.



Zde ještě pro zajímavost predikce odchylek sněhových úhrnů, docela zajímavý produkt :)

vocko.m.
Nováček

 
 
Příspěvky: 446
Registrace: 21. 11. 2008 17:00
Bydliště:
Typ meteostanice:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 31

Co je to hodnocení?

Re: Jaká bude zima 2018/2019

Příspěvekod peter. » 18. 10. 2018 20:00

:ahoj: Nazdar dlho som tu nebol...
Teraz to bude znieť šialene :D ale uz 5 rokov počuvam moju tetu ako podla cibule vie urcit aka zima ako celok bude :D
Spočiatku som tomu neveril a bol som skeptický... ale časom ako som videl ako to vedela vypozorovat ako zimy budu vyzerať, tak som tomu začal prikladať väčšiu váhu... cibula v nasom regióne pred uskladnením mala 1, max. necele 2 sukničky(obaly) pred tymi to zimamy 2012-13,14,15....
V zime 2016-17 mala 3 obaly a zima bola ovela lepsia minimalne v nasom regióne. Január 2017 bol poriadne studený...
Cibuľa pred zimou 2017-18 mala iba 1 obal pred uskladnením a zima bola pomerne dosť teplá... a dostavame sa teraz do terajsieho obdobia a cibula mala tento rok v nasom regióne 1 max. 2necele obaly cize priklanal by som sa k tej teplej variante lebo z 5 či 6 zím čo predpovedala moja teta podla cibule... všetke vyšli podla jej "predpovedí" takze by som prírodu nebral celkom tak na lahku váhu.
Mimochodom poznam jedného lesníka a povedal ze tento rok všetke stromy v lese zarodily, ovocia bolo velke mnozstvo... podla jeho teorie, príroda vie rok dopredu ze aka bude priblizne buduca vegetačná sezóna... a on predpokladá, ze bude sucho, tak preto tento rok všetke stromy v lese zarodily plody, lebo v nasledujúcej sezóne tolko možnosti mať nebudú. Cize by som sa teraz tiež priklánal k predpovedi ze zima by mala byť pomerne suchá a teplá. :sry: :temp: =-O
peter.
Nový člen
 
Příspěvky: 38
Registrace: 01. 10. 2015 08:52
Bydliště:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 0

Co je to hodnocení?

Re: Jaká bude zima 2018/2019

Příspěvekod Rumburak » 18. 10. 2018 21:24

Zima Nezima let 2018/2019 bude extrémní.Bude nejteplejší a nejsušší v historii všech dob.Vede mě k tomu že v následujících týdnech a měsících se mohutně rozvine jev zvaný El Ňino,ten bude udajně mohutnější než v letech 1997/1998 a 2015/2016.K tomu ještě nutno připočítat globální oteplování které zcela bezprecedentně postupuje celým světem a nikdo a nikdy už ho nezastaví to je zcela jasné.A nemůže na tom nic změnit ani ochabující sluneční aktivita která již příští rok velmi silně poroste!Tak to je a bude a nic se na tom již nezmění. :jojo: :ahoj:
Rumburak
Nový člen
 
Příspěvky: 96
Registrace: 04. 12. 2014 21:32
Bydliště:

Hodnocení: 3

Co je to hodnocení?

Re: Jaká bude zima 2018/2019

Příspěvekod Adi » 18. 10. 2018 22:07

Ahoj,

Nemyslím si, že zima bude až extrémně teplá. Teplejší ano, ovšem její povaha by neměla nabýt krajních poloh.
Nyní si to můžeme shrnout

Gavin vychází ze zdrojů ECMWF, popřípadě JMA. Tu druhou berme spíše jako zajímavost, aspoň střednědobý model pro Evropu mají mizerný. ECMWF je těžší váha - zde mně docela překvapilo, že plédují spíše pro chladnější mód.

Accuweather nyní na podzim zatím vychází - je skutečně pořád dost teplo a velmi sucho. Nyní se situace zlomí, ovšem je otázkou, jak dlouho chladný a vlhčí mód vydrží. Osobně tomu dávám cca 2 týdny, což byla průměrná délka chladných situací v teplejším pololetí. Jelikož bylo jich jen málo - přelom června a července, pak až někdy v půli září a teď nyní. Během první listopadové dekády tu bude nejspíše opět teplo, bude ovšem záležet v jaké podobě. Zónalní proudění už je nyní nad průměrnými hodnotami.
Jeho zimní predikce je zajímavá a docela mně se zamlouvá, přinesla by konečně dostatek srážek

Cibule: Konkrétně ta u mně byla více šlupkovitá. Z mého pohledu záleží na tom, kdy a kde byla vysazena. Várka, kterou jsem vysadil dříve, měla šlupek habaděj - myslím právě kvůli suchému létu > rostlina tak se musela před vysycháním více chránit. Tu, kterou jsem zasadil později, měla šlupek již méně - a taky bylo i chladnější počasí. Zde bych potřeboval vědět agro termíny výsadby oné "předpovědní" výsadby.

