Zobrazit diskusi v plném vzhledu
Předpověď počasí v České republice na kratší i delší období, které sestavují samotní uživatelé - amatérští meteorologové.
Téma uzamknuto

Předpověď počasí na březen

26. 02. 2019 15:57

Jelikož se nám jarní únor již chýlí ke konci a s výjimkou několika dnů v 1. dekádě přinášel na většinu území ČR jen teplé až velmi teplé a suché počasí, někteří doufáme v ochlazení, zimní epizody a hlavně dostatek srážek alespoň v březnu.

Přesto bohužel vše nasvědčuje tomu, že přinejmenším na jeho začátku i přes dílčí ochlazení budou i nadále převládat nadnormální teploty a o vydatnějších srážkách si na většině území budeme moci nechat zdát. Březnová zima zatím v nedohlednu, přinejlepším je možné nějaké dubnové pseudoochlazení. Předčasné jaro tak bude pokračovat a i když je velmi pravděpodobné, že nějaké výraznější ochlazení ještě přijde, troufám si tvrdit, že i březen bude letos měsícem teplejším než bývalo obvyklé, alespoň v mé lokalitě. Nějaký 14 denní vpád arktického vzduchu od S-SV, který by ty průměrné teploty srazil výrazněji dolů a rozvoj vegetace zastavil, v tomto měsíci fakt nečekám.

Re: Předpověď počasí na březen

26. 02. 2019 18:30

Já od března očekávám hodně srážek a výraznější západní, či severozápadní proudění. Teplotně kolem normálu, či spíše nad.
Chladný vpád do nížin již nečekám. Maximálně od 500m.n.m na dva-tři dny. Sněhové vločky na horách budou častější.

Re: Předpověď počasí na březen

26. 02. 2019 21:27

Poslední únorový den přinese plošné přepisování rekordů. Mimochodem 28.2. má v Praze - Libuši rekord jen na 14,6° z roku 1994. Počítám, že rekord padne minimálně o 2°C.

Výhled na březen, ale začínám vidět čím dál více pozitivně. Začne to víkendovým ochlazením, které bude sice masivní tedy maxima půjdou dolů asi o 10°, ale i tak to srazí teploty jen cca někam na normální hodnoty. Od neděle začne větrné počasí kdy sem začnou putovat vzduchové hmoty z Atlantiku, ale svým původem se budou střídat teplejší masy od jihu s teplotou v 850 hPa nad nulou s těmi chladnějšími původem ze severu s t850 klidně o 10° nižší. Takže pondělí zde bude další velmi teplý den, ale od úterý celkem shoda na ochlazení opět někam na normální hodnoty.

A co je nejdůležitější modely konečně ukazují smysluplné srážky. Je to ještě daleko, ale aspoň je co vyhlížet a ten dlouhý vliv TV je zdá se definitivně přerušen. Atlantik se rozhýbe a zdá se, že březen bude typicky jarní měsíc s proměnlivým počasím. Jediné co v první půlce března neočekávám je nějaký masivní studený vpád, na ten bych si nevsadil ani v hodně vysokém kurzu. Tak uvidíme kdy a zda vůbec tento vpád dorazí. Něco mi říká, že letos by jsme ho i mohli být ušetřeni a úroda snad přežije, ale to si povíme až v průběhu dubna zda to je reálný scénář. :)

Re: Předpověď počasí na březen

26. 02. 2019 22:04

Pěkně roste tráva a kvetou krokusy. Letos asi začnu sekat už v březnu. Naposledy jsem sekal trávu koncem března na počátku 90tých let. Tady jižní svahy jsou už na povrchu suché. To je fofr. Sudy prázdné. Snad v březnu něco naprší, ale spodním vodám to už nepomůže, jaro začíná.

