Uživatelské menu

Statistiky

  • Příspěvků dnes3
  • Příspěvků včera10
  • Celkem příspěvků97792
  • Celkem témat1103
  • Celkem členů5517
  • Nový uživatelPruwan
  • Toplist
    Kdo je online

Předpověď počasí na červen 2016

Předpověď počasí v České republice na kratší i delší období, které sestavují samotní uživatelé - amatérští meteorologové.

Re: Předpověď počasí na červen 2016

Příspěvekod kuba18 » 05. 06. 2016 08:47

Sucho je, průtok Vsetínské Bečvy zde dosahuje pouze 18% normálu, pohled na zdejší potoky a potůčky je stejný jako loni na začátku července, horní toky v lesích už zcela vyschly a já zalívám co to jde, než nám to opět zakážou. Ještě podle včerejší reportáže na nově měla Bečva vodnost 21% normálu, tedy padá to rychle. Na nějaké významnější srážky to tu nevypadá a těch pár kapek, co tu za poslední týden spadlo ani nesvlažilo zem :D
kuba18
Nový člen
 
Příspěvky: 42
Registrace: 09. 01. 2016 18:04
Bydliště:
Typ meteostanice:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 1

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na červen 2016

Příspěvekod Pevca » 05. 06. 2016 10:28

Ale někdy se to snad zlomit musí, již delší dobu je západ podstatně vlhčí než východ, aspoň na chvíli bychom si to mohli prostřídat :D. Nakonec dopadneme tak, že budeme sedět na vyprahlé půdě ve svetru, protože tímto směrem se letošní léto ubírá... ale tak kdykoliv může nastat cokoliv, tak snad to bude změna k lepšímu :D
Pevca
Nováček
 
Příspěvky: 500
Registrace: 21. 12. 2011 08:01
Bydliště:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 3

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na červen 2016

Příspěvekod Ovar » 05. 06. 2016 10:47

Ovar
Mírně pokročilý
 
Příspěvky: 1833
Registrace: 24. 12. 2012 14:28
Bydliště:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 48

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na červen 2016

Příspěvekod Ovar » 05. 06. 2016 12:49

On je víkend co, na Chmu zase nic. Všude samé bílé jádro...
Ovar
Mírně pokročilý
 
Příspěvky: 1833
Registrace: 24. 12. 2012 14:28
Bydliště:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 48

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na červen 2016

Příspěvekod Adi » 05. 06. 2016 13:11

Ahoj,

Já nevím, mně nijak extra chladno nepříjde. Naopak, stačí den bez deště hned tu máme letní den. Včera padl jeden, dneska druhý. Teplota na 25 stupních po oba dny. Je dusno. Nyní se chmuří od Poska, čili teplota už neporoste, naopak přichází bouřka a ochlazení. V opačném případě 27-28 by dnes bylo určitě.
Už prší a trochu bouří.
V poslední květnové dekádě letních dní bylo dost, teplota vystoupala na 28 v maximech.
Tropy jsou na jaře rozhodně předčasným jevem, byť se v poslední době docela často v květnu vyskytují.

Nejhorší kombinace léta to bylo léto loňské. Sucho a vedro. Koupat se nešlo, nebyla voda a zbytek byl mizerný; vody bylo málo obecně a k tomu ono nesnesitelné 35 stupňové vedro ... :(
Chladno a sucho - máš aspoň menší výpar a dejme tomu při teplotách okolo 25 (což není chladná hodnota) se dá naprosto v pohodě koupat při nesrovnatelně lepší vodě (breberky tolik nerostou) ... a venku můžete být třeba celý den ...

