Uživatelské menu

Statistiky

  • Příspěvků dnes4
  • Příspěvků včera3
  • Celkem příspěvků97825
  • Celkem témat1103
  • Celkem členů5517
  • Nový uživatelPruwan
  • Toplist
    Kdo je online

Předpověď počasí na březen

Předpověď počasí v České republice na kratší i delší období, které sestavují samotní uživatelé - amatérští meteorologové.

Re: Předpověď počasí na březen

Příspěvekod kapr » 27. 02. 2018 15:51

no, nebýt toho větru, tak ani ta zima není pocitově tak velká.. kam se letošní únor hrabe na ten v roce 2012 nebo v roce 2003... pro mě, čekal jsem od toho víc.. hlavně ze sněhu už je nesouvislá.. jinak celkově letošní únor z posledních 15 únorů zde skončí na třetím místě až 4. místě.. to už je jisté. Blízko bude i únor v roce 2006 s teplotou -2 °C.. Minima kolem -12 °C mi celkem i vyšly. Jinak díky této epizodě skončí letošní únor hodně větrný. Jen těch srážek je 24 mm.. což je taky o ničem. Minimum letošní zimy -12,9 °C je naprosto normální hodnota i pro poslední zimy.. takže nic vyjímečného, snad jen, že se vyskytla tato epizoda na konci měsíce.. Tam už je to možná trochu zajímavější.
https://www.weatherlink.com/embeddablePage/show/57bd9b1fcb98436b81959e278be157c1/summary
kapr
Mírně pokročilý

 
 
Příspěvky: 6951
Registrace: 30. 04. 2008 16:04
Bydliště:
Typ meteostanice:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 41

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na březen

Příspěvekod Tomfik » 27. 02. 2018 15:58

Mohu konstatovat první a poslední arktický den této zimy, TMax -10,2C, děkujeme zimo.

Výhled je jasný s příchodem TN se oteplí, jak výrazně bych ještě posečkal a jestli se pak ochladí jak to vypadá také. TN pravděpodobně obsadí SE. V lednu bych řekl jasný sníh, v březnu říkám ani naše poloha není zárukou další sněhové pokrývky.
Nejnižší teplota 7.1.2017 - -27,1C
Nejvyšší teplota 20.8.2012 - 34,7C
Tomfik
Mírně pokročilý
 
Příspěvky: 3241
Registrace: 06. 11. 2008 09:43
Bydliště:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 35

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na březen

Příspěvekod godlike » 27. 02. 2018 16:11

Stve me teda absence srazek. Kdyz vidim situaci napric Evropou. Snih tam kde obvykle nesnezi. Anglie, stred a jih Italie. Snehova kalamita na Balkane, Recko. A my jsme tady jak suche oko uprostred Evropy. :mysl:
https://www.wunderground.com/dashboard/pws/IZDIBY16
https://app.weathercloud.net/d2394664632#current
godlike
Nováček
 
Příspěvky: 1197
Registrace: 14. 12. 2015 10:07
Bydliště:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 18

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na březen

Příspěvekod CtiborV » 27. 02. 2018 17:44

No zimomilové si mohou udělat fajfku a doufám, že tenhle humus rychle odejde. O holomrazy s teplotou -10 a větrem 15 m/s opravdu nestojím. Venku je nesnesitelně. Vzduch suchý, mizerný, plný prachu z Polska. Chřípky tu jedou jedna báseň.
Naštěstí od pátku už přijde oceán. Směšné na tom je, že přechod do tepla bude bez jediné kapky nebo vločky....
Já osobně vyhlížím jaro.
Z podhůří nízkého Jeseníku zdraví Ctibor Venus. Data z meteostanice : http://ctiborvenus.eu/pocasi
CtiborV
Nováček

 
 
Příspěvky: 646
Registrace: 23. 10. 2008 19:04
Bydliště:
Typ meteostanice:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 4

