banner

Uživatelské menu

Doporučujeme


hračky

Statistiky

  • Příspěvků dnes21
  • Příspěvků včera16
  • Celkem příspěvků75500
  • Celkem témat799
  • Celkem členů2775
  • Nový uživatelVašek91
  • Toplist
    Kdo je online

Předpověď počasí na březen

Předpověď počasí v České republice na kratší i delší období, které sestavují samotní uživatelé - amatérští meteorologové.

Re: Předpověď počasí na březen

Příspěvekod dididi » 21. 03. 2019 11:04

Tak obecně lze určitě souhlasit že riziko pomrznutí zejména raně kvetoucích stromů je vysoké. Ale to riziko je místo od místa jiné. Například Zdiby mají oproti mé lokalitě podstatně vyšší minima za jasných nocí a naopak nišší maxima.
Vidím to vždy když jezdím do práce. Nejvyšší teplota je ráno u Zdib,dnes +1 u nás -2,2 a ty rozdíly jsou někdy i větší. Na druhou stranu v pokročilém jaru někdy koncem dubna či začátkem května se situace trochu změní díky tomu že vegetace už je natolik pokročilá,že stromy mají již nějaké listy a zahrady jsou u nás plné stromů. To teplotu nepouští tak dolů jako v místech kde stromy nejsou jako např. okolo Veltrus kde jsem viděl totálně spálené brambory zatímco u nás jen lehce zasažené vrcholky tak z 30%.
Pokud jde o dobu počátku květu tak v období okolo 20.3. již u mě merunka kvetla několikrát a momentálně ještě nekvete nicméně nadcházející teplé dny s tím pohnou a je tedy možné že již příští týden kvést bude a nějaký mráz určitě přijde i když zatím nelze jednoznačně říct zda bude -2 nebo třeba -6. Bohužel suchý a studený vpád i když asi krátký vytvoří jak už zminoval zde někdo podmínky pro celkem výrazný pokles minimálních teplot navíc umocněný i zřejmě dlouhou dobou trvání. Takže žádný ranní mrazík ale teploty pod 0 třeba už od 21 hod. po celou noc.
Když k tomu přičtu výhledy srážek tak jaro začíná fakt blbě.
Jo někdo tomu možná nebude věřit ale znám místo kde merunka již kvetla na samém konci února některý rok na závětrné jižní straně u baráku. Tam letos vykvetla už více než před týdnem.Pokud ale přijde jen slabší mráz tak se může stát že nezmrzne zatímco na mé zahradě v mrazovém údolí ano.
dididi
Nováček
 
Příspěvky: 1413
Registrace: 24. 12. 2013 11:08
Bydliště: kralupy nad vltavou
Typ meteostanice: klimatologická
Nadmořská výška: 220

Hodnocení: 32

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na březen

Příspěvekod agamon » 21. 03. 2019 17:22

Zdravím všechny,tak u nás začaly první meruňky kvést minulý víkend a současné noční mrazíky na hranici -2°C by je neměly ohrozit.Jedná se většinou o stromy v těsné blízkosti obydlí v předzahrádkách,zahradách apod. kde je chlad již výrazně temperován vyzářeným teplem z obydlí. Prakticky tento předjarní-jarní ráz počasí který zažíváme není již ničím vyjímečným a kopíruje poslední roky s výjimkou toho minulého.Bohužel k těmto výkyvům dochází a bude docházet daleko častěji i s negativními vlivy viz.třeba zde popisované rašení meruněk,broskví atd.
agamon
Nový člen
 
Příspěvky: 19
Registrace: 27. 07. 2017 12:07
Bydliště: Opava
Nadmořská výška: 250m