Další dny budou spíše suché a aspoň zde na SV trochu chladnější s teplotami 18-22, načež postupně narostou na letní hodnoty. V noci ze čtvtku na pátek přejde fronta, která by se měla vlnit a jak znám tyto situace, ona se ráda pověsí na Beskydy a zavlaží i žíznivé Valašsko a Zlínsko. Holt chce to SZ a zvlněnou frontu. Právě tyto situace jsou poslední dobou poměrně málo časté - ty dávaly ony Ovarem zmíněné večerní a noční bouřky, z doznívajícím trvalým deštěm k ránu.
Nyní obě podmínky by měly být splněny...

zatím

Ps. Zajímá mně druhá polovina června - lze očekávat teplejší průběh. Uvidíme
Přání bývá nebezpečně často otcem myšlenky
Adi
Mírně pokročilý
 
Příspěvky: 3474
Registrace: 16. 09. 2008 19:51
Bydliště:
Typ meteostanice:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 43

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na červen 2016

Příspěvekod Ovar » 05. 06. 2016 17:43

Tak, Veletinama se prohnalo hned několik bouřek, tak už bude klid? :D Né, doufám, že slušně zapršelo a co se týče bouřek máte tam na chvíli splněno :) .
Ovar
Mírně pokročilý
 
Příspěvky: 1833
Registrace: 24. 12. 2012 14:28
Bydliště:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 48

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na červen 2016

Příspěvekod zapadni cechy » 05. 06. 2016 18:06

Docela mě překvapuje velký rozdíl v předpovídaných teplotách na úterý a středu u GFS a Aladina. Speciálně pro Čechy rozdíl nějakých 7-8 stupňů, to mi přijde na takhle krátkou předpovědní dobu a v této relativně přehledné situaci docela dost... Mám tendenci tentokrát věřit spíš Aladinovi :)
http://www.meteofrlazne.websnadno.cz/ - amatérská meteorologická stanice Františkovy Lázně
zapadni cechy
Nováček
 
Příspěvky: 761
Registrace: 28. 12. 2011 14:50
Bydliště:
Typ meteostanice:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 16

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na červen 2016

Příspěvekod Vratislav » 05. 06. 2016 19:35

No, za normálních okolností bych taky věřil spíše Aladinovi, ale na základě zkušeností z posledních týdnů to neudělám. Nevím proč, ale Aladin je poslední dobou co se týče předpovědi teplot strašně nestabilní a předpovědi radikálně mění výstup od výstupu. Ta situace nicméně není úplně jednoduchá. Bude nad námi taková divná améboidní tlaková výše, která po své přední straně nažene do východní Evropy poměrně dost chladný vzduch, který by nás měl líznout svým okrajem. S tím GFS počítá a podle hlavního běhu by mělo být v úterý v 850hPa 8°C a ve středu 10°C. Otázkou je, jak přesně ten její tvar bude vypadat a jestli nás ten chladnější vzduch nemine. Ansámbly se nicméně moc neliší, i ty nejteplejší se drží do 12°C. Dneska při 11 - 12°C v 850 hPa bylo maximum zde v Praze 26°C. Moc nevím, jak by při z těch samých nebo i nižších teplotách mohlo být 30°C ve 2m. Snad jedině, že by fénovalo, ale to nebude. Norové pro nás mají maximálně 25°C. Čekám, že to Aladin změní. A upřímně v to velmi doufám. Strašně by se mi líbilo zase jednou zažít červen bez tropického dne, jakkoliv je to asi bláhová představa. :) Vyložené tropy ve výhledech zatím nejsou, což se ale může změnit, červen sotva začal. Na víkend ale příjemné slabší ochlazení, na to se těším.
Vratislav
Nováček

 
 
Příspěvky: 555
Registrace: 14. 03. 2013 19:45
Bydliště:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 13

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na červen 2016

Příspěvekod zapadni cechy » 05. 06. 2016 19:46

Tak já bych řekl, že to bude vzduch úplně jiných vlastností, podstatně sušší. Třeba konkrétně pro tu středu při cca 11-12 stupních v 850 hPa (na čemž se modely celkem shoduji), malé oblačnosti a slabém větru to v Praze třeba nebude až těch 30, ale takových 28 je v pohodě dosažitelných podle mě. Samozřejmě pokud třeba přijde dříve oblačnost, tak to bude zase úplně jinak. Nebo kdyby bylo třeba výraznější proudění z tlakové výše. Co se ale týče toho přání, jak by měl červen vypadat, tak vřele souhlasim :)
http://www.meteofrlazne.websnadno.cz/ - amatérská meteorologická stanice Františkovy Lázně
zapadni cechy
Nováček
 
Příspěvky: 761
Registrace: 28. 12. 2011 14:50
Bydliště:
Typ meteostanice:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 16

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na červen 2016

Příspěvekod krab » 05. 06. 2016 20:39

Také zkusím něco ohledně předpovědi na červen.
Květen zatím dopadl jak tu kolegové psali na většíně mist srážkově docela bohatý ( díky té mohutné bouřkové aktivitě min. týden) a teplotně nevybočující nijak výrazně z průměru. U nás uplynulé 14 denní období ca. 50mm celkem.