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na březen

Příspěvekod dididi » 27. 02. 2018 19:34

Tak já myslím že tento arktický vpád byl na takto pozdní dobu docela brutální. Dnešní minimum -16,8 a to bez sněhové pokrývky pouhé 2 stupně od rekordní hodnoty a i ta maxima při celodením slunci to se stane jednou za 20 let.
Arktické proudění přineslo i některé zajímavosti. Moc hezký je už několik dní pohled na snímky z družice a nejsem si jistý jestli to je způsobena též arktickým vzduchem ale když jsem měl noční a kouřil jsem venku tak nad JZ obzorem bylo možné pozorovat výraznou hvězdu která velmi intenzivně blikala. Úplně přestávala svítit pak zase svítila velmi jasně a střídala ostré barvy nejvíce ostře bílou zelenou a jasně červenou. Nikdy jsem nic podobného nepozoroval. Třeba je zde někdo kdo má v tomto ohledu znalosti a dokázal by to vysvětlit. Já se jen domnívám že by to mohla mít na svědomí tato vzduchová hmota a průnik světla pod nízským úhlem atmosférou.
Dnešních -16,8 si myslím už překonáno asi nebude. Momentálně je poněkud zvětšená oblačnost mírně fouká čili pokles je nyní jen pozvolný ale možná ještě noc ze středy na čtvrtek pokud budou lepší podmínky.
Jaro už vyhlížím taky ještě víc potom srážky protože oblast severně od Prahy je momentálně nejsušší v ČR. Bohužel výhledy nějakým výrazným srážkám moc nepřejí. A pokud jde o to jaro mám takový pocit že to taky žádná hitparáda ještě dlouho nebude. O víkendu a příští týden se oteplí ale ten teplý vzduch půjde myslím spíš vrchem proudění nic moc takže do +10 maximálně.
A pohyb tlakových útvarů v důsledku toho co zde je nyní je naprosto nestandartní. Z tohoto důvodu bych příliš nespoléhal na výstupy modelů a sám rovněž budoucí vývoj nebudu předjímat protože než se ten bordel v atmosféře srovná bude nějaký čas trvat a do té doby je možné úplně všechno.
Jen doufám že velký rozdíl teplot na severu a jihu nakonec nějaké ty výraznější srážky nakonec přeci jen přinese.
dididi
Mírně pokročilý
 
Příspěvky: 2933
Registrace: 24. 12. 2013 11:08
Bydliště:
Typ meteostanice:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 41

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na březen

Příspěvekod kamil » 27. 02. 2018 20:01

Ahoj,zcela by jsem zde souhlasil s uživatelem dididi v tom,že než se zonální větry uvedou do normálního stavu od počátku stratosferického oteplení tak už je podle těch předcházejících spočítáno,že to trvá průměrně kolem 60 dní.Předchozí jsme tu měli v roce 2013 a přišlo již v lednu a máme ještě v živé paměti co se potom odehrávalo.Takže kdo sní a čeká na jaro se vším co k tomu patří tak snít může dále.To co nás během víkendu a po něm by jsem nazval v hokejové terminologii pouze jako přestávku mezi 1. a 2. třetinou.Nakonec třeba i Britové upozornovali na to,že až to nastane je to natolik vyjímečná situace,že modely z toho budou mít natolik zamotanou hlavu,že budou v podstatě v horizontu delším než několik dní v podstatě nepoužitelné.Ještě doplním,že včera při teplotě -10,4 a dnes při teplotě -11,2 při občasných sněhových přehánkách slabší intenzity padli u nás 2 arktické dny.
Naposledy upravil kamil dne 27. 02. 2018 20:18, celkově upraveno 1
kamil
Nováček
 
Příspěvky: 477
Registrace: 07. 02. 2014 07:41
Bydliště:
Typ meteostanice:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 0

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na březen

Příspěvekod Adi » 27. 02. 2018 20:17

Ahoj,

Nechci ti brát iluze, ale nyní to spíše vypadá, že oteplení v dalším týdnu bude bdelší, než jsem původně předpokládal. Začíná to padat na takový nepravidelný, ožralý zonál, někdo prohlásil přede mnou, že níže budou něco jako kulečníkové houle. Jistě, je tedy velký prostor pro nejistotu, nicméně ansámbly dávají teplo a co je špatné, bez kompenzace co se týče srážek. Snad náp pak ty níže něco nadělí .
Možná pak se skutečně opět ochladí, nicméně tímto bude poznamenána prakticky první polovina jara. Snad ne do sucha a tepla.
Nehoruji po ledovém počasí v březnu, ale o klasických níích s frontami, které se občas navlní, dají sníh a déšť a jdou dále při povlovném vzestupu teplot, jak bývá čsto v březnu zvykem ... Tento scénář není skladem.