Pokud by přeci jen byla teplá zima ve stylu 06-07 - byla by to lepší varianta, než 14-15 už z toho důvodu, že první zmíněná byla mokrá, zatímco ta druhá sušší s následujícím horkým a suchým létem.

Můj názor je, že bude spíše teplejší, doufejme, že proměnlivá se srážkami všeho druhu. Indiciíí pro chladnou zimu je žalostně málo. Hlasuji pro Accuweather scenario. Nicméně hlasovat si můžu jak chci, ono počasí si stejně půjde svojí cestou

Přeji pěkný večer
Přání bývá nebezpečně často otcem myšlenky
Adi
Mírně pokročilý
 
Příspěvky: 3454
Registrace: 16. 09. 2008 19:51
Bydliště:
Typ meteostanice:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 43

Co je to hodnocení?

Re: Jaká bude zima 2018/2019

Příspěvekod JABO » 19. 10. 2018 12:59

Rumburak:
Kecy v peci..... :D
Připomíná mi to něco jako moderní astrologii.... :mysl:
JABO
Nováček
 
Příspěvky: 1326
Registrace: 25. 11. 2014 17:39
Bydliště:
Typ meteostanice:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 15

Co je to hodnocení?

Re: Jaká bude zima 2018/2019

Příspěvekod vichr » 19. 10. 2018 23:46

Já tedy nejsem milovníkem zimy, ale dynamika počasí v posledních dvou letech mi vzdáleně připomíná roky 2004-5. Jsme sice na úplně jiných hodnotách teploty vzduchu a také srážky se liší, nicméně:
- V roce 2005 po teplém lednu následoval studený únor a silné arktické mrazy ještě v březnu. Také teplo v dubnu, horký červenec, teplé vlhké září a teplý slunečný říjen se rámcově shodují s rokem 2018.
- Rok 2004 naopak začal chladným lednem a teplým únorem, na jaře se dostavovaly citelné vpády studeného vzduchu od severu, léto bylo vyrovnaně teplé, září chladnější, a říjen výrazně teplý. To jsou rámcové shody s rokem 2017.
Nečekám ladovskou zimu 2005/6. Nicméně si myslím, že následující zima má větší pravděpodobnost chladnějšího průběhu než ty, které přijdou kolem roku 2020. Mezi výrazně teplými zimami se vyskytnou zpravidla 3-4, které zimními projevy až tolik nešetří. Zažili jsme mrazivý leden 2017, studený konec letošní zimy, následující zima nám nejspíš ještě něco podobného nadělí. :ahoj:
vichr
Nový člen
 
Příspěvky: 131
Registrace: 14. 11. 2014 11:45
Bydliště:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 4

Co je to hodnocení?

Re: Jaká bude zima 2018/2019

Příspěvekod Adi » 20. 10. 2018 17:44

Ahoj,

Letos mně to spíše připomíná 2003. Chladnější únor, mrazivý závěr, až na duben, kdy tehdy bylo chladno a padaly téměř rtekordy do mínusu, (na začátku měsíce), tak počasí zhusta sedí. Po většinu léta počasí bylo teplejší v Čechách, přesto bylo horké. Podzim tehdy byl na tom podobně, relativně teplý a sušší, zima začala pořádně až někdy v únoru a březnu, kdy u nás leželo na 40 cm sněhu. Za zmínku stojí chladný konec října, kdy po 20.10 u nás tehhdy padal sníh ...

No uvidíme.
Přání bývá nebezpečně často otcem myšlenky
Adi
Mírně pokročilý
 
Příspěvky: 3454
Registrace: 16. 09. 2008 19:51
Bydliště:
Typ meteostanice:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 43

Co je to hodnocení?

Re: Jaká bude zima 2018/2019

Příspěvekod vichr » 20. 10. 2018 19:28

Ahoj,

rok 2003 na mém pozorovatelském místě relativně "sedí" srážkově. Rozdíl je hlavně ve vlhkém lednu 2003, sušším květnu a vlhkém říjnu, jinak rámcově OK. Teplotním průběhem se od letošního roku liší dost podstatně - leden 2003 blízko starého normálu (tj. dost chladný), březen teplý, duben chladný, červen horký (teplejší než červenec), normální září a výrazně studený říjen (2,5 stupně pod starým normálem, to byla učiněná hrůza, ve třetí dekádě pod dekou na nule jako v zimě). Pokud tedy budu brát v úvahu srážky a jejich rozdělení v čase, vyjde mi tento rok podobný roku 2003. Pokud budu brát v úvahu teplá a chladná období a jejich rozdělení v čase, nebo průběh podzimu, bude to spíše blízké roku 2005. Ono to letos stejně proběhne úplně jinak :jojo:
vichr
Nový člen
 
Příspěvky: 131
Registrace: 14. 11. 2014 11:45
Bydliště:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 4

Co je to hodnocení?

Zpět na Předpověď počasí

  • Kdo je online

Registrovaní uživatelé: Žádní registrovaní uživatelé