První červnová dekáda je srážkově aktivní na začátku, nyní už bouřková činoost doznívá, TN se vyplňuje a do čtvrtka u nás už srážkově nic výrazného nečekám, respektive bude sucho. Ta TV ale dlouho dominovat nebude, teplotně bych to viděl na příjemný normál 22-26°C, podle ensemblů budou teploty v 850Hpa někde kolem 10°C, tzn. malinko niž než teď. Vzduch bude podstatně susší.

Druhá červnová dekáda podle všeho vypadá docela zajímavě, rýsuje se tam (GFS) opět trochu podobná synoptika jako z nynějšího období, lehce negativní arktická / severoatlantická oscilace, TV vysoko na severu a další blokační TV na JZ od Biskajskího zálivu. Tlakové níže pak západně od Britských Ostrovů a další oblast nízkého tlaku nad většinou Středomoří a zasahující až nad střední evropu. Tohle by opět mohla být situace ve které se v poměrně vlhkém vzduchu budou tvořit bouřky. Těch srážek ale patrně bude připadat nejvíc na oblasti jižně od Alp.

Takže, pokud by se měl objevit nějaký tropický den a opravdu vyskoké teploty nad 30°C, tak je malá pravděpodobnost že to bude v prvních dvou dekádách.

Současně se v souvislosti s tvořící La Niňa pacifickou anomálií dá očekávat spíš aktivnější atlantik, víc cyklónů a tropických bouří než v minulé sezóně, která byla pro atlantik hodně klidná. Tzn. tato situace taky bude umět slušně zamotat karty ve vývoji pro léto u nás.
krab
Nováček
 
Příspěvky: 309
Registrace: 13. 11. 2014 17:49
Bydliště:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 24

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na červen 2016

Příspěvekod Vratislav » 05. 06. 2016 20:59

zapadni cechy: Tech 11 - 12°C je pro Prahu spíše horní hradice odhadů, hlavní běh říká 10°C (což samozřejmě není velký rozdíl). To že bude sušší vzduch je ovšem pravda. Takže uvidíme. 30°C ale opravdu nečekám, letní den, jako ostatně i dnes, bude, s tím jsem smířen. :-! Červen bez tropického dne tu byl naposledy v roce 2009, v roce 2011 se to těsně nepovedlo. Bylo by to hezké 8-)
Vratislav
Nováček

 
 
Příspěvky: 555
Registrace: 14. 03. 2013 19:45
Bydliště:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 13

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na červen 2016

Příspěvekod zapadni cechy » 05. 06. 2016 21:39

Uvidíme no, může se taky stát, že bude i té oblačnosti víc a píšu tady úplný bludy :) I tak ale bych řekl, že nás čeká celkem příjemný týden bez veder, se solidním víkendem využitelným pro venkovní aktivity. Važme si každého hezkého týdne bez extrémů v létě, snad jich bude co nejvíc.
http://www.meteofrlazne.websnadno.cz/ - amatérská meteorologická stanice Františkovy Lázně
zapadni cechy
Nováček
 
Příspěvky: 761
Registrace: 28. 12. 2011 14:50
Bydliště:
Typ meteostanice:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 16

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na červen 2016

Příspěvekod gajdosh » 05. 06. 2016 22:08

Ahoj chlapci a děvčata, skoro vůbec sem za těch pár let nepíšu ale čtu to tady pravidelně, protože meteorologii rozumíte, daleko víc než já a já se živím celý život venku, takže pottřebuji aspoň přibližně vědět s čím mám počítat. Mám jenom jeden skromný dotaz, je tu vúbec někdo kdo má stejně jako já rád slunce, klid, déšť raději v noci (i když mne taky trápí sucho) a hlavně jenom málo větru. Prostě klidné podnebí bez extrémů.
Asi Vám připadám jako exot, ale já opravdu moc nemusím boiřky, kroupy, vítr a rekordy všeho druhu (28-30 °C v červnu až srpnu za nenormál neberu).
gajdosh
Nový člen