zatím

Ps. Aktuálně na severu -19 a měsíc šajnuje. , doma -13, skoro zataženo a práší sněhem.
Přání bývá nebezpečně často otcem myšlenky
Adi
Mírně pokročilý
 
Příspěvky: 3480
Registrace: 16. 09. 2008 19:51
Bydliště:
Typ meteostanice:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 43

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na březen

Příspěvekod Ovar » 27. 02. 2018 20:42

Tak vypadá to, že tady na JZ nás minimum této zimy ještě čeká, zatím bylo -13,7°C a to hned 2x po sobě a dnes ráno -12,7°C. Ovšem tomu dnes bude jinak, protože již nyní je -13,2°C, vítr se ani nehne a vysoká oblačnost se rozpadá před očima. Nechci domýšlet, kolik bude ráno, ale vzhledem k tomu že je pořád sníh, bude to síla.
Zajímavé je i dnešní Tmax, který činí -7,1°C a podle mých záznamů je to nejchladnější den od roku 2009, tedy od doby co aktivně měřím. A jsem si jist, že chladněji bylo pak už jen v roce 2006 o jarních prázdninách v únoru, protože to jsme se sem stěhovali a bylo přes den -9°C. Samozřejmě se mohu plést, zvláště ze začátku jsem si záznamy nevedl tak pečlivě, ale dnešek mohl být tedy nejchladnějším dnem u nás za posledních 12 let.
V minulosti byly tyto vpády častější, nicméně já osobně takhle pozdě, takhle silný vpád nepamatuju :) , noční minima zatím dramatická nebyla, to ano, ale ty denní maxima za poslední 3 dny a ještě 2 následující dny jsou opravdu zajímavé, vzhledem k datu nevídané.
Jinak dnes dopoledne, i včera dopoledne sněžilo, i poměrně úchvatně, ale měřitelné úhrny to nebyly, navíc vše během dne vysublimovalo.
Ovar
Mírně pokročilý
 
Příspěvky: 1833
Registrace: 24. 12. 2012 14:28
Bydliště:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 48

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na březen

Příspěvekod kebull » 27. 02. 2018 21:20

kebull
Nováček

 
 
Příspěvky: 1445
Registrace: 01. 02. 2010 20:18
Bydliště:
Typ meteostanice:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 21

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na březen

Příspěvekod ostravak » 27. 02. 2018 21:28

Frýdlant nad Ostravicí přes den -12 stupů. Večer začalo sněžit a sněží o 106. Napadlo neuvěřitelných 7 cm sněhu ale ten sníh je lehký jak pírko. Dnes ráno bylo -16,5°C Normálně v Ostravě v pravé poledne bylo -11°C k tomu silný nepříjemný severní až východní vítr. Nestačil jsem divit, že v Ostravě byl arktický den.
ostravak
Nový člen
 
Příspěvky: 123
Registrace: 19. 06. 2009 09:34
Bydliště:
Typ meteostanice:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 0

