Zobrazit diskusi v plném vzhledu
Předpověď počasí v České republice na kratší i delší období, které sestavují samotní uživatelé - amatérští meteorologové.
Téma uzamknuto

Re: Předpověď počasí na březen

11. 03. 2018 22:02

Ahoj,

No, před týdnem -18, dnes +18. Teplota nyní večer stoupá z 10 před hodinou, na aktuálních 11.Fén se zvedá. Klasika u jižního proudění zde. Ještě zítra lze čekat téměř stejné teploty ....
Ecák je vskutku brutální, ovšem GFS taky nešetří chladem, na rozdíl od srážek. Ecák něco tekutého/pevného dáva, takže snad. Představa, že by měly být za týden docela silné holomrazy se mně docela ekluje.

Je takřka jisté, že příští víkend se nejspíše ponese v zimním duchu ....

Ecák je ovšem dost výživný: https://www.yr.no/place/Czech_Republic/Moravia-Silesia/Hav%C3%AD%C5%99ov/long.html =-O

zatím

Re: Předpověď počasí na březen

11. 03. 2018 22:46

No hodne slusny. GFS ma prunik studeneho vzduchu spis vice na vychod, ne takove zaliti cele Evropy jako ECMFW. Zitra to muze byt zase trosku jinak. Jsem na to zvedavy. Spis bych to bral jeste se snehem nez na sucho. Porad ma jaro jeste cas, ale snih jeste klidne. Holomrazy uz ne...
Obrázek

Re: Předpověď počasí na březen

12. 03. 2018 07:58

Hmm, tak ECMWF tomu nasazuje korunu, takto studený vzduch v celé evropě a postavení TU naprosto zimní.

Arktidu naštěstí opuští.
Naposledy upravil Tomfik dne 12. 03. 2018 08:43, celkově upraveno 1

Re: Předpověď počasí na březen

12. 03. 2018 08:27

JJ, ECMWF to určitě vyjde - u něj věřit tak do 120 h max...delší výhled jen s velkou rezervou....
Určitě ale chladnější březen neuškodí.....

Re: Předpověď počasí na březen

12. 03. 2018 08:42

Nemyslím, že vyjde, napsal jsem, že tomu nasadil korunu, jinak ve výhledu je stále přesnější než americká modla, bohužel je to tak. :-)

Re: Předpověď počasí na březen

12. 03. 2018 09:03

Vortex je nyní velmi slabý a predikce zonálního proudění od poloviny března opět záporná, tj. východní směr proudění. Zátím není úplná shoda zda-li se bude jednat o konečný a tím pádem velmi brzký rozpad vortexu, nebo je to jenom další záchvěv a finální rozpad přijde o něco později. Každopádně nás čeká opět zajímavá perioda.

Mimochodem zalednění Arktidy v únoru bylo nejnižší za dobu satelitního měření.

Re: Předpověď počasí na březen

12. 03. 2018 09:26

Tak ochlazení nás téměř s jistotou nemine, ČHMÚ se klasicky - jak je obvyklé, ztrapní. Vlastně už není úniku - jen doladíme detaily, zda ochlazení dorazí v sobotu, nebo v neděli a kam půjde ten nejvíce studený vzduch. Chtělo by to srážky, a pak od poloviny příštího týdne postupný vzestup teplot, já opravdu nechci teploty kolem 0°C do Velikonoc. ČHMÚ nechápu - modely naznačují něco už snad od minulého čtvrtku, ale reakce nic moc.

Re: Předpověď počasí na březen

12. 03. 2018 09:37

pepa píše:, ČHMÚ se klasicky - jak je obvyklé, ztrapní. Vlastně už není úniku.


Já bych řekl, že Dvořák se ztrapní, tím svým videoblogem konkuruje silně Honsové, nevím, zda je to z jeho hlavy, nebo z asi z manželčiny (protože tam je vždy i jméno Dvořáková), ale opravdu velmi jim kazí reputaci.

Takovou jalovinu, že končí i noční mrazy 8.3 vydat může jen blázen. Ještě nějaký záchvěj bych přivítal, že bych si vyjel ještě na hory ;)

Re: Předpověď počasí na březen

12. 03. 2018 21:40

Nyní na radaru krásně vidět jak se všechno vyprší v Odrách a sem nepřijde nic. Každopádně napršelo (v čr obecně) víc než jsem čekal, snad naprší i i v pátek jak slibujou.
Co se týče ochlazení jsem pro, pěkně jako na houpačče. Ale myslím že do pátku ho ještě trochu zmírní a lehce oddálí.

Re: Předpověď počasí na březen

12. 03. 2018 22:07

Jak se nám to krásně vyhýbá, u Opavy a pak i severozápadně od nás blok a víceméně to dál nejde.

Ale ten Ecák, to si dělá srandu se svými -9°C v maximech na neděli? =-O Jsem zvědavý na další výstupy, jakým směrem se to bude ubírat.