Minulý týden jsme byli v Krkonoších a na pátek celou noc pršelo a sněhu je taky dost, pak to zmrzlo. To bysme potřebovali tady. Zde nacmrndalo 15cm do sudu. Jestli se budou natahovat výběžky VT od JZ, tak to zase budou úhrny…

Re: Předpověď počasí na březen

26. 02. 2019 23:38

O ničem to nemusí vypovídat, ale jímá mě hrůza z toho, že je jejich předpověď pro nás v podstatě kopií loňského jara. Tzn. zezačátku sucho nevadí, je pro kdekoho fajn, ale později se zadělává na průser. Koneckonců obávám se, že nachytat zásoby vody nestihnu ani do ostrého začátku zahradnické sezony. Vloni to nestačilo začít chytat v březnu, letos už to nebude stačit v únoru. Jiný roky nebyl problém mít plný zásoby před příchodem horkých pozdně-jarních nebo letních týdnů. Na druhou stranu, minulé roky jsem se musel bát, že by mi mohly sudy promrznout hluboko a zničit se, nicméně za aktuálních okolností se fakt bát nemusím. :D

https://www.accuweather.com/en/weather- ... t/70007427

Re: Předpověď počasí na březen

27. 02. 2019 14:30

No tak já jsem toho názoru, že ty jejich předpovědi, ač se snaží o co největší zobecnění a zamlžení, příliš tedy nevycházejí:

https://www.accuweather.com/en/weather- ... n/70004191

Re: Předpověď počasí na březen

27. 02. 2019 14:38

No byl jsem se projít kolem Svratky v Modřicích, to nikdo nemůže považovat za nějakou horskou výspu :D, a tedy tráva zatím suchá bez nějaké známky probouzení se a vody teklo taky celkem "dost" až jsem se divil jaká krásná říčka to je.....
Takže ZATÍM dobrý....... zatím.

Re: Předpověď počasí na březen

27. 02. 2019 15:53

Já tedy půjdu proti sebevražedným a apokalyptickým tendencím místních diskutujících...Na nějaký extrémně jarní březen to alepoň minimálně do jeho poloviny podle mně příliš nevypadá. I přes relativně teplejší začátek půjdou psotupně teploty dolů a již za cca 10 dní by se mohlo vrátit i celkem zimní počasí, se sněžením i v nížinách, byť denní maxima již budou nadnulová, ale tepleji než 0 až 5 stupňú nečekám. Tedy úplně normální, typický středoevropský březen, spíše živějšího rázu a dočkáme se snad i nějakých intenzivních sněhových přeháněk ala "bíla tma" :-) Ve druhé dekádě čekám přetrvávající proudění se severozápadu až severu. Dál netuším, nějaké oteplení bych si tipl na přelom druhé a třeté březnové dekády, ale ne víc než na +15 stupňů. Únorové maimum tak letos odhaduji vyšší než únorové :-)

Re: Předpověď počasí na březen

27. 02. 2019 16:33

No je pravda, že modely konečně začínají dostávat rozum a cca od 5. 3. naznačují Z-SZ proudění s celkem normálními březnovými teplotami a objevují se i pretuberance se zajímavými situacemi z hlediska srážek. Na nějaký vyloženě zimní vpád pro nížiny to ale zatím nevypadá a max. v nížinách 0/5 st. snad jedině v ojedinělých dnech kdy bude vrcholit chladnější advekce a bude více oblačnosti. Kdyby to přišlo o měsíc dříve, bylo by to o něčem jiném. Spíše bych to typicky viděl na cca 4/9 st., ale i to by byly ještě celkem přijatelné hodnoty na březen. Od vyšších poloh pak často sněhové srážky a i možnost ledového dne. Pro horské polohy návrat zimy. Nížiny ale max. pár vloček, pokud vůbec něco (zatím), ale určitě lepší než to, co máme od cca 10. 2. Takže shrnutí: naděje na změnu k normálním teplotám i srážkám tam je, ale zatím je to ještě daleko. Návrat zimy pro nížiny ale spíše nereálný.

Re: Předpověď počasí na březen

27. 02. 2019 18:55

gfs je hezký, ale je to hrozně daleko... na to aby tomu mohla být přikládána nějaká váha.
Dnes opravdu o něco málo chladněj, na zítra se i těším, protože v vdalších dnech se ochladí a snad zaprší. Co se týče povrchu, zatím jen suchá tráva z loňska.. pamatuju roky, kdy na dod v čhmú po 20.3. i v nížině padal sníh, ono zasněžit ještě opravdu může, vyloučené to určitě není.