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na březen

Příspěvekod Troll » 27. 02. 2018 21:47

Tak souhlasím s tím, že jediné, co by se dalo považovat za něco poněkud neobvyklého jsou ty hodnoty maxim při jasné obloze, kdy ačkoli není sníh tak i v nejteplejších místech zůstávají kolem -5 st., kde je více oblačnosti tak i kolem -10 st., ve středních a vyšších polohách pak již většinou několikátý arktický den v řadě. To tu bylo naposledy v únoru 2012. Podobně i noční teploty a denní průměry jsou sice od února 2012 nejnižší, ale hodnoty minim kolem -15 st. v nižších polohách rozhodně nepovažuji za nějaký vyložený extrém pro konec února. Vždyť jen nepatrně tepleji bylo ještě v druhé pol. března 2013, i když to nebyla 5 denní série ale jen 2 izolované dny na vrcholu studených period. Ano, je pár i déle měřících stanic, na kterých byly rekordy minimálních teplot nyní překonány, ale jde spíše o to, že ve dnech 25. - 27. 2. zrovna za posledních několik desítek let nějaké významně nízké teploty nebyly zaznamenány a ani takto studený vzduch ve výšce (ty rekordy jsou převážně na vrcholových horských stanicích). V dalších dnech už to podle mě bude jiné (poč. března 2005, 1971 a zejména pak rok 1987), při pohledu dále do minulosti (Klementinum) je pak přelom února a března z hlediska dosažených minim teploty dokonce jedním z vrcholů zimy, přičemž k 1. 3. byla zaznamenána ta historicky vůbec nejnižší za celých více než 240 let. Velmi nízké teploty na konci února i poč. března byly i např. v roce 1929. Z historických dat a velkých rozdílů v minimech mezi jednotlivými dny tedy lze sice usuzovat, že četnost výskytu současných teplot je na přelomu února a března již znatelně nižší než v lednu a 1. pol. února, nicméně občas se takovéto, i výraznější, vpády v této i pozdější době objevují, podobně jako je tomu s tropy a supertropy na přelomu srpna a září (dosud některé i dlouho měřící stanice mají z této doby dokonce i absolutní maxima, většinou pak z roku 1992). Toto je tedy asi stejná senzace, jako když se v lednu objeví maxima kolem + 10 - 12 st. (i tam se ještě najdou dny, kdy to bude rekord i pro déle měřící stanice v nižších polohách), prostě jsme si na mrazy v posledních letech odvykli, zvláště pak v závěru zimy. Rozdíl je však v tom, že k takto studenému vpádu je potřeba aby se sešlo více faktorů, zatímco k +12 i mnohem více stupňům teploty v zimě vyžene každý trochu teplejší vzduch od Z - JZ. Myslím, že kdyby bylo množství studeného vzduchu a míra prochlazení polárních oblastí srovnatelná se situací před desítkami let, ty teploty by byly při takto rozpadlém polárním vortexu a vpádu studeného kontinentálního vzduchu ze SV části evropského Ruska ještě o dost nižší. Když se podívám, jak ve všech médiích mluví o arktických mrazech, co by asi dělali, kdyby přišlo to, co v lednu 1987 nebo dokonce v únoru 1929? Tomu říkám arktické mrazy, toto je podle mě ještě nedávno celkem běžná mrazivá perioda, která přišla jen o cca 2 týdny později, než v únoru běžně přichází, ale nemůže někoho, kdo pamatuje období 70-80. let, vyvést z míry ani v první dekádě března.

První dekáda března díky svému studenému počátku a oteplení zřejmě jen do mírného nadnormálu se mi jeví zatím teplotně blízká normálu. Ohledně srážek je tam velká nejistota ale spíše to vypadá, že zde jich moc nebude a větších sněhových přídělů se nedočkají zřejmě ani vyšší polohy. No vidím, že sněhové maximum tohoto zimního období sem dorazí možná někdy kolem Velikonoc, které jsou ostatně v posledních letech již pravidelně chladnější než Vánoce.
Troll
Mírně pokročilý
 
Příspěvky: 1547
Registrace: 10. 10. 2010 20:51
Bydliště:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 38

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na březen

Příspěvekod mnej » 27. 02. 2018 22:29

Zdravím po delší době z Prostějova, dnes arktický den těsně uniknul, bylo -9,3. Teď už je -11. Zde byla zima průměrná v prosinci, nadprůměrná v lednu, podprůměrná v únoru, takže za mne opravdu průměrná zima. Souhlasím s Tomfikem, že oteplení sice přijde, ale bude zmírňováno. Že bude v dohledné době +12st. tomu teda fakt moc nevěřím. Ten bazén studeného vzduchu se bude ředit neochotně. Troll v příspěvku to krásně shrnul, já bych jen doplnil, že současná situace není rozhodně žádným dílem globálního oteplování, jak je nám v médiích paní Míkovou a p.Dvořákem neustále podsouváno. Takové teploty sice nejsou v této době již zvykem, ale jednou za 20 či 30 let se na konci února objeví. Ještě bych možná Trolla trošku doplnil o únor 1956, kdy prý naposledy podle dnešních zpráv, které jsem četl, sněžilo v Neapoli. Od té doby to bylo pak až tento týden, takže předpokládám, že tenkrát musela být nad Evropou taky pěkná kosa. V té době o žádném globálním oteplování nikdo ani nemukal. Extrémy se v počasí prostě jednou za čas stávají. Co se týká srážek, v Prostějově si nestěžujeme, máme od začátku roku téměř 40mm, což nevidím nijak tragicky. Lamentujícím kolegům nad ochlazením bych rád připomněl, že celou zimu vzývali "Petrohradskej zug" až přišel, tak z toho zase nemají radost. Dnes jsou lidi fakt divný, věčně nespokojený. Je sice chladno, ale současné mrazy mi nevadí, hlavně, když konečně svítí slunce, protože i když je -10st, tak na terase na sluníčku je to o hodně příjemnější, a když si dá člověk k tomu bombardinko, tak je to i na opalovačku :) Někdo tady tvrdil, že s pokročilou denní dobou už na konci února nemůže v nížinách pořádně mrznout a že na slunci vše hned roztaje. Myslím, že počasí jasně ukázalo, že to není pravda. Je fakt, že v Prostějově mnoho sněhu nezbylo, ale i to co zbylo na slunci nemá šanci roztát. Být sněhu více, tak je opravdová Ladovská zima jak vyšitá. Když tak pátrám v paměti, tak mám dojem, že podobná synoptika byla loni v říjnu. Proto byl podzim tak studený. Zkrátka synoptika tuto zimu povětšinou netrefila roční dobu, a tentokrát to vyšlo vskutku o fous na poslední chvíli, protože být proudění v dubnu či květnu, tak nemám co do bečky.... Že nemáme tolik sněhu jako ve střední Itálii a na Balkáně? Budťe rádi, umřeli bychom hlady než by nám to zdejší silničáři tady prohrnuli. I tak si myslím, že na horách máme sněhu letos dost, takže se nějakého extrémně suchého jara nemusíme obávat. CIAO.
mnej
Nováček
 