Re: Předpověď počasí na březen

13. 03. 2018 01:47

Ecák byl první kdo z předpokládaným návratem zimy přišel. Nějaký dva možná tři ledové dny zejména za sněžení či alespoň velké oblačnosti bych mu věřil. Stejně jako nějaké nadílky okolo 20cm při shodě okolností které má např. pro Ostravsko. Ale to minimum na úterý -17 to fakt přehnal.
Momentálně bych věřil výhledu gfs tedy 1-2 ledové dny v bublině s. vzduchu a pak pozvolné oteplování s možností následného studeného proudění tentokrát od sz-s kdy může sněžit či být intenzivní sněhové přeháňky i při teplotách relativně dost nad nulou.
Teploty nad +10 jak mají nyní docela rychle němci bych moc nečekal. Nevím kam na to chodí žádný model synoptiku na takové teploty nemá. Spíše je jich více které jsou z teplotama ještě víc dole jak amík na delší dobu. Pokud chladné počasí vydrží do konce března jak nyní gfs předpokládá bude vegetace docela zpožděná. Hlavně aby se pak nezbláznil duben a nechtěl to teplotně dohnat.
Dnešní bouřková činnost na Slovensku vypadala docela jak v létě. A jsem i spokojen s dnešním úhrnem srážek 7,5mm. Po necelých 4mm v únoru má zde březen již 16mm. Žádný zázrak ale aspoň něco. Bohužel myslím že do mé lokality ochlazení příliš srážek nepřinese i když nyní amík přidal na cca 15mm z toho i něco ve sněhu.

Re: Předpověď počasí na březen

13. 03. 2018 13:25

Ahoj,

Tak. Modely se v podstatě sjednotily na první vlně z pátku na sobotu, neshoda panuje ve srážkách. Ecák dává přechod níže přes jih Slovenska v sobotu, což by u nás mohlo přinést minimálně 10 cm, pokud se tomu nyní dá věřit. Páteční srážky má naopak GFS významnější a již nyní se rýsuje zajímavá špička - aspoň pro naší oblast. Postupně ve sněžení. Pro zítřek se slabou, studenou frontou spojenou s mělkou brázdou naopak Aladin má cca 3 mm.
I další dny vypadají zajímavě, ono to začíná vypadat tak, že výběžek tlakové výše ustoupí další brázdě od severu a advekce studeného vzduchu bude pokračovat. Tady to vypadá na víkend s ledovými dny, v pondělí přes den by mělo být nad nulou. Ovšem pondělní ráno ve studeném vzduchu a jasné obloze ... bude hodně mrazivé. Lze čekat teploty na velké části území pod -10. Další dny z velkou pravděpodobností přinesou další vlnu chladu. Bohužel bez větších srážek, pokud nepočítám přeháňky nebo sněžení na návětří kopců. Zajímavé situace maluje GFS potom, ale to už je skoro na hraně 240 hodin, což je hodně daleko.
Je pravděpodobné, že studený až chladnější ráz počasí vydrží do velikonoc, resp. těsně před nimi se může oteplit.

Teď bych začal uzavírat sázky na to, jestli březen bude studenější, než letošní leden. Docela bych si vsadil na to, že možná i ano, přestože počasí v psoledních třech dnech bylo velmi teplé a na pokraji rekordů. (Včera teploty neklesly pod 10 stupňů.) Naopak začátek, jak víme všichni, byl velmi mrazivý.

přeji pěkný den

Re: Předpověď počasí na březen

13. 03. 2018 14:47

Nelze než souhlasit s ADIm. Jen ty víkendové srážky bych ještě nebral jako definitivní. CHMÚ dnes na Imfometu zveřejnil jejich odhad, u nás nic moc. Ale je to ještě příliš daleko, bude záležet, kde se usadí rozraní, důležitý bude i střih větru, při zemi SV, ve výšce spíše jižní směry, zejména od pátečního do sobotního poledne. Vzduch bude vlhký, teplotní rozhraní výrazné, při tom střihu větru se možná budeme divit.
Jsem zvědavý na zpoždění přírody. Vloni u nás první květy meruněk rozkvetly 30.3., letos ani omylem. Nejpozději začaly kvést v roce 1996 kolem 20.4. Taky toho roku bylo mraky ovoce. Letos to vypadá podobně.
Docela mě překvapila předpověď SHMÚ z dneška na neděli. Celidenní mrazy a k tomu zpočátku déšť.. . Že by teplý vzduch ve výšce? Ani se nezmínili o možné ledovce. Divné.

Re: Předpověď počasí na březen

13. 03. 2018 22:54

Je to opravdu blázinec jeden víkend 10° nad průměrem a další 10° pod. V Evropě je velký teplotní kontrast a ty změny proudění dělají tady u nás ve středu tyhle šílené skoky. Samozřejmě se to stávalo i v minulosti, ale přijde mi, že jev rozpadlého vortexu je v posledních letech častější než dříve. Hlavně S.Ameriku to zasahuje pravidelně. Myslíte, že to bude v příštích letech pokračovat? A neměly by ty pády arktického vzduchu časem slábnout? Arktida se otepluje opravdu razantně.

Re: Předpověď počasí na březen

14. 03. 2018 09:41

Jev SSW při kterém se rozpadá vortex nebo dojde k jeho velkému vychýlení je zaznamenáván cca od konce 50.let min století. Zatím z toho nelze ususovat zda-li se četnost tzv. major events zvyšuje. Někteří výzkumníci s tím samozřejmě již přišli, že se zmenšujícím teplotním gradientem mezi polární oblastí a mírnými šířkami může k těmto událostem v budoucnu docházet častěji, nicméně není to jedinná podmínka, aby se tento jev uskutečnil.

Major SSW od r. 1980
29-Feb-80
6-Feb-81
4-Mar-81
4-Dec-81
24-Feb-84
1-Jan-85
23-Jan-87
8-Dec-87
14-Mar-88
21-Feb-89
15-Dec-98
26-Feb-99
20-Mar-00
11-Feb-01
31-Dec-01
17-Feb-02
18-Jan-03
5-Jan-04
21-Jan-06
24-Feb-07
22-Feb-08
24-Jan-09
9-Feb-10
24-Mar-10
07-Jan-13
Téma uzamknuto