Hodnocení: 0

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na březen

Příspěvekod kapr » 21. 03. 2019 20:04

ahojte, u nás zatím kvetou jen sedmikrásky a ještě nějaké další drobné kvítka, stromy jsou napučené a samozřejmě, jak jsem to oznamoval, tak jsem to asi i přivolal... stroj na srážky se zasekl.. a jen tak se neodsekne. Co mi k tomu poví mnej, i za 14 dní bez deště bude stále pohodička ? U něho asi jo, naštěstí takových jedinců zde moc není. Uvidíme, začalo to slibně a gfs počítá stále s obnovou dalších a dalších výší.. ještě, že jsme z předchozích dešťů zaplnili nádrž.. zítra asi generálka budky, barva už to nedává.. no uvidíme, snad o víkendu nic nevyraší, protože ty mrazíky hrozí i příští týden, ale jestli bude podobně chladno jako poslední rána si netroufám odhadovat, dnešní tmin -3,5 °C ale budem těžko překonávat. Na jednu stranu je to naprd, když člověk jezdí na kole do práce, stále se musí dobře obléct, na druhou to zase brzdí přírodu, což je dobře.. mimochodem nejedete někdo v sobotu do Holešova ? No nic, zase tam třeba bude nějaký přijemný pán na pokec jako minule..
kapr
Mírně pokročilý

 
 
Příspěvky: 4334
Registrace: 30. 04. 2008 16:04
Bydliště: Buchlovice, okr. Uherské Hradiště, Zlínský kraj, Slovácko, Morava
Typ meteostanice: Davis Vantage Pro 2+, srážkoměr Stratus
Nadmořská výška: 270m.n.m.

Hodnocení: 36

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na březen

Příspěvekod JohnBattler » 21. 03. 2019 21:33

Tak dnes to byl opravdu krásný den teplota vystoupala na nepříliš extrémních 13,5°C, ale pocitově to bylo mnohem víc a snad i na tričko. V sobotu to bude asi i na opalovačku. ALADIN dává místy i 20-21°C. Ostatní modely jsou trochu mírnější s maximy lehce pod 20°C. Je to celkem extrém na druhou stranu takové dny pamatuji z konce března z posledních 10 let docela pravidelně. Vegetace se teď rozjede na plné obrátky. Rostlinstvu moc nerozumím, ale už se tu zelená skoro každý keř a stromy zatím nekvetou, ale pupeny už mají nalité slušně.

A dnes také padl na Praze - Libuši první mrazový den března, trošku nečekaně tedy až dnes. Uvidíme zda ještě nějaké budou podle mě už max. 1-2 a tak se letošní březen zařadí do první trojky od roku 1973 kdy tato stanice měří s nejnižším počtem mrazových dnů v březnu.

Co se týče vývoje na příští týden, tak nakonec se nedá říct, že by studený vzduch šel východněji, ale on zkrátka nebude tak studený. TV nad západní Evropou nezmohutní a neprotáhne se na sever a tak sem zateče vzduch jen od SZ a ne čistý S jak bylo ve hře pár dní zpět. Na nějaké větší mrazy to tedy nevypadá. Zde si dáme dle všeho dva slabě podprůměrné dny a to út a st s teplotami cca 7/0. A myslím, že podobné hodnoty budou ve všech nížinách ČR. Naštěstí by totiž měl být slabý až mírný vítr a ten nedovolí teplotám padat dost dolů.

Od čtvrtka půjdou teploty nahoru a vidím zde dva až tři možné scénáře.
1) TV na západě tedy Z až SZ proudění s teplotami cca v průměru, srážek málo.
2) TV s centrem nad SE, teploty slabě nadprůměrné, srážek nula.
3) TV se vytvoří východněji a slabé J až JV proudění, hodně teplo, srážek nula.

Samozřejmě to může dopadnout i jinak, ale zatím tam nic moc jiného nevidím. Pozitivní je tedy, že nepomrzne úroda (zatím), ale ty srážky budou brzo opravdu zoufale chybět. Tak snad se za pár dní ukáže něco pozitivnějšího.
JohnBattler
Nováček
 
Příspěvky: 314
Registrace: 24. 01. 2018 16:51
Bydliště: Říčany, Praha
Nadmořská výška: 400, 230