 
 
Příspěvky: 5
Registrace: 26. 01. 2010 23:27
Bydliště:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 0

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na červen 2016

Příspěvekod Nameless42 » 06. 06. 2016 00:03

Zdravim lidi. Já sem tady nový, tak něco přidám na úvod.

No to já mam docela hici a bouřky rád. Klidně bych si dal těch 35 "tropickejch" znovu. Ale ne ve stylu, že to bude nějakej vyprahlej hnus bez vlhkosti, instability, s vysokým tlakem a nulovou dynamikou v atmosféře jako v loni. A ještě k tomu koncentrovanej do 2 - 3 týdnů bez jediné kapky deště. Horký středomořský klima já nemusim. Spíše něco na pomezí kontinentální/vlhký subtropický klima. V podstatě něco podobného jako na americkém středo-západě (asi tak pod 40 rovnoběžkou), ale ne zase tak divoký.

Nechť za mě mluví tato tabulka jak bych si asi představoval naše klima :D (teda aspoň tady na Kolínsku). Bohužel toho se asi nedočkám(e), protože za chvíli tady budeme mít nějaký "pseudo-středomořský" klima.

Tak od půlky června do začátku září 25 - 35 °C (v noci kolem 20°C) a k tomu 1 - 2 pořádný bouřkový MCS-ky týdně, který by vždy pořádně zalily celou ČR. Zima spíše kratší a proměnlivá (střídání teplých a studených vpádů) a tak 2x až 3x nějakej slabší Kyrill/Emma. A relativně rovnoměrně rozložené srážky s maximem květen až červenec a minimem nějak ten leden a únor. A Kolem těch 40 - 50 dnů s bouřkou by stačilo.

Dfa-Cfa podnebí.JPG


Jinak od 24.05 zatím 4 dny s bouřkou. Oproti tomu co bylo na západě, jihu a severo-východě to byly vždy pouze takové ty "monzunovky" kdy jenom prší a sem tam se blýskne. Struktura žádná. "Nejextrémnější" byl asi hned ten první bouřkový den tohoto roku (24.05). To se zde vyskytly odděleně 3 bouřky. Jedna odpoledne a pak další 2 večer. No a tyto 2 večerní se asi postaraly o výpadek proudu po zbytek večera. I přesto že projevy byly úplně obyčejné.

Ještě přidám pár fotek co jsem nafotil z mobilu za posledních pár dní. To je asi tak to nejzajímavější co jsem tady viděl a měl možnost vyfotit.

30.05.2016 - Foceno z Nymburka a Poděbrad.
https://goo.gl/photos/vfKNV125b1NiDzLx5

31.05.2016 - Vzdálené večerní Cb (foceno od Veltrub).
https://goo.gl/photos/o7RLi9DceLqK2V1V9

01.06.2016 - Vzdálená přeháňka s výraznými srážkovými pruhy a zajímavou strukturou (foceno v Nymburku a v jeho blízkosti).
https://goo.gl/photos/tf3LkJvCTFAiTWTf7
Nameless42
Nový člen
 
Příspěvky: 44
Registrace: 23. 05. 2016 18:16
Bydliště:

Hodnocení: 3

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na červen 2016

Příspěvekod pepa » 06. 06. 2016 06:16

tak 3 měsíce v kuse 25-35 °C, v noci kolem 20°C, nic teda proti vkusu, ale já bych asi uvažoval, jestli nemám spáchat harakiri, asi ani jednu noc bych se nevyspal a v práci by se nedalo vydržet.
pepa
Nováček
 
Příspěvky: 841
Registrace: 22. 06. 2014 13:46
Bydliště:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 8

Co je to hodnocení?

Zpět na Předpověď počasí

  • Kdo je online

Registrovaní uživatelé: Žádní registrovaní uživatelé