Zobrazit diskusi v plném vzhledu
Předpověď počasí v České republice na kratší i delší období, které sestavují samotní uživatelé - amatérští meteorologové.
Téma uzamknuto

Předpověď počasí na březen

24. 02. 2016 21:02

Vzhledem ke skutečnost, že již mnozí z nás píší do únorového tématu i předpovědi na březen, či alespoň jeho počátek, je asi na místě založit březnové vlákno.

Osobně tipuji, že by březen, především jeho první dekáda, mohla patřit mezi nejvíce zimní období této zimy - nezimy, především pak od středních poloh výše bych čekal i možnost značné sněhové nadílky a v průběhu měsíce zřejmě přijde sněhový vrchol této zimy pro hory. I když nás v dalším průběhu měsíce budou zřejmě čekat už skutečné jarní epizody, nemyslím si, že by měly dlouhého trvání, naopak předpokládám, že jednotlivé vpády studeného vzduchu, které možná přinesou i zimnější počasí než v únoru, nás budou doprovázet po celý měsíc. Celkově letošní březen odhaduji, že by mohl být vlhký, hodně proměnlivý, se značnými výkyvy teplot na obě strany a jako celek teplotně normální s tím, že obecně teplejší bude JV a chladnější SZ. Jak to dopadne, uvidíme za cca 5 týdnů.

Re: Předpověď počasí na březen

24. 02. 2016 22:30

Začátkem února jsem odhadoval brzdění nástupu jara ve druhé polovině měsíce ochlazením, které bude spíš mírné. Dopadá to tak, že máme pravidelně na přelomu týdne velmi teplo, ve středu padá mokrý sníh, v pátek je chladno ale slunečno a tak pořád dokola, i když se přece jen mezi týdny trochu ochlazuje. První březnová dekáda dost pravděpodobně padne do teplotního průměru. V dalším vývoji bych se přikláněl k tomu, co psal krab ve vlákně předpovědi počasí na únor i k tomu, co zde píše Troll. Také mě napadá, že ve druhé dekádě dojde přechodně k silnému oteplení od J - JZ. Co se týče měsíčních teplot, tipoval bych 60% průměr, 25% nad a 15% pod. Ve srážkách hádám velkou šanci na nadprůměr, dejme tomu 40-50%, podprůměr do 10%.

Re: Předpověď počasí na březen

26. 02. 2016 14:43

Podle dnešní předpovědi se zdá, že AO se do plusu hned tak nepodívá, dokonce se objevují náznaky, že se začne potápět i NAO. Jestli vyjde i aktuální předpověď teplot ve stratosféře, čeká možná vortex po 5. březnu konečný masakr, tj. major a zároveň final warming. To by odpovídalo těm indexům. Už se to pár dní takto jeví, ale jistota to samozřejmě není, což ukazuje i rozptyl ansámblů. Pokud to dopadne, zima (v nížinách vlezlo) ještě bude, ovšem nejspíš střídaná i výraznějším oteplením na přední straně hlubokých brázd TN.

Re: Předpověď počasí na březen

26. 02. 2016 15:42

Podle náznaků to vypadalo, vypadá a bude vypadat, že zima skončila, aniž by pořádně začala.

Re: Předpověď počasí na březen

26. 02. 2016 15:56

@ aahaz: Myslím samozřejmě "zimu"...

Re: Předpověď počasí na březen

26. 02. 2016 16:22

Moc se mi tomu nechtělo věřit, ale vypadá to, že Březen bude opravdu chladnější. Minimálně pocitově a misty se dočkáme opravdu sněhové nadílky. Možná z pondělí na úterý, ale především ke konci týdne!
Když bych spočítal kolik sněhu teď aktuálně u nás na nm. ca 400m počítá yr.no , dalo by se říct že v pátek příští týden tu máme 30cm sněhu při teplotách kolem 0°C...
Což, ale znamená, že možná nějaké ráno klidně 10cm opravdu bude

Výhled I na druhý týden v březnu spíš chladnější, ale je potřeba si ale I všímat tepla na JV od nás a to k nám při lehčí změně aktuální synoptiky snadno dorazí.

Hezký rozbor Března podle JMA modelu je nyní aktuálně tady : https://www.youtube.com/watch?v=6v_KZTJC84A

Re: Předpověď počasí na březen

26. 02. 2016 20:38

No tak uvidíme co nám v pondělí vlastně ta níže nadělí pokud jde o skupenství. Srážek by mělo být dost a zdá se že většina bude kapalná někde na SZ-Z Čech by to mohlo spadnout naopak převážně ve sněhu. Ale jistota to není např. JMA by to nechak vysněžit minimálně od Prahy skoro komplet. Pokud jde o teplý vzduch na JV jak zminuje ,,krab" ten k nám asi v nejblišší době nazavítá nicméně koncem příštího týdne se má zaseknout TN nad západní Evropou a to sem taky něco teplejšího pustí i když takový palby jako třeba na Balkáně a částečně i třeba na Slovensku to tedy nebudou. Navíc se zdá že to bude jev pouze přechodný a že se potom zase ochladí např. na začátek druhé dekády má GFS slušný sněhový příděl cca 20-25mm/cm. Ale trochu mi to připomíná situace z průběhu zimy kdy v delších časových výhledech se něco rýsovalo a bylo z toho prd.
Ještě štěstí že je na východě ta výše protože jí nebejt tak je zima jako prase a sněhu velkýmu psovi po břicho. A potom v tuto dobu už fakt netoužim.
Shrnuto výhled naznačuje teploty kolem průměru celkem dost srážek pokud sníh tak na chvilku prostě takový apríl. Nicméně všechno je to teorie tahle předjarní či časně jarní doba dokáže dělat pěkný kotrmelce takže by mě zas moc nepřekvapilo kdyby jsme za týden odhadovali jestli dáme +20.