Hodnocení: 5

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na březen

Příspěvekod mnej » 22. 03. 2019 00:27

Zdravím kolegy, dnes krásný den, ale ráno zima jak na Sibiři, -3st. brrr, manželka šla do práce vyletněná, zcela podcenila situaci, a pak volala, že cvakala zubama, to jsem zvědav, kdy začne zase prskat, aby nakazila celou rodinu. :mysl: Přes den už to bylo lepší, ale žádný hic to nebyl, podobně jako u John Battlera bylo okolo 13st., takže na slunci na tričko, ve stínu na bundu. Kaprovi sděluju, že kvituju, že se srážkostroj zasekl, slunečního svitu v březnu moc nebylo a taky potřebuju konečně něco dělat na zahradě, kterou chci letos stavebně dokončit (některé části zpevnit, jiné zkultivovat) a ne, abych tam měl pořád bahno, ve kterém se nedá nic dělat. V Prostějově jinak neroste moc ani ta tráva, jen na slunečných zákoutích je trošku zelenější, jinak oproti ostatním je to zde hodně opožděno. Kvetou maximálně sněženky, ostatní cibuloviny teprve vystrkují růžky, včera jsem procházel parkem, kde kvetly jakési kvítka, které tam ASA nasadila. Stromy zatím neochotně nalévají opatrně pupeny, že z dálky to vypadá, že to ještě spí. U babičky na zahradě máme 2 meruňky a minulou neděli to na žádný brzký květ zatím nevypadalo. Příští týden je ochlazení prakticky jisté, zde nás to z míry nevyvede. Po ochlazení to vypadá na příští víkend nějaké pozvolné oteplení zatím bez výraznějších výkyvů, ale to se může ještě změnit. CIAO :jasno:
mnej
Nový člen
 
Příspěvky: 117
Registrace: 09. 10. 2016 22:09
Bydliště: Střední Morava
Nadmořská výška: 218

Hodnocení: -2

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na březen

Příspěvekod Rade » 22. 03. 2019 00:40

Tak to jsme, i se svou více než dvojnásobnou výškou, oproti Prostějovu, asi v subtropech :D . Max 15,5°C a zítra to vypadá na dvacítku, v sobotu pak ještě o stupeň víc. Sněženky, krokusy a talovíny už dávno za zenitem tvořící už plody. Naopak vykvetly první tulipány.
Srážkově bohatá první půlka března dá dohromady s druhou půlkou v nejlepším srážkový průměr. Ale teď si na sucho stěžovat fakt nemůžeme, ačkoliv na nějaké doplňování deficitu taky ne.

A ačkoliv mám taky rád teplo a odpoledne je to na tílko, tak divit se v březnu ráno, že mi bude zima v letním odění, je tak trochu na hlavu se mi zdá :D .
Tmin 2009/10: -24°C - 27.1. Ochoz u Brna
Tmin 2010/11: -17,6°C - 4.12. Ochoz
Tmin 2011/12: -20,1°C - 13.2. Ochoz
Tmin 2012/13: -14,9°C - 21.2. Ochoz
Tmin 2013/14: -13,6°C - 26.1. Knínice u Bosk.
Tmin 2014/15: -10,8°C - 27.12. Knínice
Tmin 2015/16: -13°C - -.- Knínicehttp://tropik.cz/
Rade
Nováček

 
 
Příspěvky: 619
Registrace: 04. 02. 2012 21:17
Bydliště: Mrchojedy u H. Týna (7b) a Osvračín u Staňkova (7a)
Nadmořská výška: 460 m n. m. a 370 m n. m.

Hodnocení: 26

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na březen

Příspěvekod JABO » 22. 03. 2019 07:34

Tak jsme se opět dozvěděli novinky z Prostějova - zmrzlá manželka a tuny bahna na zahradě - prostě TN Nova hadr... jako čeho je moc, toho je příliš....alespoň je to ve slušném podání a ne vulgárně, jako v soukromé zprávě... :pravidla:

Souhlasím s Rade - příroda se již probudila naplno - u nás už začínají kvést meruňky - maďarská zatím ne, ale kanadská Harcot a francouzská Pinkcot už otevírají květy.
Srážkově to ve výhledu žádná sláva zatím není - nedělní fronta asi v SZ části Čech přejde na sucho a a jestli bude po neděli několik přeháněk v chladném vzduchu, budeme rádi...Dominantním útvarem bude TV západně u nás a vypadá to, že se jí tam bude nějaký čas líbit... :jojo:
JABO
Nováček
 