Příspěvky: 799
Registrace: 09. 10. 2016 22:09
Bydliště:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 16

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na březen

Příspěvekod Tomfik » 28. 02. 2018 08:22

Tak se zacinaji se delat prvni zoubky na rychlosti toho otepleni. Uvidme, jak to skonci, zda jeste v nedeli bude pod nulou, ci nikoliv, dalsi vyvoj co vystup to jine postaveni TU.
Nejnižší teplota 7.1.2017 - -27,1C
Nejvyšší teplota 20.8.2012 - 34,7C
Tomfik
Mírně pokročilý
 
Příspěvky: 3241
Registrace: 06. 11. 2008 09:43
Bydliště:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 35

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na březen

Příspěvekod Rosťa » 28. 02. 2018 08:41

Hezké,skutečně sibiřské ráno zde na SV,oblačno,stále silně fouká a dnešní minimum -13,8st po včerejším arktickém dni,slabé sněžení a vichr udělalo dost neplechu na cestách i závěje.
Modely jsou tak nějak stabilní,oteplení je o víkendu jasné a i příští týden už jarní,bortí se i avizované slabé ochlazení za týden.
Nechápu tu přesnost v modelech na toto oteplení o víkendu,již před týdnem tohleto gfs nastřelil,přidal se ecák a od té doby stabilita a shoda beze změn a vyjde to.Je vidět jak těžce,pomalu a složitě se sem zima dostane,většinou ochlazení modely oddalováno a zrušeno,kdežto přesnost oteplení s drobnými úpravy dokonalá.
Jinak od 4.února u nás celkem zimní,sněhová pokrývky i když ne bůhvíjaká a zakončeno silnými mrazy od SV.
Kdyby platilo pravidlo,tak loni leden,letos únor,tak třeba teď prosinec a impozantní zimní vánoce letos,trochu nadsázka a přáni,ale někdy to musí klapnout.Co si teď ale přeju nejvíc,myslím že každý,tak srážky od března,klidně dešťové,ale hodně a plošně.
Rosťa
Nováček
 
Příspěvky: 904
Registrace: 27. 11. 2014 12:01
Bydliště:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 7

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na březen

Příspěvekod hanz » 28. 02. 2018 08:59

ČAU,

Dle mého názoru je takový mráz na samostném konci února vzhledem k předcházejícímu průběhu zimy a několika posledních teplých únorů, opravdu unikátní. Sobota max. teplota -5 st. při sněhových přeháňkách, neděle a pondělí již těsně unikl arktický den, nicméně včera zde padl. Jsme teď nějakých 12,13 st. pod normálem a již 2 dny se dá bruslit na rybníku, velmi rychle zamrzla také velká část Bečvy, což je koncem února téměř vzácné. Myslím, že březen a duben ještě přinese několik vpádů i se sněžením.
hanz
Mírně pokročilý
 
Příspěvky: 1506
Registrace: 30. 04. 2008 14:32
Bydliště:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 6

Co je to hodnocení?

Zpět na Předpověď počasí

  • Kdo je online

Registrovaní uživatelé: hanz