Re: Předpověď počasí na březen

26. 02. 2016 22:04

No nevím, jak to bude vypadat po srážkově velmi nadprůměrném Únoru a ještě nějakou tou sněhovou pokrývkou, no ale jedním slovem asi dost "rozvodněně". Půda je v tuto chvíli na povrchu docela dost přemokřená a když na ni během 1 dne spadne kolem 60 mm. A je mi sice jasné, že GFS zase hrubě nadhodnocuje ale i tak mě to přijde dost. Co je ale jasné, je to, že nás čeká velmi deštivý zbytek Února, a zatím to vypadá i na velmi deštivý začátek března. Nevyloučil bych podle dnešních předpokladů i místy menší povodně. Alespoň tak se to jeví podle dnešního výstupu GFS.
Přílohy
Rmgfs96sum.gif

Re: Předpověď počasí na březen

27. 02. 2016 07:26

Opravdu z extrému do extrému... pořád sucho sucho a pak příroda dohání deficit během 1 měsíce? U nás už se nedá jít ani ven do přírody, půda je tak nasycená vodou, že je to jak v bažině, jestli bude pršet, tak Bůh s námi... už teď jsme na 200% srážek za únor... A já mám za 14 dní rodit a nepotřebuju mít vyplavený barák :(, to by mě fakt kleplo...

Re: Předpověď počasí na březen

27. 02. 2016 08:11

Ahojky,

Doufám, že se nepletu - ale povodní bych se opravdu nebál. Poslední srážky byly jen málo významné, přičemž dnes i zítra by pršet nemělo. Vzhledem k tomu, že spodní partie půdy a spodní vody jsou stále žíznivé, takže co je nyní nahoře si spodek zvolna bere. To by mohlo znamenat, že případné vydatnější srážky v pondělí a úterý by povodí mohla celkem s přehledem zvládnout. V úterý půjde na značné části území o sněžení, toto zpomalí, popřípadě zastaví eventuálně zvednuté toky.

Další dny padají na celkem rychlé přechody front od Z. Tyto, jak všichni víme, zde srážek moc nedávají.

Pevca - ať to dopadne dobře :)

Re: Předpověď počasí na březen

27. 02. 2016 11:56

Adi, ono ve výhledech se motá kolem dokola jedna TN za druhou, přehrady v ms kraji se s přehledem zaplňují, dokonce některé po dlouhé době zvýšili odtok, což už nebylo ani nepamatuju. Takže snad toho spadne tak akorát :)

Re: Předpověď počasí na březen

27. 02. 2016 12:33

Za únor jsem tady někde okolo normálu takže nějakých 30mm by zde bylo dobrých ale myslím že budu rád i za 15mm které spadnou v dešti. Teploty zůstanou v+ takže nějaké to slabší sněžení v úterý bude ve výsledku stejné jako kdyby pršelo. Další vývoj je poměrně nejistý protože není jisté jestli budeme střídavě na severní a následně zadní straně TN= studený vzduch a nějaké to sněžení nebo naopak někde blízko středu TN či na přední straně= o něco méně srážek a vyšší teploty.

Re: Předpověď počasí na březen

27. 02. 2016 20:06

dididi: no zatím víceméně všechny modely drží poměrně rychlý přechod z deště do sněhu, při silné intenzitě sněžení budou teploty kolem 0 - 1 C. pokud se to nějak významně nezmění, čeká nás poměrně slušná kalamitka. Zlom do tepla může nastat na konci příštího týdne, záleží, zda se TN zasekne západně od ČR a nasaje sem teplý vzduch od jihu. V pár dnech bychom tu pak měli pěkný kontrast :)

Re: Předpověď počasí na březen

27. 02. 2016 20:59

Kalamitku a pak už jen teplo bych brala. Bojím se ale, že teplo nebude, ale hnus kolem 3 - 5st. ve dne a mrazem v noci. Jelikož mám dítě v Jizerkách doufám, že toho deště v pondělí moc nebude - vypadá to docela nadějně, podle norů jen sníh .. Přiznám se, že na sníh se škodolibě těším i u nás v Praze, snad to vyjde, letošek byl co se sněhu týče vydařený .

Re: Předpověď počasí na březen

27. 02. 2016 22:53

Tak koukam, ze situace je u nas stale zajimava a vypada to, ze se konecne dorovnava i sucho, i kdyz nekteri uz propadaji panice z druheho extremu, povodni. No, tezko s tim neco zmuzeme, musime jen pockat, jak se to vyvrbi, i kdyz povodnove hrozby bych se u nas obaval daleko vic nez dlouhodobeho sucha, to u nas moc pravdepodobne neni, na tom trvam.

Kazdopadne, pristi tyden budu sledovat webky zas o neco vic. Ono i zde v oblasti Velkych jezer pokracuje turbulentni pocasi, v tydnu se vystridala prakticky vsechna skupenstvi srazek, celodenni mraz a dneska v nedeli ma byt zase az +10C. =-O predjarni blazinec
Téma uzamknuto