Příspěvky: 799
Registrace: 25. 11. 2014 17:39
Bydliště: Děčín
Typ meteostanice: Meteorologická budka
Nadmořská výška: 198

Hodnocení: 6

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na březen

Příspěvekod chatar » 22. 03. 2019 08:30

No, mnej ty svoje informace podává dost tendenčně, ale kdo to nedělá. Kdybych napsal, že je u nás jaro v plném proudu, tak místní řeknou, že jsem se zbláznil. Včera ráno bylo -4,1°C, dneska -0,3°C. Přes den je parádně to jo, ale díky těm mrazům nekvete kromě sněženek a bledulí vůbec nic.
Ochlazení příští týden bude menší a hlavně kratší než to nejdřív vypadalo. Příští víkend opět teplo. Srážek do konce měsíce málo. Snad se to nezvrhne do sucha jak loni.
chatar
Nový člen
 
Příspěvky: 15
Registrace: 28. 11. 2017 15:16
Bydliště: Lysicko
Nadmořská výška: 380 m.n.m.

Hodnocení: 0

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na březen

Příspěvekod Kirsten » 22. 03. 2019 09:07

Zdravím a jen rychlá odpověď ke kvetení - jsem 800 nad mořem, zima byla oproti té předchozí docela slušná, sníh se držel poměrně dlouho a bylo ho relativně hodně (bývali jsme tu zvyklí na jiné sněhové divadlo).

Sněženky kvetly i pod tou sněhovou peřinou. Velké překvapení mi přichystaly fialky, rozkvetly jednoznačně nejdříve za tu dobu, co tu bydlíme (12let).

Obrázek
fotka je z 9. března

Kvetou sněženky, krokusy, puškinie, ladoňky, spousta již zmíněných fialek. Ostatním cibulovinám se zatím moc nechce. Ovocné stromy ani zdaleka, ale mám tu jen třešně, švestky, jabloně a hrušně, začaly se trochu nalévat trnky, nejblíže kvetení je asi rakytník.

Je hodně sucho. Sice sníh byl, i srážky, ale jsme téměř na vrcholu kopce a je tu hodně větrno. Taky nízká hladina spodní vody. Ale je to opravdu velice lokální záležitost, popojedu kousek níž a tam stojí voda na lukách i polích. A o pár kilometrů zase sucho.

To je vše, co jsem měla na srdci, dál si vás budu zase jen číst. V každém případě souhlasím s tím, že se počasí hodně proměňuje a na co jsme mohli spoléhat ještě před několika lety, neplatí. Zvláště co se týče četnosti, vydatnosti a celkové distribuce srážek. Mějte se a společně s vámi doufám, že neuschneme. :-)
Kirsten
Nový člen

 
 
Příspěvky: 4
Registrace: 06. 04. 2016 07:29
Bydliště: předhůří Šumavy
Typ meteostanice: žádná
Nadmořská výška: k 800 m n.m.

Hodnocení: 0

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na březen

Příspěvekod mates.lukas94 » 22. 03. 2019 10:14

Tak tady zatím březen s průměrem 6,5°C. Za poslední dva týdny kromě neděle (denní průměr 12°C, maximum pár desetin pod 20°C) maxima mezi 9 a 13°C. Zatím tady byly v letošním březnu tři mrazové dny. Rekord co do průměru zůstane březnu 2017, ten letošní ale bude jeden z nejvyšších, po loňském roce žádné překvapení.

Ona zmíněná minulá neděle zde ale v sobotu možná bude pokořena, maxima půjdou zase ke 20°C a na některých místech i lehce nad. V úterý trochu chladněji, možná i nějaký ten mrazík v noci, nicméně nic šíleně pod průměrem to tady rozhodně nebude.
mates.lukas94
Nováček
 
Příspěvky: 512
Registrace: 07. 11. 2014 19:49
Bydliště: Hať
Nadmořská výška: 225

Hodnocení: 2

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na březen

Příspěvekod Adi » 22. 03. 2019 11:14

Ahoj,

Mně, na rozdíl od Mneje překvapuje ono stálé, teplé počasí. To, že byly tři dny za sebou mrazy ve dvou metrech, není v březnu nic vyjímečného, spíše mně znova a zas zaráží, že je oněch mrazových dní tak málo a naopak je tolik dní s teplotou nad 10, ba i nad 15. Dvacet padlo minulou neděli. Je přece březen, proboha, já nevím, co by ten človíček v březnu chtěl. Mít snad už tropy? :mysl: :mysl: :mysl: Průměr je podobný, jako v nedalekém Hlučíně, jsme nad 6 stupni za březen. Takže vysoký nadprůměr.