Re: Předpověď počasí na březen

27. 02. 2019 19:35

Chci být pozitivní takže myslím že musíme být spokojeni se změnou která je více-méně jasná. Ukončení vlivu TV a celkem živé a vlhčí proudění s nějakýma srážkama. Samozřejmě jejich množství lze zatím jen těžko odhadovat ale něco spadne. Stejně tak celkem shoda na postupném poklesu teplot. To už je ovšem trochu v delším výhledu a zdá se že ještě nejméně týden budou teploty nadnormální i když ne tolik jako nyní.
GFS občas roztáčí i nějakou středomořskou TN s vyšším úhrnem srážek později tam do toho motá i sněhové vločky což ovšem v březnu není nic mimořádného a hlavně v tuto dobu už se výrazně projevuje rychlý pokles teploty z výškou takže sníh často padá i za teplot okolo +5 někdy i vyšších. Nakonec o sníh už nyní vůbec nejde důležité jsou srážky a udržet teploty v max. do +10 ideálně v kombinaci s noční teplotou pod 0.
Dnes padl myslím že první teplotní rekord. Dosavadní max. +14,8 z r. 2008 bylo překonáno teplotou +15,7 a také zítřejších +14,3 z r. 2017 bude zřejmě překonáno. Absolutní únorové max. +18,2 z 24.2.2008 ale nejspíše vydrží. Shodou okolností je to teplota která dnes byla ve Stříbře a v Kopistech. Jinak proběhla úspěšně kontrola zasazeného předlonského česneku. Jíž je z poloviny venku a leze stále další ale jaká bude kvalita se teprve ukáže.Celý roky mam výborný česnek ale lonský byl hrozně špatný a tak jsem použil z předlonské kvalitní sklizně takže sem měl trochu obavy zda to vzejde.

Re: Předpověď počasí na březen

27. 02. 2019 19:43

19.2. se začali objevovat první fleky ve sněhové pokrývce, pak už to šlo rychle.
Ale tam kam se slunce moc nedostane je i 10cm stále, rybníky zamrzlé.
Minulé úterý bylo v pásu Kamenice nad Lipou směr Žirovnice Počátky 10-20cm plošně. Jiný svět...

Počasí snad konečně dostane trochu rozum. Ta TV tu smrděla už dost dlouho...
Jakékoli větší srážky zde napáchají jenom škodu. Snad potěší jinde.
Potoky a říčky už jsou většinou na hraně vylití.
Průtoky tomu na měřících profilech úplně neodpovídají, možná jsem si odvykl že vůbec nějaká voda teče..
Příroda je zde mrtvá.

Už se tu opakovali komentáře z loňska jak vše napučí a pak zmrzne.
Je to možné, ale ani loňské jarní mrazy neměli žádný vliv...

Re: Předpověď počasí na březen

27. 02. 2019 20:29

ladys píše:19.2. se začali objevovat první fleky ve sněhové pokrývce, pak už to šlo rychle.
(...)


=-O Jiný svět. My tu dneska chodili v tílku a kraťasech. Venku +17°C, bez mráčku a větru, na pocit spíše půlka května. Ale krajina je v brutálním spánku, vše hnědé, místama i jehličnaté lesy. U jižní zdi, kterou teď opravujeme bylo vedro i v tom tílku. Zavápnili jsme meruňky a vypadá to, že se vývoj květů zpomalil. Nevím proč někteří hledáte v modelech zimu, po tutom teplu by byla víc než na škodu. Bohatě bude stačit to, co tam modely cpou teď, jako nevím ale teploty kolem +5°C a srážky beru jako velké vítězství a mohli bychom z toho vyváznout ještě dost dobře a proč hned hledat v modelech po tomhle extrému další extrém, fakt nechápu %) .

A co se týče loňských jarních mrazíků, tak nevím jak jinde v ČR, ale tady u nás na západě loni žádné nebyly. Březen a začátek dubna bylo konstantně chladno, ale bez mrazíků, pak se oteplilo a už se mrazy nevrátily.