Dnes se zatáhlo nízkou oblačností, celou noc profukovalo, tlak mírně klesal, nyní opět stoupá. Vysvětlení poskytly družicové snímky, kde je vidět, že náš cíp zde zasáhl okraj rozpadající se studené fronty.
Takže ráno dnes poměrně teplé, minima v okolí 5 stupňů, aktuálně teplota na 10 stupních, stratus. Maxima dnes tedy budou nižší, než původně dávaly předpovědi, ovšem zítřek to "dožene". Oněch 20 zítra dáme.

Pak jepičí ochlazení, kde ve výšce se začne oteplovat už v úterý. Takže sotva dva dny relativně chladnějšího počasí, pak možná ve středu a čtvrtek nějaké slábnoucí fronty od SZ, ovšem teploty již na normálech, pak nejspíše zas vysoký tlak s teplým vzduchem. Ano, s velkou pravděpodobností lze očekávat i nadále mrazíky, což je jev v tuto dobu naprosto běžný. Maxima však postupně vystoupají nad průměry. Srážky četnější u nás, v Čechách jich moc nebude, ovšem i tak se nebude jednat o nějakou hitparádu.
Stran oné výše vidím dva scénáře - buď podle Ecáku, který ji směruje na východ s přechodným chladným SV, nebo bude sedět jak kvočna nad námi v teplé vzduchové hmotě. Obě situace mají jedno společné, že zpravidla končí teplým až velmi teplým prouděním od jihu až jihozápadu, až se výše posune dále na východ a nad západní Evropu se nasune brázda tlaku nízkého.
Takže méně teplo, pak hodně teplo a beze srážek.

Tož tak
Přání bývá nebezpečně často otcem myšlenky
Adi
Mírně pokročilý
 
Příspěvky: 1868
Registrace: 16. 09. 2008 19:51
Bydliště: Horní Suchá, Karvinsko
Nadmořská výška: 279

Hodnocení: 32

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na březen

Příspěvekod Tomfik » 22. 03. 2019 11:35

Adi píše:Ahoj,
Mně, na rozdíl od Mneje překvapuje ono stálé, teplé počasí. To, že byly tři dny za sebou mrazy ve dvou metrech, není v březnu nic vyjímečného, spíše mně znova a zas zaráží, že je oněch mrazových dní tak málo a naopak je tolik dní s teplotou nad 10, ba i nad 15.

Tady sice takové teplo není, ale také jsme nad průměrem, sice ne vysoko, ale jsme. Mě spíše přijde, že stačí enormně málo a teplota leze hodně vysoko, teplota ve výšce je sice vyšší než průměr, ale rozhodně kolísá kolem průměru daleko více než teplota ve 2m, která i když klesne k normálu, stačí dva dny teplejší hmoty a již se šplhá vysoko.

TV stále se snaží dostat k VB, ale je moc západně, a navíce nemá enrgii a podporu výběžku od Z, takže ji vždy nějaká TN na její SZ hraně nabourá a TV se více rozplácne na šířku, případně se stáhne více na jih.

Ochlazení si myslím bude menší než se zdálo, ale tak je to pořád GFS obzvlášt vždy dává daleko vyšší prohloubení nad kontinentem evropy, než poté je. Ale mohlo by být delší. Ač se to GFS nezdá, tak ostatní modely nejsou tak razantní s návratem teplého vzduchu.
Nejnižší teplota 7.1.2017 - -27,1C
Nejvyšší teplota 20.8.2012 - 34,7C
Tomfik
Mírně pokročilý
 
Příspěvky: 2050
Registrace: 06. 11. 2008 09:43
Bydliště: Českomoravské pomezí, situace hodnotím vzhledem k mé poloze
Nadmořská výška: 574m.n.m

Hodnocení: 22

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na březen

Příspěvekod dididi » 22. 03. 2019 12:35

Momentálně není moc co komentovat krom toho co kde komu již kvete nebo kdy to kvést bude. Podle výhledů se po přechodném ne příliš výrazném ochlazení bude od poloviny příštího týdne zase docela výrazně oteplovat takže na přelomu března a dubna bude mnoho míst kde již budou plně rozkvetlé merunky a broskve a začnou kvést třešně.
Žádný výraznější studený vpád už nenastal hodně dlouho ale bohužel ten může přijít klidně až ve třetí dekádě dubna a natropit tak škody i na pozdě kvetoucích stromech. A pochopitelně mráz nelze vyloučit ještě až do poloviny května i když tam už to nebezpečí dost klesá.
O srážkách se za dané situace nemá smysl vůbec zminovat v chladném vzduchu pár slabých přeháněk pak zase a znovu vliv TV. Ostatně kumulace gfs na 14 dní 4mm a vlastně ani na konci jeho výhledu při pohledu na synoptiku nic nového.
Závidím těm co mají napršeno a vlhko a mají alespon nějakou dobu z čeho brát. Zde již březnových 25mm není na povrchu vůbec poznat.
dididi
Nováček
 
Příspěvky: 1413
Registrace: 24. 12. 2013 11:08
Bydliště: kralupy nad vltavou
Typ meteostanice: klimatologická
Nadmořská výška: 220

Hodnocení: 32

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na březen

Příspěvekod libi » 22. 03. 2019 13:13

Tak ochlazení dle předpokladu na 2-3 dny a bude velice slabé, ale to se již opakuje pořád dokola. Čím blíže ochlazení, tím vždy teploty upravovány směrem na horu po stupínku každý den, v úterý původní max 3/7°C, teď již předpoklad 5/9, tak nějak do těch 10°C 1-2 dny bude. Naopak když se otepluje, tak se oteplení zvýrazňuje... Je úsměvné, jak jsou lidi překvapený, že ještě v březnu dokáže být taková šílená kosa po ránu, když je náhodou jeden nebo dva stupně pod nulou :D
libi
Nováček
 
Příspěvky: 730
Registrace: 03. 05. 2008 15:54
Bydliště: Chlumec u Ústí nad Labem
Nadmořská výška: 271m.n.m.

Hodnocení: 5

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na březen

Příspěvekod godlike » 22. 03. 2019 14:28

libi píše:Je úsměvné, jak jsou lidi překvapený, že ještě v březnu dokáže být taková šílená kosa po ránu, když je náhodou jeden nebo dva stupně pod nulou :D

Poslednich par let pozoruju, jak se mezi mladsimi zcela posunulo vnimani rocnich obdobi. V zasade by podle mladych nemelo vubec prset. Je to otrava, neda se nic delat. Popr, kdyz uz nahodou prsi hodinu, rika se: " hruza, uz zase (zase???) leje celej (opravdu celej ???) den". V zime ma byt snih jen na horach, abychom si udelali kul skvelej vikend. Od brezna do listopadu ma byt slunecno a min. +20st. Opet nesmi prset. Zkazi nam to nejaky pekny zazitek, festak apod. :mysl:

Sranda je spis jak se informuje o tom "ochlazeni" na pristi tyden. V podstate se teploty vrati na bezny prumer. Ale pada to z extremniho tepla, tak asi proto "ochlazeni". Srazky na studene fronte veskery zadny. Budme radi, ze na vetsine uzemi je zatim dobra vlahova situace. Ja jsem spis zvedavej, co tady v Polabi budeme za par roku pestovat?
Podle me by se podel Labe mela vybudovat soustava ruznych kanalu, jezer a mokradu a odebirat z Labe nadbytecnou voda z jarniho tani. Hezka sci-fi ne? :)
godlike
Nováček
 
Příspěvky: 399
Registrace: 14. 12. 2015 10:07
Bydliště: Zdiby

Hodnocení: 9

Co je to hodnocení?

Zpět na Předpověď počasí

  • Kdo je online

Registrovaní uživatelé: dawis77, kebull

cron