Re: Předpověď počasí na březen

27. 02. 2019 21:14

Ahoj,

Chladno a občasný sníh je rozhodně menší extrém, než to, co je zde už od půle února. I dnes teplota lehce nad 10 stupni, pěkný den se slabým větrem. Jo ráno zataženo nízkým stratem a teplota na 1 stupni. Pak jasno. Takže takový normální březnový den.
Extrémem by bylo, kdyby sem dorazila mrazivá vlna, podobné té, která zde byla z části vloni a především v roce 2013, kdy první jarní den byl ledový a oteplilo se přechodně na konci měsíce, aby na jeho přelomu s dubnem napadalo 40 cm sněhu. Tohle v modelech nevidím. Jen běžné březnové ochlazení a to kdoví jestli. Navíc bez chladné advekce nebudou ani srážky, po kterých je zde stále většinově sháňka :)
K výhledům. V pátek a sobotu přechodně chladněji, pak od neděle zase velmi teplo. Pak méně teplo, avšak stále nadprůměr v teplém jihotápadním až západním proudění, kde fronty spíše nebudou, než budou - jinak řečeno - moc se neprojeví, akorát vzestupem ranních teplot a místy zvětšenou oblačností, možná sem tam kapka. Maxima pořád okolo 10 a víc. Až za týden se to začíná šmodrchat, s níží, která by mohla na chvíli zůstat u naších "břehů". Jestli z její frontální vlny, popřípadě front něco spadne, je nyní pod otazníkem. Mělo by. Tu níží má i exák. Možná přinese mírné ochlazení někde k normálovým hodnotám. GFS maluje pak další níží, velmi pěknou situaci, kdy by teoreticky mohlo něco nasněžit i v nížinách, takový mokrý, březnový sníh, žádný extrém, jen vítána vláha. Teplota ve výšce okolo -6, nic extra. Ecák pokračuje po přechodném klopýtnutí v západním přenosu a teploty ve výšce zhruba na normálu, ovšem při zemi spíše vyšší díky západnímu směru proudění.
Na straně druhé - kouká se na to lépe, než včera, ovšem zdaleka není jasné, zda skutečně dojde aspoň k týdennímu přerušení série extra teplých dní.

Tož tak


edit 6.45: Houby ochlazení. furt teplý z/jz, možná na jeden den aby se neřeklo

Re: Předpověď počasí na březen

28. 02. 2019 08:12

Ahoj všem,když tak pročítám nové březnové vlákno tak příspěvky pod které by jsem se podepsal bude tak lordtomas,xeno,Adi a možná ještě částečně dididi jinak mám dojem,že většina lidí zde ztratila naprostý smysl pro realitu a necelé 3 týdny extrémně teplého počasí,které nám únor přinesl se na jejich úsudku podepsalo negativním způsobem.Je už nyní jasné,že tento předčasný jarní omyl bude dneškem končit v mojí lokalitě to dnes naštěstí vypadá na nějakých s bídou 11 stupnů takže se asi žádné rekordy přepisovat nebudou,ale jinde to může být jiné kafíčko.Každý z těch kdo zde nepřipouští zimu během března i v nížinách by si měl osvěžit a přijmout jako základní věci jako třeba to,že sněží v nížinách do 20.března je naprosto normální tak jako,že je běžné,že v tomto měsíci leží i v nížinách minimálně týden sněhová pokrývka je to jakýsi průměr,který by měl by měl mít,ale každý na zřeteli.Nyní,když to vypadá,že po takovém střídání takových dubnových ochlazení s teplejšími dny,které kromě nějakých srážek a jednoho nebo dvou dnů s ranními mrazíky nic zajímavého nepřinesou to vypadá,že v období mezi 7. a 15. březnem na to,že by mohla dojít naplnění obvyklá březnová singularita zvaná taky jeko Řehořská zima a to nejen na horách nebo vyšších polohách jak zde mnozí z vás psali.Tak jako k září patří neodmyslitelně patří Babí léto tak k březnu patří Řehořská zima to by jste prostě měli přijmout jako fakt at už se vám to líbí nebo ne.Myslím,že paradoxně poslední dva turnusy jarních prázdnin mohou mít co se týká teplot a sněhového zásypu lepší podminky než ty ůnorové a to nejen na horách,ale i v níže položených střediscích.Vše bude záležet na tom jak se jim podařilo vypořádat s tímto neštěstím,které započalo zhruba na přelomu první a druhé únorové dekády.Velmi zajímavá myšlenka je ta,kterou zde napsal tuším Kebull v souvislosti s pobytem a návštěvou studených nebo mrazových lokalit během toho dlouhého a úmorného léta :) :snih: :zima: :ahoj:
Téma uzamknuto